Αλλαγή κεφαλής και βελόνας

Mirmidon

New member
13 January 2021
1
Καλησπέρα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.
Θέλω να αλλάξω στο πικάπ μου
TEAC TN-4D(DD)κεφαλοβελονα- έχει την sumiko oyster(spherical),- και να βάλω ελλειπτικη για καλύτερη απόδοση.
Όλες οι γνώμες, welcome.
Φιλικά
Mirmidon
 

buckalis

New member
1 November 2020
98
Καλησπέρα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.
Θέλω να αλλάξω στο πικάπ μου
TEAC TN-4D(DD)κεφαλοβελονα- έχει την sumiko oyster(spherical),- και να βάλω ελλειπτικη για καλύτερη απόδοση.
Όλες οι γνώμες, welcome.
Φιλικά
Mirmidon

Kαλησπερα και απο εμενα, δεν γνωριζω την κεφαλη σου, αλλα να θυμασε παντα οτι τα παντα σε ενα πικαπ + το phono stage γινονται για να παιξει αυτο που μπορει μια κεφαλη... Εαν αυτα λοιπον, (ο βραχιονας, το πλατω, οι ρυθμισεις και το phono stage) δεν μπορουν να αξιοποιησουν μια κεφαλη στο μεγιστο, τοτε αφενως ο χρηστης δεν γνωριζει τι μπορει να αποδωσει η κεφαλη του, αφετερου και να την αναβαθμισει δεν θα μπορει να αξιολογησει σωστα ουτε την καλλυτερη κεφαλη... Συνεπως πρωτα βεβαιωνομαστε οτι εχουμε τα σχετικα και σωστα ρυθμισμενα ωστε να αξιολογησουμε στο μεγιστο της την κεφαλη μας και που μπορουν να ανταποκριθουν στην επομενη και μετα επενδυουμε σε καλλυτερη κεφαλη... Αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον... ελπιζω να βοηθησα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
η κεφαλή του απ'ότι είδα είναι τοποθετημένη από το εργοστάσιο.. άρα υποθέτουμε ότι όλα είναι υπολογισμένα σωστά.
γι'αυτό τον ρώτησα τι δεν του αρέσει... μετά είχα σκοπό να τον ρωτήσω για το υπόλοιπο σύστημα αλλά και για τον χώρο που αυτό παίζει.
όμως το νέο μέλος ρώτησε και δεν ξαναμπήκε στο club..... (μέχρι τώρα τουλάχιστον)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ανεξάρτητα από αυτό μπορεί να ενδιαφέρει αρκετό κόσμο.
Αυτό το Teac TN-4D αποτελεί μια καινούργια πρόταση στο άνω τμήμα της εισαγωγικής κατηγορίας. Ενδιάμεσο μεταξύ entry level και μεσαίας κατηγοράς στα 720 ευρώ περίπου. Με αρκετά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά, στα οποία περιλαμβάνεται το ενσωματωμένο Phono Stage, βραχίονας από την εξειδικευμένη στους βραχίονες SEAC και αποσπώμενο Headshell.

TN-4D-B_Angled_R640x320.png


TN-4D-B_Rear_R640x320.png


tn-4d_w_knife_edge.jpg


0418SAEC.jpg

Και εδώ έχουμε ένα πολύ χρήσιμο Review, στο οποίο δοκιμάζονται διάφορες κεφαλές με το πικ-άπ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
το κακό είναι ότι δεν αναφέρουν την ενεργό μάζα του βραχίονα.
και καλά εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα που μπορούμε να την μετρήσουμε μόνοι μας και να δούμε αν οι άλλες κεφαλές μας κάνουν..
ο πολύς κόσμος;;;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Έχεις δίκιο. Αλλά μπορεί να βγεί συμπέρασμα έμμεσα.
Δηλαδή, αφού ο κατασκευαστής δίνει το πικ-άπ συνήθως μαζί με την κεφαλή της Sumico, γνωρίζοντας ποιά ενεργός μάζα βραχίονα συνιστάται για την συγκεκριμένη κεφαλή, μπορούμε βάσιμα να υποθέσουμε και ποια είναι η ενεργός μάζα του αντίστοιχου βραχίονα.
Η άλλη περίπτωση βέβαια είναι ρωτώντας απευθείας είτε την Teac είτε την SEAC.

