4K ARC TV (out) to AV 1080 with ARC adapter

pitskid

New member
23 January 2021
4
Καλησπέρα.

Προσπάθησα να βρω εάν υπάρχει σχετικό Post αλλά δεν εντόπισα κάτι, απολογούμαι εάν υπάρχει ήδη σχετική συζήτηση.

Πρόσφατα αγόρασα καινούργια τηλεόραση και πήγα σε OLED CX series, το πρόβλημα όπως ίσως φαίνεται από το Topic του post είναι ότι ο ενισχυτής που έχω είναι 1080p Passthrough χωρίς ARC support και όπως ήταν φυσικά επόμενο όλα τα sources πάνε τώρα στην TV για 4K content κτλ.

Επειδή ο χώρος δεν είναι κάτι φοβερό αλλά επίσης λόγω δουλειάς μετακομίζω συχνά (μένω εξωτερικό), δεν ξετρελαίνομαι με την ιδέα να επενδύσω περισσότερα σε ενισχυτή και πιθανόν νέα ηχεία (γιατί εάν πάω σε ATMOS AV Θα με φάει το κάψιμο και θα θέλω να αλλάξω – προσθέσω ηχεία)

Γενικά θα είμαι ευχαριστημένος με True HD – HD MA κτλ που βγάζει ήδη ο Yamaha που έχω.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να περάσω τον ήχο με ARC αφού δεν υποστηρίζει ο AV και μπορώ να πάρω μόνο οπτική χωρίς όμως cec volume controls και max DD support σε formats, το οποίο είναι αρκετά μεγάλο downgrade.
Σκέφτομαι εάν κάτι σαν το παρακάτω όμως μπορεί να λειτουργήσει.

https://www.amazon.com/avedio-links...ds=avedio+links+4K+HDMI&qid=1611404375&sr=8-3

δηλαδή να τοποθετήσω ουσιαστικά στο eARC/ARC της TV το adapter και να το στείλω σε ένα regular HDMI Input στο AV.

Θα περάσει TRUE HD – HD MA? Επίσης Θα έχω Volume control / CEC το οποίο υποστηρίζει ο AV?

Το adapter από το amazon το έχω τοποθετήσει σαν παράδειγμα, εάν γενικά γίνεται κάτι τέτοιο αναρωτιέμαι και εάν κάποιος το έχει σετάρει με επιτυχία

Ευχαριστώ
Ανδρέας.
 

pitskid

New member
23 January 2021
4
Απάντηση: Re: 4K ARC TV (out) to AV 1080 with ARC adapter

Κάτι τέτοιο δηλαδή;

Diva is also capable of extracting full audio from any TV ARC or eARC (HDMI2.1) up to Atmos High Bit Rate over True HD and forward it via 720p/1080p HDMI to ANY capable AVR input!

https://www.hdfury.com/product/4k-diva-18gbps/

Πιθανόν, αλλά εάν είναι να φτάσω σε τέτοιες τιμές δεν έχει νόημα μπορώ να πάρω έναν οικονομικό Onkyo με τα Features που χρειάζομαι με λίγα παραπάνω χρήματα.

έλεγα εαν γίνεται να λειτουργήσει κάτι τέτοιο με το Adapter στην κατηγορία των 50e πχ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Είναι κάπως δύσκολο αυτό που ζητάς και να έχει και οικονομική τιμή. Δεν γνωρίζω και πολλά από splitter αλλά τα περισσότερα οικονομικά δεν είναι συμβατά με ARC/eARC συνήθως και σε ό,τι αφορά το audio extraction που είναι ακόμα πιο ειδικό feature, μάλλον δεν θα βρεις οικονομικό.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να περάσω τον ήχο με ARC αφού δεν υποστηρίζει ο AV και μπορώ να πάρω μόνο οπτική χωρίς όμως cec volume controls και max DD support σε formats, το οποίο είναι αρκετά μεγάλο downgrade.
Σκέφτομαι εάν κάτι σαν το παρακάτω όμως μπορεί να λειτουργήσει.

https://www.amazon.com/avedio-links...ds=avedio+links+4K+HDMI&qid=1611404375&sr=8-3

δηλαδή να τοποθετήσω ουσιαστικά στο eARC/ARC της TV το adapter και να το στείλω σε ένα regular HDMI Input στο AV.

Θα περάσει TRUE HD – HD MA? Επίσης Θα έχω Volume control / CEC το οποίο υποστηρίζει ο AV?

Το adapter από το amazon το έχω τοποθετήσει σαν παράδειγμα, εάν γενικά γίνεται κάτι τέτοιο αναρωτιέμαι και εάν κάποιος το έχει σετάρει με επιτυχία

Ευχαριστώ
Ανδρέας.

1. το μηχανηματάκι που έβαλες είναι audio extractor, που σημαίνει ότι θα σου δίνει ήχο μόνο στην οπτική και την 3.5mm έξοδο, οπότε το μόνο που κερδίζεις είναι το volume control από την τηλεόρση.

2. η σύνδεση που λες να κάνεις είναι σαν να συνδέεις κατ' ευθείαν με HDMI την είσοδο με ARC της τηλεόρασης με μια είσοδο του ενισχυτή. Η τηλεόραση όμως δε μπορεί να παίρνει σήμα από μια HDMI είσοδο και να βγάζει ήχο από άλλη HDMI. Το ARC δουλεύει στέλνοντας ήχο πίσω στην είσοδο από την οποία παίρνει σήμα εκείνη την ώρα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,405
Θεσσαλονίκη
Μη νομιζεις, η λυση των splitter εχει περασει απο το μυαλο ολων μας πριν την αναβαθμιση. Αλλα ειναι ειτε προβληματικη, ειτε ενεχει ρισκο σε σκβαρο κοστος.
Νεος ενισχυτης να τελειώνεις.
Για το atmos το συνηθες εμποδιο δεν ειναι το κοστος του εξτρα σετ ηχειων, αλλα η σωστη χωροθετηση αυτων οποτε.μην ανησυχεις. Εκτος αν εχεις σκισει τη γατα οποτε και παλι μην ανησυχεις. Σιγα το κοστος ;)
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Καλημέρα σε όλους!

Επιτρέψτε μου να κάνω hijack στο θέμα, μιας και αντιμετωπίζω ανάλογο θέμα και δεν κρίνω σκόπιμο να ανοίξω νέο και ξεχωριστό.

Αγόρασα πρόσφατα μία Samsung 65Q70Τ.
Διαθέτω ακόμα ένα Nvidia Shield 2017, το οποίο επί του παρόντος είναι συνδεδεμένο απευθείας σε μία από τις HDMI εισόδους της τηλεόρασης, και έναν Sony STR-DA 5400ES, από τις δύο εξόδους HDMI του οποίου τροφοδοτούνται τόσο η τηλεόραση όσο και ο Epson TW-3200 FHD προβολέας .
Σκοπός μου είναι να μπορέσει το Nvidia shield να τροφοδοτεί τόσο την τηλεόραση (απ' ευθείας) όσο και τον προβολέα μέσω του ενισχυτή. Φυσικά αυτό που σκέφτηκα είναι η λύση ενός splitter, διότι σε αντίθετη περίπτωση οδηγούμαι αναγκαστικά σε αντικατάσταση του ενισχυτή, λύση ιδιαίτερα δαπανηρή, ιδιαίτερα αν θελήσω να παραμείνω στα ίδια επίπεδα ποιότητας ήχου.

Στην αγορά βρήκα Πολλά και διάφορα κουτάκια splitter. Έχω στοχοποιήσει τα εξής 2:

https://www.e-shop.gr/lanberg-hdmi-to-2x-hdmi-4k-micro-usb-port-video-splitter-p-PER.759372
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/apokwdikopoihtes/181619-edision-4k-hdmi-1x2

Γνωρίζει κανείς αν θα μπορέσω να κάνω δουλειά με κάποιο από αυτά τα δύο ή ενδεχομένως με κάποιο άλλο, που σίγουρα θα κάνει τη δουλειά που θέλω, έχοντας τουλάχιστον 4K στη μία έξοδο (προς την τηλεόραση) και FHD στην άλλη (προς τον ενισχυτή), χωρίς επιδείνωση της ποιότητας που δίνει το Shield;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

pitskid

New member
23 January 2021
4
έχω καταλήξει ότι θα πάω προσωρινά με Optical out και ψάχνω για αγορά νέου ενισχυτή ούτε εμένα με ενθουσιάζουν οι ενδιάμεσες λύσεις... όπως και να έχει τα έβγαλε τα λεφτά του ο yamaha, Οπότε ίσως ήρθε η ώρα να ξεκουραστεί - RIP

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ανδρέας