Λύστε μου τον εξής γρίφο : Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geokok123

New member
27 January 2021
8
Άρχοντες της τεχνολογίας pls help.
Προς αντικατάσταση μιας toshiba 40tl938(αγορασμένη πριν 7 χρόνια στα 500 euro χωρίς κανένα ψάξιμο και με μόνο κριτήριο το μάτι μου σε σύγκριση με άλλες tv του μαγαζιού) πρέπει σε 2 μέρες να προβώ σε αγορά νέας.Δεν ξέρω όμως ούτε τι ,ούτε ποιά.Οπότε..
Tips για να μου πείτε τι θέλω.

1)Το ποσό που διαθέτω είναι το πολύ 800euro με τάση προς τα κάτω

2)Η toshiba μου άρεσε και ποτέ δεν είχα πρόβλημα αλλά τώρα θα ήθελα κάτι που να πώ οτι ανέβηκα entry και να μην μπαίνω στο τριπάκι της σύγκρισης με tv 7ετίας.

3)Το κριτήριο μου είναι κατά 80% η εικόνα 15% συνδεσιμότητα (hdmi ethernet κτλ)και 5% λειτουργικό(adroid netflix utube κτλ).

4)Η tv θα δουλέυει 16 ώρες το 24ωρο.70% δορυφορικό cosmote tv (καναλια degea,παιδικά και κανά ντοκιμαντέρ) kai 30% ταινίες που είναι ο ποιό σημαντικός λόγος αγοράς της νεας tv.

5)Τις ταινίες (720p, 1080p και μελοντικά 4κ)θα τις βλέπω βράδι σε πλήρες σκοτάδι από το pc mou μέσω hdmi με την tv εαν δεν με παίρνει ο ύπνος χεχε.

6)Η απόσταση του γωνιακού καναπέ με τήν tv είναι από 2.10 εώς 2.70 όπου είναι και η διάμετρος τις εσωτερικης γωνίας του καναπέ με την tv. Εχω την εντύπωση ότι η 55" είναι υπέρ αρκετές και ίσως και 50" να μου κάνουν ,αλλά εσείς ξέρετε ....

7)O φωτισμός είναι άθλιος για σπίτι. Όταν έχει συννεφιά ανοίγουμε τα φώτα και την ημέρα. Πάντως αυτό πρέπει να είναι καλό για να βλέπεις tv .

8)Εχω δει στο site του Κωτσόβολου λόγω 20% επιστροφής τις ακόλουθες:
Α)Samsung QLED QE50Q60TA 50"*599euro
B)Sony KD55XH8196 55"* 699euro
Γ)Samsung QLED QE55Q70TA 55"*799euro
Δ) όποια πρόταση από εσάς πάντα δεκτή

9)Την sony την έχω δει και μου άρεσε σαν εικόνα γενικα σε σχέση με άλλες ιδίας τιμής. Λίγο με χάλαγε που στις γωνίες κάπως γκρίζαρε στο λευκό. Τώρα κάτι που διάβαζα εδώ για blooming k τέτοια ούτε που κατάλαβα τι είναι. Εσείς ξέρετε ...
SORRY για όλο αυτό το κατεβατό σε όποιον κατάφερε να το διαβάσει και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όποιον ασχοληθεί και μπει στο κόπο να μου απαντήσει.
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Λύστε μου τον εξής γρίφο : Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω;

Την Q70T, αν παρακολουθείς αθλητικά (100 Hz). Οι (55") Sony XH8xxx διαθέτουν IPS panels, ήτοι έχουν καλύτερες γωνίες, για LCD, όμως υποδεέστερο μαύρο και αντίθεση, σε σύγκριση με μοντέλα που διαθέτουν VA panels.
 

geokok123

New member
27 January 2021
8
Thx για την απάντηση. Αρα για πιο καλό μάυρο πάω σε va panel αρκεί να μην έχω θέμα με τις γωνίες θέασης.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Thx για την απάντηση. Αρα για πιο καλό μάυρο πάω σε va panel αρκεί να μην έχω θέμα με τις γωνίες θέασης.
Καλησπέρα φίλε.Βλεπω στις ίδιες ακριβώς απόστασεις με εσένα και η 55 μου φάνηκε μικρή από την πρώτη εβδομάδα.Κοιτα και για 65, μη φοβάσαι, συνηθίζεται πολύ εύκολα.Αν έχεις ειδικά σκοπό να βλέπεις 4k οι 55 είναι πολύ οριακές.
 

geokok123

New member
27 January 2021
8
Απάντηση: Re: Λύστε μου τον εξής γρίφο : Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω?

Χμμμ. Κοίτα νομίζω κατά εμένα πως δεν παίζει ρόλο μόνο η απόσταση αλλά και τα τετραγωνικά του χώρου σου. Και εμένα το σαλόνι μου είναι πολύ μικρό.Φαντασου 65 όλο το σπίτι.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Λύστε μου τον εξής γρίφο: Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω;

Δεν (πρέπει να) έχει καμία απολύτως σημασία το εμβαδόν του δωματίου, στο οποίο θα τοποθετηθεί μια τηλεόραση. Μόνο το διαθέσιμο πλάτος παίζει κάποιον ρόλο. Με δύο μέτρα διαθέσιμα, χωράει (και) τηλεόραση 85". :rolleyes:
 

geokok123

New member
27 January 2021
8
Απάντηση: Λύστε μου τον εξής γρίφο: Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω;

Οκ οκ εγώ απλώς το είπα γιατί ενώ στο σπίτι μου η 40" toshiba μου φαίνετε μικρή πλέον , στο μαγαζί που είδα μια 40" μου φαινόταν λες και ήταν monitor 21" και βεβαίως σε 2 μέτρα χωράει 85" αλλά σε 5 μέτρα θα βλέπεις μία μεγάλη tv ενώ στα 2 θα είσαι σε προσωπικό cinema. Νομίζω οτι είναι καθαρά θέμα ψευδαίσθησης και προφανώς αυτό που λες να ισχύει.Ευχαριστώ πολύ πάντος, νομίζω πως στις 55" για αρχή θα είμαι οκ. Οπότε μέγεθος τσεκ.
 

geokok123

New member
27 January 2021
8
Απάντηση: Re: Λύστε μου τον εξής γρίφο : Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω?

Τhx για την πρότασή σου αλλά τα χρήματα ρείναι παραπάνω απο τις δυνατότητές μου. Επίσης λόγω του οτι όπως ανέφερα και στο αρχικό μου post κατα 70% στην tv θα παίζει babytv disney junior kai γενικά παιδικά και κουτσομπολίστικες εκπομπές, δεν θα έχω πρόβλημα με την στατικότητα των σημάτων αυτων των εκπομπών? Ή τελικά είναι θέμα τύχης εάν σου βγάλει πρόβλημα μια oled ή όχι?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Λύστε μου τον εξής γρίφο: Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω;

Αν θα έχεις γενικά, κάποιο πρόβλημα με μια τηλεόραση, είναι θέμα τύχης. Αν θα προκύψει πρόβλημα με burn in σε μια OLED, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη χρήση. Για τα λογότυπα και λοιπές στατικές εικόνες, υπάρχουν επιλογές μείωσης της φωτεινότητας τους, στις πιο πρόσφατες OLED. Όμως, με πάρα πολλές ώρες προβολής τους και χωρίς να μεσολαβούν compensation cycles, ανάλογα με τις ώρες χρήσης, μάλλον δε θα τη γλιτώσεις...

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED
 

geokok123

New member
27 January 2021
8
Άρα tv panel αφού δεν πολυπαρακολουθώ αθλητικά και προτιμώ το καλό μάυρο va. Οπότε panel va τσεκ.

Έτσι φίλοι μου μέχρι στιγμής μου είπατε οτι θέλω μια tv στις 55" me va panel. Αν μπορούσατε να μου δώσετε και 1-2 επιλογές μοντέλων πιστέυω οτι δικαίως σας αποκάλεσα και θα σας αποκαλώ άρχοντες της τεχνολογίας.

Thx ήσουν κατατοπιστικότατος.
 
Last edited by a moderator:

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Νομίζω για τις 55"μονο εσύ είπες. Όλοι οι άλλοι σου είπαν για άνω των 65" που είναι και το σωστό. Το μέγεθος είναι το βασικότερο στην εικόνα και δεν αλλάζει. Στο λέω γιατί έτσι τη πάτησα κι εγώ και στον ένα μήνα έβαλα αγγελία την 55αρα χάνοντας αρκετά λεφτά για να πάρω την 70αρα που πραγματικά χρειαζομουν για τα 2.30 απόσταση θέασης που έχω.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
QE55Q80T
https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/samsung-qled-tv-qe-55q80t-55-4k-ultra-hd_3430855?skr_prm=WyI4NWViZDVmNi1iZWFkLTRkYjctOTdjYS0xOGMzNjc5M2Q5NjgiLDE2MTIwMDIzMTc1ODcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0


QE55Q70T
https://www.plaisio.gr/tileoraseis/...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Τουλαχιστο να εκμεταλευτεις την επιστροφη της eurobank που προσφερεται για το πλαισιο και να παρεις "κορυφαιο" μοντελο.
 
Last edited by a moderator:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Με τις τρέχουσες προσφορές επιστροφής του 20 + 10 % σε κότσο αλλά και στους άλλους αντίστοιχα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΤΙΒΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ oled.
Οποίος προλάβει, πρόλαβε.

Τελεία.
 

geokok123

New member
27 January 2021
8
Lol έχεις δίκαιο. Απλώς σκέφτηκα οτι από τις 40" στις 65" θα μου έρθει λίγο απότομη αλλαγή , επίσης το ποσό θα με περιορίσει σε ποιότητα στα 65" ενώ στα 55" ίσως βρώ κάτι καλύτερο και τέλος επιδή έχω πολλή μικρά παιδιά θα μας είναι πιο βολική στον σαλόνι (το οποίο είναι μόνο 20 τετραγωνικα) η θέαση στις 55. Ευχαριστώ πάντος.

Δεν έχω κάρτα eurobank οπότε δεν μπορώ να ανέβω σε αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ πάντος.

Νομίζω ότι το κομμάτι oled δεν μπορεί να παίξει σε εμένα γιατί η tv θα παίζει περίπου 17 ώρες την ημέρα εκ τών οποίων τις 14 ( μόνο 3 για μένα να βλέπω καμια ταινία ο˜*) θα παίζει μόνο κανάλια degea kai παιδικά με πολλά στατικά σήματα. Γι αυτό κατέληξα κάποια με va panel. Ευχαριστώ πάντος για τον χρόνο σου.
 
Last edited by a moderator:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Είσαι για 55αρα.
Βγάλε μια κάρτα ΕΘνικής πχ (αυθημερόν ή έστω πολύ γρήγορα) και πήγαινε είτε κότσο (με εθνική) είτε πλαίσιο (με eurobank).
Και κυρίως, προσπάθησε να αποβάλεις ένα άγχος μάλλον αδικαιολόγητο για burn in κτλ. Η ευκαιριά αγορας oled είναι 1-2 φορές τον χρόνο σε αυτό το επίπεδο και είναι κρίμα να την χάσεις. αδιανόητη μια διαφορετική επιλογή για εμένα..
 

geokok123

New member
27 January 2021
8
Απάντηση: Re: Λύστε μου τον εξής γρίφο : Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω?

Λες έ? Πάντος ο Μηλιώκας είχε δίκαιο χίλιοι γιατροί χίλιες γνώμες χαχαχα. Εμπάση περίπτωση νομίζω ότι το θέμα tv κάπου κλείνει εδώ για μένα γτ αποφάσισα ότι δεν είναι καιρός για αγορά τώρα που τα μαγαζιά είναι κλειστά και που και εγώ δεν έχω τις κατάληλες γνώσεις. Ευκαιρίες θα ξαναυπάρξουν όπως γίνεται πάντα. Οπότε μένω με την 40 μου κάνω υπομονή ,διαβάζω πολλά ποστ εδώ μέσα και τα ξαναλέμε. Ευχαριστώ όλα τα παίδια για την άμεση ανταπόκρισή σας.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Λύστε μου τον εξής γρίφο: Τι τηλεόραση θέλω να αγοράσω;

Αντιθέτως, οι τρέχουσες χειμερινές εκπτώσεις είναι γεμάτες με καλές προσφορές για τηλεοράσεις. Από την άλλη, μπορείς πάντα να αναβάλεις την αγορά οποιουδήποτε προϊόντος. :beatnik2:
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Lol έχεις δίκαιο. Απλώς σκέφτηκα οτι από τις 40" στις 65" θα μου έρθει λίγο απότομη αλλαγή , επίσης το ποσό θα με περιορίσει σε ποιότητα στα 65" ενώ στα 55" ίσως βρώ κάτι καλύτερο και τέλος επιδή έχω πολλή μικρά παιδιά θα μας είναι πιο βολική στον σαλόνι (το οποίο είναι μόνο 20 τετραγωνικα) η θέαση στις 55. Ευχαριστώ πάντος.

Δεν έχω κάρτα eurobank οπότε δεν μπορώ να ανέβω σε αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ πάντος.

Νομίζω ότι το κομμάτι oled δεν μπορεί να παίξει σε εμένα γιατί η tv θα παίζει περίπου 17 ώρες την ημέρα εκ τών οποίων τις 14 ( μόνο 3 για μένα να βλέπω καμια ταινία ο˜*) θα παίζει μόνο κανάλια degea kai παιδικά με πολλά στατικά σήματα. Γι αυτό κατέληξα κάποια με va panel. Ευχαριστώ πάντος για τον χρόνο σου.

Έχοντας αλλάξει 4 τηλεοράσεις τα τελευταία 6 χρόνια, θα σου πω με βεβαιότητα να πάρεις τη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ που μπορείς να πάρεις. Όντως θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις τις OLED, αλλά μη φοβάσαι την αλλαγή από τις 40 στις 65. Το ξέρω ότι μπορεί να σου φαίνεται υπερβολικό, ωστόσο αν πάρεις 55άρα -mark my words- αφού περάσει το αρχικό σοκ (το οποίο θα κρατήσει το πολύ 10 λεπτά) θα πεις "χμμ θα μπορούσα να έχω πάρει μεγαλύτερη".