Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20 τμ?

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Θέλω ένα σύστημα ήχου που θα το συνδέω κυρίως με το pc μου στην αρχή για να ακούω μουσική (σχεδόν όλο το φάσμα από ξένη μουσική funk, soul, rnb, rock, metal, doom, new wave μέχρι dnb, hiphop house κτλ) σε περισσότερο lossless συμπίεση (Flac & Alac) και σε lossy AAC και σπάνια MP3 & από foobar, streaming non premium Spotify, SoundCloud κτλ αλλά και να παίζω (djing) σπίτι μου. Επίσης βλέπω όταν έχω χρόνο βλέπω ταινίες/σειρές (netflix, kodi, files με MPC/Mega K-Lite codec Pack) και παίζω παιχνίδια (κυρίως με ακουστικά γιατί παίζω online για να έχω σωστό ήχο επικοινωνίας). Ο χώρος που θα το στήσω είναι 15-20 τετραγωνικά.

Χαρακτηριστικά του PC:
M/B: Asrock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac | PSU: Seasonic Focus SGX-650
CPU: Ryzen 7 1700 | RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz
GPU: Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+ | SOUND: On board

Ως τώρα ακούω μουσική, παιχνίδια, ταινίες σειρές από ένα σετ ηχείων 2.1 για PC της Logitech, το Z3 Black.

Και όταν θέλω να τα djlikia μου χρησιμοποιώ ένα traktor kontrol s2 σε ένα ενισχυτή Marantz Model 1072 με 4x ηχεία (2x ηχεία Sony από ένα παλιό ηχοσυστημα (SS-H450) και 2x High Fidelity International (HIFI) άγνωστο πιο μοντέλο. Έχω και ένα sub Yamaha YST-MSW10 που δεν το έχω χρησιμοποιήσει χρόνιά τώρα. Ο ήχος από τον ενισχυτή μου ακούγεται φτωχός κυρίως από τα HIFI που μου ακούγονται ξερά δεν τα έχω ανοίξει για να δω μήπως είναι καμένα.

Σκεφτόμουν αρχικά σε all around 5.1 σύστημα ήχου για pc της Logitech έχω βρει σε καλή τιμή μεταχειρισμένα το z906, z5400, Z5450, Z5500, Z506, G51, x530 & X540 εάν πήγαινα σε κάτι τέτοιο ποιο αξίζει ποιοτικά σε ηχώ, χαρακτηριστικά και αντοχή στο χρόνο πέρα από την διαφορά που έχουνε ένταση για αυτό που θέλω?

Εάν πήγαινα στο σενάριο να αναβαθμίσω με ηχεία/sub το ενισχυτή Marantz Model 1072 που έχω λογικά μόνο για μουσική θα μπορούσε να με υποστηρίξει σωστά? Αλλιώς τι θα έπρεπε να πάρω χωρίς να χαλάσω μια περιουσία άσκοπα ενισχυτή? Επίσης ηχεία σκεφτόμουν να έπαιρνα σιγά σιγά από 1 ζευγάρια studio για να καταλήξω σε 5.1 αλλά είναι active αλλά δεν ξέρω εαν κάνουν για αυτό που θέλω (5.1) στην πράξη και τι κόστος θα μου πήγαινε το λιγότερο. Θα μπορούσα με κάτω από 500 έστω κ μεταχειρισμένα?

Δεν έχω ξανασχοληθεί με το να στήσω ένα σωστό ηχοσύστημα για το σπίτι μου οπότε δείξτε κατανόηση.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ερώτηση 1η. Ο υπολογιστής σου έχει ψηφιακή οπτική έξοδο ήχου;

Ερώτηση 2η. Θέλεις να φτιάξεις κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής για το σπίτι σου ή σε ενδιαφέρει περισσότερο ένα multimedia σύστημα που θα είναι πιο πολύ για gaming; Εννοείται, ότι η διαφορά στην ποιότητα αναπαραγωγής του ήχου ανάμεσα σε αυτά τα δύο είναι τεράστια.

Ερώτηση 3η. Ο Marantz λειτουργεί; Σε ποιά κατάσταση βρίσκεται;

Ερώτηση 4η. Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;

Αυτά προς το παρόν! -bye-
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,889
GLYFADA
Απάντηση: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20 τμ?

Μια άμεση λύση για έως 7.1 Surround & 3D Immersive Audio με πολύ προσιτό κόστος και κορυφή στο gaming:

https://vimeo.com/259770782
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20

Ερώτηση 1η. Ο υπολογιστής σου έχει ψηφιακή οπτική έξοδο ήχου;

Ερώτηση 2η. Θέλεις να φτιάξεις κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής για το σπίτι σου ή σε ενδιαφέρει περισσότερο ένα multimedia σύστημα που θα είναι πιο πολύ για gaming; Εννοείται, ότι η διαφορά στην ποιότητα αναπαραγωγής του ήχου ανάμεσα σε αυτά τα δύο είναι τεράστια.

Ερώτηση 3η. Ο Marantz λειτουργεί; Σε ποιά κατάσταση βρίσκεται;

Ερώτηση 4η. Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;

Αυτά προς το παρόν! -bye-

Απάντηση στο 1ο:
Έχει 1 x Optical SPDIF Out Port
Και αυτά είναι να χαρακτηριστικά του ήχου που υποστηρίζει το m/b μου:
- 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC1220 Audio Codec)
- Premium Blu-ray Audio support
- Supports Surge Protection
- Nichicon Fine Gold Series Audio Caps
- 120dB SNR DAC with Differential Amplifier
- Pure Power-In
- Direct Drive Technology
- PCB Isolate Shielding
- Impedance Sensing on Rear Out port
- Individual PCB Layers for R/L Audio Channel
- Gold Audio Jacks
- Supports Creative Sound Blaster™ Cinema 3

Απάντηση στο 2ο: Gaming όχι γιατί έτσι και αλλιώς με ακουστικά παίζω κυρίως επειδή αυτό το διάστημα παίζω ομαδικά online games οπότε πρέπει να απομονώνω το ήχο του παιχνιδιού από το μικρόφωνο. Για μουσική και ταινίες/σειρές θέλω περισσότερο να φτιάξω σύστημα αναπαραγωγής αλλά νομίζω αφού θέλω και για ταινίες/σειρές δεν θα καλύπτει υποθέτω και gaming όταν θα παίζω single player games?

