2 Subwoofers- Πρόβλημα Χώρου!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Καλησπέρα παίδες! Έχω το Klipsch R-120SW και θα ήθελα να προσθέσω άλλο ένα ίδιο στον χώρο μου για πλουσιότερη εμπειρία. Αλλά έχω θέμα χώρου.
Πειράζει αν τα βάλω 1 μέτρο ψηλά από το πάτωμα, στερεώνοντας τα κάπως στον τοίχο?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Υπάρχουν δεκάδες οδηγοί στο διαδίκτυο γιατί την βέλτιστη τοποθέτηση δύο Σαμπ.

Η καλύτερη είναι ένα στην μπροστά γωνία (αριστερά ή δεξιά) και ένα στην πίσω αντίθετη.

Δηλαδή, όπως βλέπεις τα ηχεία σου, ένα θα μπει αριστερά ή δεξιά τους, και το άλλο πίσω σου, στην αντίθετη γωνία .


Αυτό που θες, για τοποθέτηση σε ύψος, ίσως λειτουργήσει, πλην παίζει ρόλο το είδος του Σαμπ και που ακτινοβολεί.

Δες πρώτα τους οδηγούς στο νετ και μετά κάνε δοκιμές.


Στάλθηκε από το KB2000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Γεια σου φίλε Βασίλη! Χαθήκαμε! Μετά από διάστημα Κατάθλιψης ελέω και των διαδοχικών Lockdown που με είχαν κλειστά, ξεκίνησα Shopping Therapy και σε συνάρτηση με τα αυριανό Opening πιστεύω να βρω τον εαυτό μου!
Τελικώς ούτε ψηλά χωράει που ανέφερα! Βρίσκει στην σύνθεση και δημιουργούνται προβλήματα...Χα χα! Λοιπόν μία λύση υπάρχει μόνο για να μην κάνω το σπίτι γεμάτο με τρύπες. Ένα μπροστά δεξιά και ένα μπροστά αριστερά. Το μπροστά δεξιά μου βγαίνει μπροστά από το Front Right και χαμηλότερα,στο πάτωμα δλδ. Το μπροστά αριστερά θα μου βγει όμως αρκετά πιο αριστερά από το Front Left...!!!
Πιστεύω θα γίνει δουλίτσα έστω με ατέλειες...!
Βilly μόλις τελειώσω με κάτι έπιπλα που περιμένω σε 50 μέρες , καλοκαιριάσει ελαφρώς και αρθούν τα Lockdowns, θα σε περιμένω για την τελική ρύθμιση του ήχου!!!! :eek:perator:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Όντως long time no see man!

Ελπίζω να αισθάνεσαι καλύτερα τώρα! Keep your head up!

Και τα 2 μπροστά δεν είναι κακό.

Στις περισσότερες περιπτώσεις πάντα κάνουμε κάποιες υποχωρήσεις εφόσον δεν είναι εξειδικευμένος ο χώρος που στεγάζεται το home cinema.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Εφόσον έχεις πρόβλημα χώρου γιατί δεν το πουλάς αυτό και να πάρεις ένα και βαρβάτο;

Δεν είναι και τίποτε δυνατό αυτό που έχεις. Ένα δεύτερο ίδιο, πιο πολύ χώρο θα πιάνει παρά θα σου κάνει αυτό που θες.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Όντως long time no see man!
Ελπίζω να αισθάνεσαι καλύτερα τώρα! Keep your head up!
Και τα 2 μπροστά δεν είναι κακό.
Στις περισσότερες περιπτώσεις πάντα κάνουμε κάποιες υποχωρήσεις εφόσον δεν είναι εξειδικευμένος ο χώρος που στεγάζεται το home cinema.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά έχω μία ακόμα δύσκολη ερώτηση....

Είμαι από χθες στο Internet και έχω τυφλωθεί να καταλάβω πως δουλεύει αυτή η λειτουργία όπου μπορείς να πάρεις την έξοδο Pre-Out των Fronts από τον Marantz NR1608 και να την στείλεις σε Stereo Ενισχυτή.
Σύμφωνα με τον χώρο μου ο μοναδικός Stereo Ενισχυτής με δυνατότητα HT by-pass που να χωρά στο σαλόνι μου είναι ο Musical Fidelity M2si.Μιλάμε ίσα ίσα χωράει!
Ακούω πολύ συχνά Stereo ήχο και με ενδιαφέρει πολύ αυτή η λειτουργία. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Θα πρέπει να κάνω κάθε φορά αλλαγές στις ρυθμίσεις του/των ενισχυτών ώστε να ακούω είτε Stereo είτε να βλέπω ταινία? Δηλαδή είναι κουραστικό?
2) Θα μπορώ όταν επιλέγω να ακούω Stereo μέσω του Musical Fidelity M2si, να παίζουν ταυτόχρονα εκτός των Fronts και τα 2 Subwoofers τα οποία όμως θα είναι συνδεδεμένα στον Marantz NR1608?
3) Αν στο ερώτημα ''2''η απάντηση είναι ''Ναι'': Αφού τα Subwoofers θα έχουν καλιμπραριστεί και αυτά μέσω του Audyssey ώστε να παίζουν σε Surround σύστημα, δεν θα ακούγονται λάθος όταν θα τα επιλέγω για Stereo ακρόαση?
Kάτι με μπερδεύει στην όλη η κατάσταση ρε συ Βασίλη...Μπορείς να μου τα ξεδιαλύνεις λίγο στο κεφάλι μου?
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Bασίλη μάλλον έχω καταλήξει στο τι θα κάνω... Για να μην έχω θέματα με ρυθμίσεις που πρέπει να αλλάζω και λοιπά...
Ακυρώνω την λύση με τα 2 Subwoofers που ήθελα να δουλεύουν ταυτόχρονα. Το σαλόνι μου άλλωστε είναι μόλις 20 τετραγωνικά μέτρα και ήδη ξεκουφαίνομαι από τα ηχεία που έχω αν τα βάζω στο 70%...

Λέω λοιπόν να αγοράσω έναν ενισχυτή όπως ο Musical Fidelity M2si (Stereo εφεξής) και να τον συνδέσω στην HT (RCA) υποδοχή μέσω του Front Pre-Outs (RCA) από τον Marantz NR1608 (ΑV εφεξής).
Kατόπιν θα αγοράσω και ένα δεύτερο Subwoofer όπως πχ το SVS SB-1000 και θα το συνδέσω πάνω στον Stereo με γυμνό καλώδιο.(High Level σύνδεση).
Eπίσης θα συνδέσω και τα 2 ηχεία μου (Klipsch RP-160M) στον Stereo στις ίδιες υποδοχές που θα έχω συνδέσει και το Subwoofer μου αλλά μέσω Banana Plugs αυτήν την φορά.
Όλες οι Stereo πηγές μου θα συνδεθούν πάνω στον Stereo (πχ CD).

1Α) Όταν θέλω να δω ταινία (7.1) θα ενεργοποιώ και τους 2 (AV + Stereo), θα επιλέγω το HT στον Stereo και ο ήχος θα είναι καλιμπραρισμένος όπως θα τον έχει σετάρει το Audyssey.
1Β) Λόγω των 2 ελεύθερων ηχείων που εξοικονομώ λόγω του ότι τα Fronts θα συνδέονται στον Stereo πλέον, προσθέτω και άλλα 2 Surround Βacks που θέλω στον AV ώστε να έχω πλέον 9.1 κανάλια! Ελπίζω να γίνεται να εξηγήσω στον κύριο... Marantz πως επιθυμώ να συμπεριφέρεται στα Fronts ως Surround Backs! Eίναι κρίμα να μην τα αξιοποιήσω και αυτά τα 2 επιπρόσθετα κανάλια μιας που μου έχει βγάλει ο ηλεκτρολόγος πρίζες ηχείων πίσω. Αμαρτία από τον Θεό δεν είναι? Ούτε κανάλια θα τραβήξω, ούτε τίποτα. Plug'n'Play κατάσταση:shakehands:


2) Όταν θέλω να ακούω μουσική 2.1 από κάποια πηγή, θα ενεργοποιώ μόνο τον Stereo, θα επιλέγω την αντίστοιχη πηγή (πχ CD) και that's it. Θα ακούω από τα 2 κύρια ηχεία μου + το Subwoofer που θα το έχω φέρει και στα μέτρα μου μέσω των ρυθμίσεων που θα έχει στην πίσω πλευρά (Volume, Phase, Low pass filter). Αν πάλι δεν θέλω καθόλου Subwoofer όταν ακούω μουσική, θα το κλείνω από τον διακόπτη On/Off στην πίσω του πλευρά.

Μου δημιουργήθηκε όμως τώρα μια φοβία. Λέτε όταν βλέπω ταινία να παίζει ταυτόχρονα και το έτερο Subwoofer που θα είναι συνδεδεμένο στον Stereo? Μμμμ.... Mάλλον θα παίζει κι αυτό, αν το έχω στο ON. Αφού τα ηχεία και τα Subwoofer θα τροφοδοτούνται από τα ίδια Speaker Outputs του Stereo... Άρα θα πρέπει να το έχω στο OFF.

Eίμαι σίγουρος πως ο συλλογισμός μου θα έχει κάποια λάθη. Αποκλείεται να δουλεύουν όλα έτσι όπως τα έχω στο μυαλό μου.
Πιστεύετε πως κάπου κάνω λάθος στην συνδεσμολογία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: 2 Subwoofers- Πρόβλημα Χώρου!

Λέω λοιπόν να αγοράσω έναν ενισχυτή όπως ο Musical Fidelity M2si (Stereo εφεξής) και να τον συνδέσω στην HT (RCA) υποδοχή μέσω του Front Pre-Outs (RCA) από τον Marantz NR1608 (ΑV εφεξής).
Kατόπιν θα αγοράσω και ένα δεύτερο Subwoofer όπως πχ το SVS SB-1000 και θα το συνδέσω πάνω στον Stereo με γυμνό καλώδιο.(High Level σύνδεση).
Eπίσης θα συνδέσω και τα 2 ηχεία μου (Klipsch RP-160M) στον Stereo στις ίδιες υποδοχές που θα έχω συνδέσει και το Subwoofer μου αλλά μέσω Banana Plugs αυτήν την φορά.
Όλες οι Stereo πηγές μου θα συνδεθούν πάνω στον Stereo (πχ CD).

αφού ο ενισχυτής σου δεν έχει έξοδο sub πρέπει να συνδέσεις τα ηχεία πάνω στο sub ώστε να τους κόψεις τις χαμηλές

1Β) Λόγω των 2 ελεύθερων ηχείων που εξοικονομώ λόγω του ότι τα Fronts θα συνδέονται στον Stereo πλέον, προσθέτω και άλλα 2 Surround Βacks που θέλω στον AV ώστε να έχω πλέον 9.1 κανάλια! Ελπίζω να γίνεται να εξηγήσω στον κύριο... Marantz πως επιθυμώ να συμπεριφέρεται στα Fronts ως Surround Backs!

δε νομίζω ότι γίνεται αλλά διάβασε το manual για σίγουρα

2) Όταν θέλω να ακούω μουσική 2.1 από κάποια πηγή, θα ενεργοποιώ μόνο τον Stereo, θα επιλέγω την αντίστοιχη πηγή (πχ CD) και that's it. Θα ακούω από τα 2 κύρια ηχεία μου + το Subwoofer που θα το έχω φέρει και στα μέτρα μου μέσω των ρυθμίσεων που θα έχει στην πίσω πλευρά (Volume, Phase, Low pass filter). Αν πάλι δεν θέλω καθόλου Subwoofer όταν ακούω μουσική, θα το κλείνω από τον διακόπτη On/Off στην πίσω του πλευρά.

Μου δημιουργήθηκε όμως τώρα μια φοβία. Λέτε όταν βλέπω ταινία να παίζει ταυτόχρονα και το έτερο Subwoofer που θα είναι συνδεδεμένο στον Stereo? Μμμμ.... Mάλλον θα παίζει κι αυτό, αν το έχω στο ON. Αφού τα ηχεία και τα Subwoofer θα τροφοδοτούνται από τα ίδια Speaker Outputs του Stereo... Άρα θα πρέπει να το έχω στο OFF.

το sub του ενισχυτή δε θα το κλείνεις ποτέ γιατί θα είναι προέκταση των ηχείων
το sub του AV θα το έχεις ορίσει sub οπότε κρίνεις ανάλογα

πάντως το μπερδεύεις πολύ, είσαι σίγουρος ότι ο stereo ενισχ. θα παίξει τόσο καλύτερα από τον av που να αξίζει όλο αυτό;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Καλημέρα DJSTAVROS.

Υπάρχουν ορισμένες αντικειμενικές δυσκολίες στο σκεπτικό σου που θα πρέπει να λάβεις υπ' όψη.

Η πιο προφανής είναι ότι η επεξεργασία του NR1608 και κατά συνέπεια οι έξοδοι ήχου, μπορούν να είναι έως 7 (σε ηχεία). Η πρόσθεση ενός τελικού - ή ολοκληρωμένου me Home Cinema Pass through - δεν ανοίγει κάποια επιλογή επιπλέον καναλιών όπως γίνεται στα μεγαλύτερα μοντέλα της Denon/Marantz.

