Από Sony 55XG9505 σκέφτομαι για 65" OLED,αξίζει η διαφορά;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Wspr

New member
13 July 2020
80
Παιδια για να μην ανοιγω νεο τοπικ να ρωτησω και γω κατι γιατι το θεμα μου ειναι παρομοιο με του topic starter

Εχω την sony xg9505 στις 55 ιντσες και σκεφτομαι για oled στις 65.

Αξιζει η οικονομικη διαφορα στην ποιοτητα της εικονας?

Αποσταση 3 μετρα
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Από Sony 55XG9505 σκέφτομαι για 65" OLED, αξίζει η διαφορά;

Αλλαγή τηλεόρασης, μετά από περίπου έναν χρόνο; Αν δεν είναι ικανοποιητική η εικόνα και υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για (νέα) αγορά, άλλαξε την.
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Η εικόνα μια χαρά ειναι... Απλώς δεν έχω δει ποτέ oled και με τρώει καθώς υπάρχει η οικονομική δυνατότητα

Το ερώτημα είναι, αξίζει;

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Εγώ θα έλεγα 75'' LCD πολύ μικρή η 55ρα για αυτή την απόσταση
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Από Sony 55XG9505 σκέφτομαι για 65" OLED, αξίζει η διαφορά;

Περίμενε μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ίσως θα είναι καλύτερη η αγορά κάποιας (65") OLED "δεύτερης γενιάς", όπως η LG G1.
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Απάντηση: Re: Από Sony 55XG9505 σκέφτομαι για 65" OLED,αξίζει η διαφορά;

Εγώ θα έλεγα 75'' LCD πολύ μικρή η 55ρα για αυτή την απόσταση
Για 65 άρα oled αν είναι θα οαω αυτή τη φορα

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Παιδια για να μην ανοιγω νεο τοπικ να ρωτησω και γω κατι γιατι το θεμα μου ειναι παρομοιο με του topic starter

Εχω την sony xg9505 στις 55 ιντσες και σκεφτομαι για oled στις 65.

Αξιζει η οικονομικη διαφορα στην ποιοτητα της εικονας?

Αποσταση 3 μετρα

αν μπορεις πανε στα 75,εγω ειμαι στα 2.80 πλεον και μου φαινεται μικρη,δεν θα το μετανιωσεις αν πας σε μεγαλυτερη
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
77 oled είναι κοντά στα 3.5 χιλιάρικα οπότε δεν υπάρχει ούτε το budget ούτε ο χώρος...

Η 55αρα οντως μου φαίνεται πολύ μικρή γιαυτό σκεφτόμουν τη μετάβαση στην 65αρα πρωτιστως...

Η TV χρησιμοποιείται επίσης πολύ για ps5


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Wspr

New member
13 July 2020
80
Καλησπερα και παλι

Βγηκαν καποιες προσφορες και σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα

Ποια αξιζει ποιο πολυ? LG BX στα 1300 η LG CX στα 1600?

Επιπλεον ερωτηση...Η επεκταση 5ετους εγγυησης ειναι must γιαυτα τα panel?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Από Sony 55XG9505 σκέφτομαι για 65" OLED, αξίζει η διαφορά;

2100 - 400 η CX και 1800 - 400 -100 η BX. Το θέμα είναι να προλάβεις όσο είναι ακόμα διαθέσιμες. Σαφώς, πιο value for money η BX. Καλό θα είναι να γίνει και επέκταση εγγύησης (που να καλύπτει και το burn in).
 

Avra

Established Member
4 September 2007
290
Η CX νομιζω βγαινει στα 1700
Με διαφορα 400 ευρώ πας σιγουρα στην ΒΧ.
Εννοειται οτι δεν παιρνεις OLED χωρις επεκταση εγγυησης που να καλύπτει ομως και το burn in.
 

avsearcher

New member
13 December 2014
35
Re: Απάντηση: Από Sony 55XG9505 σκέφτομαι για 65" OLED, αξίζει η διαφορά;

Σαφώς, πιο value for money η BX. Καλό θα είναι να γίνει και επέκταση εγγύησης (που να καλύπτει και το burn in).

Γνωριζεις καπου να προσφερεται αυτη η εγγυηση που λες;
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Αποκλείεται να υπάρχει κάλυψη για burn in σε oled.
Απορώ που διαβάζω συνέχεια για αυτόν τον τρόμο περί burn in σε oled.
Τώρα ζω με τη δεύτερη oled στην κατοχή μου και δεν έχω διαβάσει ΠΟΥΘΕΝΆ από φυσιολογική χρήση να εμφανιστεί burn in σε oled.
Και όταν λέω φυσιολογική χρήση, εννοώ να μην παίζει σε κατάστημα όλη μέρα ένα κανάλι με λογότυπο, να μην παίζει ΌΛΗ μέρα σε ενα σπίτι το ίδιο κανάλι, να μην χρησιμοποιείτε ΜΌΝΟ για οθόνη υπολογιστή.
Αφήστε που θεωρώ ότι για να δώσει τα χρήματα κάποιος να πάρει oled, την αγοράζει γιατι τον ενδιαφέρει η σωστή εικόνα οπότε και βλέπει και ταινίες.
Δε βλέπει όλη μέρα τηλεοπτικό σε ένα κανάλι ΜΌΝΟ ή δορυφορική καρφωμένη σε ένα κανάλι.
Σταματήσετε πια να φοβάστε και χαρείτε την τηλεόραση σας άφοβα.
Αφήστε που για να μείνει κάποιο σημάδι στατικό ώστε να φαίνεται έντονα και συνέχεια, πρέπει να την έχετε αφήσει να παίζει την ίδια στατική εικόνα για κανένα 3ημερο συνεχόμενα.
Αλλιώς την πιο φθηνή lcd και ότι βγεί και ότι φαίνεται.
Δεν νομίζω πώς κάποιος που θα έχει την οικονομική δυνατότητα να πάρει μία από τις κορυφαίες lcd, έχει λόγο να την πάρει και να μην πάει σε oled.
Η χρηματική διαφορά είναι μικρή, ενώ η διαφορά σε χρώματα και εικόνα ΜΕΓΆΛΗ.
Βρείτε μου ΜΊΑ lcd χωρίς να <<μπάζει>> φωτισμό από γύρω γύρω, με ΑΠΌΛΥΤΟ μαύρο, χωρίς κάθετες γραμμές στο πάνελ, χωρίς <σύννεφα>> στις σκοτεινές σκηνές, και εγώ θα πάω να την αγοράσω εχθές.
Όχι δύο. ΜΊΑ.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
SPOT ON!!!

Αποκλείεται να υπάρχει κάλυψη για burn in σε oled.
Απορώ που διαβάζω συνέχεια για αυτόν τον τρόμο περί burn in σε oled.
Τώρα ζω με τη δεύτερη oled στην κατοχή μου και δεν έχω διαβάσει ΠΟΥΘΕΝΆ από φυσιολογική χρήση να εμφανιστεί burn in σε oled.
Και όταν λέω φυσιολογική χρήση, εννοώ να μην παίζει σε κατάστημα όλη μέρα ένα κανάλι με λογότυπο, να μην παίζει ΌΛΗ μέρα σε ενα σπίτι το ίδιο κανάλι, να μην χρησιμοποιείτε ΜΌΝΟ για οθόνη υπολογιστή.
Αφήστε που θεωρώ ότι για να δώσει τα χρήματα κάποιος να πάρει oled, την αγοράζει γιατι τον ενδιαφέρει η σωστή εικόνα οπότε και βλέπει και ταινίες.
Δε βλέπει όλη μέρα τηλεοπτικό σε ένα κανάλι ΜΌΝΟ ή δορυφορική καρφωμένη σε ένα κανάλι.
Σταματήσετε πια να φοβάστε και χαρείτε την τηλεόραση σας άφοβα.
Αφήστε που για να μείνει κάποιο σημάδι στατικό ώστε να φαίνεται έντονα και συνέχεια, πρέπει να την έχετε αφήσει να παίζει την ίδια στατική εικόνα για κανένα 3ημερο συνεχόμενα.
Αλλιώς την πιο φθηνή lcd και ότι βγεί και ότι φαίνεται.
Δεν νομίζω πώς κάποιος που θα έχει την οικονομική δυνατότητα να πάρει μία από τις κορυφαίες lcd, έχει λόγο να την πάρει και να μην πάει σε oled.
Η χρηματική διαφορά είναι μικρή, ενώ η διαφορά σε χρώματα και εικόνα ΜΕΓΆΛΗ.
Βρείτε μου ΜΊΑ lcd χωρίς να <<μπάζει>> φωτισμό από γύρω γύρω, με ΑΠΌΛΥΤΟ μαύρο, χωρίς κάθετες γραμμές στο πάνελ, χωρίς <σύννεφα>> στις σκοτεινές σκηνές, και εγώ θα πάω να την αγοράσω εχθές.
Όχι δύο. ΜΊΑ.