Ηρθε η μεγάλη στιγμή - αγορά ηχείων - ματσάρισμα με A-S1100

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Εφτασε λοιπόν η ώρα για μια τελική αναβάθμιση και την αγορά ηχείων. Και φυσικά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Ισως βγει λίγο μακροσκελές/κουραστικό ποστ, και συγνώμη εκ των προτέρων, αλλά σε τέτοιες ηχητικές συζητήσεις έχω καταλάβει ότι όσο πιο αναλυτικές είναι οι ερωτήσεις, τόσο πιο στοχευμένες είναι και οι απαντήσεις.

Να ξεκαθαρίσω πρώτα από όλα κάτι σημαντικό. Παρότι 55 χρονών πια, το μικρόβιο του ήχου το κόλλησα σχετικά πρόσφατα και το «όνειρο» που έχω είναι απλό, να ολοκληρώσω ένα καλό και ισορροπημένο σύστημα (για τα κυβικά μου και τα δεδομένα μου πάντα) που θα με συντροφεύει για όσες αυγουστιάτικες πανσέληνους μας μένουν ακόμη να δούμε, που θα έλεγε και ο Πολ Μπόουλς.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν υπάρχει καμιά λογική αναβάθμισης. Οταν πήρα ενισχυτή πριν από ένα-ενάμιση χρόνο, τον πήρα και τέλος, δεν θα ξαναλλάξω ενισχυτή, αυτός είναι. Και τώρα θέλω να βάλω την τελευταία πινελιά, να βρω τα κατάλληλα ηχεία να κουμπώσουν. Και φινίτο! Τα ηχεία θα είναι η τελευταία μου μεγάλη αγορά. (Εχω διαβάσει σε άλλες συζητήσεις την άποψη ότι σε μια αναβάθμιση ξεκινάς από τα ηχεία, και δεν τα αφήνεις τελευταία, αλλά τώρα έγινε, δεν αλλάζει, εδώ είμαστε.)

Το σύστημά μου λοιπόν είναι αυτό αυτή τη στιγμή (παίζω πρακτικά μόνο από πικάπ, υπάρχει και ένα cd, αλλά γενικώς δεν ασχολούμαι καθόλου).

Πικάπ: Project 1-Xpression III
Κεφαλή: Audio Technica VM540ML
Ενισχυτής: Yamaha A-S1100
Ηχεία: Mission M33i
Καλώδιο πικάπ: TT-1
Καλώδια ηχείων: Kimber 4PR

IMG_20210123_0949332.jpg


IMG_20210123_094950.jpg

Χώρος. Μεγάλος και αεράτος. 7,5 μήκος 3,5 πλάτος και 3 και κάτι ύψος. Το αεράτος πάει στο ότι δεν έχει πόρτα. Από τη μια πλευρά, δεξιά όπως κάθεσαι στη θέση ακρόασης, στο μισό μήκος της πλευράς δεν υπάρχει τοίχος, είναι ενιαίος με ένα μικρό χωλάκι της εισόδου και από κει με την κουζίνα (βάζω και δεύτερη φωτό για να γίνει κατανοητό). Α, και το δάπεδο είναι ξύλινο και (πολύ) παλιό.

Η θέση ακρόασης είναι στο σημείο που τραβάω τη φωτογραφία, στη μέση περίπου του όλου χώρου. Το τρίγωνο που σχηματίζεται αυτή τη στιγμή είναι χοντρικά ισόπλευρο, 2,50-2,60 η απόσταση των ηχείων, κάπου εκεί, ένα κλικ παραπάνω οι δύο πλευρές. Και δεν μπορεί να αλλάξει σοβαρά.

Μουσική που ακούω. Πλέον, τζαζ, τζαζ-ροκ, προγκρέσιβ ροκ και (παλιο)ροκ. Αλλά γενικά ακούγονται διάφορα κουφά στο σπίτι, η δισκοθήκη μου είναι πολυσυλλεκτική. Ετσι, με απλά λόγια, το σύστημά μου θέλω να είναι ολ αράουντ, να μην έχει μουσικές προτιμήσεις.

Ένταση που ακούω. Δεν κάνω πάρτι και κατά κύριο λόγο ακούω σε μέτριες και ίσως προς χαμηλές εντάσεις. Αλλά πού και πού θέλω και να τα χώσω. Μμμ, τώρα που το σκέφτομαι, αρκετά συχνά, αλλά όχι για πολλή ώρα, σε μεμονωμένα κομμάτια.

Κι αφού τέλειωσα με τα γενικά, πάμε και πιο ειδικά στα ηχεία. Το τελευταίο διάστημα ψάχνω/διαβάζω και έχω καταλήξεις στα εξής, ας πούμε, δεδομένα.

1. Το μπάτζετ είναι γύρω στα 1500. Οταν χαζεύω στο σκρουτζ βάζω εύρος τιμής 1000-2000, αλλά η αλήθεια είναι πως μέχρι 1600-1700 θα αισθανόμουν οκ, από κει και πάνω αρχίζω να ζορίζομαι.

2. Τα μεταχειρισμένα σχεδόν τα αποκλείω. Αν δλδ υπάρχουν ηχεία που τα βρίσκω πχ 800 σε μεταχειρισμένα και 1500 σε καινούρια, θα πάρω τα καινούρια. Για μεταχειρισμένο θα σκεφτώ μόνο σε περίπτωση που παίρνω κάτι πολύ καλό που σε καινούριο ξεφεύγει κατά πολύ του μπάτζετ μου.