Απάντηση στο 3ο: Ναι λειτουργεί μια χαρά, είχε πάθει πριν χρόνια μια ζημιά και το έδωσα σε ένα μάστορα και μου άλλαξε πυκνωτές και κάτι άλλο νομίζω και είναι σαν καινούργιο.

Απάντηση στο 4ο: Μέχρι 500 όπως γράφω παραπάνω για καινούργια αλλά και το ίδιο ποσό για να βρω και σε μεταχειρισμένα εάν μπορώ και κάτι που για να το πάρω καινούργια θα έπρεπε να ξεπεράσω αυτό το ώριο. Απλά παρατηρώ γενικά στον χώρο της τεχνολογίας τα τελευταία χρόνια κυκλοφορούν πολλά προϊόντα overprice λόγω brand και δεν θέλω να σπαταλήσω χωρίς λόγο λεφτά επειδή κάποτε έβγαζε κάτι ποιοτικό ένα brand και πλέων έχει ρίξει την ποιότητας του και σου πουλάει αέρα. Δεν έχω θέμα να πάρω και κάτι πιο παλιό εάν το νεότερο μοντέλο στην ουσία δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο πραγματικά και ουσιαστικά.
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20 τμ?

Μια άμεση λύση για έως 7.1 Surround & 3D Immersive Audio με πολύ προσιτό κόστος και κορυφή στο gaming:

https://vimeo.com/259770782

Μου έχει δώσει ο αδερφός μου τα Razer Kraken X Lite και με ένα καλιμπραρισμα του μικροφώνου είναι μπόμπα τώρα . Δεν είναι άσχημα(λίγο κουράζουν καμιά φορά όταν τα φοράς) κάνουν τι δουλειά τους αλλά λογικά υπάρχουν και άλλα που προσφέρουν καλύτερη εμπειρία. 7.1 έχει και αυτό (ψηφιακό) αλλά πιστεύω είναι marketιστικο, μποοσταρισμα ηχου ακούω κυρίως μέσω του προγράμματος.

Με μια γρήγορη ματιά που κοίταξα αυτά που λες στο skroutz δεν τα λες «με πολύ προσιτό κόστος» 380 ευρω . αλλά φαίνεται να έχει καλά χαρακτηριστικά από το βίντεο
https://www.skroutz.gr/s/17654539/Audeze-Mobius-Carbon.html
https://www.skroutz.gr/s/17654490/Audeze-Mobius-Blue.html
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
TV και PC πρέπει να τα δεις ως πηγές που θα συνδεθούν επάνω σε ένα HDMI HUB εικόνας και ήχου το οποίο θα ενισχύει τον ήχο και θα τον στέλνει σε ηχεία και θα στέλνει την εικόνα στην TV από την εξωτερική πηγή (το PC).

Κοινώς θέλεις ενισχυτή AV, και επειδή είναι μικρό το budget κάποιο σύστημα 5.1 με δορυφόρους και sub που θα συνδεθεί επάνω στον ενισχυτή AV.

Τα υπόλοιπα που αφορούν ηχεία desktop 5.1 δεν κάνουν για 20 τ.μ. ούτε και έχουν τις κατάλληλες εισόδους για τη διαχείριση των σημάτων που από τον τίτλο φαίνεται ότι θα περιλαμβάνει και TV.

Υπολόγισε να υπερβείς τουλάχιστον κατά 1/3 το budget σου μόνο για τα βασικά, δηλαδή 5.1 σετ ηχείων δορυφόρων/sub και κάποιον πολύ βασικό ενισχυτή AV.
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20

TV και PC πρέπει να τα δεις ως πηγές που θα συνδεθούν επάνω σε ένα HDMI HUB εικόνας και ήχου το οποίο θα ενισχύει τον ήχο και θα τον στέλνει σε ηχεία και θα στέλνει την εικόνα στην TV από την εξωτερική πηγή (το PC).

Κοινώς θέλεις ενισχυτή AV, και επειδή είναι μικρό το budget κάποιο σύστημα 5.1 με δορυφόρους και sub που θα συνδεθεί επάνω στον ενισχυτή AV.

Τα υπόλοιπα που αφορούν ηχεία desktop 5.1 δεν κάνουν για 20 τ.μ. ούτε και έχουν τις κατάλληλες εισόδους για τη διαχείριση των σημάτων που από τον τίτλο φαίνεται ότι θα περιλαμβάνει και TV.

Υπολόγισε να υπερβείς τουλάχιστον κατά 1/3 το budget σου μόνο για τα βασικά, δηλαδή 5.1 σετ ηχείων δορυφόρων/sub και κάποιον πολύ βασικό ενισχυτή AV.

Η TV είναι η LG 55UK6100 εάν παίζει κάποιο βοηθητικό ρολό να την αναφέρω.
TV CONNECTION PORT - PARTY CONNECTION PORT
Smartphone connection Have | WiDi (PC to TV) Have | Miracast (Moblie to TV Mirroring) Have
HDMI 3 ports | USB 2 ports | WIFI 802.11ac | Bluetooth Have | LAN Have
Digital Audio Out (Optical) Have | Headphone out Have

Και έχω τώρα που είδα και ένα Xiaomi Mi Box S!

Επίσης έχω 2 pc monitor, LG 24MK600M-B & LG FLATRON L1780Q σε περίπτωση που δεν βρω άμεση λύση με την tv για να έστηνα ένα σύστημα ήχου για το pc.