Πως μετράς την ενεργό μάζα ενός βραχίονα; Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον για να το μάθουμε.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Με βαση τα χαρακτηριστικα της oyster (βαρος & ενδοτικοτητα) , και νοουμενου οτι η TEAC επεδιωξε να εχει μια συχνοτητα συντονισμου μεταξυ 8 - 10 Hz , τοτε η ενεργος μαζα του βραχιονα συμπεριλαμβανομενου και του headshell , θα επρεπε να κειμαινεται μεταξυ 7 - 14 γρ περιπου. Το πιο πιθανο μου φαινεται καπου γυρω στο 12 γρ . Με τα 6γρ της oyster (με τις βιδες) οποτε παμε στα 18γρ , πιθανη συχνοτητα συντονισμου ως εχει , περιπου 8.5 Hz , μια χαρα ................
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
Έχεις δίκιο. Αλλά μπορεί να βγεί συμπέρασμα έμμεσα.
Δηλαδή, αφού ο κατασκευαστής δίνει το πικ-άπ συνήθως μαζί με την κεφαλή της Sumico, γνωρίζοντας ποιά ενεργός μάζα βραχίονα συνιστάται για την συγκεκριμένη κεφαλή, μπορούμε βάσιμα να υποθέσουμε και ποια είναι η ενεργός μάζα του αντίστοιχου βραχίονα.
Η άλλη περίπτωση βέβαια είναι ρωτώντας απευθείας είτε την Teac είτε την SEAC.

Πως μετράς την ενεργό μάζα ενός βραχίονα; Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον για να το μάθουμε.

κάποια άλλη στιγμή σε άλλο νήμα θα το συζητήσουμε.
ξέρεις ότι εγώ με ένα πικάπ ασχολούμαι. θα ξεβρακώσω τον κατασκευαστή του γιατί δίνει λάθος στοιχεία!
κοντά έναν χρόνο παιδευόμουν να ακούσω σωστά ακριβή και απαιτητική κεφαλή, έφτασα στο σημείο να πάρω απόφαση να την πουλήσω.
μέχρι που μου έκοψε να κανω εγώ την μέτρηση άσχετα με το τι λέει το εργοστάσιο...
και μαζί με τον δικό μου μέτρησα και εργοστασιακό απείραχτο.
όπως καταλαβαίνεις (από το αποτέλεσμα) η κεφαλή θα μείνει κοντά μου για πάντα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αλλαγή κεφαλής και βελόνας

Ενδιαφερον πικαπ και καθολου κακη τιμη.

και καθόλου vta απ'ότι είδα αργότερα...
και headshell τύπου technics...
και μάζα βραχίονα που ελπίζουμε να είναι κάπου γύρω στα 12γρ
γιατί.....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αλλαγή κεφαλής και βελόνας

Με βαση τα χαρακτηριστικα της oyster (βαρος & ενδοτικοτητα) , και νοουμενου οτι η TEAC επεδιωξε να εχει μια συχνοτητα συντονισμου μεταξυ 8 - 10 Hz , τοτε η ενεργος μαζα του βραχιονα συμπεριλαμβανομενου και του headshell , θα επρεπε να κειμαινεται μεταξυ 7 - 14 γρ περιπου. Το πιο πιθανο μου φαινεται καπου γυρω στο 12 γρ . Με τα 6γρ της oyster (με τις βιδες) οποτε παμε στα 18γρ , πιθανη συχνοτητα συντονισμου ως εχει , περιπου 8.5 Hz , μια χαρα ................

