VSX-819 Θόρυβος από τα Ηχεία σε 0% ένταση

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλησπέρα, έχω έναν Pioneer VSX819, είναι περίπου 10 ετών.

Σήμερα το βράδυ παρατήρησα για πρώτη φορά ότι ενώ η ένταση του ενισχυτή είναι στο 0 ακούγεται από τα ηχεία ένας βόμβος που δεν ακουγόταν παλαιότερα. Μάλιστα, με ενοχλούσε τόσο που νόμιζα ότι είχε θέμα το ψυγείο μου! Κατάλαβα ότι ήταν ο ενισχυτής όταν πήγα και τον έκλεισα.

Ο ήχος ακούγεται ανεξαρτήτως πηγής (αναλογική ή ψηφιακή) και είναι ο ίδιος σε ότι ένταση και αν είναι το Master Volume. πχ σε ψηφιακή είσοδο (HDMI) ακούγεται το ίδιο είτε στο 0% είτε στο 80%. Σε αναλογική περνάει και ο αντίστοιχος θόρυβος.
Παραμένει ακόμα και αν αφήσω μόνο το καλώδιο ρεύματος (και αυτά των ηχείων φυσικά).
Εαν επιλέξω Stereo ακούγεται από τα 2 μπροστινά, εαν επιλέξω Extended ακούγεται από όλα.
Του έκανα Reset, δεν άλλαξέ τίποτα.
Του άλλαξα πρίζα, τίποτα.

Τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Για βγάλε από το ρεύμα όλες τις υπόλοιπες συσκευές του συστήματος, να δεις αν συνεχίζει ο βόμβος.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,682
Clermont-Ferrand, France
Βγάλε ένα ένα τα ηχεία και το subwoofer (από εκεί θα ξεκινούσα) να δεις εάν σταματάει. Λογικά κάποιο καλώδιο έχει τραυματιστεί ή έχει θέμα, αφού δεν έχεις αλλάξει κάτι. Εάν μόνος του κάνει θόρυβο, πάρτον και πήγαινε σε άλλο δωμάτιο, να σιγουρευτείς ότι δεν είναι το ρεύμα στο σαλόνι και η ασφάλεια στον πίνακα.
Είναι ταλαιπωρία, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Απάντηση: Re: VSX-819 Θόρυβος από τα Ηχεία σε 0% ένταση

είπε ότι το κάνει αφού έχει μόνο το καλώδιο ρεύματος και ηχείων επάνω.

Εγώ από το "Παραμένει ακόμα και αν αφήσω μόνο το καλώδιο ρεύματος (και αυτά των ηχείων φυσικά)" καταλαβαίνω ότι βγάζει μόνο τα συνδετικά καλώδια από τον ενισχυτή, όχι ότι βγάζει από το ρεύμα και τις άλλες συσκευές.

Και επειδή ο βόμβος παραμένει ίδιος ανεξάρτητα από την στάθμη του volume, είπα μηπως είναι από παρεμβολή καλωδίου ρεύματος σε διασύνδεσης.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: VSX-819 Θόρυβος από τα Ηχεία σε 0% ένταση

Εγώ από το "Παραμένει ακόμα και αν αφήσω μόνο το καλώδιο ρεύματος (και αυτά των ηχείων φυσικά)" καταλαβαίνω ότι βγάζει μόνο τα συνδετικά καλώδια από τον ενισχυτή, όχι ότι βγάζει από το ρεύμα και τις άλλες συσκευές.

Και επειδή ο βόμβος παραμένει ίδιος ανεξάρτητα από την στάθμη του volume, είπα μηπως είναι από παρεμβολή καλωδίου ρεύματος σε διασύνδεσης.

και αυτό πιθανό.


george_av, έχεις βάλει κάποιο μόντεμ (wifi) κοντά ή ασύρματο τηλέφωνο;
κάποιο άλλο ανάλογο μαραφέτι;
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Κατα πασα πιθανότητα Ανοιγμα θελει και αλλαγή τουλάχιστον των χαλασμενων πυκνωτών

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Κανονικα παντως πρεπει να αφησει τον avr ανοιχτο χωρις καμια πηγη συνδεδεμενη πανω του, ουτε κανενα hdmi, μονο καμια οπτικη και με τα ηχεια ολα πανω να δει αν στα διαφορα modes συνεχιζει να ακούγεται για να βεβαιωθουμε οτι ειναι θεμα του μηχανηματος και οχι παρεμβολη η θεμα γειωσης.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλησπέρα παιδιά, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Λοιπόν έκανα τις δοκιμές που είπατε, το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Τα ηχεία του ενισχυτή κάνουν θόρυβο σε όλα τα modes, αλλάζει μόνο αν επιλέγω Stereo η Surround και ακούγεται από τα αντίστοιχα ηχεία.

Τον σύνδεσα και σε άλλη πρίζα αλλα δεν έχει κάποια διαφορά. Επίσης, αποσυνδεσα τις διπλανες συσκευές μήπως και υπάρχει παρεμβολή.

Άνοιξα το καπάκι και τον φυσηξα από σκόνες, οι πυκνωτές φαίνονται να είναι μία χαρά,δεν είναι πουθενά φουσκωμένοι ούτε έχουν διαρροές.

Επίσης εάν έχει σημασία για τη γείωση που λέτε, το καλώδιο ρεύματος του VSX 819 έχει μόνο L+N, δεν έχει γειωση..

Τι άλλο μπορώ να κάνω, θα βγει κάτι αν τον πάω σε καποιο επισκευαστή; Φοβαμαι ότι κάνεις δε θα ασχοληθεί με ένα τέτοιο θεματάκι..είμαι Ηράκλειο. Ο θόρυβος δεν ενοχλεί σε ταινίες κτλ, μόνο αν επικρατεί ησυχία στο σπίτι (πραγμα σπάνιο με τα πιτσιρίκια) ακούγεται το βουητό, έχουμε το κακό συνήθειο και τον έχουμε μονίμως στο ON.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Σαν τελευταια προσπάθεια δοκίμασε να τον πας κάπου αλλού, σε ένα άλλο σπίτι/γραφείο, μόνο με ένα ηχείο συνδεδεμένο και αν εξακολουθεί να το κάνει τότε το πιο πιθανό είναι το πρόβλημα να το προκαλεί το τροφοδοτικό.