Hλιακή Ενέργεια - Συστήματα και Συσκευές

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Καλημερα σε ολους.
Βλεποντας γενικα τις τιμες των Solar panels Να χει πεσει αρκετα τα τελευταια χρονια, με χει πιασει "φαγουρα" να φτιαξω ενα μικρο σετακι, για φωτισμο στο μικρο μαγαζι μου - ανεξαρτητη φυσικα, παραλληλα με την υπαρχουσα ηλεκτρολογικη εγκατασταση...
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το αντικειμενο, αλλα θα ηθελα να μαθω στην πραξη καποια πραγματα. Τις Συνδεσμολογιες νομιζω τις κατεχω ανετα, ξερω αρκετα για ηλεκτρολογικα εγκαταστασεων..
Εκει που χρειαζομαι βοηθεια ειναι στους υπολογισμους.. Πως υπολογιζω πχ τι μεγεθος πανελ - μπαταριας θελω σε συναρτηση με την καταναλωση?.. Δηλαδη αν πχ εχω 100watt led φωτα, τα οποια καθε μερα αναβουν 8 ωρες ... σκεφτομαι, να προλαβαινει να φορτιζει , να χει επαρκεια αμα εχει συνεφιες κτλ κτλ..
Εαν υπαρχει καποιο νημα ηδη η καποια κατατοπιστικη σελιδα, παρακαλω πειτε μου..
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,177
αν χρησιμοποιησεις μπαατρια μολυβδου (βαθιας εκφορτισης) υπολογισε περιπου τη διπλασια χωρητικοτητα, και υπλογισε διπλα την αποδοση των πανελ (θες 0.8KW, αρα πανελ και μπαταρια 1,6KW ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ). Συν τις απωλειες των ηλετκρονικων/λαμπας.
και αυτο σε ηλιολουστη μερα.

παρε MPTT φορτιστη μπαταριας

καπου εχω στο αρχειο μου ενα λινκ για υπολογιστη συστηματος, αλλα θελω 1-2 μερες καιρο να το ψαξω
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
1.6kw για 100watt καταναλωση? ..
Δες το με την υσηχια σου.. δεν εινμαι βιαστικο.. ειναι ανοιξιατικο προτζεκτ..
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,177
ναι..100x8=800 watt. ο κανονας λεει για το διπλασιο αρα 1600watt.
για 8 ωρες ηλιοφανεια, θες πανελ 200 watt. συν 20% τις απωλειες του φορτιστη =240

γ8α την μπαταρια
το ελαχιστο 800 watt αν η καταναλωση των λαμπων ειναι πραγματι 100watt.συν ενα 20% για να μην την ξεζουμιζεις καθημερινα.
αρα 960watt/12 βολτ =80Αμπερωρια. την ημερα.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,177

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Πολυ ωραιο και ενδιαφερον νημα αυτο με την ηλιακη ενεργεια και κριμα που ειναι ακομα στην αρχη. Το νημα του μελλοντος :)

Παντα ειχα ενδιαφερον για την ενεργεια που προερχεται δωρεαν και αφειδως απο τον ηλιο.
Εχω μαλιστα αγορασει εδω και πολλα χρονια ενα μεγαλουτσικο πανελ χωρις να γνωριζω τα βασικα και πως να αποθηκευω την ενεργεια! ....νεο προτζεκτ μεσα στο 2021!

Περα απο τα διαφορα solar gadget που εχω μαζεψει, ενα απο τα πιο χρησιμα ειναι ενα powerbank το οποιο ηταν απο τα πρωτα (αρα ισως και λιγο παρωχημενο).

Κατι τετοιο εχω το οποιο δουλευει καλα, αλλα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο οπως γνωριζουμε!
20190821152654_solar_power_bank_30000mah.jpeg


Εχει κανεις καποιο προσφατο μοντελο (2018- ) απο το οποιο να ειναι ευχαριστημενος με τον χρονο επαναφορτισης του ηλιακου φορτιστη αλλα και γενικοτερα?
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Καποιοι εχουν χωρισει τους πολιτισμους αναλογα με το ποσο εχουν προχωρησει στην εκμεταλλευση της ενεργειας των αστρων τους. Αν θυμαμαι καλα, οι π.χ. τυπου ΙΙ εχουν κυκλωσει τον ηλιο με "πανελς" και εκμεταλλευονται ΟΛΗ την ενεργεια του.

Στη Γη στελνει 1,τοσο kw ανα τ.μ., και φτανει τελικα, μεσα απο την ατμοσφαιρα, περιπου 1και κατιψιλαkw/τ.μ. (σε ιδανικες συνθηκες), στο εδαφος. Δεν ειναι και λιγο (1GW σε ενα πανελ 1Χ1 χιλιομετρο) αλλα μετα μπαινει στην εξισωση το % που μπορουμε να μετατρεψουμε με τα φωτοβολταικα, καθως και η αποθηκευση.
Οσο βελτιωνονται αυτα, τοσο περισσοτερο νοημα θα εχει η εκμεταλλευση της ηλιακης ενεργειας. Αν δεν βρουμε εντωμεταξυ καποια (φτηνη και καθαρη) εναλλακτικη, προς τα εκει θα παει το πραγμα.


Οι αχρηστες πληροφοριες της ημερας, μια που στο δια ταυτα δεν εχω ιδεα 🙂
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Εψαχνα για τις βασικες αρχες της συνδεσης και λειτουργιας των ηλιακων πανελ και παραθετω τα τεσσερα βασικα συστατικα.

Ηλιακο panel (solar panel)- συσκευη ελεγχου (solar charge controller)- Μπαταρια - ανορθωτης (inverter).

Εδω ενα σχεδιαγραμμα
li-ion-solar-charge-controller-wiring-diagram.jpg


O εγκεφαλος του συστηματος ειναι ο controller.
Εκει συνδεεται το ηλιακο πανελ και η μπαταρια. Ο controler φροντιζει να φορτιζει την μπαταρια οσο πρεπει, ουτε παραπανω ουτε λιγοτερο.
Επισης εχει υποδοχες USB για φορτιση μικροσυσκευων καθως και εξοδους για συνδεση απευθειας 12βολτων συσκευων/λαμπτηρων (λειτουργει μονο οταν εχει ηλιο).

Εδω μια φωτο του controller με τις συνδεσμολογιες του. Υπαρχουν διαφορα μοντελα (A και Volt) οπως φαινεται. Το 12βολτο ειναι πιο ενδιαφερον.
product-image-772617215_1024x1024.jpg


O ανορθωτης ειναι μια απλη συσκευη που μετατρεπει το 12v DC ρευμα της μπαταριας σε AC 220v. Οι inverters ξεκινουν απο 10-15 ευρω, δεν ειναι ακριβοι.

Συντομα θα παραγγειλω ενα κιτ και θα αρχισω να παιζω. Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι η φορτιση των μπαταριων σε περιοδους που δεν υπαρχει ρευμα.
Με λιγα λογια να μπαινουν επανω στον inverter οι φορτιστες των εργαλειων καθως και ολες οι μικροσυσκευες (κινητα, λαπτοπ κλπ). Σε πρωτη φαση δηλαδη :)
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,177
Συντομες απαντησεις και στυς δυο σας.

mastroxalastis
Κι ομως ο περιοριστικος παραγοντας δνε ειναι τα πανελ, αλλα η αποθηκευση ενεργειας.
Αν δεν μπει καινουργια χημεια μπαατριων στο παιχνιδι μην περιμενετε πολλα.

Χιωτης


οπου ειναι βολικο και τεχνικως δυνατο, τα 24/48 βολτ συστηματος ειναι πολυ προτιμοτερα, γιατι απαιτουν λεπτοτερα καλωδια.
Ειδικα αν εχουμε αποστασεις περισσοτερο απο μερικα μετρα.

Κατι πολυ σημαντικο, που δεν μπορεσα να βρω απαντηση.
Ποια ειναι η πραγματικη αντοχη στα φορτια της εξοδου του controller. Αυτης που δινει το ρευμα στις συσκευες.
Εχει νοηαμ η χρηση της εξοδου γιαιτ ελεγχει ταυτοχρονα την ταση της μπαατριας για να μην εκφορτιστει περα απο τα ορια της.
Σε μεσαιο συστημα εχω δει να παιρνουν ρευμα κατευθειαν απο τις μπαταριες με την μεσολαβηση αλλου ελεγκτη εκφορτισης της μπαταριας.

η διαφορα τιμης πια ειναι μικρη, επιλεξτε ελεγτη φορτισης με MPT Maximum power point tracking. οταν δεν τα πανελ δεν βγαζουν αρκετο βολταζ, αυτοι ανεβαζουν το βολταζ εισοδου κατεβαζοντας την παρεχομενη ισχυ. Ετσι κερδιζουμε ενεργεια οταν οι κοινοι controllers θα ειχα σταματησει.
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Η δικια μου απαντηση ηταν πολυ συντομοτερη, βγαινω παραπονουμενος 😁
Σιγουρα και οι μπαταριες ειναι πολυ πισω. Εδω χρησιμοποιουμε ακομα μπαταριες που (στο περιπου) υπαρχουν 100 χρονια.
Αλλα και η δυνατοτηρα μετατροπης του πανελ, σιγουρα δεν παιζει μεγαλο ρολο; Εστω και για απευθειας μεταφορα της ενεργειας ή/και αποθηκευση αλλου, ή με αλλους τροπους.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,177
ναι παιζει..σαφως.
το ζητημα ειναι ποση βαρυτητα εχει.
πχ τα κρυσταλικα πανελ αποδιδουν το καλυτερο καθετα στον ηλιο. Απο την στιγμη που δεν γυριζουν, εκαι βρισκεται η μεγαλυτερη χασουρα.
Πιστευω οτι τα ηλιακα ειναι ενα διαρκης αγωνας συμμαζεματος των απωλειων. ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΛΥΒΙ.
Σκεφτειτε μονο το εξης. Οι απωλειες των ηλεκτρονικων ειναι 10-20%.
-15% στον ελεγκτη, -15% στον ινβερτερ, λιγο απο τα καλωδια, κατι η απορροφηση απο την μπαταρια... μολις χασαμε το 35-40 της ενεργειας που μαζεψαμε.
 
  • Like
Reactions: mastroxalastis

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
569
γλυφαδα
Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος μη σύνδεσης παροχής Δεη, δεν θα ασχολούμουν με αυτονομο σύστημα. Το κόστος ανά kwh είναι αρκετά μεγαλυτερο σε σχέση με τον παροχο...
+++ στο θέμα αποθήκευση, έχουμε δρόμο ακόμα...
Προσωπική πρόβλεψη για το μέλλον: διασυνδεμενα φωτοβολταϊκά σε πολλά σημεία του πλανήτη, έτσι ώστε να υπάρχει 24ωρη κάλυψη ανεξάρτητη σπο τη περιστροφή της γης. (δε θα απαιτείται αποθήκευση πλέον..)
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,177
θα εχεις μεγαλες απωλειες στις γραμμες μεταφορας. χωρια το κοστος των ηχανηματων για ανεβασεις την ταση στα χιλιαδες βολτ.
υπομονη...μολις ο κοσμος τσιμπησει καλα με τα ηλεκτρικα αυτοκινητα και χωσει τα λεφτακια του για να συμφερουν οι μπαταριες Λιθιου-Τιτανιου, τοτε θα φθηνυνει η αποθηκευσητης ηλιακης.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Eιδα ενα ηλιακο φορτιστακι με εξοδο usb που δουλευει (προφανως) μονο οταν εχει ηλιο για να φορτισεις το κινητο η αλλες συσκευες.

image

Εδω το λινκ απο το banggood https://www.banggood.com/2W-or-3_5W...html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN&ID=514853

Yπαρχουν και φτηνοτερα αλλα προτιμησα να παραγγειλω στο banggood που ξερω οτι θα τακτοποιησει τυχον προβλημα. Δυστυχως ειχε μονο πανελ των 2w.
Δινει λεει ταση 6βολτ και ισχυ 2W, το οποιο σημαινει ενταση 0.34Α, δηλαδη φορτιση της υπομονης, αλλα στην αναγκη ειναι οπως ενα ποτηρι στον διψασμενο στην ερημο :)

Θα το δοκιμασω και θα βγαλω πορισμα αμα ερθει με το καλο:geek:

Eδω ενα ηλιακο φορτιστακι μεγαλυτερης ισχυος απο Αμαζον Γερμανιας στην ιδια τελικη τιμη
 
Last edited:

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,177
μην τσιμπας μιχαλη με τακινεζικα βαττ....δες τις διαστασεις

110χ135 το δικο σου, 88χ142 το αλλο
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Ναι ειναι αληθεια, δεν βγαζεις ακρη με τα κινεζικα watt, oυτε στα πανελς ουτε στους controllers...

Eτσι ειναι, σαν τις αστειες χωρητικοτητες σε mΑh στις κινεζικες μπαταριες λιθιου :)
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Οι Κινεζοι ειναι large σε ολα τους.
Ενας φιλος ειχε παρει ενα στικακι 2ΤΒ(!), οταν μαλιστα τα στικακια της εποχης ηταν γυρω στα 4-8GB.
2TB το εβλεπε και το PC και σε αφηνε να μεταφερεις τεραστια αρχεια κτλ, αλλα ο,τι εγραφες μετα απο τα πρωτα 2-4GB...γραφοταν απο πανω απο τα προηγουμενα 😁😛
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Aρχοντες ειναι οι Κινεζοι, εγω τους γουσταρω τρελα και τους συγχωρω ολες αυτες τις αστειες παπαριες!!
Εχουν φερει τα κοστη σε τετοιο χαμηλο σημειο ωστε το καθε πορτοφολι να μπορει να αποκτα και να χαιρεται διαφορα αγαθα.
 
  • Like
Reactions: mastroxalastis