Η ιδέα του Home Cinema Pass through στη δική σου περίπτωση, θα βοηθήσει τον συγκεκριμένο slim Marantz που δεν είναι και κάποιο τέρας ισχύος, έτσι ώστε να φτάνεις ικανές στάθμες σε πολυκαναλικό περιεχόμενο. Σε κατάσταση για pure music, υποτίθεται ότι θέλεις τις μουσικές σου πηγές επάνω σε έναν αμιγώς ολοκληρωμένο στερεοφωνικό ενισχυτή, προκειμένου να έχεις αναπαραγωγή ποιοτικού στέρεο ήχου, και απλά να μπορείς να εκμεταλευτείς τα τελικά του στάδια όταν θα παίζεις σε πολυκάναλο περιεχόμενο.

Υπάρχουν αρκετοί ενισχυτές με Home Cinema Pass Through πλέον και κάποιοι από αυτούς είναι και Network ενισχυτές, έτσι ώστε να μη σου λείψει η δικτυακή αναπαραγωγή σε περίπτωση που θέλήσεις να ακούς μουσική σε στέρεο από τον ολοκληρωμένο.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Καλημέρα DJSTAVROS.

Υπάρχουν ορισμένες αντικειμενικές δυσκολίες στο σκεπτικό σου που θα πρέπει να λάβεις υπ' όψη.

Η πιο προφανής είναι ότι η επεξεργασία του NR1608 και κατά συνέπεια οι έξοδοι ήχου, μπορούν να είναι έως 7 (σε ηχεία). Η πρόσθεση ενός τελικού - ή ολοκληρωμένου me Home Cinema Pass through - δεν ανοίγει κάποια επιλογή επιπλέον καναλιών όπως γίνεται στα μεγαλύτερα μοντέλα της Denon/Marantz.

Η ιδέα του Home Cinema Pass through στη δική σου περίπτωση, θα βοηθήσει τον συγκεκριμένο slim Marantz που δεν είναι και κάποιο τέρας ισχύος, έτσι ώστε να φτάνεις ικανές στάθμες σε πολυκαναλικό περιεχόμενο. Σε κατάσταση για pure music, υποτίθεται ότι θέλεις τις μουσικές σου πηγές επάνω σε έναν αμιγώς ολοκληρωμένο στερεοφωνικό ενισχυτή, προκειμένου να έχεις αναπαραγωγή ποιοτικού στέρεο ήχου, και απλά να μπορείς να εκμεταλευτείς τα τελικά του στάδια όταν θα παίζεις σε πολυκάναλο περιεχόμενο.
Υπάρχουν αρκετοί ενισχυτές με Home Cinema Pass Through πλέον και κάποιοι από αυτούς είναι και Network ενισχυτές, έτσι ώστε να μη σου λείψει η δικτυακή αναπαραγωγή σε περίπτωση που θέλήσεις να ακούς μουσική σε στέρεο από τον ολοκληρωμένο.
Α μάλιστα. Άρα με το να οδηγήσω τα 2 μπροστινά σε άλλον ενισχυτή, δεν μου ελευθερώνει 2 ηχεία ώστε να τα χρησιμοποιήσω για να κάνω 9.1. Σημαντικό αυτό που είπες.
Θέλει σκέψιμο σε κάθε περίπτωση, διοτί δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο πολύ καλύτερα θα ακούω με ένα ολοκληρωμένο στερεοφωνικό ενισχυτή της τάξεως των 600 -700 συγκριτικά με το να επιλέγω το Stereo Mode στον NR1608.
Εδώ ήρθαν 2 φίλοι μου προχθές στον χώρο μου, και έπαθαν πλάκα με την ένταση και την απόδοση του συστήματος σε 2.1 κανάλια.
Και μιλάμε για όχι ακριβά πράγματα:2 Klipsch + Subwoofer ,αξίας 1.100 όλα μαζί. Θέλω να πω δηλαδή, πως στο μέσο αυτί, εδν είναι εύκολα αντιληπτές οι διαφορές εκτός αν είναι μεγάλες. Και δεν ξέρω αν αυτό που σκέφτομαι θα με ωφελήσει πραγματικά.
Σχετικά με ένταση σε Πολυκάναλο ήχο για ταινίες, ο χώρος μου των 20 τετραγωνικών γεμίζει πάρα πολύ εύκολα ακόμα και με τον NR1608..Δεν ξέρω, έχω μπλέξει στις σκέψεις μου....