Το σημαντικότερο που δεν είπα είναι ότι είμαι σε ενοικιαζόμενο και έχει ένα μείον σε κάποιους τείχους είναι μονοτουβλα και δεν το βλέπω να αντέχουν κάρφωμα για ηχεία οπότε θα πρέπει να πάω σε λύση στηριγμάτων δαπέδου σε περίπτωση που μου πείτε ότι πρέπει να βάλω κάπου ψηλά τα ηχεία από θέμα στησίματος.

Τα ηχεία desktop 5.1 γιατί δεν κάνουν για 20 τετραγωνικά?

Εντάξει και περισσότερα μπορώ να διαθέσω αλλά σπαστά, όχι μπαμ όλα μαζί, από ένα γρήγορο διάβασμα είδα ότι για ένα πολύ σύστημα καινούργιων θέλω 1000 τουλάχιστον εάν κατάλαβα καλά. Εάν δεν πήγαινα σε καινούργια δεν θα μπορούσα με αυτά 600-700 εύρω να πάρω κάτι ακόμα ποιο αξιόλογο ίσως από κάτι καινούργιο στα ιδιά λεφτα?

Με τον Marantz Model 1072 δεν μπορώ να φτιάξω κάτι σοβαρό στερεοφωνικό για μουσική τουλάχιστον και θα το χρησιμοποιώ και σαν απλώς δυνατότερο/καθαρότερο ήχο για ταινίες/σειρές/gaming μέχρι να στήσω το σύστημα που χεριάζετε για όλα μαζί?

Προσπαθώ να αποφύγω το διπλό σύστημα για να μην μπλεχτώ με αρκετές πρίζες και καλώδια και βγάλε βάλε συνδέσεις στο pc από την μια και από την άλλη προσπαθώ να αξιοποιήσω ότι αξίζει από αυτά που έχω και ότι δεν κάνει να το αντικαταστήσω με το κατάλληλο. Είναι βλέπεις και αυτή η αβεβαιότητα που παραφυλάει με όλα αυτά που γίνονται γύρω μας και προβληματίζομαι να ξανοιχτώ αρκετά οικονομικά σε κάτι τέτοιο ακόμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15

Η TV είναι η LG 55UK6100 εάν παίζει κάποιο βοηθητικό ρολό να την αναφέρω.
TV CONNECTION PORT - PARTY CONNECTION PORT
Smartphone connection Have | WiDi (PC to TV) Have | Miracast (Moblie to TV Mirroring) Have
HDMI 3 ports | USB 2 ports | WIFI 802.11ac | Bluetooth Have | LAN Have
Digital Audio Out (Optical) Have | Headphone out Have

Και έχω τώρα που είδα και ένα Xiaomi Mi Box S!

Επίσης έχω 2 pc monitor, LG 24MK600M-B & LG FLATRON L1780Q σε περίπτωση που δεν βρω άμεση λύση με την tv για να έστηνα ένα σύστημα ήχου για το pc.

Το σημαντικότερο που δεν είπα είναι ότι είμαι σε ενοικιαζόμενο και έχει ένα μείον σε κάποιους τείχους είναι μονοτουβλα και δεν το βλέπω να αντέχουν κάρφωμα για ηχεία οπότε θα πρέπει να πάω σε λύση στηριγμάτων δαπέδου σε περίπτωση που μου πείτε ότι πρέπει να βάλω κάπου ψηλά τα ηχεία από θέμα στησίματος.

Τα ηχεία desktop 5.1 γιατί δεν κάνουν για 20 τετραγωνικά?

Εντάξει και περισσότερα μπορώ να διαθέσω αλλά σπαστά, όχι μπαμ όλα μαζί, από ένα γρήγορο διάβασμα είδα ότι για ένα πολύ σύστημα καινούργιων θέλω 1000 τουλάχιστον εάν κατάλαβα καλά. Εάν δεν πήγαινα σε καινούργια δεν θα μπορούσα με αυτά 600-700 εύρω να πάρω κάτι ακόμα ποιο αξιόλογο ίσως από κάτι καινούργιο στα ιδιά λεφτα?

Με τον Marantz Model 1072 δεν μπορώ να φτιάξω κάτι σοβαρό στερεοφωνικό για μουσική τουλάχιστον και θα το χρησιμοποιώ και σαν απλώς δυνατότερο/καθαρότερο ήχο για ταινίες/σειρές/gaming μέχρι να στήσω το σύστημα που χεριάζετε για όλα μαζί?

Προσπαθώ να αποφύγω το διπλό σύστημα για να μην μπλεχτώ με αρκετές πρίζες και καλώδια και βγάλε βάλε συνδέσεις στο pc από την μια και από την άλλη προσπαθώ να αξιοποιήσω ότι αξίζει από αυτά που έχω και ότι δεν κάνει να το αντικαταστήσω με το κατάλληλο. Είναι βλέπεις και αυτή η αβεβαιότητα που παραφυλάει με όλα αυτά που γίνονται γύρω μας και προβληματίζομαι να ξανοιχτώ αρκετά οικονομικά σε κάτι τέτοιο ακόμα.

Τα περισσότερα που γράφεις είναι λάθος. Τα ηχεία δεν μπαίνουν όπου νά 'ναι. Μπαίνουν σε συγκεκριμένες θέσεις.

Τα ηχεία που είναι για PC, τύπου logitech 5.1, είναι σχεδιασμένα για χρήση desktop που σημαίνει ότι δεν μπορούν να αποδώσουν σε έναν κανονικό χώρο, εκτός κι αν εννοούμε την παραμόρφωση και τη βαβούρα που παρουσιάζουν ως κάτι που είναι ήχος. Πέραν του ότι ΔΕΝ έχουν τις κατάλληλες εισόδους για να λειτουργήσουν ως home cinema setup με προϊόντα όπως οι TV και τα players.

