ONKYO 608 AVR & NVIDIA SHIELD TV 4K

avsearcher

New member
13 December 2014
35
Καλησπέρα,

Έχω ένα ONKYO 608 δεκαετίας περίπου από τον οποίο όμως είμαι ευχαριστημένος (είχε πάρει και κάτι βραβεία τότε νομίζω) και δεν θέλω να τον αλλάξω.
Αν στείλω το σήμα από το NVIDIA SHIELD TV 4K στον ONKYO 608 και μετά πάει στην TV, γνωρίζετε αν θα υπάρχει καποιο downgrade του σήματος σε 1080p ή απλώς θα το περάσει όπως είναι;

Ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,407
Θεσσαλονίκη
Nαι. Αν θέλεις να δωσεις 4κ σημα πρεπει να πας την εικονα απ'ευθείας από το shield στην tv και να στείλεις ήχο στον ενισχυτη μέσω οπτικης. Άρα χάνεις τα HD formats. Σοβαρο ψυχολογικό downgrade. Αλλα επί της ουσίας οκ...θα ακούς dts...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Ο ενισχυτής σου δεν έχει δυνατότητα διαχείρισης σήματος 4Κ. Μέχρι 1080p 60Hz μπορεί.
 

Attachments

  • TX-SR608 resolution output.jpg
    TX-SR608 resolution output.jpg
    82.6 KB · Views: 111

avsearcher

New member
13 December 2014
35
Ευχαριστω, ειχα μια μικρη ελπιδα μηπως το περναγε με καποιου ειδους 'passthrough', αλλα δεν απο οτι λετε.
Panoramix, για το "να στείλεις ήχο στον ενισχυτη μέσω οπτικης", εννοεις απο την TV στον ενισχυτη;
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Στην ίδια κατασταση ημουν με σένα, πάλι με Onkyo. H λύση; Αγόρασα νεο ενισχυτή και ησύχασα.

Δυστυχώς η τεχνολογία δεν θέλει να κρατάμε μηχανήματα 10+ χρόνια. Πρέπει να γίνεται τζίρος.....

Μια λύση ίσως θα ήταν media player με 2 hdmi out . Στέλνεις την εικόνα κατευθείαν στην TV και τον ήχο στον Onkyo. Αλλά αφού έχεις Nvidia.
 

avsearcher

New member
13 December 2014
35
Καταλαβα...

Με καινουριο AVR που υποστηριζει Dolby Atmos και τα λοιπα καινουρια format, οταν βλεπω Netfilx με Dolby Atmos ή αντιστοιχο στην TV (εννοω αν η TV μονο ειναι η πηγη, netflix app) το audio θα παει στον AVR μεσω του HDMI flawless? Θα χρειαστει eARC και αντιστοιχο version HDMI για αυτό;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Βασικά όλα τα νέα μοντέλα ενισχυτών AV, πλην ελαχίστων πολύ οικονομικών και εισαγωγικών περιπτώσεων έχουν eARC για να υποστηρίξουν οτιδήποτε σε ήχο με πηγή την TV.
 

avsearcher

New member
13 December 2014
35
Η ερωτηση μου ειχε να κανει με το πως θα στειλει η TV το audio format (e.g. Dolby Atmos) στον AVR όταν πχ. βλεπω netflix μεσω του OS της TV. Θα σταλει το audio από την TV μεσω του HDMI που συνδεει TV με AVR? Θα ανιχνευσει το input τοτε ο ενισχυτης και θα παιξει; Θα χρειαστει eARC και αντιστοιχο version HDMI για αυτό; Ευχαριστω για τη βοηθεια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Η έξοδος από τον ενισχυτή AV που πάει στην TV είναι και επιστροφή ήχου από την TV προς τον ενισχυτή.

Πλέον μιλάμε για eARC σε όλους σχεδόν τους σύγχρονους ενισχυτές AV και τηλεοράσεις που σημαίνει ότι υποστηρίζονται όλα τα είδη ήχου. Αρκεί βέβαια να τα υποστηρίζει η TV.
Στο Netflix o ήχος είναι Dolby Atmos με stream το DD+. Μέσω eARC λοιπόν μια χαρά θα στέλνεις Atmos στον ενισχυτή με πηγή την TV.