Ενισχυτής για Audio Spectrum Artemis

spirosdim

New member
18 January 2021
6
Καλημέρα,

Θα εκτιμούσα οποια βοήθεια στη αγορά δικαναλου ολοκληρωμένου ενισχυτή από 1000. μέχρι 1.400 ευρώ για να οδηγήσει ικανοποιητικά τα Audio Spectrum Artemis.
Λόγω περιορισμένου χρόνου και δυσκολίας μεταφοράς των ηχείων σε οποιοδήποτε κατάστημα για ακρόαση , μάλλον θα επιλέξω βασιζόμενος σε πληροφορίες και τις προτάσεις σας.

Τα ηχεία "παίζουν" με ενα Luxman l-235 63 Watts per channel RMS into 8 Ohm αγορασμένο στα νιάτα μου πριν αγοράσω τα Artemis , με σκοπο να τον αναβαθμίσω ,κατι που δεν προέκυψε .

Ευχαριστώ.

Yamaha a s_801
Denon PMA-1600ne
Nad c-368
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,036
Αγιοι Αναργυροι
καλώς όρισες.
ιδια ηχεία έχουμε και τα έχω ακούσει με αρκετούς ενισχυτές.
φίλος στην δουλειά τα έχει με λαμπάτο του M. Λογοθέτη και αυτός είναι υπερ ευχαριστημένος.
εγω τα έχω με προ audiolab και τελικό advance.
θα σου πρότεινα αυτόν που τον άκουσε πρόσφατα ο φίλος Pleo και μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια.
https://www.ultimateaudio.gr/el/pro...romenoi-enisxutes/advanceparisa10classic.html
 

spirosdim

New member
18 January 2021
6
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την πρόταση!!
Δυστυχώς νεα διαθεσιμότητα απο Ιούνιο , ακρόαση από βδομάδα. Θα παω να τον ακούσω !!
 

spirosdim

New member
18 January 2021
6
Απάντηση: Re: Ενισχυτής για Audio Spectrum Artemis

Όντως ,μόλις παρέλαβα τον MARANTZ που είχε ανέβει στα μεταχειρισμένα δεν εχω καταφέρει να τον ακούσω ακόμα ! Ενας λογος είναι γιατί δεν μπορώ να ανοίξω την συσκευασία ,που ο Οδυσσέας ( ο πρώην κάτοχος) επιμελήθηκε ώστε να κανει το ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονίκη καμιά δεκαριά φορες.:music-smiley-005: Ωστόσο τον ευχαριστώ . Εντυπώσεις το Σ/Κ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,036
Αγιοι Αναργυροι
περιμένω με αγωνία ομολογώ!!
:music-smiley-005:

αργότερα μπορείς να του "κοτσάρεις" και τελικό αν θες να δεις την Αρτεμις να.... "παίξει τα ρέστα της" :flipout:
 

spirosdim

New member
18 January 2021
6
Αν και θα επανέλθω , μετα απο μια σύντομη χθεσινοβραδινή ακρόαση , σίγουρα το αποτέλεσμα είναι καλύτερο ,τουλάχιστον σε χαμηλές εντάσσεις οπου με τον luxman (https://www.audio-high-store.com/luxman-l-235/ ) είχα πάντα την ανάγκη να ανεβάζω την ένταση. Η ακρόαση εγινε μονο μέσω laptop με ενα Red Dragongly usb dac (αναμενω ενα SMSL ελπιζω να εχει διαφορα ) , γιατι με το πικάπ Τhorens td318 mk3 μόλις γυρνάω σε phono ακούγετε και απο τα δυο κανάλια ενα τζζζζζ :)) ίσως να είναι τα καλώδια RCA , τα οποία δυστυχώς καταλήγουν μέσα στο πικακ . Μπορώ να κανω κατι εγω , ή θέλει τεχνικο ; Το οποίο μετα απο τοσα χρονια μάλλον θέλει συμμάζεμα και καμιά κεφαλή ίσως .

Ακολουθει φωτο session :))20210312_130653.jpg20210312_130641.jpg20210312_130605.jpg20210312_125949.jpg20210312_130549.jpg
 

spirosdim

New member
18 January 2021
6
Αν και θα επανέλθω , μετα απο μια σύντομη χθεσινοβραδινή ακρόαση , σίγουρα το αποτέλεσμα είναι καλύτερο ,τουλάχιστον σε χαμηλές εντάσσεις οπου με τον luxman (https://www.audio-high-store.com/luxman-l-235/ ) είχα πάντα την ανάγκη να ανεβάζω την ένταση. Η ακρόαση εγινε μονο μέσω laptop με ενα Red Dragongly usb dac (αναμενω ενα SMSL ελπιζω να εχει διαφορα ) , γιατι με το πικάπ Τhorens td318 mk3 μόλις γυρνάω σε phono ακούγετε και απο τα δυο κανάλια ενα τζζζζζ :)) ίσως να είναι τα καλώδια RCA , τα οποία δυστυχώς καταλήγουν μέσα στο πικακ . Μπορώ να κανω κατι εγω , ή θέλει τεχνικο ; Το οποίο μετα απο τοσα χρονια μάλλον θέλει συμμάζεμα και καμιά κεφαλή ίσως .

Ακολουθει φωτο session :))

Ουπς ... τεραστιες οι φωτο , μηπως ειναι αχρειαστες να τισ κατεβασω;;;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,036
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Ενισχυτής για Audio Spectrum Artemis

Ουπς ... τεραστιες οι φωτο , μηπως ειναι αχρειαστες να τισ κατεβασω;;;

μια χαρά είναι οι φωτό.
αν δει ο hunter το νήμα μπορεί να ισιώσει 2 "στραβές" :flipout:

τι γενιά είναι η Artemis;;
 

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
καλως ορισες και ....μεγεια !! Καλα μουσικα ταξιδια.Αγαπημενη εταιρεια η audio spectrum και ας μην ειχα ποτε !!! υγ. ωραιος χωρος !!
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,138
Re: Απάντηση: Ενισχυτής για Audio Spectrum Artemis

Αν και θα επανέλθω , μετα απο μια σύντομη χθεσινοβραδινή ακρόαση , σίγουρα το αποτέλεσμα είναι καλύτερο ,τουλάχιστον σε χαμηλές εντάσσεις οπου με τον luxman (https://www.audio-high-store.com/luxman-l-235/ ) είχα πάντα την ανάγκη να ανεβάζω την ένταση. Η ακρόαση εγινε μονο μέσω laptop με ενα Red Dragongly usb dac (αναμενω ενα SMSL ελπιζω να εχει διαφορα ) , γιατι με το πικάπ Τhorens td318 mk3 μόλις γυρνάω σε phono ακούγετε και απο τα δυο κανάλια ενα τζζζζζ :)) ίσως να είναι τα καλώδια RCA , τα οποία δυστυχώς καταλήγουν μέσα στο πικακ . Μπορώ να κανω κατι εγω , ή θέλει τεχνικο ; Το οποίο μετα απο τοσα χρονια μάλλον θέλει συμμάζεμα και καμιά κεφαλή ίσως .

Το τζζζζ το άκουγες και πριν με τον Luxman;
 

spirosdim

New member
18 January 2021
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ενισχυτής για Audio Spectrum Artemis

Πιθανόν είναι να το εκανε αλλά να μην το ειχα προσέξει μιας τελευταία έπαιζα απο PC .Οπως και να εχει έτριψα προσεκτικά τα RCA του TT με ψιλο συρμα κουζίνας και τώρα τσιμουδιά :ADFADF1: