Ερώτηση για headset.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παιδιά μια βοήθεια αν είναι εύκολο. Πήρα κάτι φτηνά ακουστικά με μικρόφωνο με σκοπό να τα χρησιμοποιήσω σε διαδικτυακά μαθήματα, αλλά νομίζω πως έκανα πατάτα. Το headset έχει δύο jack,προφανώς ένα για ήχο και ένα για μικρόφωνο ( ? ) αλλά το λαπτοπ έχει μόνο ένα jack, για έξοδο ήχου προφανώς, άρα δεν λειτουργεί το μικρόφωνο.. Το σώνω κάπως; Ευχαριστώ.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το laptop, γράφεις ότι δεν έχει είσοδο μικροφώνου. Μήπως έχει τουλάχιστον δικό του ενσωματωμένο μικρόφωνο;
Πολλά laptop έχουν κάποιο μαζί με ενσωματωμένη camera.
 
Μιχάλη έχει, αλλά η στάθμη του είναι χαμηλή και οι μαθητές μου παραπονιούνται πως δεν με ακούνε καλά, γι αυτό πήρα το headset.. Έλεγα μήπως έκανα δουλειά με κάποιο adaptor, αλλά αυτοί που βρίσκω είναι 2Χ3,5mm jack σε usb-c και όχι σε κανονικό usb..
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν δεν έχει, κανονικά θα χρειαστείς μία εξωτερική κάρτα ήχου που να παίρνει μικρόφωνο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Προς το παρόν έχεις δύο λύσεις:

-Να αυξήσεις την ευαισθησία του μικροφώνου από τις ρυθμίσεις, είτε της κάμερας, είτε από τις γενικές ρυθμίσεις ήχου του υπολογιστή.

-Να εντοπίσεις τη θέση του ενσωματωμένου μικροφώνου πάνω στο laptop και να προσπαθήσεις να μιλάς από πιο κοντά και σε ευθεία με αυτό.

Άλλη λύση, όπως είναι τα πράγματα, δε βλέπω...
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Παιδιά μια βοήθεια αν είναι εύκολο. Πήρα κάτι φτηνά ακουστικά με μικρόφωνο με σκοπό να τα χρησιμοποιήσω σε διαδικτυακά μαθήματα, αλλά νομίζω πως έκανα πατάτα. Το headset έχει δύο jack,προφανώς ένα για ήχο και ένα για μικρόφωνο ( ? ) αλλά το λαπτοπ έχει μόνο ένα jack, για έξοδο ήχου προφανώς, άρα δεν λειτουργεί το μικρόφωνο.. Το σώνω κάπως; Ευχαριστώ.
Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει είσοδο φωνής; <br>
μπορεί να έχει ένα jack αλλά να είναι για audio out και mic in, jack τριπλό οπότε μετα να χρειαστείς ένα splitter
 
Μίχάλη αυτό κάνω μέχρι ώρας, όλα στο φουλ και από κοντά. Έτερε Μιχάλη, είσαι σατανάς :flipout:

Φίλε papdoux τι σπλίτερ εννοείς; Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω τι ακριβώς είναι το jack, αν υποστηρίζει δηλαδή και είσοδο φωνής..
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Re: Ερώτηση για headset.

Μίχάλη αυτό κάνω μέχρι ώρας, όλα στο φουλ και από κοντά. Έτερε Μιχάλη, είσαι σατανάς :flipout:

Φίλε papdoux τι σπλίτερ εννοείς; Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω τι ακριβώς είναι το jack, αν υποστηρίζει δηλαδή και είσοδο φωνής..

δες τα specs του laptop, δε νομίζω ότι υπάρχει λάπτοπ που να μην έχει είσοδο για μικρόφωνο, παλιά δύο jack ξεχωριστά, τώρα ένα για φωνή και ήχο.
Οπότε λογικά θές splitter όπως αυτά στα λινκ του προηγούμενου post.
Απλά τα jack θα πρέπει να έχει 3 μαύρες ροδέλες, μία για φωνή και δύο για ήχο στέρεο.
 
Ευτελέστατο, ευχαριστώ Μιχάλη.. Το άλλο που παρατήρησα είναι το εξής: Με τ ένα jack παίρνω κανονικά ήχο στα ακουστικά, συνδέοντας όμως το άλλο, δε φαίνεται να λειτουργεί το μικρόφωνο του headset, αλλά ξανά του laptop. Και στις ρυθμίσεις ήχου δε μου δίνει επιλογή να επιλέξω άλλο μικρόφωνο πέραν του ενσωματωμένου..
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα

Μηπως αυτα τα 2 ειναι για να δινεις ηχο σε 2 ακουστικα? Βλεπω μονο 2 ροδελες στο jack. Νομιζω πως ο Νικος χρειαζεται τριπλο (3 ριγες στο jack)

Το παρακατω εχει 3:
https://www.amazon.com/Kingtop-Adap...=Headphone+Mic+Splitter&qid=1611069311&sr=8-4
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει είσοδο φωνής; <br>
μπορεί να έχει ένα jack αλλά να είναι για audio out και mic in, jack τριπλό οπότε μετα να χρειαστείς ένα splitter

δες τα specs του laptop, δε νομίζω ότι υπάρχει λάπτοπ που να μην έχει είσοδο για μικρόφωνο, παλιά δύο jack ξεχωριστά, τώρα ένα για φωνή και ήχο.
Οπότε λογικά θές splitter όπως αυτά στα λινκ του προηγούμενου post.
Απλά τα jack θα πρέπει να έχει 3 μαύρες ροδέλες, μία για φωνή και δύο για ήχο στέρεο.

Ευτελέστατο, ευχαριστώ Μιχάλη.. Το άλλο που παρατήρησα είναι το εξής: Με τ ένα jack παίρνω κανονικά ήχο στα ακουστικά, συνδέοντας όμως το άλλο, δε φαίνεται να λειτουργεί το μικρόφωνο του headset, αλλά ξανά του laptop. Και στις ρυθμίσεις ήχου δε μου δίνει επιλογή να επιλέξω άλλο μικρόφωνο πέραν του ενσωματωμένου..

Στα specs του το βρήκα! "Combo audio/mic jack". Άρα υποστηρίζει σωστά;

Ναι, μια χαρά
"Combo audio/mic jack".
Συγγνώμη που δεν πρόλαβα, πριν παραγγείλεις. Αφού έχει είσοδο/έξοδο Combo, τότε γίνεται.
Αλλά πρέπει να είναι Splitter 2X Female Mini Jack Male TRS => 1 Mini Jack Male TRRS
Με 4 'ροδέλλες' (επαφές), όχι 3.

Σαν αυτό:

3.5mm male - 2x 3.5mm female


xlarge_20200706123241_3_5mm_male_2x_3_5mm_female_qh_c1190.jpeg


Ή αυτό:

DeLock 3.5mm male - 2x 3.5mm female

xlarge_20200603154454_delock_3_5mm_male_2x_3_5mm_female_66438.jpeg


Το οποίο τυχαίνει να έχω αγοράσει γι' άλλο λόγο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη