Ηχεία με 12” woofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Γεια σας.
Έχω ένα ζευγάρι Cerwin Vega V12F.
Θα ήθελα να πάρω κάτι καλύτερο αλλά με 12” woofer πάλι αλλά δεν ξέρω τι υπάρχει. Δεν μπορώ να βρω. Έχετε κάτι υπόψη σας;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Για αρχή για να δούμε τι ήχο έχεις... γεμάτο ή μπουμπαριστό, δώσε πληροφορίες για τον χώρο σου, την τοποθέτηση των ηχείων, αν υπάρχει ακουστική φροντίδα, και την πηγή & ενισχυτή σου, καθώς και το budget.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το σύστημα που δημοσιεύεις στο Profile σου είναι αξιόλογο. Γι' αυτό και αναρωτιέμαι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Αν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το πολύ βαθύ χαμηλό, αυτό που νιώθεις σαν γροθιά στο στομάχι, οι πολύ μεγάλες εντάσεις και τα δυναμικά, κάτι σαν αυτό που νιώθουμε όταν βρισκόμαστε σε μία ζωντανή συναυλία, ίσως θα έπρεπε να πας σε αυτοενισχυόμενα ηχεία κόρνας P.A., με μεγάλο Woofer, συνδεδεμένα με το υπόλοιπο σύστημα σου που θα χρησιμοποιείται ως πηγή, αλλά με τη δυνατότητα να παίζουν χωριστά τις ιδιαίτερες ώρες και στιγμές που εσύ θα επιλέγεις.
Ενώ τα άλλα διαθέσιμα στο χώρο ηχεία θα είναι για τις "ήρεμες" ώρες! :D
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Δυστυχώς δεν έχω πλέον τα Magnepan.
Έχω τα Cerwin Vega V12F και έχω αφαιρέσει το Sub γιατί δεν χρειαζόταν με τα CV V12F. Σχεδόν δεν έπαιζε.
Στα CV μου αρέσει το χαμηλό τους, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, μπουμαριστό ή κάτι άλλο αλλά με ικανοποιεί γι αυτό και ψάχνω πάλι ηχείο με μεγάλο woofer.
Απλά λέω μήπως βρω κάποιο με 12” και με πιο ποιοτικά μεσαία και πρίμα.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Απάντηση: Re: Ηχεία με 12” woofer

Γιατί σώνει και καλά να έχει 12αρι woofer ?
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο ?

Preamp: Advance Acoustic MPP-505 Power Amp: Advance Acoustic MAA-305 CD Player: Advance Acoustic MCD-203II DVD: Denon DVD 1910 Satellite: Nova Ηχεία: Cerwin-Vega V12F SUB: - TV:Toshiba 65UA6B63DG Un.Remote: Harmony HTPC: AppleTV


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μάλλον θα πρέπει να πάς σε κάποιο καλό τρίδρομο.
Ή εναλλακτικά: Ένα ζεύγος πολύ καλά και ευαίσθητα δίδρομα + SUB.

Μέχρι ποιό ποσόν υπολογίζεις να κινηθείς;
(Από αυτή την ερώτηση εξαρτώνται όλα, δυστυχώς!)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Preamp: Advance Acoustic MPP-505 Power Amp: Advance Acoustic MAA-305 CD Player: Advance Acoustic MCD-203II DVD: Denon DVD 1910 Satellite: Nova Ηχεία: Cerwin-Vega V12F SUB: - TV:Toshiba 65UA6B63DG Un.Remote: Harmony HTPC: AppleTV


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

o MAA 305 ποιός είναι;
μήπως έχεις τον ΜΑΑ 405;; ή τον 406;;
εκτός αν έχεις 2 ΜΑΑ 705.......................:speechless-smiley-0
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Απάντηση: Re: Ηχεία με 12” woofer

Μάλλον θα πρέπει να πάς σε κάποιο καλό τρίδρομο.
Ή εναλλακτικά: Ένα ζεύγος πολύ καλά και ευαίσθητα δίδρομα + SUB.

Μέχρι ποιό ποσόν υπολογίζεις να κινηθείς;
(Από αυτή την ερώτηση εξαρτώνται όλα, δυστυχώς!)

Αν έχει 12” woofer το ηχείο δεν χρειάζομαι sub. Μέχρι 1000 .


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Απάντηση: Re: Ηχεία με 12” woofer

o MAA 305 ποιός είναι;
μήπως έχεις τον ΜΑΑ 405;; ή τον 406;;
εκτός αν έχεις 2 ΜΑΑ 705.......................:speechless-smiley-0

Εντάξει έχεις δίκιο.
ΜΑΑ-406


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: Απάντηση: Re: Ηχεία με 12” woofer

Αν έχει 12” woofer το ηχείο δεν χρειάζομαι sub. Μέχρι 1000 .


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Βασικά αυτό είναι λίγο λάθος σκεπτικό.

Αρχικά για μουσική ένα ποιοτικό και γρήγορο 10αρι sealed sub (επί δύο!) είναι προτιμότερο από 1 ή 2 12αρια χαμηλότερης ποιότητας ( και με όχι ειδικά για αυτά σχεδιασμένη καμπίνα ).

Σε χώρους που δεν μπορείς να βάλεις τα ηχεία π.χ. στις ιδανικές θέσεις, τα ηχεία με μεγάλα woofer και δίχως sub μπορεί να έχεις τρελλά προβλήματα στα μπάσα και να μην τα λύσεις.
Αντιθέτως αν είχες 2 speakers + 2 subs μπορείς να έχεις πολύ καλό μπάσο και να αντιμετωπίσεις τα περισσότερα από τα προβλήματα του χώρου τουλάχιστον για την θέση ακρόασης σου.

Τώρα περί μπάσου... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Άλλοι γουστάρουν στακάτο μπάσο, και άλλοι πλαδαρό σαν τα subwoofer στο αυτοκίνητο του Τάκη από το Μπουρνάζι που σέρνει το μπάσο για 5 λεπτά αφότου χτύπησε η μποτιά :D
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Ηχείο με 12” woofer ή έστω 10” μπροστά όπως στα Cerwin Vega αλλά με καλύτερη ποιότητα στις μεσαίες και σε τιμή μέχρι 1000 καινούριο ή μεταχειρισμένο, υπάρχει;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Για να πάρεις κάτι πιο ποιοτικό και να έχεις και το μεγάλο woofer που θες θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε budget.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ηχεία με 12” woofer

Ηχείο με 12” woofer ή έστω 10” μπροστά όπως στα Cerwin Vega αλλά με καλύτερη ποιότητα στις μεσαίες και σε τιμή μέχρι 1000 καινούριο ή μεταχειρισμένο, υπάρχει;

Εγώ τουλάχιστον δε γνωρίζω, λίγες εταιρείες παράγουν ηχεία με 12'' μεγάφωνα, το 12αρι απαιτεί και μεγάλη καμπίνα και μεγάλο ηχείο = ακριβό (συνήθως) ηχείο. Υπάρχουν τα Magnat σε χαμηλή κατηγορία τιμής, Klipsch, Tannoy, ATC με πολύ ακριβότερα μοντέλα.
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Να υποθέσω ότι αν πάω πάλι σε Cerwin Vega πχ xls12 δεν θα είναι μεγάλη η αλλαγή.
Κάποια που να έχουν έστω 10” woofer?


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk