Σωστή θέση 2 Subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

asterios84

New member
23 March 2019
6
Καλησπέρα . .

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το άθλημα αυτό , θα ήθελα την βοήθεια σας για την σωστή τοποθέτηση των 2 sub Sb 1000 πού

έχω σε ένα σύστημα 5.2.2 . .

Παραθέτω ένα σχεδιάγραμμα με τον χώρο μου ( σαλόνι-κουζίνα ) . .

( Ξέρω ότι δεν προτίθεται για σωστή χρήση του αλλά θα πορευτούμε με αυτό , αλλαγές χώρου και θέσεις δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν ) . .
IMG_2685.jpg



Έβαλα το ένα sub σε 5 διαφορετικές θέσης και πήρα τα εξής αποτελέσματα . .

( Δεν έχω minidsp - umik 1 για να πάρω σωστές μετρήσεις ) . . Ενισχυτή έχω τον Denon 2600 ( Audyssey XT ) . .


Θέση SW 1 : IMG_2679.jpg Θέση SW 2 : IMG_2681.jpg Θέση SW 3 : IMG_2682.jpg



Θέση SW 4 : IMG_2683.jpg Θέση SW 5 : IMG_2684.jpg



Με βάση τα αποτελέσματα και το σχεδιάγραμμα σε ποιες θέσεις θα βάζατε εσείς τα 2 sub ????


Ευχαριστώ . . .
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Μπακαλίστικα, αριστερά και δεξιά του καναπέ που κάθεστε. ( 1 αριστερά, 1 δεξιά )
Λόγω του ανοιχτού και μη κλασικού σχήματος χώρου ακριβής simulation ακουστικής χώρου για τις χαμηλές συχνότητες δεν μπορεί να γίνει, οπότε τέλειες θέσεις δίχως μετρήσεις από κοντά δεν μπορώ να σου προτείνω προφανώς.
Αλλά αριστερά και δεξιά του καναπέ θα σου δώσει σίγουρα καλύτερη αίσθηση σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη τυχαία θέση.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
1 και 2 νομίζω ότι είναι οι πιο σωστές για τον χώρο σου.Σιγουρα όχι δίπλα στον καναπέ πάντως.Ισως να δοκίμαζα και ένα συνδιασμό το ένα στον καναπέ και το άλλο δίπλα στην τηλεόραση χιαστί.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

asterios84

New member
23 March 2019
6
Απάντηση: Re: Σωστή θέση 2 Subwoofer

1 και 2 νομίζω ότι είναι οι πιο σωστές για τον χώρο σου.Σιγουρα όχι δίπλα στον καναπέ πάντως.Ισως να δοκίμαζα και ένα συνδιασμό το ένα στον καναπέ και το άλλο δίπλα στην τηλεόραση χιαστί.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σε αυτές τις θέσεις τα έχω αυτή την στιγμή , θα κάνω μετρήσεις και με τα δύο sub σε διάφορες θέσεις κ θα επανέλθω . .
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
1 και 2 νομίζω ότι είναι οι πιο σωστές για τον χώρο σου.Σιγουρα όχι δίπλα στον καναπέ πάντως.Ισως να δοκίμαζα και ένα συνδιασμό το ένα στον καναπέ και το άλλο δίπλα στην τηλεόραση χιαστί.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σιγουριά σου με ξετρέλανε :D
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
O χώρος σου είναι δύσκολος.

Θεωρώ πως τα σαμπς, ως δίδυμο, πρέπει να μπουν :

- είτε στις θέσεις 1-5 (ένα στην 1 ένα στην 5)
- είτε στις θέσεις 2-3 (ένα στην 2 ένα στην τρία).

Η θεωρία προτάσσει σαν σωστότερο τις αντίθετες γωνίες, μπροστά και πίσω, εξ ου και η δική μου ανωτέρω σύσταση ...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Η θεωρία δεν μπορεί να περάσει από τα ορθογώνια δωμάτια σε δωμάτια ανοιχτού τύπου και με πολύπλοκη δομή και πολλές διαφορετικές επιφάνειες...

υ.γ. Οι 2 γωνίες ανήκουν στο μακρινό παρελθόν... πέραν του υψηλότερου room gain, υστερούν σε σχέση με ότι λέει η μοντέρνα επιστήμη ( μεσοτοιχία εμπρός και πίσω τοίχου, σε ορθογώνιο κλειστό χώρο )
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
1. δες τα παρακατω βιντεο

https://youtu.be/giG7mQ0QJdM
https://youtu.be/je-ZRnvB8yM

2. κατεβασε την εφαρμογη που λεει.

3. βαλε ενα σαμπ στη θεση ακροασης

4. βαλε να παιζει το 2ο βιντεο (προσοχη να παιζει μονο το σαμπ) και τρεξε την εφαρμογη στο κινητο

5. κανε ενα γυρο στο χωρο με το κινητο στο υψος των μεγαφωνων των σαμπ.

6. σημειωσε τις θεσεις οπου η αποκριση φαινετα ποιο ομαλη χωρις κοιλαδες και βουνα.

7. βαλε τα σαμπ στις 2 καλυτερες και ξαναμετρα με το audyssey.

8. τελος.
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Κάνε τις δοκιμές σου και θα καταλήξεις.... δίπλα στον καναπέ τελικά
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Η θεωρία δεν μπορεί να περάσει από τα ορθογώνια δωμάτια σε δωμάτια ανοιχτού τύπου και με πολύπλοκη δομή και πολλές διαφορετικές επιφάνειες...

υ.γ. Οι 2 γωνίες ανήκουν στο μακρινό παρελθόν... πέραν του υψηλότερου room gain, υστερούν σε σχέση με ότι λέει η μοντέρνα επιστήμη ( μεσοτοιχία εμπρός και πίσω τοίχου, σε ορθογώνιο κλειστό χώρο )
Εγώ που έχω dedicated ορθογώνιο χώρο, (και συνολικά πλέον 4 Σαμπ), όταν ήμουν με τα δύο και έκανα τις δοκιμές μου, είχα διαπιστώσει ότι η καλύτερη τοποθέτηση για ομαλό και ομοιογενές μπάσο σε όλο τον χώρο ήταν οι αντίθετες γωνίες μπροστά και πίσω... Προσοχή, λέω για όλο τον χώρο, καθώς στο σινεμαδακι μου σπανίως βλέπουν λιγότεροι από τρεις και συνήθως 5-6 άτομα στις θέσεις κινηματογράφου, (δύο σειρές από 4), που είχα πάρει με άλλους συνφορουμιτες από τα Βίλατζ που είχαν τότε κλείσει...

Στάλθηκε από το KB2000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εγώ που έχω dedicated ορθογώνιο χώρο, (και συνολικά πλέον 4 Σαμπ), όταν ήμουν με τα δύο και έκανα τις δοκιμές μου, είχα διαπιστώσει ότι η καλύτερη τοποθέτηση για ομαλό και ομοιογενές μπάσο σε όλο τον χώρο ήταν οι αντίθετες γωνίες μπροστά και πίσω... Προσοχή, λέω για όλο τον χώρο, καθώς στο σινεμαδακι μου σπανίως βλέπουν λιγότεροι από τρεις και συνήθως 5-6 άτομα στις θέσεις κινηματογράφου, (δύο σειρές από 4), που είχα πάρει με άλλους συνφορουμιτες από τα Βίλατζ που είχαν τότε κλείσει...


Στάλθηκε από το KB2000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ πάλι γιατί δεν πρόλαβα ...άτιμοι -bye-
 

asterios84

New member
23 March 2019
6
Απάντηση: Re: Σωστή θέση 2 Subwoofer

Επανέρχομαι με μετρήσεις

IMG_2685.jpg

ΘΕΣΗ 1 & 2 :1 k 2.jpg

ΘΕΣΗ 3 & 4 : 3 k 4.jpg

ΘΕΣΗ 1 & 4 : 1 k 4.jpg

ΘΕΣΗ 2 & 3 : 2 k 3.jpg

ΘΕΣΗ 2 & 5 : 2 k 5.jpg

ΘΕΣΗ 1 & 5 : 1 k 5.jpg



Ποιες θέσεις θεωρείται σωστότερες με βάση τα γραφήματα ??