Ηχεία οροφής

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Φίλος έχει πάρει το σετ ηχείων Magnat Monitor Supreme 5.1 Set 1002.
Τα περιφερειακά που έχει αυτό το σύστημα είναι τα Magnat Monitor Supreme 102
https://www.skroutz.gr/s/4148170/Magnat-Monitor-Supreme-102.html

Επειδή άλλαξε χώρο και έβαλε γυψοσανίδα, θέλει να αλλάξει τα περιφερειακά ηχεία μόνο, με ηχεία οροφής.
Τι προτάσεις υπάρχουν;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Κάποιο με tweeter που στρέφεται (στόχευση) όπως η σειρά RCi της Polk που είναι οικονομική και το προσφέρει. To RC60i ή καλύτερα το RC80i.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Αν κατάλαβα καλά, θέλει να κάνει τα Surround left & right οροφής ?
Δεν προτείνεται εννοείται, θα το έκανα μόνο υπό την απειλή με beretta στον κρόταφο :D

Για την πρόταση του Pleo συμφωνώ απόλυτα. Επίσης προσθέτω και τα Sonance C6R
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Βασικά αν δεν τίθεται θέμα κόστους και βάθους γυψοσανίδας κανονικά πρέπει να μπει κάτι τέτοιο για να έχει σωστό surround ήχο από ηχείο οροφής.

https://www.sonance.com/in-ceiling/reference


Αλλά ΟΚ, κάποιοι δεν θέλουν καθόλου surround και θέλουν να τα κρύψουν. Όπως ένα ηχείο στη σωστή θέση δεν θα παίζει βέβαια... .
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
@Pleo
Θα τον ενημερωσω για το RC60i γιατί το άλλο ξεφευγει σε τιμή.
Γιατί ειναι υποχρεωτικό να στοχεύει το tweeter πάνω σου;
Υποτιθεται ότι ο περιφερειακός ήχος, δεν πρεπει να είναι κατευθυντικός.

@billpeppas
Σωστά κατάλαβες, αλλά γιατί με απογοητεύεις τώρα; :laugh:
Εχει τυχει να ακουσω 5.1 με ηχεια οροφής και ηταν καλο το αποτελεσμα.
Τόσο καταστοφικό θα ειναι το αποτελεσμα αν βάλει οροφης στα πίσω μόνο;
Το να βάλει αυτα που ηδη εχει, θα είναι λίγο τραγικο το αποτελεσμα στο αισθητικο κομμάτι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ηχεία οροφής

@Pleo
Θα τον ενημερωσω για το RC60i γιατί το άλλο ξεφευγει σε τιμή.
Γιατί ειναι υποχρεωτικό να στοχεύει το tweeter πάνω σου;
Υποτιθεται ότι ο περιφερειακός ήχος, δεν πρεπει να είναι κατευθυντικός.

Θα μπορούσες σε 5.1 απλό να έχεις κάτι που να διαχέει τον ήχο και να είναι με δύο tweeter σε γωνία αλλά γενικώς στο object based audio αποκλείονται τα ηχεία που δεν είναι μονόπολα, ακριβώς γιατί η διάχυση είναι κάτι που έχει προβλεφθεί κατά τη μίξη και έχει προβλεφθεί να γίνεται σε αριθμό ηχείων που δεν είναι δίπολα.

Από την άλλη σε ένα απλό 5.1 μπορεί να βοηθήσει στη διάχυση αλλά θέλει καλή τοποθέτηση και έτσι κι αλλιώς δεν μιλάμε για ήχο ακριβείας όταν πρόκειται τα surround να είναι στην οροφή (είναι εξ' αρχής λάθος).
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Επίσης να σημειώσω ότι ο καναπές θα είναι κολλημένος στον πίσω τοίχο, οπότε ξεχνάμε εντελώς το ιδανικό surround.
Με αυτό το σκεπτικό υπέθεσα ότι θα είναι καλύτερο τα πίσω ηχεία να πάνε στο ταβάνι και να στοχευουν ευθεία κάτω στον καναπέ.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία οροφής

Θα μπορούσες σε 5.1 απλό να έχεις κάτι που να διαχέει τον ήχο και να είναι με δύο tweeter σε γωνία αλλά γενικώς στο object based audio αποκλείονται τα ηχεία που δεν είναι μονόπολα, ακριβώς γιατί η διάχυση είναι κάτι που έχει προβλεφθεί κατά τη μίξη και έχει προβλεφθεί να γίνεται σε αριθμό ηχείων που δεν είναι δίπολα.

Τωρα ανοιξες άλλο θέμα. Αν κατάλαβα καλά, θεωρείς ότι τα δίπολα δεν έχουν θέση ως ηχεία surround;
Γιατί εγώ νόμιζα τόσα χρόνια ότι αυτό ηταν το ιδανικό.

Ή αφορά μόνο το object based audio;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία οροφής

Τωρα ανοιξες άλλο θέμα. Αν κατάλαβα καλά, θεωρείς ότι τα δίπολα δεν έχουν θέση ως ηχεία surround;
Γιατί εγώ νόμιζα τόσα χρόνια ότι αυτό ηταν το ιδανικό.

Ή αφορά μόνο το object based audio;

Σε απλό 5.1 channel based ήχο μπορείς να έχεις. Αλλιώς σε object based ήχο όχι. Δεν προτείνονται. Η διάχυση του ήχου ενός ηχητικού object γίνεται κατά τη μίξη του πια.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Φίλος έχει πάρει το σετ ηχείων Magnat Monitor Supreme 5.1 Set 1002.
Τα περιφερειακά που έχει αυτό το σύστημα είναι τα Magnat Monitor Supreme 102
https://www.skroutz.gr/s/4148170/Magnat-Monitor-Supreme-102.html

Επειδή άλλαξε χώρο και έβαλε γυψοσανίδα, θέλει να αλλάξει τα περιφερειακά ηχεία μόνο, με ηχεία οροφής.
Τι προτάσεις υπάρχουν;

να μη το κανει!
φανατσου μια σκηνη με ενα αυτοκινητο να ερχεται απο μπροστα και να περνα απο δεξια του. θα το ακουει να ερχετε απο μπροστα... και να ανεβαίνει στο ταβανι!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Re: Απάντηση: Ηχεία οροφής

@Pleo
Θα τον ενημερωσω για το RC60i γιατί το άλλο ξεφευγει σε τιμή.
Γιατί ειναι υποχρεωτικό να στοχεύει το tweeter πάνω σου;
Υποτιθεται ότι ο περιφερειακός ήχος, δεν πρεπει να είναι κατευθυντικός.

@billpeppas
Σωστά κατάλαβες, αλλά γιατί με απογοητεύεις τώρα; :laugh:
Εχει τυχει να ακουσω 5.1 με ηχεια οροφής και ηταν καλο το αποτελεσμα.
Τόσο καταστοφικό θα ειναι το αποτελεσμα αν βάλει οροφης στα πίσω μόνο;
Το να βάλει αυτα που ηδη εχει, θα είναι λίγο τραγικο το αποτελεσμα στο αισθητικο κομμάτι.

Εγω υποχρεούμαι να ενημερώσω.
Φέτος έχω στήσει 2 τέτοια συστήματα.
Σε πολλές σκηνές ο ήχος μπερδεύει και σε παρασύρει να κοιτάξεις πρός τα πάνω κάμποσες φορές.
Και μιλάμε για υλικό που παίζω σχεδόν σε κάθε σύστημα που στήνω, ξέρω απ' έξω και ανακατωτά κάθε λεπτομέρεια του και το έχω ακούσει σε πόσα δεν ξέρω και εγω συστήματα.

