4k tv συνδεση με 1080 av receiver

dianovas

New member
22 October 2011
51
Γεια χαρά κύριοι,
Η απορία μου προκύπτει σχετικά με την συνδεσμολογία των παρακάτω συσκευών.
θα αναβαθμίσω την τηλεόραση μου στην sony xh9096 (4k tv). Ο home cinema ενισχυτής μου ειναι ο yamaha rxv 671. Εχει arc και υποστηριζει dts true hd και dts hd ma αλλα δεν ειναι 4k. Απο πηγές έχω ενα ps4, ενα xbox one s και ενα intel nuc (nuc8i3beh2).
Τωρα με 1080 tv ειναι ολα κουμπωμένα πανω στον ενισχυτη, αλλα αφου δεν υποστηρίζει 4k θα πρεπει να αλλαξει η συνδεσμολογία.
Το ps4 θα παραμεινει στον ενισχυτή αφου δεν ειναι 4k, το one s που υποστηριζει 2k θα μπει στην tv και ήχο θα παρω απο την arc. Το nuc πως πρεπει να συνδεθει ώστε να παρω το καλύτερο αποτέλεσμα σε εικονα και ηχο? Επισης θέλω άλλα καλωδια hdmi για 4k?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,650
Αθήνα
Ο καλύτερος τρόπος για εικόνα 4Κ είναι οι πηγές που έχουν δυνατότητα 4Κ κατ' ευθείαν επάνω στην TV και υποχώρηση στην ποιότητα του ήχου των HD formats γιατί ο ενισχυτής υποστηρίζει από την TV προς αυτόν lossy formats.
Έχει ARC μόνο στο κανάλι επιστροφής ήχου από την TV, πράγμα που σημαίνει ότι δεν υποστηρίζονται hd formats ήχου.

Συνήθως τα κοντά σε μήκος καλώδια HDMI ανταπεξέρχονται στο 4Κ (εάν δεν είναι κανένα πολύ παλιό) και μάλλον δεν θα χρειαστεί να τα αλλάξεις. Το δοκιμάζεις και βλέπεις.
 

dianovas

New member
22 October 2011
51
Οκ, κατανοητό αυτό που λες. Άρα το nuc κατευθειαν στην tv και οπτική στον ενισχυτή για να παρω 4k εικονα και dts ή dd ήχο απο την οπτική. Σωστα?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,650
Αθήνα
Από τη στιγμή που έχει ARC ο ενισχυτής δεν θα χρειαστείς καλώδιο οπτικής. Με το HDMI που πάει στην TV μπορείς από την TV να έχεις ήχο προς τον ενισχυτή από αυτό.
 

dianovas

New member
22 October 2011
51
Από τη στιγμή που έχει ARC ο ενισχυτής δεν θα χρειαστείς καλώδιο οπτικής. Με το HDMI που πάει στην TV μπορείς από την TV να έχεις ήχο προς τον ενισχυτή από αυτό.
Ευχαριστώ αδερφέ, θα τα δοκιμασω οταν ερθει η tv.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk