TV 49-50" στα 500 για υπνοδωματιο

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
473
Thessaloniki
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Μπήκα σε διαδικασία αναζήτησης νέας τηλεόρασης για το υπνοδωμάτιο, αφού η παλιά θα πάει προς γονείς μεριά..
τι θελω:
1. ποσό: μέχρι 500 ή και λίγο παραπάνω αν βρεθεί κάτι εξαιρετικό
2. απόσταση θέασης: 2,5m το πολύ, πίσω είναι ο τοίχος. Νομιζω οτι 50" ειναι οριακες για τον χωρο, αλλα Θέαση ακριβώς απέναντι από την τηλεόραση, ως επι το πλείστον σε σκοτεινές συνθήκες θα γίνεται η θέαση.
3. προτιμήσεις: κυρίως για τηλεοπτικά digea, αρα να έχει καλό σήμα και upscaling (αν το λέω σωστά!). επίσης αρκετές ταινίες/σειρές απο usb (εννοείται σε fhd αναλυση ως τώρα, αφού δεν ειχαμε ποτε 4K TV ..). Υπαρχει κι ενα mi box s, για cosmote tv app, επομένως δεν είναι απαραίτητο να έχει android ή κάποια άλλη τέτοια δυνατότητα, αν και φαντάζομαι ολες οι νέες tv πλέον έχουν.
4. δεν εχω "κολλήματα" με μαρκες, αφού έχω αγοράσει και sony και samsung και lg και παλιοτερα philips. ωστοσο ειναι καλο να υπαρχει ενα αξιοπρεπες after sale, αχρείαστο να είναι. Είδα κι έπαθα να επιστρέψω μια sony που είχε stuck pixels απο την πρώτη μέρα, άλλα αυτό είναι και λίγο τύχη.

Λίγο ψάξιμο που έχω κάνει, έχω βρει τις εξής:
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV 49"-50" στα 500 για υπνοδωματιο

50"/60" LG ή 55" Samsung, για VA panel (και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης), έως 500 ευρώ.
 

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
473
Thessaloniki
55αρα με τίποτα, οριακά 50αρα χωράει. Μάλλον προς την LG καταλήγω, τις Samsung τις φοβάμαι με αυτά που βλέπω κι ακούω. Λογικά θα παίξει τίποτα έκπτωση το επόμενο διάστημα.