Q90t η CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Geospan

New member
14 January 2021
9
Γεια σας,

Εδώ και αρκετές εβδομάδες (ισως μήνες;) έχω «λιώσει» στο research για αγορά νέας τηλεόρασης. Εχω μείνει στο «κλασικό» δίλημμα Sammy Q90t and LG CX. Έφτασα σε σημείο που σκέφτομαι να ρίξω «κέρμα» και να πάρω ότι κάτσει, αλλά προτού το κάνω ας πάρω μια συμβουλή και από εδώ!

Στοιχεία χώρου:

Αρκετά εως πολύ φωτεινός χώρος (Παρόλο που μένω Αγγλία :) )

Το απόγευμα ο ήλιος «πέφτει» από το μπαλκόνι και χτυπάει στη θέση της tv. Υπάρχουν κάθετες κουρτίνες / σκίαστρα που είναι λευκά και διάτρητα. Δηλαδή δεν «κόβουν» τελείως τον ήλιο και ο χώρος παραμένει φωτεινός.

Απόσταση 2,5 - 2,7 μέτρα όποτε μάλλον κοιτάω 55inch

Μικρές γωνιές θεΑσης από όλες τις θέσεις


Στοιχεία χρήσης:

50% gaming (ps5 και ίσως Xbox χ πιο μετά )
40% movies / streaming (hdr / 4K / hd)
10% live tv / sports

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας κυρίως χρήση απογευματινές / βράδυνες ώρες σχεδόν πάντα όμως με κάποιον απαλό dimmed φωτισμό στο χώρο...

Τα Σαββατοκύριακα χρήση οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, με περισσότερες ώρες ισως το μεσημέρι και νωρίς το απόγευμα.

Προβληματισμοί:

Προς το παρών έχω μια 50αρα Panasonic της «κακιάς ωρας» αρκετά παλιά όποτε ξέρω ότι θα δω διαφορά με οποιαδήποτε επιλογή.

Ο μεγάλος μου «φόβος» είναι η φωτεινότητα και η αντανάκλαση με την LG CX .

Λόγο προτιμήσεων της συντρόφου η αποφυγή μόνιμου κλείσιμο κουρτινών την ημέρα («άσε λίγο φως χριστιανέ στο χώρο!») και ο απαλός φωτισμός στο χώρο τα βραδιά όταν βλέπουμε ταινίες είναι factors που θα παραμείνουν....

Ξέρω ότι η CX είναι πολύ ανώτερο πάνελ αλλά δεδομένου ότι η χρήση θα είναι σχεδόν πάντα σε σχετικά «φωτεινό» χώρο φοβάμαι ότι δεν θα πάρω το πραγματικό value της tv. Δηλαδή η απόδοση σε bright room / reflection handling είναι σημαντικά και ίσως η Sammy υπερτερεί.

Επίσης, η απουσία Dolby Vision στη Samsung είναι ένα sticking point αλλά νομίζω εύκολα παραβλέπεται ( διορθώστε με αν είναι όντως critical και σημαντικό )

Αισθάνομαι ότι η λογική επιλογή είναι η Samsung αλλά υπάρχει η μόνιμη σκέψη ότι θα «πετάξω» λεφτά oled σε qled και θα το μετάνοιωσω....

Από την άλλη το να πάρω μια «Φεράρι» (lg) και να την πηγαίνω σε χωματόδρομο (φωτεινός χωρος) πάλι δεν βγάζει νόημα....

Έχω βάλει όριο στο εαυτό μου την άλλη εβδομάδα για παραγγελία... οποιοδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη - με το οποιοδήποτε ρίσκο να με μπερδέψει και άλλο!

Αλλιώς γυρνάω στο να ρίξω κέρμα και ότι κάτσει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Q90T ή CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Καλωσόρισες. Αν σε ενδιαφέρει η θέαση 4Κ υλικού, καλύτερα θα είναι να δεις για 65". Η Sony XH9505 θα είναι μια καλή λύση, για τη χρήση που αναφέρεις και τις συνθήκες θέασης.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Q90T ή CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Καλωσόρισες. Αν σε ενδιαφέρει η θέαση 4Κ υλικού, καλύτερα θα είναι να δεις για 65". Η Sony XH9505 θα είναι μια καλή λύση, για τη χρήση που αναφέρεις και τις συνθήκες θέασης.
H Sony δεν κάνει για next gen gaming.. Γιά ταινίες και φωτεινό χώρο τα πηγαίνει αρκετά καλά..

Για 65άρα είναι αυτή η απόσταση.

Αν δεν μπορεί να περιμένει ο φίλος τις νέες mini led έως το καλοκαίρι, η 65CX είναι μονόδρομος.
 

Geospan

New member
14 January 2021
9
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....το να περιμένω ως το καλοκαίρι μάλλον δεν είναι επιλογή και ίσως θα ήθελα να περάσει η πρώτη «φουρνιά» mini led. Λόγο μεγάλου χρόνου στο σπίτι θα είναι βασική πηγή διασκέδασης για τους άμεσους επόμενους πολλούς μήνες.

Επίσης σκέφτομαι να πάω σε 65αρα, είμαι αρκετά κοντά στο να πείσω την γυναίκα :)

Έχετε εμπειρία η γνωστούς με την CX σε φωτεινό χώρο; Δηλαδή ανησυχώ πολύ χωρίς λόγο για την απόδοση σε σχέση με την q90t?

Δηλαδή από εμπειρία στην CX είναι αποδεκτό το reflection handling / hdr performance σε χώρο με φυσικό και «μη-φυσικό» φωτισμό ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Q90t η CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....το να περιμένω ως το καλοκαίρι μάλλον δεν είναι επιλογή και ίσως θα ήθελα να περάσει η πρώτη «φουρνιά» mini led. Λόγο μεγάλου χρόνου στο σπίτι θα είναι βασική πηγή διασκέδασης για τους άμεσους επόμενους πολλούς μήνες.

Επίσης σκέφτομαι να πάω σε 65αρα, είμαι αρκετά κοντά στο να πείσω την γυναίκα :)

Έχετε εμπειρία η γνωστούς με την CX σε φωτεινό χώρο; Δηλαδή ανησυχώ πολύ χωρίς λόγο για την απόδοση σε σχέση με την q90t?

Δηλαδή από εμπειρία στην CX είναι αποδεκτό το reflection handling / hdr performance σε χώρο με φυσικό και «μη-φυσικό» φωτισμό ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν σημαδέψεις την CX (ένα μαύρο glossy panel) με φακό, δεδομένα θα έχεις αντανάκλαση..

Το ίδιο θα συμβεί και στις υπόλοιπες πάνω κάτω..

Μιά χαρά είναι οι oled και για φωτεινό χώρο, απλά παίρνεις το απόλυτο σε σκοτεινό.

Win-Win λύση: Αλλαγή και στις κουρτίνες.

 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Re: Απάντηση: Q90t η CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....το να περιμένω ως το καλοκαίρι μάλλον δεν είναι επιλογή και ίσως θα ήθελα να περάσει η πρώτη «φουρνιά» mini led. Λόγο μεγάλου χρόνου στο σπίτι θα είναι βασική πηγή διασκέδασης για τους άμεσους επόμενους πολλούς μήνες.

Επίσης σκέφτομαι να πάω σε 65αρα, είμαι αρκετά κοντά στο να πείσω την γυναίκα :)

Έχετε εμπειρία η γνωστούς με την CX σε φωτεινό χώρο; Δηλαδή ανησυχώ πολύ χωρίς λόγο για την απόδοση σε σχέση με την q90t?

Δηλαδή από εμπειρία στην CX είναι αποδεκτό το reflection handling / hdr performance σε χώρο με φυσικό και «μη-φυσικό» φωτισμό ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ειμαι κατοχος της Q90R σε 75 ιντσες,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο ολες τις αποψεις,αλλα ημουν και πρωην κατοχος της oled 65c8pla

σε τηλεοπτικο σημα ηταν πολυ μετρια στην ολεντ εως πολυ κακη θα λεγα σε σχεση με την samsung+στα games απο pc σε υλικο 4κ ποιο καλη εικονα με εβγαζε σε σε σχεση με την oled.
στο νετφλιξ με εβγαζε η ολεντ το απολυτο μαυρο που λενε.

αρα θεωρω οτι και η samsung ειναι αρκετα καλη επιλογη για σενα+το connect box εινα αρκετα βολικο.
[h=1][/h]
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Υπάρχουν βίντεο στο youtube με τεστ για daytime brightness. π.χ αυτό για την LG OLED C9 του 2019

 

Geospan

New member
14 January 2021
9
Απάντηση: Re: Q90t η CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Υπάρχουν βίντεο στο youtube με τεστ για daytime brightness. π.χ αυτό για την LG OLED C9 του 2019


Αυτό το reflection είναι ακριβώς τι με «τρόμαζει» με την cx oled. Το σαλόνι είναι αρκετά εως πολύ πιο φωτεινό από του τυπά και υπάρχει και μεγάλο παράθυρο / μπαλκόνι πίσω από τον καναπέ (πχ οπως στο βίντεο) από όπου θα μπαίνει φως.
Εκεί υπάρχει κουρτίνα / ελαφρύ σκίαστρο αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μπει black out κουρτίνα.

Κοινώς φίλτατοι το περισσότερο viewing και gaming θα γίνεται σχεδόν πάντα σε μέτρια η πολύ bright environment- «αδιαπραγμάτευτα».

Βάση του rtings και tvfindr η q90t υπερτερεί σε bright room conditions και σε sdr και hdr content λόγω peak brightness. Και εκεί ακριβώς «σκαλώνω» , ότι επειδή η τιμή είναι άρκετα κοντά μήπως κάνω χαζομάρα και προτιμήσω την q90t από LG CX επειδή «ρεαλιστικά» μιλώντας η lg θα την παλέψει μια χαρά άνετα σε φωτεινό χώρο.

Σας ευχαριστω για το input ως τώρα !
Και ο κύκλος σκέψης συνεχίζεται


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Q90T ή CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Το πρόβλημα με μια OLED, είναι πως με πολύ φωτεινό χώρο ενδέχεται να χρειάζεται να αυξήσεις αρκετά το OLED light. Σε συνδυασμό με τις στατικές εικόνες (από gaming και λοιπό περιεχόμενο), ίσως προκύψει πρόβλημα με burn in, μελλοντικά. Πάντως, επιμένω για την 65" XH9505, έστω με HDMI 2.0.
 

Geospan

New member
14 January 2021
9
Απάντηση: Re: Απάντηση: Q90t η CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Αν σημαδέψεις την CX (ένα μαύρο glossy panel) με φακό, δεδομένα θα έχεις αντανάκλαση..

Το ίδιο θα συμβεί και στις υπόλοιπες πάνω κάτω..

Μιά χαρά είναι οι oled και για φωτεινό χώρο, απλά παίρνεις το απόλυτο σε σκοτεινό.

Win-Win λύση: Αλλαγή και στις κουρτίνες.


Σε ευχαριστω πολύ :)

Το «μια χαρά είναι οι oled σε φωτεινό χώρο» απέχει από το «είναι καλύτερα η flagship qled σε φωτεινό χώρο» όμως σωστά ;

δεδομένων των συνθηκών viewing φοβάμαι ότι δεν θα χαρώ σχεδόν ποτε τα προτερήματα της oled και ισα όσα θα στερηθώ τα υπέρτερηματα της q90t.


Και πέταξε και ο φίλος το dirty screen effect να το μπερδέψουμε ακόμη πιο πολύ ( όχι πως περίμενα κατι άλλο , για αυτό ηρθα εδώ κουβέντα να γίνεται !)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Geospan

New member
14 January 2021
9
Απάντηση: Q90T ή CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Το πρόβλημα με μια OLED, είναι πως με πολύ φωτεινό χώρο ενδέχεται να χρειάζεται να αυξήσεις αρκετά το OLED light. Σε συνδυασμό με τις στατικές εικόνες (από gaming και λοιπό περιεχόμενο), ίσως προκύψει πρόβλημα με burn in, μελλοντικά. Πάντως, επιμένω για την 65" XH9505, έστω με HDMI 2.0.

Την είχε δει νομίζω στο παρελθόν και έτσι όπως τα διαβάζω το hdmi 2.0 ίσως για τώρα δεν είναι deal breaker αλλά σίγουρα με προβληματίζει.

Ξανά ξεκινάω έρευνες.....

Και το δίλημμα έγινε τριλημμα ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Q90T ή CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Την είχε δει νομίζω στο παρελθόν και έτσι όπως τα διαβάζω το hdmi 2.0 ίσως για τώρα δεν είναι deal breaker αλλά σίγουρα με προβληματίζει.

Ξανά ξεκινάω έρευνες.....

Και το δίλημμα έγινε τριλημμα ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σύμφωνα με τις ανάγκες σου μάλλον θα πρέπει να περιμένεις τις mini led, αν και δεν τις έχουμε δει ακόμα,ακούγονται πολύ καλά λόγια..

Προσωπικά δεν θα έδινα σε καμία περίπτωση τόσα χρήματα για qled..

Ίσως να κοιτούσες κάποιο φθηνότερο vfm μοντέλο όπως η q70t και δίχως την τραγική υλοποίηση του local dimming..

Στο χιλιάρικο 65 είναι πολύ καλά.

Το ότι θα πληρώσεις + 800 για μια q90 μη νομίζεις ότι θα βελτιώσει το χάσμα σε ποιότητα εικόνας από μία oled σε λιγότερο φωτεινό χώρο.


Ο Tech Giant μόνο oled έχει πάντως ως βασική tv στον φωτεινπ του χώρο.

Από το 2018 και μετά, τα oled panel είναι δύσκολο να πάθουν burn in αν δεν το προσπαθήσει κάποιος.
 

Geospan

New member
14 January 2021
9
Απάντηση: Re: Απάντηση: Q90T ή CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Σύμφωνα με τις ανάγκες σου μάλλον θα πρέπει να περιμένεις τις mini led, αν και δεν τις έχουμε δει ακόμα,ακούγονται πολύ καλά λόγια..

Προσωπικά δεν θα έδινα σε καμία περίπτωση τόσα χρήματα για qled..

Ίσως να κοιτούσες κάποιο φθηνότερο vfm μοντέλο όπως η q70t και δίχως την τραγική υλοποίηση του local dimming..

Στο χιλιάρικο 65 είναι πολύ καλά.

Το ότι θα πληρώσεις + 800 για μια q90 μη νομίζεις ότι θα βελτιώσει το χάσμα σε ποιότητα εικόνας από μία oled σε λιγότερο φωτεινό χώρο.


Ο Tech Giant μόνο oled έχει πάντως ως βασική tv στον φωτεινπ του χώρο.

Από το 2018 και μετά, τα oled panel είναι δύσκολο να πάθουν burn in αν δεν το προσπαθήσει κάποιος.

Το burn in στην cx δεν είναι και τόσο τραγικό concern μου (κοιτάω να την αγοράσω από κατάστημα στο ηνωμενο βασίλειο που καλύπτει το burn in)

Το κόλλημα είναι το peak brightness σε hdr και sdr και αν ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποίησε σε σκοτεινότερο περιβάλλον για να αντιληφθείς τη διαφορά (πχ από q90t που ακούγεται σημαντικά αποδοτικότερη στα bright rooms)

Σκέφτηκα επίσης την επιλογή vfm, να πάρω μια «ότι να νε» μέχρι το καλοκαίρι αλλά μόνο που σκέφτομαι διαδικασία να την ξεφορτωθώ κτλπ κουράζομαι ;)

Και η αλήθεια είναι με έχει πιάσει ανυπομονησία αφού πάει καιρό αυτή η ιστορία να μη μπορώ να αποφασίσω.

Επίσης λόγο κλεισίματος στην Αγγλία που δε προβλέπεται να αλλάξει για αρκετό καιρό ακόμη είναι η βασική με διαφορά διασκέδαση τώρα πια.


Anyway η φάση κλίνει μάλλον προς την LG CX....καθώς τεχνολογικά ακούγεται πιο bang for your buck. Αλλά έτσι λέω εδώ και μέρες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Q90T ή CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Το burn in στην cx δεν είναι και τόσο τραγικό concern μου (κοιτάω να την αγοράσω από κατάστημα στο ηνωμενο βασίλειο που καλύπτει το burn in)

Το κόλλημα είναι το peak brightness σε hdr και sdr και αν ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποίησε σε σκοτεινότερο περιβάλλον για να αντιληφθείς τη διαφορά (πχ από q90t που ακούγεται σημαντικά αποδοτικότερη στα bright rooms)

Σκέφτηκα επίσης την επιλογή vfm, να πάρω μια «ότι να νε» μέχρι το καλοκαίρι αλλά μόνο που σκέφτομαι διαδικασία να την ξεφορτωθώ κτλπ κουράζομαι ;)

Και η αλήθεια είναι με έχει πιάσει ανυπομονησία αφού πάει καιρό αυτή η ιστορία να μη μπορώ να αποφασίσω.

Επίσης λόγο κλεισίματος στην Αγγλία που δε προβλέπεται να αλλάξει για αρκετό καιρό ακόμη είναι η βασική με διαφορά διασκέδαση τώρα πια.


Anyway η φάση κλίνει μάλλον προς την LG CX....καθώς τεχνολογικά ακούγεται πιο bang for your buck. Αλλά έτσι λέω εδώ και μέρες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος..

Ως έσχατη λύση μπορεί να χρησιμοποιήσεις μια αδιαφανή κουρτίνα..
 

Geospan

New member
14 January 2021
9
Αγοράστηκε η LG CX.... βέβαια σήμερα είδα για άλλη μια φορά ποσό κακό reflection handling έχει.....

https://m.youtube.com/watch?v=GATaPN4MEJk

Στο 06:35

Έχω παράθυρο floor to ceiling ακριβώς απέναντι της.... πιο μεγάλο και φωτεινό από το βίντεο...όποτε μάλλον θα «υποφέρω» αρκετά εκτός της βραδινής χρήσης....μακάρι να βγω λάθος και να μην είναι τόσο «τραγικό» θέμα σε σημείο να μην βλέπεται.

Θα παραδωθει την άλλη εβδομάδα, πάντως κουράστηκα και δεν θα μπω στη διαδικασία αλλαγής για q90t

Επόμενο βήμα...διαπραγμάτευσεις με γυναίκα για αλλαγή κουρτίνας η απλά περιορισμός χρήσης το βράδυ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Απάντηση: Q90t η CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Αγοράστηκε η LG CX.... βέβαια σήμερα είδα για άλλη μια φορά ποσό κακό reflection handling έχει.....

https://m.youtube.com/watch?v=GATaPN4MEJk

Στο 06:35

Έχω παράθυρο floor to ceiling ακριβώς απέναντι της.... πιο μεγάλο και φωτεινό από το βίντεο...όποτε μάλλον θα «υποφέρω» αρκετά εκτός της βραδινής χρήσης....μακάρι να βγω λάθος και να μην είναι τόσο «τραγικό» θέμα σε σημείο να μην βλέπεται.

Θα παραδωθει την άλλη εβδομάδα, πάντως κουράστηκα και δεν θα μπω στη διαδικασία αλλαγής για q90t

Επόμενο βήμα...διαπραγμάτευσεις με γυναίκα για αλλαγή κουρτίνας η απλά περιορισμός χρήσης το βράδυ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η αλλαγή κουρτίνας πιο εύκολο..

Δωράκι για τη σύζυγο.
 

avsearcher

New member
13 December 2014
35
Re: Απάντηση: Q90t η CX... η αναποφασιστικότητα συνεχίζεται...

Με το καλό να την ευχαριστηθεί ο φίλος που την πήρε. Κι εγώ στο ίδιο δίλημμα ήμουν Q90t vs CX.
Για εμένα: Έλλειψη Dolby Vision από τη μία (Q90T) και κίνδυνος burn-in από την άλλη(CX)...
Έχει πρόβλημα η τωρινή TV (Panasonic Viera Plasma, 10 χρόνων περίπου), αλλιώς θα περίμενα. Τώρα λέω να πάω σε καποια vfm TV γιατι δε συγκινούμαι απο τα 'δυνατά' μοντέλα και βλέπουμε όταν θα βγει κάτι που θα κανει tick all the boxes... Τι να πω...