.....γιατί τον ίδιο βραχίονα τον βάζει στο belt drive αδερφάκι TN 3B.
https://www.teac-audio.eu/en/products/tn-3b-157562.html
αλλά εδώ του φοράει την VM95E. και αυτή έχει ενδοτικότητα 12,6 έναντι 21,6 που έχει η oyster.
και με βάρος κεφαλής κοντά 7γρ με τις βίδες, με 12 ενεργό μάζα βραχίονα, τα 10Hz πήγαν περίπατο... μικρό μεν, αλλά περίπατο.
και αν η ενεργός μάζα είναι στο 7;;
πιάσαμε κοντά 12Hz...
πάμε στο άλλο άκρο;
ο βραχίονας να έχει 14γρ ενεργού μάζας..
με όλα πάνω του παρέα με 95Ε, ...ΜΠΙΝΓΚΟ !! 9.784Hz !!
Ωπα... και όσοι πήραν oyster;;; ΦΤΟΥ!!! 7.657Ηz !!



Ε μα έτσι δεν γίνεται δουλειά.. να μαντεύουμε όσοι ταπεινοί;;
ή να βλαστημάμε οι "ξέροντες" αφού αγοράσουμε το πικάπ ..γουρούνι στο σακί... αφού πουθενά δεν μας λένε 2 σωστά πράγματα για αυτό..;;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Πως κανεις ετσι για 2.127 Hz βρε ;
Αφαιρεις 8-10 γρ απο την συνολικη ενεργο μαζα και να τα 10.
:laugh::laugh::laugh:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αλλαγή κεφαλής και βελόνας

Πως κανεις ετσι για 2.127 Hz βρε ;
Αφαιρεις 8-10 γρ απο την συνολικη ενεργο μαζα και να τα 10.
:laugh::laugh::laugh:

με λίμα στο headshell;; και ρεκτιφιέ στο armtube;;
γιατί αυτό σκέφτομαι να κάνω στο δικό μου!
:flipout::flipout::flipout:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αλλαγή κεφαλής και βελόνας

με λίμα στο headshell;; και ρεκτιφιέ στο armtube;;
γιατί αυτό σκέφτομαι να κάνω στο δικό μου!
:flipout::flipout::flipout:

Επισης, βαζεις μονο μια βιδα στην κεφαλη,κατα προτιμηση πλαστικη, κοβεις λιγο τα πινς της κεφαλης, του headshell και των headshell wires.Tην πλευρα της κεφαλης που δεν θα εχει βιδα, τη λιμαρεις να χασει βαρος.
Αφαιρεις το πλαστικο κοματι της βελονας και αφηνεις μονο το μεταλικο που μπαινει στη γεννητρια. Αν εχει καλο μηκος, κοψε και λιγο απ'αυτο.
:flipout::flipout::flipout:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αλλαγή κεφαλής και βελόνας

Επισης, βαζεις μονο μια βιδα στην κεφαλη,κατα προτιμηση πλαστικη, κοβεις λιγο τα πινς της κεφαλης, του headshell και των headshell wires.Tην πλευρα της κεφαλης που δεν θα εχει βιδα, τη λιμαρεις να χασει βαρος.
Αφαιρεις το πλαστικο κοματι της βελονας και αφηνεις μονο το μεταλικο που μπαινει στη γεννητρια. Αν εχει καλο μηκος, κοψε και λιγο απ'αυτο.
:flipout::flipout::flipout:

ξέχασες τα θερμοσυστελλόμενα στα πινς των headshell wires!
τι χρειάζεται εκεί τόσο βάρος;;;;
:flipout::flipout::flipout::flipout:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,940
Αγιοι Αναργυροι
ελπίζω να μην βρεθεί αναγνώστης που δεν κατάλαβε το χιούμορ και ακολούθησε τις "οδηγίες"...
ειδικά το σημείο με την μια βίδα.
για "κόντεμα" στο στέλεχος, χμ..όποιος το κάνει, καλά να πάθει... :flipout: