Υπάρχουν νέα UHD Bluray players?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
720
Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για ένα 4k uhd bluray player. Υπάρχει κάποια πληροφορία για καινούρια players από Sony (κυρίως) ή να πάω προς 800m2;
Στην διακικτυακή CES δεν είδα κάποια ανακοίνωση. Θα βγεί τίποτα φέτος;

Ευχαριστώ
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
η samsung ειχε ανακοινωσει οτι σταματαει την παραγωγη τους.
οι εταιριες παραγωγης blueray δισκων πριν λιγο καιρο,ανακοινωσαν την σταδιακη μειωση και σταδιακα την διακοπη τους.
προφανως αυτο θα γινει απο ολους,αφου ολα πανε πια ψηφιακα και streaming.
παροτι δεν εχουμε κατι επισημο απο τους υπολοιπους,δεν νομιζω οτι θα βγει κατι καινουργιο στην αγορα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Μου αρέσουν τα φυσικά μέσα. Αν δεν βρεθεία ακρή θα πάρω το 800μ2. Ευχαριστώ πάντως

Καλα, μην περνεις το τιτλο του νηματος (που προεκυψε από το τι ειπε ενα καταστημα στην Ελλαδα) τοις μετρητοις.

Μια χαρα ζουν τα διασκάκια.
 
Το πρόβλημα δεν είναι ότι πεθάναν τα δισκάκια, το πρόβλημα είναι ότι πεθάναν τα videoclubs, άρα όταν μιλάμε για θέαση από δισκάκι, μιλάμε πλέον για αγορά, στην καλύτερη των περιπτώσεων σε έκπτωση $10-15 εδώ, στη νορμάλ περίπτωση στα $25-30. Ακόμα κι αν πρόκειται για ταινία του σωρού και όχι κάτι που παίρνουμε για συλλεκτικούς λόγους (με ό,τι σημαίνει αυτό για το κόστος του χόμπι μας, και βέβαια και τη χωρητικότητα των αποθηκων μας).
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Σαν πρώην υπάλληλος σε κατάστημα Seven και κρατώντας επαφές με τους (πρώην) συναδέλφους, μπορώ να πω ότι ακόμα και σήμερα -μισό χρόνο μετά την ανακοίνωση περί διακοπής κυκλοφορίας δίσκων και την καραντίνα- βγαίνουν νέες κυκλοφορίες κανονικά!

Με τη σειρά μου σαν λάτρεις των φυσικών μέσων και γω, απογοητεύομαι που οι εταιρείες διανομής (όσες εμειναν) φέρνουν σε blu-ray απειροελάχιστους τίτλους...!

Τέλος να πω ότι πριν λίγο καιρό πήρα και γω το X800 και δεν το έχω μετανιώσει στο ελάχιστο (προϋπόθεση βέβαια να έχεις και μια καλή συλλογή από δισκάκια)! Η διαφορά ανάμεσα σε streaming και ενός καλού player είναι απλά χαοτική, ειδικά σε ό,τι αφορά τον ήχο!!!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Η κατάσταση του Ultra HD Blu-ray...https://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1618485949

Καθώς ο ανταγωνισμός μεταξύ των υπηρεσιών ροής εντείνεται, είναι εύκολο να ξεχνάμε ότι υπάρχει ακόμα μια αγορά καταναλωτών που αγοράζουν φυσικά μέσα, που τους αρέσει να συλλέγουν απτά πράγματα, για διάφορους λόγους, όπως υπερηφάνεια ιδιοκτησίας, που θέλουν να κατέχουν πραγματικά πράγματα, φόβος παραβίασης από ιδιοκτήτες περιεχομένου.
Είναι εξειδικευμένο; ΟΧΙ ακριβώς.
Σίγουρα συρρικνώνεται, με διψήφιο αριθμό ετησίως, αλλά εξακολουθεί να είναι μια μαζική αγορά.
Αυτό που ίσως είναι το κορυφαίο τμήμα αυτής της αγοράς - Ultra HD Blu-ray, μια μορφή δίσκου 4K HDR που παρουσιάστηκε πριν από 5 χρόνια τον Φεβρουάριο, 10 χρόνια μετά το Blu-ray Disc και 20 χρόνια μετά το DVD. Είναι πιθανότατα η απόλυτη μορφή δίσκου βίντεο.

Η Nielsen VideoScan, μια εταιρεία του Ομίλου NPD, συλλέγει εδώ και χρόνια αριθμούς λιανικής πώλησης αγορών καταναλωτών στην αγορά των ΗΠΑ.
Έχω παρακολουθήσει αυτούς τους αριθμούς τα τελευταία χρόνια και δείχνουν μερικά ενδιαφέροντα πράγματα...



UHDBDsales2020.jpg




Features_DVD_Blu-ray Disc_Ultra HD Blu-ray_flatpanelshd.JPG



gameconsoleusage.jpg



πηγή: flatpanelshd.com από τον Yoeri Geutskens