ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ

geotman1

New member
16 January 2021
3
Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι για την αγορά ζεύγους ηχείων έως περίπου στα 500 ευρώ. Ο χώρος στον οποίο θα τα χρησιμοποιήσω είναι περίπου 40 τ.μ. σε γενικά χαμηλές εντάσεις. Ο ενισχυτής μου είναι ο SANSUI AU 5900. Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο ζεύγος ηχείων? Σας ευχαριστώ πολύ.
 

petpas

Senior Member
19 December 2010
365
katerini
Ο ενισχυτής σου είναι 45w στα 8ωμ και έχεις και μεγάλο χώρο.

Θα σου πρότεινα τα dali spektor 6 αφού όπως λες παίζεις σε χαμηλές εντάσεις.

Είναι καλό ηχείο για τα λεφτά του, ψηφίστηκε και ως το καλύτερο για χίλια ευρώ και κάτω.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

geotman1

New member
16 January 2021
3
Δεν το ξέρω, τον είχαμε χρησιμοποιήσει πριν πολλά χρόνια στο πατρικό μου με SANSUI TU 5900 και με πικάπ TECHNICS SL-23 και λέω να τα ενεργοποιήσω, δεδομένου ότι είναι καλά μηχανήματα!!! Μήπως πρέπει να προσέξω κάτι όταν θα ενεργοποιήσω τον ενισχυτή? Σας ευχαριστώ
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,981
Αγιοι Αναργυροι
το ποτ της έντασης εντελώς χαμηλά και σιγά σιγά ανεβαζέ το.
να ξέρεις πάντως ότι είναι πολύ "παλιάς κοπής" ενισχυτής και δεν μπορεί να σταθεί δίπλα σε ηχείο σαν το spector 6.
κοίτα για παράδειγμα τα "μανταλάκια" για τα καλώδια των ηχείων στον ενισχυτή και τις μπόρνες στο spector.....
 

geotman1

New member
16 January 2021
3
Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ

O γερόλυκος φαίνεται ότι είναι σε κατάσταση, αλλά θα ελεγχθεί. Ο χώρος ακρόασης που τελικά θα τοποθετηθούν σε ένα μέρος του σαλονιού είναι περί τα 25 τ.μ. Με δεδομένο ότι λόγω έλλειψης χώρου θα ήθελα να αποφύγω τις στήλες, θα μπορούσα να να τον ταιριάξω με κάποιο από τα Klipsch RP-600M, Focal Aria 906, Monitor Audio Bronze 2, Mission QX-2 (τα οποία είναι 8ΩΜ και έχουν καλές κριτικές) ή κάποιο άλλο μικρό σχετικά ηχείο σε λογική τιμή. Τα παλιά μου ηχεία ήταν τα sansui es 209. Σας ευχαριστώ.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το εχεις σκεφτει μια χαρα για τον συγκεκριμενο ενισχυτη χρειαζεσαι ηχεια ευαισθητα πανω απο 90 db και 8 ωμα !!!! ωστοσο περα απο τα ηχεια βασης μπορεις στο χωρο σου να παιξεις και με μικρα διδρομα ηχεια δαπεδου !!! οπως fyne audio 302,klipsch r-610f, jbl arena 170 και αλλα !!! τα συγκεκριμενα ηχεια εχουν μικρο γουφερ και εχουν την προεκταση ενος ηχειου βασης ,για το χωρο σου ειναι μια χαρα !! ωστοσο θα πας να ακουσεις ,τελος μην ξεχνας εαν πας σε ηχειο βασης να σκεφτεις και το κοστος για τις βασεις το οποιο δεν ειναι και φθηνο !!! -bye-
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

Karanir

Established Member
23 March 2021
158
Καλησπέρα σας.
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα το γράφω εδώ.
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά ηχείων έως 500€ ή το πολύ 600€.
Αρχικά θα τα χρησιμοποιώ στο laptop που έχω γραφείο μου (περίπου 12-14τμ) για μουσική κυροως με σκοπό αργότερα κάποια στιγμή να τα βάλω στο σαλόνι (περίπου 35τμ).
Έχω δυο ενισχυτές που δεν τους χρησιμοποιώ πλέον: ο ένας είναι ο Sony STR DE 495 και ο άλλος ένας παλιός ROTEL RA 820.
Για ηχεία σκέφτομαι τα klipsch rp600m.
Θα τα σηκώνει λέτε επαρκώς κάποιος από τους δυο ή δεν θα δουλέψουν καθόλου καλά;
 

PetVoul

Established Member
25 May 2020
220
Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι για την αγορά ζεύγους ηχείων έως περίπου στα 500 ευρώ. Ο χώρος στον οποίο θα τα χρησιμοποιήσω είναι περίπου 40 τ.μ. σε γενικά χαμηλές εντάσεις. Ο ενισχυτής μου είναι ο SANSUI AU 5900. Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο ζεύγος ηχείων? Σας ευχαριστώ πολύ.
Usher S-520. Την έκδοση χωρίς διπλοκαλωδίωση...