3. Μιλάμε σαφώς για ηχεία δαπέδου. Ακόμη και να υπάρχει κάτι σε βάσης, στον χώρο δεν κολλάνε.

4. Δεν με ενδιαφέρει λύση/πρόταση για sub. Ενα ζευγάρι ηχείων, τέλος.

5. Στα διάφορα που έχω διαβάσει το τελευταίο διάστημα, πέτυχα ότι μέσα στον όλο χαρακτήρα ενός ηχείου υπάρχει και το αν είναι αυστηρό στο sweet spot ή όχι. Λόγω του χώρου μου, θεωρώ σημαντικό να μην είναι αυστηρά.

6. Συνολικά ο ήχος μου θεωρώ πως είναι ένα κλικ bright. Δεν ξέρω ποιο μέρος του συστήματος δίνει τον τόνο, αλλά αυτό ακούω, πιθανόν να είναι και τα Mission. Οπότε μια κατεύθυνση που βάζω στο ψάξιμο είναι ηχεία όχι τονισμένα ψηλά, από ουδέτερο και ίσως κάνα κλικ πιο κάτω. (Εδώ βέβαια έχουμε ένα θεματάκι, η σύντροφος και στη ζωή και στις ακροάσεις αρέσκεται στα ψηλά και στα πρίμα, έχουμε διαφορετικό αυτί. Αλλά οκ, θα το βολέψουμε, δεν είπαμε να πάμε στο άλλο άκρο, ένα κλικ κάτω ψάχνουμε ή, έστω, ας μείνουμε και στα ίδια, δεκτόν.)

7. Πέρα από το ένα κλικ bright, κάτι άλλο που θα ήθελα να βελτιώσει η αλλαγή ηχείων είναι το εξής. Γενικά, όταν ακούω ολιγομελή σχήματα, θεωρώ τον ήχο μου απολαυστικό, συγκλονιστικό κυριολεκτικά. «Σαν να βλέπουμε ταινία» μου πέταξε κάποια στιγμή η σύντροφος και όντως έτσι είναι. Μην παρεξηγήσετε την υπερβολή, δεν έχω σοβαρό μέτρο σύγκρισης ούτε εμπειρία ακροάσεων, λέω απλά τι ακούει το αυτί μου σε σχέση με ό,τι άκουγα από την εφηβεία μου μέχρι τα 45. Ταυτόχρονα όμως, σε μεγάλα σχήματα, όταν μπαίνουν στο πλάνο πολλά όργανα ή γενικώς γίνεται σαματάς, κάπου αισθάνομαι να μπουρδουκλώνεται και να σκληραίνει η όλη εικόνα.

Αυτά είναι όσα έχω κατά νου. Από κει και πέρα, δεν ξέρω τίποτα, δεν ξέρω πού και τι να ψάξω. Δίδρομο ή τρίδρομο; Ή καλό να είναι κι ας είναι και δυόμισι; Τι τεχνοτροπίας τουίτερ; Τι γούφερ κοιτάω; 8 Ω ή δεν μας νοιάζει και 6 ή 4; Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι να αποκλείσω και πού να επικεντρωθώ.

Στο σκρουτζ έχω σημειωμένα καμιά σαρανταριά μοντέλα, με πρακτικά μόνα κριτήρια τιμή, εμφάνιση και μια γενική θολή εικόνα που έχω για τις εταιρίες κατασκευής ηχείων από reviews που διαβαζω. Κι αυτό ουσιαστικά ζητάω από το θρεντ. Βοήθεια να συγκεκριμενοποιήσω και να περιορίσω τις πιθανές επιλογές. Κι από κει και πέρα, θα ξεχυθώ για ακροάσεις, η τελευταία μεγάλη αγορά μου είναι, θέλω να ευχαριστηθώ τη διαδικασία και δεν πρόκειται να βιαστώ καθόλου. Ας τραβήξει μήνες η διαδικασία, δεν με νοιάζει.

Για να αρχίσω την κουβέντα, δύο που έχω σημειώσει ψηλά στη λίστα είναι τα Wharfedale Evo (είτε τα 4.3 στα 1250 είτε τα 4.4 στα 1450) και τα Dali Opticon (είτε τα 5 στα 1250 είτε τα 6 στα 1500). Με κέντρισαν επίσης και τα Chario και Sonus Faber, αλλά γενικώς βλέπω ότι δεν πρέπει να υπάρχει εύκολη διαθεσιμότητα και τα νέα μοντέλα ξεφεύγουν πολύ από το μπάτζετ. Τελείως ενδεικτικά πάντως αυτά, από το μηδέν ξεκινάω και είμαι τελείως ανοιχτός...

ΥΓ. Πιθανόν να έχω πει και τίποτα βλακείς μέσα στο κατεβατό, είμαι σίγουρος όμως πως δεν θα με παρεξηγήσετε και θα έχω την κατανόησή σας. Κι αν φτάσατε μέχρι εδώ και διαβάσατε και το υστερόγραφο, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,982
Αγιοι Αναργυροι
Αχ που είσαι Γιώργη Πετρόπουλε να του φέρναμε ένα ζεύγος Αρτεμις να τέλειωνε ο ποδόγυρος πριν καν αρχίσει... :flipout:
(τώρα αν μετά ψαχνόταν για ενισχυτή, ποσώς μας ενδιαφέρει :flipout:)


Ερρίκε11, μόνο με ακροάσεις... κάποιες ίσως μπορέσουμε να τις κάνουμε παρέα :flipout:
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Σαφώς, φίλε Βλαδίμηρε, μονο με ακροάσεις. Ακόμη και να μου λέγατε ότι δεν χρειάζονται ακροάσεις, θα έκανα!! Πόσες ακροάσεις νομίζεις ότι έχω κάνει στη ζωή μου;;; Τα τελευταία χρόνια, που έχω συναίσθηση τι κάνω, 2-3!! Δεν θα χάσω την ευκαιρία να ακούσω ό,τι μπορεί να ακουστεί!!

Αλλά, για να φτάσουμε στο σημείο να γίνουν ακροάσεις, θα πρέπει να έχω συγκεκριμενοποιήσει τις πιθανές επιλογές. Τώρα από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω....
 
  • Like
Reactions: georgekok

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
740
Αθήνα
Αρχικά καλό το μεγάλο post, δίνει πληροφορίες στο τι θες και τι σου αρέσει. Πριν από τα ηχεία έχω να προτείνω μια βαριά κουρίνα (ιδανικά βελούδο) που θα απομονώνει το δωμάτιο από το χωλ. Η χρήση της προαιρετική, όχι για κάθε ώρα της ημέρας αλλά π.χ. το βράδυ αν κάτσετε να απολαύσετε μουσική μπορείς να τη τραβήξεις για μερικές ώρες, θα βοηθήσει αρκετά ηχητικά.

Οι ακροάσεις βοηθάνε να πάρεις μια ιδέα για τον ήχο (τη χροιά) του ηχείου αλλά στον χώρο σου θα παίξει διαφορετικά, η επιρροή του χώρου είναι μεγάλη. Έχω πάει σε καταστήματα με φροντισμένο χώρο και σε άλλα με χειρότερο από τον δικό μου. Θετικό ότι έχεις το σύστημα σε μεγάλο δωμάτιο και ότι δεν έχεις χώσει τα ηχεία στις γωνίες όπως κάνουν αρκετοί.

Τα καλοκαίρι πήγα στον Νάκα για ακρόαση, ο χώρος του είναι ακατάλληλος για ακρόαση, μόνο για στατική επίδειξη είναι. Στο λέω για να μη χάσεις το χρόνο σου. Με το Evo 4.3 να μην ασχοληθείς, είναι μικρό και κοντό ηχείο ακόμα και για μικρότερο από τον δικό σου χώρο. Στο 4.4 και γενικά σε όλη τη σειρά να ξέρεις ότι η εταιρεία μετράει ανορθόδοξα τα μεγάφωνα, τα woofer τα αναφέρει ως 6.5" αλλά είναι μικρότερα. Το ίδιο βέβαια και στο 4.3. Σε Chario και Sonus Faber χωρίς να είμαι ειδικός δε νομίζω να βρεις δαπέδου στο ποσό που διαθέτεις που να αξίζει τα χρήματα που ζητάει, θα είναι από εισαγωγική σειρά και μιας και θέλεις ηχείο να το κρατήσεις για χρόνια καλύτερα να πάρεις κάτι καλό. Γι' αυτό θα προτείνω να σκεφτείς καλά τα μεταχειρισμένα, ηχεία που κοστίζουν π.χ. 2500 και δεύτερο χέρι μπορείς να τα αντέξεις οικονομικά. Έχω αγοράσει νέα & μεταχειρισμένα ηχεία, από Ελλάδα και εξωτερικό και ευτυχώς ποτέ δε μου παρουσιάστηκε πρόβλημα. Βέβαια η χρήση που κάνω είναι σωστή και λογική. Επίσης, καλώς ανέφερες ότι το ηχείο πρέπει να παίζει όλα τα είδη της μουσικής και αν θες να ανοίξεις να μπορεί, αυτό βέβαια ξεκινά από τον αν ο ενισχυτής θα μπορεί να τα οδηγήσει σωστά.

Dali έχω αλλά παλαιότερο μοντέλο, δεν είμαι εξοικειωμένος με τα νέα μοντέλα. Με χαλάνε αισθητικά, όλα πλην της τοπ (και απλησίαστης) σειράς έχουν επένδυση βινυλίου αντί για ξύλο και όλα είναι τετράγωνα κουτιά πια. Ίσως να έχουν εξελιχθεί ηχητικά, πάντως αισθητικά έχουν χειροτερέψει. Αν το ηχόχρωμα τους είναι όπως στα δικά μου τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι το ηχείο που έχει μείνει στο χώρο μου περισσότερο (11 χρόνια) από οποιδήποτε άλλο γιατί "χάνεται" στο δωμάτιο αν τοποθετηθεί σωστά, δε φωνάζει/μπουμάρει και δεν ασχολείσαι μαζί του αλλά με τη μουσική. Επίσης η καμπίνα του είναι έργο τέχνης για ηχείο που 10+ πριν κόστιζε γύρω στα 1200 στην Ελλάδα.

Δύσκολο αλλά αν βρεις μεταχειρισμένο Vienna Acoustics στο budget σου να το ακροαστείς άμεσα, μου αρέσουν πολύ αλλά όπως όλα έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές τους. Τα Tannoy είναι επίσης ηχεία που γενικά μου αρέσουν, αυτά να τα σκεφτείς σοβαρά.

Καλό θα ήταν να αναφέρεις ποια ηχεία σκέφτεσαι και για ποιους λόγους τα έχεις στη λίστα σου πλην του budget.

Αχ που είσαι Γιώργη Πετρόπουλε να του φέρναμε ένα ζεύγος Αρτεμις να τέλειωνε ο ποδόγυρος πριν καν αρχίσει... :flipout:

Πολύ καλή επιλογή, το μετάνιωσα που δεν πήρα Άρτεμις όταν μπορούσα, ήταν ηχείο στο budget μου όσο η εταιρεία ήταν σε λειτουργία. Ευτυχώς έχω τα Eros για παρηγοριά, αν είχα sub θα τα χρησιμοποιούσα πολύ περισσότερο. Όσο παίζουν, παίζουν εξαιρετικά αλλά το μέγεθος τους βάζει περιορισμούς.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,894
GLYFADA
Καλύτερα να κοιτάξεις σε διάφορες αντιπροσωπείες, ηχεία σε demo, stock-out, ελαφρώς μεταχειρισμένα κλπ.
Στο budget αυτό σε καινούργιο ηχείο δαπέδου δύσκολα θα βρεις καλό και κακοκατασκευασμένο καινούργιο ηχείο, για μια ζωή.

Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες!
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Οι ακροάσεις βοηθάνε να πάρεις μια ιδέα για τον ήχο (τη χροιά) του ηχείου αλλά στον χώρο σου θα παίξει διαφορετικά, η επιρροή του χώρου είναι μεγάλη. Έχω πάει σε καταστήματα με φροντισμένο χώρο και σε άλλα με χειρότερο από τον δικό μου. Θετικό ότι έχεις το σύστημα σε μεγάλο δωμάτιο και ότι δεν έχεις χώσει τα ηχεία στις γωνίες όπως κάνουν αρκετοί.

Τα καλοκαίρι πήγα στον Νάκα για ακρόαση, ο χώρος του είναι ακατάλληλος για ακρόαση, μόνο για στατική επίδειξη είναι.

Το ξέρω και κυρίως το φαντάζομαι. Για αυτό τόνισα ότι δεν έχω εμπειρία στις ακροάσεις. Υποπτεύομαι σοβαρότατα ότι θα με μπερδέψουν και θα με παραπλανήσουν, αλλά θα την παλέψω τη διαδικασία, έστω και σαν εμπειρία. Για αυτό όμως και θέλω να είμαι αρκετά ενημερωμένος όταν ξεκινήσω.

Με το Evo 4.3 να μην ασχοληθείς, είναι μικρό και κοντό ηχείο ακόμα και για μικρότερο από τον δικό σου χώρο. Στο 4.4 και γενικά σε όλη τη σειρά να ξέρεις ότι η εταιρεία μετράει ανορθόδοξα τα μεγάφωνα, τα woofer τα αναφέρει ως 6.5" αλλά είναι μικρότερα. Το ίδιο βέβαια και στο 4.3.

Τα Wharfedale τα έχω ξεχωρίσει, πρώτον, γιατί είχα παλιότερα Wharfedale, κάτι βάσης, τα 7.2 Diamond. Δεν ασχολιόμουν βέβαια τότε με το πώς άκουγα, αλλά γενικά είμαι θετικά προδιατεθειμένος, τα θεωρώ πώς να το πω, γλυκόηχα, ζεστά. Επιπλέον, τα έχει ο Νάκας, οπότε φαντάζομαι θα μπορούσα να τα ακούσω με κάποιον Yamaha (για τον χώρο του Νάκα ξέρω...). Τον δικό μου ειναι πρακτικά αδύνατον να τον πάρω αγκαλίτσα, είναι 25 κιλά.

Από την άλλη, έχω καταλάβει ότι γενικά δεν τα έχει σε πολύ μεγάλη εκτίμηση η κοινότητα, ψάχνοντας στο ιντερνετ σου μένει η αίσθηση ότι είναι λίγο της «σειράς».

Chario και Sonus Faber χωρίς να είμαι ειδικός δε νομίζω να βρεις δαπέδου στο ποσό που διαθέτεις που να αξίζει τα χρήματα που ζητάει, θα είναι από εισαγωγική σειρά και μιας και θέλεις ηχείο να το κρατήσεις για χρόνια καλύτερα να πάρεις κάτι καλό.

Chario και Sonus Faber με κέντρισαν διάφορα που διάβασα. Αλλά το βλέπω κι εγώ ότι ξεφεύγουν - και μου τη σπάει ότι δεν βλέπω μεγάλη διαθεσιμότητα. Στην Chario υπάρχει η σειρά Syntar μέσα στο μπάτζετ μου, αλλά η καινούρια (Pegasus κτλ) ξεφεύγει. Τα ίδια και για τη Sonus, όπου εδώ πάντως έχω πετύχει το Toy Tower, που μου φαίνεται πανέμορφο και διάβασα στο φόρουμ ενδιαφέροντα πράγματα, σε μεταχειρισμένο.

Dali έχω αλλά παλαιότερο μοντέλο, δεν είμαι εξοικειωμένος με τα νέα μοντέλα. Με χαλάνε αισθητικά, όλα πλην της τοπ (και απλησίαστης) σειράς έχουν επένδυση βινυλίου αντί για ξύλο και όλα είναι τετράγωνα κουτιά πια. Ίσως να έχουν εξελιχθεί ηχητικά, πάντως αισθητικά έχουν χειροτερέψει. Αν το ηχόχρωμα τους είναι όπως στα δικά μου τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι το ηχείο που έχει μείνει στο χώρο μου περισσότερο (11 χρόνια) από οποιδήποτε άλλο γιατί "χάνεται" στο δωμάτιο αν τοποθετηθεί σωστά, δε φωνάζει/μπουμάρει και δεν ασχολείσαι μαζί του αλλά με τη μουσική. Επίσης η καμπίνα του είναι έργο τέχνης για ηχείο που 10+ πριν κόστιζε γύρω στα 1200 στην Ελλάδα.

Τα Dali τα έχω διαλέξει γιατί έχω διαβάσει στο περίπου όλα αυτά που λες. Αισθητικά, δεν μου αρέσουν καθόλου και μένα, και όντως με χαλάει πολύ η εμφάνιση. Αλλά πραγματικά έχω διαβάσει πολύ καλά πράγματα και μου έχει δημιουργηθεί η εντυπωση ότι, πάντα θεωρητικά και γενικά, ταιριάζουν με τον Yamaha. Επιπλέον, έχω διαβάσει ότι είναι πολύ ευέλικτα στο sweet spot.

Δύσκολο αλλά αν βρεις μεταχειρισμένο Vienna Acoustics στο budget σου να το ακροαστείς άμεσα, μου αρέσουν πολύ αλλά όπως όλα έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές τους. Τα Tannoy είναι επίσης ηχεία που γενικά μου αρέσουν, αυτά να τα σκεφτείς σοβαρά.

Για τα Vienna Acoustics έχω διαβάσει στο φόρουμ νομίζω και προφανώς με κέντρισαν. Αλλά όπως και τα Chario και Sonus, και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και ξεφεύγουν πολύ.

Με Tannoy δεν έχω ασχοληθεί. Δεν υπάρχουν στο Skroutz, δεν πέτυχα και κάτι κάπου να μου δώσει ερέθισμα.

Καλό θα ήταν να αναφέρεις ποια ηχεία σκέφτεσαι και για ποιους λόγους τα έχεις στη λίστα σου πλην του budget.

Πέρα από αυτά που είπαμε ήδη, έχω ξεχωρίσει και Monitor Audio. Εχω πετύχει σε ξένα φόρουμ να μιλάνε καλά για το ματσάρισμα με τη σειρά AS της Yamaha και γενικά πολύ καλά reviews. Από την άλλη, και για αυτό τα έχω πίσω από τα Wharfedale και τα Dali, οι περισσότεροι τα χαρακτηρίζουν bright.

Πολύ καλά λόγια έχω διαβάσει και για την Audio Physic, αλλά κι αυτή ξεφεύγει. Υπάρχει πάντως μέσα στο μπάτζετ μου ένα προηγούμενο μοντέλο, το Yara II.

Τώρα από κει και πέρα, εχω και άλλα σημειωμένα αλλά τελείως χύμα. Τα Focal μου άρεσαν αισθητικά, αλλά από τα σκόρπια διαβάσματά μου νομίζω ότι δεν είναι αυτό που ψάχνω - και δεν θα ήθελα να τα ακούσει η καλή μου γιατί μάλλον θα ξετρελαθεί :)

Παρεμπιπτόντως, να πω κάτι για τον ήχο μου τώρα που ξέχασα. Ο 1100 είναι laid back, και μου αρέσει πολύ αυτό. Δεν θέλω επιθετικά ηχεία.

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση, προσπάθησα κι εγώ να απαντήσω αναλυτικά μήπως βγάλουμε κάνα μονοπάτι :)
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ηρθε η μεγάλη στιγμή - αγορά ηχείων - ματσάρισμα με A-S1100

Καλύτερα να κοιτάξεις σε διάφορες αντιπροσωπείες, ηχεία σε demo, stock-out, ελαφρώς μεταχειρισμένα κλπ.
Στο budget αυτό σε καινούργιο ηχείο δαπέδου δύσκολα θα βρεις καλό και κακοκατασκευασμένο καινούργιο ηχείο, για μια ζωή.

Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες!

Τα μεταχειρισμένα, σίγουρα, δεν θα είναι η πρώτη επιλογή. Πέρα από τους γενικούς και ευκόλως κατανοητούς λόγους, δεν έχω την εμπειρία για να κρίνω την κατάσταση ενός μεταχειρισμένου ηχείου, οπότε αναγκαστικά στηρίζομαι στην καλή διάθεση του πωλητή.

Στο βάθος του μυαλού μου πάντως έχω αυτό που λες. Οταν θα έχω καταλήξει και θα θέλω να ακούσω 5-6-ξέρωγωποσα ηχεία και βρω πού μπορώ να κάνω ακρόαση, αν μου προκύψει η ευκαιρία με κάποιο demo που έχει το μαγαζί που θα είμαι, θα το συζητήσω. Ειδικά αν έχω τη χαρά, την τύχη και την τιμή να είναι και ο Βλαδίμηρος σε εκείνη την ακρόαση μαζί μου :)

Το μπάτζετ που έχω θέσει το έθεσα χωρίς να ξέρω αν φτάνει για αυτό που θέλω ή όχι. Στη λογική ένα ποσό αντίστοιχο του ενισχυτή για να ξεκινήσουμε να συζητάμε (τον 1100 τον πήρα 1700). Αν συνειδητοποιήσω ότι δεν φτάνει για αυτό που θέλω και πρέπει να ανέβω στην τάξη των 2-2,5, τότε θα πατήσω λίγο φρένο και θα αναβάλω την αγορά περιμένοντας καλύτερες μέρες. Το καλοκαίρι τελειώνουν και οι άτοκες του Yamaha, οπότε από φθινόπωρο ίσως να μπορώ να κάνω το βήμα παραπάνω. Αν και προφανώς θα προτιμούσα να έβρισκα κάτι ταιριαστό γύρω στα 1500.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
740
Αθήνα
...Τα Wharfedale τα έχω ξεχωρίσει, πρώτον, γιατί είχα παλιότερα Wharfedale, κάτι βάσης, τα 7.2 Diamond. Δεν ασχολιόμουν βέβαια τότε με το πώς άκουγα, αλλά γενικά είμαι θετικά προδιατεθειμένος, τα θεωρώ πώς να το πω, γλυκόηχα, ζεστά. Επιπλέον, τα έχει ο Νάκας, οπότε φαντάζομαι θα μπορούσα να τα ακούσω με κάποιον Yamaha (για τον χώρο του Νάκα ξέρω...). Τον δικό μου ειναι πρακτικά αδύνατον να τον πάρω αγκαλίτσα, είναι 25 κιλά.

Από την άλλη, έχω καταλάβει ότι γενικά δεν τα έχει σε πολύ μεγάλη εκτίμηση η κοινότητα, ψάχνοντας στο ιντερνετ σου μένει η αίσθηση ότι είναι λίγο της «σειράς»...

Εγώ είχα το 8.1, το είχα πάρει από περιέργεια λόγω καλών κριτικών και χαμηλού αντιτίμου. Σε σχέση κόστους-απόδοσης ήταν καλό, δε περίμενα ένα τόσο φθηνό τιμολογιακά & κατασκευαστικά ηχείο να παίζει έτσι, παραμένει όμως ένα φθηνό ηχείο. Αν αφήσω στην άκρη την Elysian σειρά ότι έχω δει από την εταιρεία τη τελευταία 20ετια μου βγάζει και μένα αυτό το αίσθημα της σειράς. Ίσως να παιρνα κάποιο αλλά πάλι όπως το 8.1 για δεύτερο ηχείο, όχι το μοναδικό που θα 'χω. Ακόμα και τα Linton που μου αρέσουν αισθητικά θα ήθελα το ίδιο ηχείο να είναι κατασκευασμένο από άλλη εταιρεία για να τους εμπιστευτώ. Δε μου πάει να δώσω ένα χιλιάρικο για Wharfedale.

Καλό είναι να διαβάζεις για ενημέρωση και να ρωτάς αλλά ειδικά το ηχείο είναι προσωπική υπόθεση. Οι ακροάσεις θα σου δώσουν εμπειρίες και θα αρχίσεις να έχεις άποψη για εταιρείες, π.χ. τα Dali που έχω τα αγόρασα χωρίς ακρόαση βασιζόμενος σε ακροάσεις ακριβότερων Dali που είχα κάνει και έπεσα μέσα. Τότε τουλάχιστον η εταιρεία είχε έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα σε όλα της τα ηχεία. Γι αυτό άκουσε αρκετά διαφορετικά ηχεία, ακόμα και όλοι να λένε ότι το Χ ηχείο είναι τέλειο εσένα μπορεί να μη σου αρέσει.

Μοnitor Audio όσες φορές πήγα στο παρελθόν είχε η Ηχοέκφραση, δουλεύουν πολλές διαφορετικές εταιρείες, εκεί θα μπορέσεις ν' ακούσεις ηχεία στον ίδιο χώρο. Μπορεί να μην είναι ο δικός σου αλλά αν ακούσεις τρία διαφορετικά ζευγάρια είναι προτιμότερο να τα ακούσεις στον ίδιο χώρο.

Μιας και έχεις ηχεία προτείνω υπομονή, πολλές ακροάσεις και τσεκάρισμα αγγελιών. Το HiFi είναι ακριβό σπορ, επειδή κοινούμαστε οικονομικά στα ίδια επίπεδα σου λέω με σιγουριά ότι θα πάρεις καλύτερο ηχείο αν αγοράσεις μεταχειρισμένο/demo ή βρεις κάποιο μισή τιμή γιατί π.χ. βγήκε το νέο μοντέλο.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Πολύ ωραία πάμε :grinning-smiley-043

Νομίζω κρατάω ήδη δυο τρία πράγματα από την κουβέντα.

1. Εγκαταλείπω τα Wharfedale. Είναι αυτό που είπες, Κώστα, κάτι δεν μου πάει στο να δώσω 1500 για Wharfedale (δεν ξέρω αν σημαίνει και κάτι, αλλά αν θυμάμαι καλά πλέον έχει περάσει και σε κινέζικα χέρια, όπως και η Mission κι άλλες βέβαια). Και στο κάτω κάτω είχα Wharfedale, δεν είναι και Yamaha να κολλήσω και να ξαναπάρω :flipout:

2. Εδραιώνονται τα Dali ως πιθανή επιλογή. Τα πρώτα που κατοχυρώθηκε η ακρόαση. Να ρωτήσω όμως.... Τα Opticon 5 κρίνονται μικρά για αυτό που θέλω; Πρέπει γενικα να επικεντρώσω, και για τις άλλες εταιρίες, στο επίπεδο των 7;

3. Εψαξα λίγο τα Tannoy. Θετική η πρώτη επιφανειακή εντύπωση. Γιατί όμως δεν υπάρχει προσφορά; Στον σκρουτζ δεν έχει καθόλου. Υπάρχει αντιπρόσωπος; Από ό,τι έχω καταλάβει, μάλλον έχει γίνει λίγο μπέρδεμα και με την πανδημία όσον αφορά εταιρίες και νέα μοντέλα.

Συνεχίζεται!

ΥΓ. Η υπομονή είναι δεδομένη, το δήλωσα από την αρχή, τη χαίρομαι τη διαδικασία, ας τραβήξει...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Το θέμα της συζήτησης με τον συνάδελφο στο δικάναλο ήταν τα wharfedale evo σε σχέση με τα mission ΖΧ μια και μιλάμε για το IAG group.

Νομίζω ότι πρέπει να τα ακούσεις και τα δύο. Και στις δύο περιπτώσεις ακολουθείται σχεδίαση για τις υψηλές συχνότητες με tweeter που ακολουθεί, όχι τον συνηθισμένο δρόμο. Για το καλοκατασκευασμένο της υπόθεσης μπορώ να πω ότι πρόκειται για πολύ καλή κατασκευή το Mission αλλά και το Wharfedale δείχνει να είναι και αυτό στιβαρό ηχείο.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
740
Αθήνα
...Εψαξα λίγο τα Tannoy. Θετική η πρώτη επιφανειακή εντύπωση. Γιατί όμως δεν υπάρχει προσφορά; Στον σκρουτζ δεν έχει καθόλου. Υπάρχει αντιπρόσωπος; Από ό,τι έχω καταλάβει, μάλλον έχει γίνει λίγο μπέρδεμα και με την πανδημία όσον αφορά εταιρίες και νέα μοντέλα...

H Tannoy είναι ιστορική Αγγλική εταιρεία που όπως οι περισσότερες έχει αλλάξει ιδιοκτησία μερικές φορές, έχει όμως ακόμα εγκαταστάσεις στη Σκωτία και παράγει εκεί τις ακριβότερες σειρές ηχείων της. Το χαρακτηριστικό της είναι το ομοκεντρικό μεγάφωνο. Το site της είναι κακό, δε βοηθάει. Tο instagram είναι καλύτερο από την άποψη ότι έχουν φωτογραφίες με home & studio μοντέλα τους από διαφορετικές δεκαετίες.

Εγώ όταν σκέφτομαι Tannoy το μυαλό μου πάει στην Prestige σειρά και κυρίως στα θηριώδη μοντέλα τα οποία αισθητικά ανήκουν σε άλλη εποχή, τιμολογιακά είναι απλησίαστα αλλά ακόμα και να τα αντέχεις θες μεγάλο χώρο. To συγκεκριμένο που πρότεινα είναι από διαφορετική σειρά, δε το λες όμως και εισαγωγικό μοντέλο στα 2000 + που κοστίζει καινούριο.

Για πληροφορίες ρώτα την audioevolution, ήταν (είναι?) αντιπρόσωποι της Τannoy.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,982
Αγιοι Αναργυροι
Το θέμα της συζήτησης με τον συνάδελφο στο δικάναλο ήταν τα wharfedale evo σε σχέση με τα mission ΖΧ μια και μιλάμε για το IAG group.

Νομίζω ότι πρέπει να τα ακούσεις και τα δύο. Και στις δύο περιπτώσεις ακολουθείται σχεδίαση για τις υψηλές συχνότητες με tweeter που ακολουθεί, όχι τον συνηθισμένο δρόμο. Για το καλοκατασκευασμένο της υπόθεσης μπορώ να πω ότι πρόκειται για πολύ καλή κατασκευή το Mission αλλά και το Wharfedale δείχνει να είναι και αυτό στιβαρό ηχείο.

κάτι μου λέει ότι το svs prime tower μπορεί να κάνει μας κάνει την έκπληξη...
https://www.ultimateaudio.gr/el/proionta/svs/prime-series/svsprimetowerpianoglossblack.html

θα το ακούσουμε και αυτό.. που θα πάει... :flipout:
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ειναι ωραία διαδικασία η αναζήτηση και έχει πολλές εναλλαγές συναισθημάτων...αγωνία για να βρεθεί κάτι καλό και γρήγορα, αλλά και από την άλλη πρεπει να πάρει και το χρόνο της για να είναι στοχευμένη μέσα απο την κτήση εμπειριών.
Το έχω αφήσει λίγο το σπόρ με τις ακροάσεις εδώ και τρία τέσσερα χρόνια, αλλά θα σου έλεγα να ακούσεις οπωσδήποτε τα toy tower.
Θεωρώ ότι σαν άκουσμα θα σου ταιριάξουν σίγουρα, σαν αισθητική είναι κορυφαία, αλλά δεν ξέρω λόγω μεγέθους εάν θα καλύψουν το χώρο σου.
Επίσης να ακούσεις και chario, κατά καιρούς εμφανίζονται αγγελίες αλλά να κοιτάξεις για τις σειρές όμως της constellation (δαπέδου τα Cygnus και Pegasus) βάσεως τα Lynx kai Delphinus (τα τελευταία πιστεύω θα σου ταίριαζαν γάντι εάν ξεπερνούσες το γεγονός ότι είναι βάσεως και προφανώς μεταχειρισμένα.
Tannoy οπότε έχω ακούσει μου άρεσαν αρκετά, αλλά δεν ξέρω εάν είναι αυτό που θες από laid-back άκουσμα.
Τελειώνοντας να αναφέρω ότι κάνε όσες περισσότερες ακροάσεις μπορείς, άκου σε φίλους και μέσω των μελών του site, άκου σε καταστήματα για να αποκτήσεις εμπειρίες και φρόντισε όσο μπορείς το χώρο σου.
Τέλος για το μπέρδεμα σε δύσκολα ακούσματα, μπορεί να μην φταίνε μόνο τα mission, αλλά και μερικώς ο yamaha καθώς σύνθετα έργα απαιτούν πολλές φορές περισσότερη ισχύ...δεν ξέρω δεν έχω ακούσει ούτε τον yamaha και προφανώς ούτε τα mission.
Καλή επιτυχία στην επιλογή σου και φρόντισε να απολαύσεις τη διαδικασία.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,606
Kως
7. Πέρα από το ένα κλικ bright, κάτι άλλο που θα ήθελα να βελτιώσει η αλλαγή ηχείων είναι το εξής. Γενικά, όταν ακούω ολιγομελή σχήματα, θεωρώ τον ήχο μου απολαυστικό, συγκλονιστικό κυριολεκτικά. «Σαν να βλέπουμε ταινία» μου πέταξε κάποια στιγμή η σύντροφος και όντως έτσι είναι. Μην παρεξηγήσετε την υπερβολή, δεν έχω σοβαρό μέτρο σύγκρισης ούτε εμπειρία ακροάσεων, λέω απλά τι ακούει το αυτί μου σε σχέση με ό,τι άκουγα από την εφηβεία μου μέχρι τα 45. Ταυτόχρονα όμως, σε μεγάλα σχήματα, όταν μπαίνουν στο πλάνο πολλά όργανα ή γενικώς γίνεται σαματάς, κάπου αισθάνομαι να μπουρδουκλώνεται και να σκληραίνει η όλη εικόνα.

Σ αυτήν την παράγραφο, προσεγγίζεις το θέμα ,όπως το βιώνουν πολλοί από μας.
Όταν δηλαδή το αναπαραγόμενο σήμα έχει σαφή 'πυκνότητα' ,αρχίζουν τα καπελλώματα,,η έλλειψη αποστάσεων μεταξύ οργάνων,η αλληλο-κάλυψη με συνέπεια να μην είναι 'καρφιτσωμένα' στην θέση τους τα 'είδωλα'.
Αλλά για το φαινόμενο αυτό, δεν είναι υπεύθυνο μόνο το ματσάρισμα μεταξύ ενισχυτή-ηχείου, αλλά του σετ με τον χώρο.
Άκουσα και με class A και με class D οδήγηση που ξεχώριζες τα πάντα, χωρίς χάνεται 'λεπτομέρεια', αλλά θέλει ψάξιμο και κυρίως ακροάσεις με το ...τσουβάλι.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Παίρνεις μαζί σου τον ενισχυτή σου, τις μουσικές που ξέρεις καλά και σου αρέσουν (δίσκους και CD) και ξεκινάς τις επισκέψεις.

A


B



Εκεί φυσικά μπορείς να ακούσεις κι' άλλα πράγματα που ίσως σ' ενδιαφέρουν, πλουτίζοντας τις εμπειρίες σου.

Καλοτάξιδος! :smile: :ciao:
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
κάτι μου λέει ότι το svs prime tower μπορεί να κάνει μας κάνει την έκπληξη...
https://www.ultimateaudio.gr/el/proionta/svs/prime-series/svsprimetowerpianoglossblack.html

θα το ακούσουμε και αυτό.. που θα πάει... :flipout:

Tα SVS τα ανέφερες και σε κάποια άλλη στιγμή και με κέντρισες και τα κοίταξα (δεν ήξερα καν την εταιρία).

Αλλά απορρίπονται αβλεπί. Γιατί υπάρχουν και κάποιες ακόμη μικρολεπτομέρειες στα κριτήρια, που δεν τις ανέφερα ώστε να μη σας κουράσω. Οπως για παράδειγμα ότι πρέπει να είναι απαραίτητα σε αποχρώσεις του ξύλου/καφέ, δεν συζητιούνται μαύρα ή άσπρα, είναι τελείως εκτός λογικής χώρου. Είπαμε, η σύντροφος μπορεί να αγαπάει πολύ τη μουσική, περισσότερο και πιο παθιασμένα από μένα, αλλά πάνω από όλα παραμένει γυναίκα -bye-
 
17 June 2006
23,692
Αθήνα
Τώρα που λες για το χρώμα , μου ήρθε στο μυαλό το ωραίο cherry που έχουν τα B&W. Αλήθεια , τα έχεις σκεφτεί καθόλου; Δεν ξέρω κατά πόσο αντέχει ο ενισχυτής βέβαια, αλλά σίγουρα δεν μιλάμε για τα "μεγάλα" μοντέλα.