Αναβάθμιση πικάπ (ή και συστήματος ήχου γενικότερα)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ozzotto

New member
14 January 2019
28
Το τρέχον setup μου είναι το παρακάτω:
- πικάπ: Audio Technica AT-LP60
- home cinema: LG BH7240C
Η όλη σκέψη για αλλαγή πικάπ ξεκίνησε από το γεγονός ότι στο παρόν δεν μπορείς να αλλάξεις κεφαλή παρά μόνο βελόνα.
Έτσι σκέφτομαι να το αντικασταστήσω με ένα από τα ακόλουθα:
- Audio Technica AT-LP120X
- Audio Technica AT-LPW40WN
- Dual CS 455-1M
Το καλό με το LP60 είναι ότι είναι αυτόματο ενώ τα παραπάνω είναι manual με το οποίο δεν έχω εμπερία.
Επίσης δεν ξέρω αν το Dual έχει ενίσχυση ώστε να παίξει με το home cinema.
Τέλος, δεν ξέρω αν με το παρόν home cinema αξίζει η οποιαδήποτε αναβάθμιση και αν θα δω διαφορά.
Μία σκέψη επίσης είναι η αλλαγή και του ηχοσυστήματος ανεβαίνοντας έτσι σε κόστος.
Έχω σταμπάρει τον ενισχυτή Denon AVR-X2600H ώστε να αντικαταστήσει το home cinema και κάτι σχετικά καλό σε ηχεία.
Η μουσική που ακούω είναι κυρίως metal και rock, ενώ πέρα από μουσική το home cinema χρησιμοποιείται για σύνδεση με TV (ΟΤΕ TV, ταινίες και σειρές) και game consoles (4K).
Ελπίζω να μην κούρασα, οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
και τα 3 πικάπ είναι καλύτερα από αυτό που έχεις, το LP-120X είναι πιο πολύ για "ειδική" δουλειά και λιγότερο "audiophile" από τα άλλα.
(αν και πιθανόν με λίγη επέμβαση να γίνεται περισσότερο audiophile λόγω ρυθμίσεων)
με το LG δεν αξίζει καμία αναβάθμιση , ο Χ2600Η με τα κατάλληλα ηχεία είναι μεγάλο βήμα εμπρός αφού θες και ταινίες κλπ...
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Καλημέρα φίλε μου,

μια συμβουλή για πραγματική αναβάθμιση... πρώτα αλλάζουμε ηχεία, μετά ενισχυτή , μετά πηγές.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλημέρα φίλε μου,

μια συμβουλή για πραγματική αναβάθμιση... πρώτα αλλάζουμε ηχεία, μετά ενισχυτή , μετά πηγές.

στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει ενισχυτής για τα όποια ηχεία, άρα παρέα πρέπει να πάνε (να έρθουν)...
ναι πρώτα αυτά γιατί το πικάπ που ήδη έχει μπορεί και να του αρέσει τελικά...
 

ozzotto

New member
14 January 2019
28
Αρχικά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Τι θα προτείνατε για ηχεία που να συνδυάζει όσο το δυνατόν τις παραπάνω χρήσεις που αναφέρω - βέλτιστα δε θα είναι για όλες - και ταυτόχρονα να είναι σε λογικό κόστος;
Ο χώρος είναι ένα θέμα γιατί πχ βλέπω τα Kef Q150 που είναι σχετικά μεγάλα για ράφι και θέλουν απόσταση από τοίχο και τα Dali Spektor 6 που είναι δαπέδου αλλά έχουν θέλουν το χώρο τους.
Αν το θέμα έχει ξεφύγει από τη συγκεκριμένη ενότητα παρακαλώ να μεταφερθεί καταλλήλως.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Τι μπατζετ εχεις;

Σαφως με ηχεια διαφορετικα μαζι με εναν ενισχυτη θα δεις διαφορες...λογικα μεγαλες.

Αλλα πρεπει να ορισεις μπατζετ γιατι αλλιως...

Απο πολυκαναλους ενισχυτες δεν εχω ιδεα. Σιγουρα σε προσιτες τιμες σε ηχεια ειναι τα q acoustics, dali, whaferdale , monitor audio, cambridge audio και ειναι παρασαγγας καλυτερα απο τα lg.

Υ.γ. ωραιο avatar. Δισκαρα το arcturian
 

ozzotto

New member
14 January 2019
28
Με τον παραπάνω Denon AVR ενισχυτή και ηχεία στα 400-500ε πιστεύω είμαι οκ.
Το πρόβλημά μου είναι και χωροταξικό καθώς δεν ξέρω πώς μπορούν να χωρέσουν πχ τα Kef Q150 στο τρέχον setup.
Υγ. Αγαπημένη δισκάρα το Arcturian και μεγάλο live στο Temple.

av_setup.jpg
 

ozzotto

New member
14 January 2019
28
Μόλις είδα και τον Denon DRA-800H που ίσως μου ταιριάζει περισσότερο μιας και δεν με ενδιαφέρει - άμεσα τουλάχιστον - το surround.
 

PetVoul

Established Member
25 May 2020
204
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση πικάπ (ή και συστήματος ήχου γενικότερα)

Καλημέρα φίλε μου,

μια συμβουλή για πραγματική αναβάθμιση... πρώτα αλλάζουμε ηχεία, μετά ενισχυτή , μετά πηγές.

Ohhh yes!!!! Εκάστοτε αρκεί και μόνο αλλαγή ηχείων...