Θα έδινα μάχη να κάνει κατασκευή με γυψοσανίδα στους πίσω πλευρικούς τοίχους μπας και σωθεί η φάση.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Δεν υπάρχει τοίχος από την αριστερη πλευρά.
Είναι η τραπεζαρία οποτε θα βγει εκτός home cinema το ηχειο.
Η αλλη λυση ειναι να βαλει βασεις, αλλά δεν παιζει με τίποτα αυτό το σεναριο.
Δυστυχως το ταβανι είναι η μόνη λύση.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Αυτό το ΣΚ θα κάνουμε δοκιμές και ίσως τον πείσω (την γυναίκα του δηλαδή) να βάλουμε βάσεις με βραχίονα 90 μοίρες για στοχεύουν την θεση ακρόασης.
Σε πιο ύψος πάνω από το αυτί να τις βάλω;
Επίσης ποιο απόσπασμα ταινίας θα ήταν ιδανικό για δοκιμή;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Ιδανικά θα πρέπει το tweeter ( ο μικρός "κώνος" του ηχείου ) του ηχείου να είναι στο ίδιο ύψος με το αυτί του θεατή.
Αν κάθονται συχνά 3+ άτομα για την θέαση, τότε πιο σωστή επιλογή είναι να μπουν τα ηχεία 20-30 εκ. πιο πάνω από το ύψος του αυτιού με στόχευση ( κλίση ) λίγο πρός τα κάτω, ώστε να στοχεύουν τα αυτιά του κεντρικού θεατή )
 
18 June 2006
729
Καλημέρα. Προσπαθώντας να καταλάβω πως δουλεύει το σύστημα έχω την εξής απορία. Τι είναι τα top front ηχεία και ποια η διαφορά τους από τα Front Height. O Denon 4700 δεν το διευκρινίζει καθαρά αλλά τα αναφέρει και τα δύο.Ευχαριστώ
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Τα hight τοποθετούνται στον μπροστά κάθετο τοιχο πάνω από τα βασικά ηχεία.
Τα top τοποθετούνται στο ταβάνι, στις σωστές γωνίες από τη θέση ακρόασης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Καλημέρα. Προσπαθώντας να καταλάβω πως δουλεύει το σύστημα έχω την εξής απορία. Τι είναι τα top front ηχεία και ποια η διαφορά τους από τα Front Height. O Denon 4700 δεν το διευκρινίζει καθαρά αλλά τα αναφέρει και τα δύο.Ευχαριστώ

http://manuals.denon.com/AVRX4700H/NA/EN/DRDZSYpvilxnds.php
 
18 June 2006
729
Και εγώ σε αυτό το σχεδιάγραμμα αναφερόμουν. Επειδή έχω γυψοσανίδα στο ταβάνι τί να προτιμήσω, top ή height ηχεία; (Νομίζω τα height - ας πούμε Alteco c1 που έχω βάλει στο μάτι, δεν είναι πιο κατευθυντικά από τα top;)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Και εγώ σε αυτό το σχεδιάγραμμα αναφερόμουν. Υπάρχει χωριστή πληροφορία για τα top ηχεία ,χωριστή για τα height ηχεία; Ή ανάλογα με την εγκατάσταση τα δηλώνεις στον 4700 σαν τοπ ή height και ο 4700 διανέμει την πληροφορία atmos ανάλογα; Τι δεν καταλαβαίνω;

Μέχρι και στην προηγούμενη γενιά υπήρχε πινακάκι στο manual που έδειχνε την αναλογία εισερχόμενου σήματος προς εξερχόμενα ηχεία σε σχέση με το πως αυτά είναι δηλωμένα. Στης καινούργιας γενιάς μοντέλα δεν το βρίσκω στο manual (μπορεί και να μην το έχω δει).

Πάντως σε γενικές γραμμές ισχύει το εξής, αν δεν βγαίνει πληροφορία, αλλάζεις τον τύπο ηχείου που έχεις δηλώσει.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
652
Περιστέρι
Μέχρι και στην προηγούμενη γενιά υπήρχε πινακάκι στο manual που έδειχνε την αναλογία εισερχόμενου σήματος προς εξερχόμενα ηχεία σε σχέση με το πως αυτά είναι δηλωμένα.


Αυτό που μπορούμε να το βρούμε;
Ισχύει και για marantz προηγούμενης γενιάς;