Γενικά πρέπει να αποφασίσεις προς τα που θα κινηθείς. Εφ' όσον μιλάς για σύστημα ήχου για όλο το χώρο, πρέπει να αποφασίσεις με ποιο τρόπο θα χρησιμοποιήσεις το PC. Γιατί εδώ πέρα βλέπω ότι έχεις άλλη κάρτα για την εικόνα και άλλη για τον ήχο.
Έτσι μπορείς να συνδέσεις μόνο desktop κομπιουτεροηχεία και να έχεις την εικόνα σε κάποιο monitor. Γιατί έτσι είναι σχεδιασμένα αυτά τα προϊόντα να λειτουργούν και έτσι υπάρχουν προϊόντα που καλύπτουν αυτές τις συνθήκες, όπως είναι τα ηχεία 5.1 τύπου logitech και διάφορα άλλα παιχνίδια (όχι ηχεία).

Το μόνο που μπορείς να κάνεις και με πολλούς περιορισμούς εφ' όσον θέλεις να διατηρήσεις έτσι το setup σου είναι να κοιτάξεις κάποιο σετάκι τύπου Logitech με αναλογική πολυκάναλη και ψηφιακή οπτική προκειμένου εκεί να συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου του PC και την οπτική έξοδο της τηλεόρασής σου (αν έχει).

Άλλο πράγμα το στήσιμο για gaming PC, και άλλο πράγμα το στήσιμο PC για ήχο και εικόνα σε καταστάσεις Home Cinema.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ κανονικών ηχείων και ηχείων για desktop.


Αυτό είναι ένα τυπικό ηχείο desktop.

D5mEdSFW4AEVQOv.jpg




Αυτά δεν είναι ηχεία, είναι διακοσμητικά. Τέτοιας ποιότητας είναι οι δορυφόροι των συστημάτων 5.1 που είναι για PC. To δε sub, στις περισσότερες των περιπτώσεων έχει πλαστική καμπίνα ή και με πεπιεσμένο χαρτί εσωτερικά.

Συνεπώς πρέπει να δεις το θέμα όπως σου εξήγησα. Με έναν πολύ βασικό 5.1 ενισχυτή AV με εισόδους HDMI και ένα σετ κανονικών ηχείων 5.1 με δορυφόρους και sub.
Και ανακατάταξη της χρήσης του PC με τις κάρτες του.

Αλλιώς παραμένεις ως έχεις με κάποιο πιο upper σύστημα Logitech και πορεύεσαι όπως όπως.
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20

Τα περισσότερα που γράφεις είναι λάθος. Τα ηχεία δεν μπαίνουν όπου νά 'ναι. Μπαίνουν σε συγκεκριμένες θέσεις.

Τα ηχεία που είναι για PC, τύπου logitech 5.1, είναι σχεδιασμένα για χρήση desktop που σημαίνει ότι δεν μπορούν να αποδώσουν σε έναν κανονικό χώρο, εκτός κι αν εννοούμε την παραμόρφωση και τη βαβούρα που παρουσιάζουν ως κάτι που είναι ήχος. Πέραν του ότι ΔΕΝ έχουν τις κατάλληλες εισόδους για να λειτουργήσουν ως home cinema setup με προϊόντα όπως οι TV και τα players.

Γενικά πρέπει να αποφασίσεις προς τα που θα κινηθείς. Εφ' όσον μιλάς για σύστημα ήχου για όλο το χώρο, πρέπει να αποφασίσεις με ποιο τρόπο θα χρησιμοποιήσεις το PC. Γιατί εδώ πέρα βλέπω ότι έχεις άλλη κάρτα για την εικόνα και άλλη για τον ήχο.
Έτσι μπορείς να συνδέσεις μόνο desktop κομπιουτεροηχεία και να έχεις την εικόνα σε κάποιο monitor. Γιατί έτσι είναι σχεδιασμένα αυτά τα προϊόντα να λειτουργούν και έτσι υπάρχουν προϊόντα που καλύπτουν αυτές τις συνθήκες, όπως είναι τα ηχεία 5.1 τύπου logitech και διάφορα άλλα παιχνίδια (όχι ηχεία).

Το μόνο που μπορείς να κάνεις και με πολλούς περιορισμούς εφ' όσον θέλεις να διατηρήσεις έτσι το setup σου είναι να κοιτάξεις κάποιο σετάκι τύπου Logitech με αναλογική πολυκάναλη και ψηφιακή οπτική προκειμένου εκεί να συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου του PC και την οπτική έξοδο της τηλεόρασής σου (αν έχει).

Άλλο πράγμα το στήσιμο για gaming PC, και άλλο πράγμα το στήσιμο PC για ήχο και εικόνα σε καταστάσεις Home Cinema.

Για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ κανονικών ηχείων και ηχείων για desktop.


Αυτό είναι ένα τυπικό ηχείο desktop.

D5mEdSFW4AEVQOv.jpg




Αυτά δεν είναι ηχεία, είναι διακοσμητικά. Τέτοιας ποιότητας είναι οι δορυφόροι των συστημάτων 5.1 που είναι για PC. To δε sub, στις περισσότερες των περιπτώσεων έχει πλαστική καμπίνα ή και με πεπιεσμένο χαρτί εσωτερικά.

Συνεπώς πρέπει να δεις το θέμα όπως σου εξήγησα. Με έναν πολύ βασικό 5.1 ενισχυτή AV με εισόδους HDMI και ένα σετ κανονικών ηχείων 5.1 με δορυφόρους και sub.
Και ανακατάταξη της χρήσης του PC με τις κάρτες του.

Αλλιώς παραμένεις ως έχεις με κάποιο πιο upper σύστημα Logitech και πορεύεσαι όπως όπως.

Τι εννοείς τα περισσότερα που γράφω είναι λάθος, δεν έχω γράψει πουθενά που θα μπουν ηχεία, παραμονο ένα μου ζητήσετε να κρεμάσω ηχεία ότι δεν είναι εφικτό, έχω δει στο νετ 5.1 με κρεμαστά για αυτό το λέω ώστε να μην μου προτείνετε κάτι τέτοιο.

