ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

STS3

New member
14 January 2021
28
Καλησπέρα και καλή χρονιά !!!
Μετά απο αρκετό διάβασμα και ερευνα θα ηθελα γνώμες και συμβουλές για αγορά οικονομικού συστήματος.
Πριν αναφερθω σε προιόντα που εχω επιλέξει θα πω δυό λόγια για τον χώρο και τις ανάγκες μου.
Ο χώρος ειναι καθιστικό περιίπου 22-25 τμ με τηλεόραση lg 50 και ηχόμπαρα lg5.
Με τις συνθήκες που επικρατουν για όλους, ο χρόνος στο σπίτι πλέον ειναι αρκετός.
Θέλω να ακούω και την μουσικη με μια σχετική ποιότητα.
Παμε λοιπόν σε πιθανές επιλογές με βάση {δυστυχως}χαμηλό προυπολογισμό περίπου 700-800ε.
1.ενισχυτής DENON AVR X1600 DAB{?}
2.ηχεία MAGNAT 802 αλλη επιλογή YAMAHA NS F51 και αλλη μία TAGA 506

Eυχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας, που θα μου φανει πολύ χρήσιμη !!!
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Καλησπέρα μαλλον προκρίνεται η λύση 1600 με oberon 5
Ειναι αξιόπιστος συνδυσμός ?
 

petpas

Senior Member
19 December 2010
365
katerini
Re: Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Καλησπέρα μαλλον προκρίνεται η λύση 1600 με oberon 5
Ειναι αξιόπιστος συνδυσμός ?
Τα dali oberon 5 τα είχα ακούσει πριν ένα χρόνο περίπου στα media Mark με ένα av denon δεν θυμάμαι μοντέλο και έπαιζε πολύ ωραία.
Γενικά μου έκανε εντύπωση που ήταν γλυκοηχο ηχείο.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Δηλαδή ανέβασες το budget σε πάνω από τα 1100 ?

ναι ειναι αλήθεια έφτασα 1040 για την ακρίβεια αλλα με βοηθουν οι ατοκες δόσεις
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στα Polκ S50e για να πας σε κάτι πιο πλήρες, μια και απ' ό,τι καταλαβαίνω θα παίζουν μόνο τα ηχεία χωρίς sub, τουλάχιστον στην αρχή.
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στα Polκ S50e για να πας σε κάτι πιο πλήρες, μια και απ' ό,τι καταλαβαίνω θα παίζουν μόνο τα ηχεία χωρίς sub, τουλάχιστον στην αρχή.

Ευχαριστώ για την πρόταση,εχουν βέβαια μια διαφορά 130-140ε θα δω ομως αν υποστηρίζονται απο ατοκες δόσεις.
Ο DENON 1600 με καλύπτει και στις δύο επιλογές ?
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Καλησπέρα
Γνωρίζετε αν μπορει ο denon και τα ηχεια να συδεθουν με καλώδια με απόληξη μπανάνα ?
Η εστω ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Οι μπανάνες βολεύουν στο βαλε-βγαλε. Αν δεν μετακινεις συχνά τα ηχεία δεν υπάρχει λόγος να βάλεις μπανάνες.

Στους ενισχυτές av αν το καλώδιο είναι μεγάλης διατομής δεν θα χωρέσει να μπει ή αν μπει συνήθως ξεσφιγγει η πλαστική μπορνα. Εκεί ίσως έχει νόημα να βάλεις μπανάνες.
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Οι μπανάνες βολεύουν στο βαλε-βγαλε. Αν δεν μετακινεις συχνά τα ηχεία δεν υπάρχει λόγος να βάλεις μπανάνες.

Στους ενισχυτές av αν το καλώδιο είναι μεγάλης διατομής δεν θα χωρέσει να μπει ή αν μπει συνήθως ξεσφιγγει η πλαστική μπορνα. Εκεί ίσως έχει νόημα να βάλεις μπανάνες.

Στον ενισχυτή Denon 1600 πως ταιριάζει η μπανάνα στην μπόρνα ?
Το ιδιο και για ηχεία dali oberon.
Οι μπανανες που μου εδωσαν ειναι taga tcb 001
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Στον ενισχυτή Denon 1600 πως ταιριάζει η μπανάνα στην μπόρνα ?
Το ιδιο και για ηχεία dali oberon.
Οι μπανανες που μου εδωσαν ειναι taga tcb 001


Απλά βγάζεις τα πλαστικά καπάκια (όπου υπάρχουν) στο πίσω μέρος της μπόρνας στον ενισχυτή και στα ηχεία.
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Ζητω συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλα στον ενισχυτή ειναι βιδωτες οι μπόρνες,βγαινει με καποιο τρόπο το καπάκι?
Και τα ηχεία βιδωτή εχουν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Στο πίσω μέρος της μπόρνας, εάν υπάρχει ένα πλαστικό καπάκι, το αφαιρείς και εμφανίζεται η τρύπα στην οποία θα βάλεις την μπανάνα

Στον Denon θα χρειαστείς ένα ίσιο κατσαβιδάκι για να το αφαιρέσεις. Εφ' όσον χρησιμοποιήσεις μπανάνες, δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτε.


Στη φωτογραφία οι μπόρνες του 1600Η χωρίς τα πλαστικά καπάκια. Στις τρύπες που φαίνονται, κουμπώνεις τις μπανάνες.

K0001157307_0003.jpg
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση,το κακό ειναι οτι θα εχω αρκετές απορίες και δυσκολίες ρύθμισης ,εγκατάστασης !!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Εντάξει σστην αρχη όλοι έτσι είναι, φοβούνται μην κάνουν καμιά ζημιά κλπ αλλά μετά είναι ΟΚ.
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Αλλη μια ερώτηση σχετικα με τα ηχεία.
Η μπόρνα των ηχείων κι αυτή εχει τάπα ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Στα Polk S50e θυμάμαι ότι έχει. Στα Oberon 5 δεν θυμάμαι. Δεν έχει σημασία. Αν έχει τη βγάζεις. Αν δεν έχει, σε βγάζει από τον κόπο να την αφαιρέσεις.
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Απάντηση: Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Στα Polk S50e θυμάμαι ότι έχει. Στα Oberon 5 δεν θυμάμαι. Δεν έχει σημασία. Αν έχει τη βγάζεις. Αν δεν έχει, σε βγάζει από τον κόπο να την αφαιρέσεις.

Aλλη μια φορά ευχαριστώ!
 

STS3

New member
14 January 2021
28
Καλησπέρα
Βρηκα στην αποθήκη roister HT 2000 SUB θα μπορουσε κι αν αξιζει να τον συνδέσω με DENON και DALI ?