Βασεις ηχειων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Καλη χρονια σε ολους.Τα φωτα σας παρακαλω,εχω τα ηχεια b&w 602 s2...τα εχω σε κατι ξυλινες δικης μου κατασκευης βασεις .Φιλος μου χαρισε κατι απλες οχι επωνυμες μεταλικες.Πρεπει να παρεμβαλω καποιο υλικο(ακιδες,φελιζολ,κοντρα πλακε θαλασσης η αλλο) μεταξυ ηχειων κ πανω βασης κ αντιστοιχα για την κατω πλακα της βασης που ακουμπα στο πλακακι-πατωμα,;;; Υ.γ αν το εχω γραψει σε λαθος νημα ζητω συγνωμη...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Η δοκιμές είναι πάντα ευπρόσδεκτες.
Ο κανόνας όμως της φυσικής μας λέει ότι αν το πάτωμα είναι σκληρό τότε πρέπει να πατάει απευθείας η ακίδα κάτω.
Ανάμεσα στο πάνω μέρος της βάσης και το ηχείο χρειάζεται πάλι ειδικό υλικό ιδανικά και πάλι ακίδες.
Η λογική λέει ότι το σύστημα πρέπει να επιτρέπει στο στάσιμο κύμα να διαχέεται στο πάτωμα χωρίς κάτι να εμποδίζει την ροή του και κυρίως χωρίς να ανακλάται ξανά προς τα πίσω.
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Ευχαριστω για την βοηθεια...εχω πλακακι στο πατωμα αρα βαζω ακιδες στην κατω πλακα της βασης κ κατω απο το ηχειο δεν πρεπει να βαλω κατι ελαστικο τυπου φε
Λιζολ,μοκετα η κατι τετοιο.Η ακιδες κ εδω η απλα ακουμπαω σκετο το ηχειο στην πανω πλακα οπως ειναι...καλα τα λεω;;;
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Βασεις ηχειων

Στο πρώτο σκέλος ναι.
Στο δεύτερο χρειάζεται κάτι όπως αυτό https://www.atrade.gr/product/atacama-isolation-gel-padsset-8/

Από diy υλικά δεν έχω ιδέα.

Πιστεύω πως κάτι θα σου προτείνουν τα παιδιά.
Με βοηθησες ηδη κ σε ευχαριστω...αν προκειψει και κατι σε diy ευπροσδεκτο...
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Βασεις ηχειων

Ευχαριστω για την βοηθεια...εχω πλακακι στο πατωμα αρα βαζω ακιδες στην κατω πλακα της βασης κ κατω απο το ηχειο δεν πρεπει να βαλω κατι ελαστικο τυπου φε
Λιζολ,μοκετα η κατι τετοιο.Η ακιδες κ εδω η απλα ακουμπαω σκετο το ηχειο στην πανω πλακα οπως ειναι...καλα τα λεω;;;

Καλο ειναι οι βασεις να ειναι γεμισμενες , οι ακιδες δεν ειναι και τοσο θεμα ,για να καταλαβεις εγω εχω τις atacama 60 cm και πανω εχω βαλει τα bowers wilkins dm 302 αδειες οι βασεις δεν λεγανε κατι μολις τις γεμισα τοτε ευχαριστηθηκα μπασο !!!