Ποια dolby atmos sound bar να επιλέξω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Καλησπέρα σε όλους
Αυτήν την στιγμή έχω μια Lg C9 μαζί την yamaha Yas 207 2.1 soundbar.Επειδη ψήνομαι για το.κατι παραπάνω στον ήχο είμαι ανάμεσα στην Jbl 9.1 και στην samsung hw 950t.
Σαν τιμές τις βρίσκω με 100 ευρώ διαφορά τώρα και είμαι αρκετά προβληματισμένος.
Γενικά και στις δύο αναφέρονται προβλήματα με τα disconnect των wireless ηχείων και αυτό το φοβάμαι αρκετά καθώς λόγω περιορισμού του χώρου μου το ένα πίσω ηχείο θα είναι πολύ κοντά σε router.
Ηχητικά λένε ότι η samsung υπερτερεί τόσο σε καθαρότητα όσο και σε soundstage αλλά η jbl έχει καλύτερο subwoofer.
Η χρήση μου θα είναι κυρίως gaming με τις δύο next gen κονσόλες ,αν και μόνο το xbox έχει dolby atmos.
Εσείς τι θα κάνατε ?
 
Αυτό που είπε ο Pleo, αλλά αν επιμένεις, θα σου έλεγα την JBL.

Οι λόγοι είναι πως αφενός είναι οριακά φθηνότερη (ή και αρκετά φθηνότερη αν περιμένεις κάποια προσφορά), αφετέρου ηχητικά σου δίνει περισσότερα από όσα θα περίμενες σ'αυτά τα χρήματα, μην ξεχνάμε δε πως μιλάμε για μια εταιρία που ειδικεύεται στον ήχο.

Η εικόνα του Atmos είναι πολύ εντυπωσιακή (εκτός αν έχεις πολύ λάθος γεωμετρία στο χώρο σου), και το sub είναι όντως άλλης κλάσης.
 

Looter

AVClub Addicted Member
20 July 2008
1,614
Καλησπέρα σε όλους
Αυτήν την στιγμή έχω μια Lg C9 μαζί την yamaha Yas 207 2.1 soundbar.Επειδη ψήνομαι για το.κατι παραπάνω στον ήχο είμαι ανάμεσα στην Jbl 9.1 και στην samsung hw 950t.
Σαν τιμές τις βρίσκω με 100 ευρώ διαφορά τώρα και είμαι αρκετά προβληματισμένος.
Γενικά και στις δύο αναφέρονται προβλήματα με τα disconnect των wireless ηχείων και αυτό το φοβάμαι αρκετά καθώς λόγω περιορισμού του χώρου μου το ένα πίσω ηχείο θα είναι πολύ κοντά σε router.
Ηχητικά λένε ότι η samsung υπερτερεί τόσο σε καθαρότητα όσο και σε soundstage αλλά η jbl έχει καλύτερο subwoofer.
Η χρήση μου θα είναι κυρίως gaming με τις δύο next gen κονσόλες ,αν και μόνο το xbox έχει dolby atmos.
Εσείς τι θα κάνατε ?

Φίλε έπαιξε ένα καλό deal σήμερα το πρωί στο πλαίσιο. Η Q900T στα 599.

Δες μήπως ξαναπαίξει αύριο που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά.

Αλλιώς θα ξεφύγεις πολύ στα λεφτά.

Η JBl 9.1 είχε παίξει 699 BF και είναι άγνωστο αν θα ξαναπέσει. Στα 899 που είναι τώρα δεν αξίζει.

Καλές αγορές!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Και μόνο που γράφει για περιορισμούς στο χώρο, είναι βέβαιο ότι δεν θα λειτουργήσει σωστά η ηχομπάρα εάν δεν υπάρχουν οι σωστές αποστάσεις.
Ειδικά για σύστημα με τόσους περιορισμούς τοποθέτησης, που δεν επιτρέπει αλλαγές σε κλίσεις των fixed forward&upfiring ηχείων.
Το κάτι παραπάνω μπορεί να έλθει από το μεγαλύτερο sub.

Εφ' όσον δεν έχει τηλεόραση Samsung για να εκμεταλλευτεί το Q-Symphony, μάλλον κερδίζει πόντους η JBL και εδώ.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Δεν θα έπαιρνα ηχομπάρα αν ήθελα Dolby Atmos. Θα έφτιαχνα ένα κανονικό Dolby Atmos σύστημα με ενισχυτή AV ηχεία και subwoofer.

Δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα ούτε τον χώρο για μια τέτοια εγκατάσταση και μου άρεσε η προοπτική της εμπειρίας.
Είχα πάει στον αδερφό μου που είχε τα θεωρητικά ταπεινά logitech z906 5.1 και το αποτέλεσμα που είχε ήταν πολύ εντυπωσιακότερο από το δικό μου.Ολη την αλλαγή την έκαναν τα πίσω ηχεία τα οποία έδιναν άλλο immersion εντελώς.
Δηλαδή αν δεν την βρω σε τιμή κοντά στα 700 ,δεν αξίζει τα 900 ευρώ?
Απο 2.1 σαν αναβάθμιση πρέπει να πάω στα χιλιάρικα των ενισχυτών και των ηχείων?
Θα υπάρχει κάποιο sweet spot συμβιβασμού αλλά και upgrade από το σύστημα που έχω,ώστε να νιώθω ότι είμαι "μέσα" στο game η στην ταινια
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ποια dolby atmos sound bar να επιλέξω?

Θα υπάρχει κάποιο sweet spot συμβιβασμού αλλά και upgrade από το σύστημα που έχω,ώστε να νιώθω ότι είμαι "μέσα" στο game η στην ταινια

Αυτό.

Σωστά το θέτεις και σωστά το αναζητάς έτσι. Εγώ όμως οφείλω να σου πω σε ποια σημεία θα δυσκολευτεί το σύστημα να αποδώσει το κάτι παραπάνω και σε ποια σημεία θα αποδώσει όντως παραπάνω.

Είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις σωστά την ηχοδέσμη στο σωστό σημείο από ένα ηχείο με λειτουργεί με δύο ηχοδέσμες ταυτόχρονα, η μια εκ των οποίων προκύπτει από ανάκλαση, και το ηχείο αυτό δεν επιδέχεται λόγω της ενσωμάτωσής του σε άλλο ηχείο αλλαγή κλίσης. Πολλώ δε μάλλον όταν χρησιμοποιούνται πολλές ηχοδέσμες που φτάνουν σε εσένα με ανάκλαση, που αφορούν στην περίπτωση της Samsung και την πληροφορία των surround ηχείων (7.1.4 αντί 5.1.4 της JBL).

Από την άλλη πλευρά αναβαθμίζεσαι σε μεγαλύτερο σύστημα overall με μεγαλύτερη και καλύτερη ηχομπάρα και στο σημείο π.χ. του Sub θα έχεις βελτίωση σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα.

Την immersive εμπειρία που θέλεις εν κατακλείδι, δεν είναι σίγουρο ότι θα την πετύχεις αν δεν ισχύουν οι σωστές αποστάσεις, έστω με κάποια μικρή απόκλιση από το ιδανικό. Το ερώτημα είναι, πόσο μακριά από το ιδανικό θα είσαι.
 

Looter

AVClub Addicted Member
20 July 2008
1,614
Δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα ούτε τον χώρο για μια τέτοια εγκατάσταση και μου άρεσε η προοπτική της εμπειρίας.
Είχα πάει στον αδερφό μου που είχε τα θεωρητικά ταπεινά logitech z906 5.1 και το αποτέλεσμα που είχε ήταν πολύ εντυπωσιακότερο από το δικό μου.Ολη την αλλαγή την έκαναν τα πίσω ηχεία τα οποία έδιναν άλλο immersion εντελώς.
Δηλαδή αν δεν την βρω σε τιμή κοντά στα 700 ,δεν αξίζει τα 900 ευρώ?
Απο 2.1 σαν αναβάθμιση πρέπει να πάω στα χιλιάρικα των ενισχυτών και των ηχείων?
Θα υπάρχει κάποιο sweet spot συμβιβασμού αλλά και upgrade από το σύστημα που έχω,ώστε να νιώθω ότι είμαι "μέσα" στο game η στην ταινια

Φίλε θα πρέπει να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου.
Αν διαβάσεις το πολύ έγκριτο rtings θα δεις ότι οι 2 μπάρες που αναφέρεις καθώς και αυτή που σου είπα ότι βγήκε σήμερα σε προσφορά έχουν πολύ μικρές διαφορές.

Όποτε είναι καθαρά θέμα τιμής.
Όσο και αν σου αρέσει πχ η JBL , δεν θα πάρεις σοβαρή διαφορά απόδοσης από την Q900T που να δικαιολογεί τη διαφορά από τα 599 που έπαιξε η μια σήμερα στα 899 της JBL.

Η JBL έχει πιο δυνατό sub και για μουσική είναι λίγο καλύτερη γράφουν. Η Q950T λίγο πιο ποιοτική σε ήχο αλλά όχι τόσο δυνατή. Η Q900T ελάχιστα πιο κάτω από την Q950T.

Εγώ πχ στα 700 θα έπαιρνα την JBL , στα 600 ή λιγότερα όποια κάτσει. Στα 800-900 καμία.

Αν δεις τις τιμές που παίζουν σε δικαναλο ή πολυκάναλο θα καταλάβεις ότι στο budget της μπάρας θα πάρεις το πολύ 2 καλά active ηχεία.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Δεν μπορώ να πω ότι δεν απογοητεύτηκα αρκετά με όλα αυτά..
Πίστευα ότι μόνο και μόνο που θα είχα ηχεία από πίσω αριστερά και δεξιά ,θα πετύχαινα μια πλουσιότερη ηχητική εμπειρία ακόμα και με ηχομπαρα.
Με λίγα λόγια δεν αξίζει η αναβάθμιση καθώς μπορεί να μην πετύχουν οι αποστάσεις.Η μια πλευρά είναι λίγους πόντους από μπαλκονόπορτα και επουδενί δεν έχω συμμετρία σε πλαϊνούς τοίχους.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ποια dolby atmos sound bar να επιλέξω?

Δεν μπορώ να πω ότι δεν απογοητεύτηκα αρκετά με όλα αυτά..
Πίστευα ότι μόνο και μόνο που θα είχα ηχεία από πίσω αριστερά και δεξιά ,θα πετύχαινα μια πλουσιότερη ηχητική εμπειρία ακόμα και με ηχομπαρα.
Με λίγα λόγια δεν αξίζει η αναβάθμιση καθώς μπορεί να μην πετύχουν οι αποστάσεις.Η μια πλευρά είναι λίγους πόντους από μπαλκονόπορτα και επουδενί δεν έχω συμμετρία σε πλαϊνούς τοίχους.

Με τα surround ηχεία ως σημειακές πηγές που στοχεύουν απ' ευθείας στη θέση ακρόασης είναι καλύτερα από τα surround που προκύπτουν με ανάκλαση.

Σκέψου τώρα τη μιξαρισμένη πληροφορία των surround back και surround από ένα ηχείο πίσω και στο πλάι και την πληροφορία από ένα ηχείο και από ανάκλαση χωρίς συμμετρία στις επιφάνειες ανάκλασης. Θα είναι ή δεν θα είναι χειρότερα στη δεύτερη περίπτωση;

Κοίταξε, μιλάμε για ηχομπάρες που οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς δεν ακολουθούν ούτε τα βασικά, δηλαδή να έχουν την ηχομπάρα στην άκρη του επίπλου και όχι κάπου βαθιά χωμένη ανάμεσα στα πόδια της TV... .
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Φίλε θα πρέπει να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου.
Αν διαβάσεις το πολύ έγκριτο rtings θα δεις ότι οι 2 μπάρες που αναφέρεις καθώς και αυτή που σου είπα ότι βγήκε σήμερα σε προσφορά έχουν πολύ μικρές διαφορές.

Όποτε είναι καθαρά θέμα τιμής.
Όσο και αν σου αρέσει πχ η JBL , δεν θα πάρεις σοβαρή διαφορά απόδοσης από την Q900T που να δικαιολογεί τη διαφορά από τα 599 που έπαιξε η μια σήμερα στα 899 της JBL.

Η JBL έχει πιο δυνατό sub και για μουσική είναι λίγο καλύτερη γράφουν. Η Q950T λίγο πιο ποιοτική σε ήχο αλλά όχι τόσο δυνατή. Η Q900T ελάχιστα πιο κάτω από την Q950T.

Εγώ πχ στα 700 θα έπαιρνα την JBL , στα 600 ή λιγότερα όποια κάτσει. Στα 800-900 καμία.

Αν δεις τις τιμές που παίζουν σε δικαναλο ή πολυκάναλο θα καταλάβεις ότι στο budget της μπάρας θα πάρεις το πολύ 2 καλά active ηχεία.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την βοήθεια.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως η 900τ που δεν έχει rear ηχεία ,μπορεί να αποδώσει εφέ παρόμοια με την 950t η την jbl που έχουν.
Μπήκα πριν λίγο plaisio αλλά δεν υπάρχει σε αυτή την τιμή...
Οπότε και εσύ προτείνεις ότι σε αυτά τα λεφτά δεν αξίζει η αναβάθμιση από Yas 207 ε?
 

Looter

AVClub Addicted Member
20 July 2008
1,614
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την βοήθεια.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως η 900τ που δεν έχει rear ηχεία ,μπορεί να αποδώσει εφέ παρόμοια με την 950t η την jbl που έχουν.
Μπήκα πριν λίγο plaisio αλλά δεν υπάρχει σε αυτή την τιμή...
Οπότε και εσύ προτείνεις ότι σε αυτά τα λεφτά δεν αξίζει η αναβάθμιση από Yas 207 ε?


Φίλε μου καλησπέρα.

Διάβασε αν θέλεις το παρακάτω review :
https://www.rtings.com/soundbar/reviews/samsung/hw-q900t

Το site είναι από τα πιο αξιόπιστα. Αγοράζει ΟΛΑ τα προς review προϊόντα , τα τεστάρει κι μετά τα πουλάει. Όχι χορηγίες και πληρωμένες διαφημίσεις.

Διάβασε και τα 2 αντίστοιχα reviews για την JBL και την Q950T και θα καταλάβεις ότι μιλάμε για μικρές διαφορές.

Όποτε φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι cash is the king σε τέτοιες περιπτώσεις. Και οι 3 μπάρες αποτελούν αναβάθμιση σε σύγκριση με αυτή που έχεις και έχουν και ΟΛΕΣ τις ευκολίες που παρέχει μια μπάρα.

Αν δε τη βιάζεσαι περίμενε να βγει κάποια προσφορά στα 600-700 μαξ και χτύπησε τη. Και μόνο επειδή γράφεις ότι θέλεις Atmos. Αλλιώς πας σε active ηχεία οπως τα Efifier S3000Pro που τα ψάχνω από χθες αλλά ξεχνάς το Atmos.

ΟΠΟΙΑ άλλη λύση και να δεις θα καταλάβεις ότι το κόστος είναι διαστημικό. Σκέψου ότι έχω δυνατότητα αγοράς από το εξωτερικό και δυνατότητα αγοράς χωρίς ΦΠΑ μέσω τιμολογίου.

Και πάλι έχω φτάσει το χιλιάρικο ΧΩΡΙΣ το sub και χωρίς καλώδια για σύστημα 5.0 συν ενισχυτή.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Το είδα το review της q900t που αν και σαν βαθμολογικά είναι πολύ κοντά με jbl και την 950t,έχει σαν αρνητικό το φτωχό surround καθώς της λείπουν ηχεία.Αυτο που είχα δηλαδή σαν φόβο.
Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει στα λεφτά που θεωρείται κλοπή γύρω στα 600-700 δλδ αλλά φαίνεται ότι σαν εμπειρία υπολείπεται από τις άλλες δύο.
Τώρα είναι στα 900 τα οποία μου φαίνονται πολύ ρισκαδορικα σε αυτό το setup χωρίς rear ηχεία.
Άσε μου μπήκε το μικρόβιο της αναβάθμισης και δεν ξέρω τι θα κάνω αδερφε
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλό είναι να ακούσεις τη διαφορά μιας ηχομπάρας σαν αυτής που έχεις, μιας καλύτερης με ασύρματα ηχεία και ενός συστήματος κανονικού με ηχεία ενισχυτή και sub. Στην τελευταία περίπτωση βέβαια θα ανέβει το κόστος αλλά η σύγκριση με τις ηχομπάρες θα είναι αστεία... . ;)

Εάν παρ' όλα αυτά δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, εγώ θα προτιμούσα την JBL κυρίως γιατί καταφέρνει να είναι εντυπωσιακή σε στάθμες, που σημαίνει ότι θα έχει καταφέρει να είναι ένα βήμα πιο κοντά σε πραγματικό σύστημα ήχου.

Για τις διακοπές λόγω router δεν νομίζω ότι μπορεί κανένας να πει με σιγουριά αν ευθύνεται αυτό ή αν θα υπάρχουν αποσυνδέσεις με αυτό ως υπαίτιο.
 

Looter

AVClub Addicted Member
20 July 2008
1,614
Το είδα το review της q900t που αν και σαν βαθμολογικά είναι πολύ κοντά με jbl και την 950t,έχει σαν αρνητικό το φτωχό surround καθώς της λείπουν ηχεία.Αυτο που είχα δηλαδή σαν φόβο.
Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει στα λεφτά που θεωρείται κλοπή γύρω στα 600-700 δλδ αλλά φαίνεται ότι σαν εμπειρία υπολείπεται από τις άλλες δύο.
Τώρα είναι στα 900 τα οποία μου φαίνονται πολύ ρισκαδορικα σε αυτό το setup χωρίς rear ηχεία.
Άσε μου μπήκε το μικρόβιο της αναβάθμισης και δεν ξέρω τι θα κάνω αδερφε

Σου είπα είναι αντικείμενο το site , το χρησιμοποιώ ΠΟΛΛΑ χρόνια για οθόνες , τηλεοράσεις , ακουστικά , κλπ.

Φίλε δεν υπάρχουν πολλοί δρόμοι.
Είτε περιμένεις προσφορά (εγώ αυτό θα έκανα) είτε αρχίζεις τη «δίαιτα» στο σπίτι για να πάρεις πολυκαναλο σύστημα. Τα κόστη πάντως στον πολυκαναλο θα σε απογοητεύσουν αν πας με βάση τα 600-700 που ψάχνουμε για προσφορά μπάρας.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Έχω την jbl 9.1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το Sub και τα αποσπώμενα ηχεία κάνουν τρομερή δουλειά.

Περιμένεις να ξαναπέσει κάτω από τα 750 και τη χτυπάς άφοβα.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Μετά από έλεγχο σε μαγαζιά ,δυστυχώς η jbl είναι εξαφανισμένη από παντού με άγνωστη ημερομηνία κυκλοφορίας ξανά στην Ελλάδα...Μιλάμε για απίστευτη ξενερα.
Έχω άλλη εναλλακτική?Βαράω πιστόλι και στην Samsung 950t?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ε, όχι εντάξει. Δεν είναι άσχημη η Samsung.

Βέβαια μπαίνει στα χωράφια premium κατηγορίας. Εγώ εναλλακτικά θα το πήγαινα κομμάτι-κομμάτι με Sonos ARC. Άλλη εμπειρία.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Η sonos πρέπει να τα σπάει αλλά το κόστος πραγματικά ξεφεύγει.Συνολικα πάει 2100...
Κομμάτι κομμάτι θα κάνω μήνες να καταφέρω να το πάρω και πάντα κάτι θα λείπει ηχητικά..
Μεγάλο μπέρδεμα.
Στα reviews που διάβασα για την samsung η θα πουν κορυφαία λόγια και θα την ανακηρύξουν την ηχομπαρα της χρονιάς,άλλοι παραπονιούνται για το μπασο
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Απάντηση: Ποια dolby atmos sound bar να επιλέξω?

Η sonos πρέπει να τα σπάει αλλά το κόστος πραγματικά ξεφεύγει.Συνολικα πάει 2100...
Κομμάτι κομμάτι θα κάνω μήνες να καταφέρω να το πάρω και πάντα κάτι θα λείπει ηχητικά..
Μεγάλο μπέρδεμα.
Στα reviews που διάβασα για την samsung η θα πουν κορυφαία λόγια και θα την ανακηρύξουν την ηχομπαρα της χρονιάς,άλλοι παραπονιούνται για το μπασο
Ηχόμπαρα της χρονιάς όντως, Subwoofer της σειράς παρόλα αυτά..