Προφανώς θέλει συγκεκριμένες θέσεις για να έχεις σωστό ήχο το γνωρίζω ότι είναι ολόκληρη επιστήμη, η διάσταση του χώρου, που θα κάθετε αυτός που θα ακούει για να μπουν σωστά ηχεία σε θέσης, ανάλογα τον χώρο άλλο μέγεθος ηχείων.
Καταλαβαίνω ότι τα ηχεία για pc είναι υποδεέστερα και σε ποιότητα ήχου άλλα και σε κατασκευή όταν μιλάμε για πλαστικά κτλ, υπάρχουν πάντως και κάποια ποιοτικά ξύλινης κατασκευής μοντέλα της Edifier και της Klipsch που δεν κυκλοφορούν Ελλάδα θεωρούνται από της καλύτερες αγορές σε σετ ηχείων για pc. Καταλαβαίνω επίσης ότι σετ ηχείων για pc 5.1 + είναι κυρίως για gaming χρήση που προσφέρουν και την δυνατότητα να ακούς και μουσική και να βλέπεις ταινίες αλλά ακόμα κα αυτά σου ζητάει συγκαμένη θέση να τα βάλεις, δεν τα βάζεις χύμα όπου νάνε. Το γνωρίσω ότι αρκετά pc ηχεία έχουν διακοσμητικούς δορυφόρους, για αυτό πρέπει να ψάχνεις το νετ ποιος τα έχει πάρει και τα έχει ανοίξει για να δει ένα είναι πραγματική ή άπλα διακοσμητικοί.

Που γράφω ότι έχω άλλη κάρτα για τον ήχο και άλλη για την εικόνα?

Ωστόσο δεν μου έχει προτείνει κάποια μοντέλα βασικών ενισχυτών και ηχείων για να ψαχτώ ούτε μου έχεις αιτιολογήσει γιατί δεν κάνει έστω για μουσική ο ενισχυτής που έχω. Έχεις κάνει focus στην αντιπάθεια στα ηχεία για pc :p πρέπει να έχεις κατάστημα ηχείων για να θάβεις τόσο τα ηχεία για pc λες και προϊόντα κανονικά ήχου δεν κυκλοφορούν ανάλογες μπακατέλες.

Μήπως χρειάζεται να φτιάξω ένα υποτυπώδες σχέδιο του δωμάτιου ώστε να δούμε ένα μπορεί να στηθεί ένας σωστός ήχος?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Εάν δεν κατάλαβες από την φωτογραφία τι επιπέδου είναι τα ηχεία που σκέφτεσαι, δεν έχει και σημασία τι πρόκειται να πάρεις.

Καλή αναζήτηση.
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20

Εάν δεν κατάλαβες από την φωτογραφία τι επιπέδου είναι τα ηχεία που σκέφτεσαι, δεν έχει και σημασία τι πρόκειται να πάρεις.

Καλή αναζήτηση.

Αγαπητε Pleo γιατι κανεις τόσο πολυ focus στα Logitech? Δεν είμαι fan boy της έχω ένα μοντέλο της, επειδή δεν δίνω σημασία στην απάντηση που υποτίθεται γράφει δημόσια κάποιος εκπρόσωπος της εταιρίας? Μπορεί να είναι και ψεύτικο που είναι το fb post link? Αλλά δεν είναι η μοναδική εταιρία που έχει διακοσμητικά tweeters, όλες οι εταιρείες σε budget audio και όχι μόνο (https://www.gearslutz.com/board/so-...-fake-tweeter-experiences-hifi-equipment.html) και ένα κατάλαβα καλά με λίγο ψάξιμο μετα από αυτό που μου έστειλες είναι passive radiator/passive speaker (https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_radiator_(speaker) που πιθανότητα να ήταν το λάθος για το συγκεκριμένο setup Z333 που γράφουν κάποιοι στο διαδίκτυο.

Επαση περίπτωση γιατί δεν μου προτείνεις κάτι από τα κολλάμε σε μια εταιρεία και για ένα σκοπό που το έχω σαν την τελευταία χείριστη επιλογή που και πάλι ίσως να έψαχνα μια άλλη εταιρεία αφού προσπαθώ πλέον πάρω σοβαρά το θέμα από έχω ξεκινήσει να ψάχνομαι. Έχεις προσπεράσει τον ενισχυτή που έχω που ίσως θα μπορούσα να ξεκινήσω να χτίζω και μετέπειτα για μια ποιο ολοκληρωμένη κατάσταση να έπαιρνα ένα ποιο σύγχρονο ενισχυτή ή να μου πεις φίλε αυτό ούτε για μουσική δεν κάνει για αυτό και για αυτό το λόγο οπότε πάρε αυτό και αυτό.

Σπαταλάμε χρόνο χωρίς στην ουσία να απαντηθεί το ερώτημα μου και η βοήθεια που αναζητώ και να κολλάμε με μια εταιρία λες και την παρουσίασα σαν ότι καλύτερο υπάρχει, ημαρτον με τα κολλήματα μερικών και μετα αναρτιόμαστε γιατί δεν πάνε καλά κάποια πράγματα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Εγώ έκανα focus στα logitech?

Αυτό εδώ τι είναι τότε;

Ως τώρα ακούω μουσική, παιχνίδια, ταινίες σειρές από ένα σετ ηχείων 2.1 για PC της Logitech, το Z3 Black.

Σκεφτόμουν αρχικά σε all around 5.1 σύστημα ήχου για pc της Logitech έχω βρει σε καλή τιμή μεταχειρισμένα το z906, z5400, Z5450, Z5500, Z506, G51, x530 & X540 εάν πήγαινα σε κάτι τέτοιο ποιο αξίζει ποιοτικά σε ηχώ, χαρακτηριστικά και αντοχή στο χρόνο πέρα από την διαφορά που έχουνε ένταση για αυτό που θέλω?


Η φωτογραφία δείχνει ψεύτικο μεγάφωνο σε περίπτωση που δεν κατάλαβες, το μεγάφωνο των υψηλών συχνοτήτων (tweeter) είναι διακοσμητικό. Δεν είναι passive radiator (καμία σχέση) και η ιστορία είναι αληθινή και υπάρχει τόσο στο facebook όσο και στο site της Logitech η διευκρίνηση που μπήκε κατόπιν. Δεν είναι μόνο μία η φωτογραφία με κολλημένο ένα διακοσμητικό tweeter σε ηχείο της Logitech εξ' άλλου. Με ένα search βρίσκεις και άλλες.

Στα έβαλα ενδεικτικά για να καταλάβεις τι συμβαίνει με τέτοιου τύπου ηχεία. Και έχουν και άλλα μειονεκτήματα γενικότερα που δεν τα καθιστούν ιδανικά για πολυκαναλο ήχο όπως αυτός νοείται σε ένα χώρο μεγαλύτερο από ένα... γραφείο.

Λοιπόν, για να μην το κουράζουμε, ό,τι έγραψα ισχύει.

Βρες κάποιον βασικό ενισχυτή AV με HDMI και ηχεία που είναι σχεδιασμένα για Home Cinema, όσο βέβαια αυτό μπορεί να γίνει στο budget σου.

https://www.nakas.gr/prd/yamaha-htr-2071-bl-padioenisxitis

https://en.polkaudio.com/shop/polkaudio-hometheatersystems/tl1600


Γι' αυτό μίλησα για αύξηση του budget σου κατά 1/3 τουλάχιστον. Είναι το λιγότερο δυνατό για να έχεις κάτι που να παίζει αξιοπρεπώς και να αποφύγεις τα "τύπου" Logitech ηχεία.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Είχα ρωτήσει στην αρχή του νήματος, εάν θέλεις να φτιάξεις κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής για το σπίτι σου ή σε ενδιαφέρει περισσότερο ένα multimedia σύστημα που θα είναι πιο κατάλλήλο για gaming; Και είχα προσθέσει, ότι η διαφορά στην ποιότητα αναπαραγωγής του ήχου ανάμεσα σε αυτά τα δύο είναι τεράστια.

Α) Αν ΘΕΛΕΙΣ multimedia 5.1, τότε θα πάμε σε κάποια από τα δοκιμασμένα ηχεία 5.1 για υπολογιστές, συνήθως Logitech ή Creative και τελειώνουμε. Προφανώς θα είναι και η πιο οικονομική λύση. Αλλά, όπως ξαναέγραψα παραπάνω, η διάφορα ποιότητας στον ήχο σε σχέση με ένα κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής θα είναι όσο η μέρα από τη νύχτα!
Ο Λεωνίδας (Pleo) σου έδειξε προηγουμένως ότι η ποιότητα κατασκευής ηχείων σε αυτή την κατηγορία είναι τελείως υποτυπώδης. Στην πραγματικότητα δεν έχουμε κανονικά ηχεία, αλλά απλώς μεγάφωνα σε πλαστικά κουτιά.

Β) Αν ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ multimedia 5.1, τότε θα πάμε σε κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής και εκεί έχουμε δύο βασικές κατευθύνσεις. Από τις οποίες πρέπει να διαλέξουμε ή τη μία ή την άλλη.

1η Κατεύθυνση-Βασική Επιλογή.
ΞΕΧΝΑΜΕ τον Marantz. Και αυτόν και ότι άλλο παλιό έχεις στην αποθήκη σου.
Και προσπαθούμε να φτιάξουμε με τα χρήματα που διαθέτεις ένα 5.1 Home Cinema σύστημα, όσο πιο οικονομικό γίνεται, όσο καλύτερο μπορεί να γίνει για αυτά τα χρήματα. Και να το συνδέσουμε με το υπάρχον σύστημα σου υπολογιστή και τηλεόραση.

2η Κατεύθυνση-Βασική Επιλογή.
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ τον παλαιό Marantz. Αλλά όχι τα παλαιά ηχεία της αποθήκης, δεν αξίζει κάν ο κόπος.
Και προσπαθούμε με τα χρήματα που διαθέτεις να φτιάξουμε ένα 2κάναλο στερεοφωνικό σύστημα, όσο καλύτερο γίνεται για αυτά τα χρήματα. Και στη συνέχεια πάλι να το συνδέσουμε με το υπάρχον σύστημα σου υπολογιστή και τηλεόραση.
Ο ήχος του δικάναλου θα είναι πολύ καλύτερος από ενός 5.1 στα ίδια χρήματα. Αλλά θα είναι δικάναλο όχι πολύ πολυκαναλο. Και κάπως πιο κατάλληλο για μουσική αναπαραγωγή, λιγότερο για ταινίες.

Ποια από όλες τις παραπάνω κατευθύνσεις διαλέγεις;
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20

Τα περισσότερα που γράφεις είναι λάθος. Τα ηχεία δεν μπαίνουν όπου νά 'ναι. Μπαίνουν σε συγκεκριμένες θέσεις.

Τα ηχεία που είναι για PC, τύπου logitech 5.1, είναι σχεδιασμένα για χρήση desktop που σημαίνει ότι δεν μπορούν να αποδώσουν σε έναν κανονικό χώρο, εκτός κι αν εννοούμε την παραμόρφωση και τη βαβούρα που παρουσιάζουν ως κάτι που είναι ήχος. Πέραν του ότι ΔΕΝ έχουν τις κατάλληλες εισόδους για να λειτουργήσουν ως home cinema setup με προϊόντα όπως οι TV και τα players.

Γενικά πρέπει να αποφασίσεις προς τα που θα κινηθείς. Εφ' όσον μιλάς για σύστημα ήχου για όλο το χώρο, πρέπει να αποφασίσεις με ποιο τρόπο θα χρησιμοποιήσεις το PC. Γιατί εδώ πέρα βλέπω ότι έχεις άλλη κάρτα για την εικόνα και άλλη για τον ήχο.
Έτσι μπορείς να συνδέσεις μόνο desktop κομπιουτεροηχεία και να έχεις την εικόνα σε κάποιο monitor. Γιατί έτσι είναι σχεδιασμένα αυτά τα προϊόντα να λειτουργούν και έτσι υπάρχουν προϊόντα που καλύπτουν αυτές τις συνθήκες, όπως είναι τα ηχεία 5.1 τύπου logitech και διάφορα άλλα παιχνίδια (όχι ηχεία).

Το μόνο που μπορείς να κάνεις και με πολλούς περιορισμούς εφ' όσον θέλεις να διατηρήσεις έτσι το setup σου είναι να κοιτάξεις κάποιο σετάκι τύπου Logitech με αναλογική πολυκάναλη και ψηφιακή οπτική προκειμένου εκεί να συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου του PC και την οπτική έξοδο της τηλεόρασής σου (αν έχει).

Άλλο πράγμα το στήσιμο για gaming PC, και άλλο πράγμα το στήσιμο PC για ήχο και εικόνα σε καταστάσεις Home Cinema.

Εγώ έκανα focus στα logitech?

Αυτό εδώ τι είναι τότε;




Η φωτογραφία δείχνει ψεύτικο μεγάφωνο σε περίπτωση που δεν κατάλαβες, το μεγάφωνο των υψηλών συχνοτήτων (tweeter) είναι διακοσμητικό. Δεν είναι passive radiator (καμία σχέση) και η ιστορία είναι αληθινή και υπάρχει τόσο στο facebook όσο και στο site της Logitech η διευκρίνηση που μπήκε κατόπιν. Δεν είναι μόνο μία η φωτογραφία με κολλημένο ένα διακοσμητικό tweeter σε ηχείο της Logitech εξ' άλλου. Με ένα search βρίσκεις και άλλες.

Στα έβαλα ενδεικτικά για να καταλάβεις τι συμβαίνει με τέτοιου τύπου ηχεία. Και έχουν και άλλα μειονεκτήματα γενικότερα που δεν τα καθιστούν ιδανικά για πολυκαναλο ήχο όπως αυτός νοείται σε ένα χώρο μεγαλύτερο από ένα... γραφείο.

Λοιπόν, για να μην το κουράζουμε, ό,τι έγραψα ισχύει.

Βρες κάποιον βασικό ενισχυτή AV με HDMI και ηχεία που είναι σχεδιασμένα για Home Cinema, όσο βέβαια αυτό μπορεί να γίνει στο budget σου.

https://www.nakas.gr/prd/yamaha-htr-2071-bl-padioenisxitis

https://en.polkaudio.com/shop/polkaudio-hometheatersystems/tl1600


Γι' αυτό μίλησα για αύξηση του budget σου κατά 1/3 τουλάχιστον. Είναι το λιγότερο δυνατό για να έχεις κάτι που να παίζει αξιοπρεπώς και να αποφύγεις τα "τύπου" Logitech ηχεία.

Σχετικά με την Logitech θα το αφήσω ασχολίαστο γιατί μιλάμε για μια γραμμή από όλο το κείμενο για αυτό σου λέω ότι κάνεις focus μόνο κει και δεν πάμε απλά παρακάτω. Θα το πάω παρακάτω γιατί αυτό με ενδιαφέρει πραγματικά.

Ο YAMAHA HTR-2071 διάβασα διάσπαρτες κριτικές που λένε ότι υπερθερμαίνεται μέσα σε μίση ώρα, εγώ που παίζει να τον έχω ανοιχτό καμία 18 ώρες το λιγότερο θα έχω θέμα πιστεύω, επίσης αυτά τα 4k, hdr, ραδιόφωνο μου είναι αχρείαστα από την ώρα που έχω κάρτα γραφικών κτλ που υποστηρίζει 4k και pc που μπορώ να ακούσω μουσική από όλο τον κόσμο. Δεν υπάρχει κάτι χωρίς τα «περιττά» στην δίκιά μου περίπτωση ή δεν κυκλοφορεί κάτι που απλά να μεταφέρει αυτούσιο το σήμα από το pc στον ενισχυτή όπως είναι χωρίς να χρειάζεται κάνει upscaling κτλ ή μου διαφεύγει κάτι που δεν κατανοώ σωστά?

Ωραία φαίνονται τα TL1600 της Polk Audio, αλλά βλέπω έμφαση στις ταινίες/σειρές για μουσική διαβάζω πολύ χλιαρά σχόλια για μουσική και ως επί το πλείστον μουσική ακούμε όλοι άνθρωποι περισσότερες ώρες, δεν βλέπουμε ταινίες. Δεν έχουμε κάτι άλλο?
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα 5.1 σε PC/TV για μουσική, ταινιες/σειριές & games για 15-20

Τα περισσότερα που γράφεις είναι λάθος. Τα ηχεία δεν μπαίνουν όπου νά 'ναι. Μπαίνουν σε συγκεκριμένες θέσεις.

Τα ηχεία που είναι για PC, τύπου logitech 5.1, είναι σχεδιασμένα για χρήση desktop που σημαίνει ότι δεν μπορούν να αποδώσουν σε έναν κανονικό χώρο, εκτός κι αν εννοούμε την παραμόρφωση και τη βαβούρα που παρουσιάζουν ως κάτι που είναι ήχος. Πέραν του ότι ΔΕΝ έχουν τις κατάλληλες εισόδους για να λειτουργήσουν ως home cinema setup με προϊόντα όπως οι TV και τα players.

Γενικά πρέπει να αποφασίσεις προς τα που θα κινηθείς. Εφ' όσον μιλάς για σύστημα ήχου για όλο το χώρο, πρέπει να αποφασίσεις με ποιο τρόπο θα χρησιμοποιήσεις το PC. Γιατί εδώ πέρα βλέπω ότι έχεις άλλη κάρτα για την εικόνα και άλλη για τον ήχο.
Έτσι μπορείς να συνδέσεις μόνο desktop κομπιουτεροηχεία και να έχεις την εικόνα σε κάποιο monitor. Γιατί έτσι είναι σχεδιασμένα αυτά τα προϊόντα να λειτουργούν και έτσι υπάρχουν προϊόντα που καλύπτουν αυτές τις συνθήκες, όπως είναι τα ηχεία 5.1 τύπου logitech και διάφορα άλλα παιχνίδια (όχι ηχεία).

Το μόνο που μπορείς να κάνεις και με πολλούς περιορισμούς εφ' όσον θέλεις να διατηρήσεις έτσι το setup σου είναι να κοιτάξεις κάποιο σετάκι τύπου Logitech με αναλογική πολυκάναλη και ψηφιακή οπτική προκειμένου εκεί να συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου του PC και την οπτική έξοδο της τηλεόρασής σου (αν έχει).

Άλλο πράγμα το στήσιμο για gaming PC, και άλλο πράγμα το στήσιμο PC για ήχο και εικόνα σε καταστάσεις Home Cinema.

Είχα ρωτήσει στην αρχή του νήματος, εάν θέλεις να φτιάξεις κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής για το σπίτι σου ή σε ενδιαφέρει περισσότερο ένα multimedia σύστημα που θα είναι πιο κατάλλήλο για gaming; Και είχα προσθέσει, ότι η διαφορά στην ποιότητα αναπαραγωγής του ήχου ανάμεσα σε αυτά τα δύο είναι τεράστια.

Α) Αν ΘΕΛΕΙΣ multimedia 5.1, τότε θα πάμε σε κάποια από τα δοκιμασμένα ηχεία 5.1 για υπολογιστές, συνήθως Logitech ή Creative και τελειώνουμε. Προφανώς θα είναι και η πιο οικονομική λύση. Αλλά, όπως ξαναέγραψα παραπάνω, η διάφορα ποιότητας στον ήχο σε σχέση με ένα κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής θα είναι όσο η μέρα από τη νύχτα!
Ο Λεωνίδας (Pleo) σου έδειξε προηγουμένως ότι η ποιότητα κατασκευής ηχείων σε αυτή την κατηγορία είναι τελείως υποτυπώδης. Στην πραγματικότητα δεν έχουμε κανονικά ηχεία, αλλά απλώς μεγάφωνα σε πλαστικά κουτιά.

Β) Αν ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ multimedia 5.1, τότε θα πάμε σε κανονικό σύστημα μουσικής αναπαραγωγής και εκεί έχουμε δύο βασικές κατευθύνσεις. Από τις οποίες πρέπει να διαλέξουμε ή τη μία ή την άλλη.

1η Κατεύθυνση-Βασική Επιλογή.
ΞΕΧΝΑΜΕ τον Marantz. Και αυτόν και ότι άλλο παλιό έχεις στην αποθήκη σου.
Και προσπαθούμε να φτιάξουμε με τα χρήματα που διαθέτεις ένα 5.1 Home Cinema σύστημα, όσο πιο οικονομικό γίνεται, όσο καλύτερο μπορεί να γίνει για αυτά τα χρήματα. Και να το συνδέσουμε με το υπάρχον σύστημα σου υπολογιστή και τηλεόραση.

2η Κατεύθυνση-Βασική Επιλογή.
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ τον παλαιό Marantz. Αλλά όχι τα παλαιά ηχεία της αποθήκης, δεν αξίζει κάν ο κόπος.
Και προσπαθούμε με τα χρήματα που διαθέτεις να φτιάξουμε ένα 2κάναλο στερεοφωνικό σύστημα, όσο καλύτερο γίνεται για αυτά τα χρήματα. Και στη συνέχεια πάλι να το συνδέσουμε με το υπάρχον σύστημα σου υπολογιστή και τηλεόραση.
Ο ήχος του δικάναλου θα είναι πολύ καλύτερος από ενός 5.1 στα ίδια χρήματα. Αλλά θα είναι δικάναλο όχι πολύ πολυκαναλο. Και κάπως πιο κατάλληλο για μουσική αναπαραγωγή, λιγότερο για ταινίες.

Ποια από όλες τις παραπάνω κατευθύνσεις διαλέγεις;

Το ξέρω πριν μου το δείξει και ευνόητε ότι κατανοώ ότι είναι υποδεέστερα από τα κανονικά, αλλά μην πάμε να πούμε ότι ΜΟΝΟ στα multimedia υπάρχουν σάπια συστήματα έχω πάει σε μαγαζί και εγώ ακούσει σύστημα στα λεφτά που θέλω να δώσω τώρα τον ίδιο ήχο με αυτό από multimedia απλά ποιο δυνατό σε ήχο ώστε να μην παραμορφώνει το ίδιο στο τέρμα (που δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση σε σπίτι να το βάλεις τόσο σε τέρμα εκτός εάν είσαι μαγκούρας και απλά θε σαν ενοχλείς του γείτονες σου (δεν έχουμε κάθε μέρα πάρτι γενεθλίων χαχαχα). Καλά τα ηχεία που έχω για στον ενισχυτή είναι για πέταμα, ίσως θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ τα ξύλινα κουτιά των Philips και να έβαζα ποιο ποιοτικά μεγάφωνα κτλ?

Ως επί το πλείστον μουσική μουσική ακούω τις περισσότερες ώρες (8-15) και όταν έχω ελεύθερο χρόνο βλέπω μια ταινία ή μισή με φouλ μια σεζον ή παίζω 2-6 ώρες games. Δεν υπάρχει λύση να παίζω σωστό δικαναλο στερεοφωνικό ηχο και όταν τα θέλω για τα υπόλοιπα να λειτουργεί το πολυκαναλο?