Λήψη digea - Eutelsat 3E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

magos21

Established Member
19 December 2010
228
Xioς
Γειά σας
Πη

Γεια σας παίδες
Πήρα ένα δωρυφορικο δεκτή
Θέλω να πιάσω την digia έβαλα την κεραία στον eutelsat 3E
Τον βρήκε κανονικά ,αλλά τα ελληνικά κανάλια δεν εμφανίζονται πουθενά
Αν κάποιος έχει υπομωνη και μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν υποχρεωμένος

Ο δεκτης είναι ο edision piccollo s2+t2 h265
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Gyorgos77

drspiros

AVClub Addicted Member
Ενδεχομένως να πρέπει να περάσεις τις συχνότητες χειροκίνητα, ίσως ο δέκτης να έχει λάθος στοιχεία.

Οι συχνότητες είναι οι εξής:
12702H SR:13960 FEC:3/5

12720H SR:13960 FEC:3/5

12737H SR:15055 FEC:3/4

(η τελευταία είναι καινούργια, περιλαμβάνει όλα τα κανάλια σε μία συχνότητα και είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο δέκτης δεν την έχει περασμένη)
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
Καλησπερα και απο μενα.Βρηκα σε καποιο συρταρι μου τον δεκτη ΕDISION PROGRESSIV HD C και του περασα το Firmware (Progressiv -18-09 -2015) απο το Sat-soft . Θα ηθελα να μαθω αν αυτος ο δεκτης κανει σιγουρα για τα Digea και τα ΕΡΤ γιατι στο χωριο μου (Πηλιο πισω) δεν πιανω καθολου ΕΡΤ και αν κανει τι παραμετροι βαζω για το LNB ???? .Βλεπω οτι το S/R ειναι 13960. Οποια βοηθεια καλοδεχουμενη.
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
Καμοια βοηθεια στο παραπανω θεμα μην αρχισω τζαμπα να στριβω πιατα .Ευχαριστω.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπερα και απο μενα.Βρηκα σε καποιο συρταρι μου τον δεκτη ΕDISION PROGRESSIV HD C και του περασα το Firmware (Progressiv -18-09 -2015) απο το Sat-soft . Θα ηθελα να μαθω αν αυτος ο δεκτης κανει σιγουρα για τα Digea και τα ΕΡΤ γιατι στο χωριο μου (Πηλιο πισω) δεν πιανω καθολου ΕΡΤ και αν κανει τι παραμετροι βαζω για το LNB ???? .Βλεπω οτι το S/R ειναι 13960. Οποια βοηθεια καλοδεχουμενη.
Παίζει.
Θέλει βεβαίως να έχεις πιάτο 65cm και άνω για τέλεια λήψη.
Στοχεύεις σωστά, κάνεις update το software του δέκτη, και τον βάζεις να κάνει scan τον δορυφόρο.
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
billpeppas . Αυτο βρηκα σαν τελευταιο Software (Progressiv -18-09 -2015 zip) και το περασα .Πως το βλεπεις κανει για την περιπτωση μου . Παντως σε ευχαριστω για την ανταποκριση στην ερωτηση μου με ενδιαφερει μονο η ΕΡΤ στις 39Ε τα GIDEA τα βλεπω κανονικα απο την επιγεια κεραια. Α ν ειναι ευκολο ας εχω και μια απαντηση για το Softrare που γραφω στην αρχη. Ευχαριστω anyway.
 
Last edited:

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Παίζεις μια χαρά όπως σου είπα και πριν με τον συγκεκριμένο για τα DIGEA στις 3".
Απλά θα πρέπει να περάσεις την version που υποστηρίζει εισαγωγή BISS keys.
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
billpeppas.Τωρα με φωτησες με την απαντηση λες και ειμαι ειδικος δεν καταλαβες οτι ειμαι ασχετος δωσε λοιπον αν θελεις μια απαντηση οσο γινεται πιο απλη .Ποια ειναι η version που υποστηριζει ΒISS Keys και που θα τι βρω ?
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
Δεν το καταλαβα αυτο με τους νομικους λογους και ολη αυτη η μυστικοτητα λες και θα αποκαλυψουμε κρατικα μυστικα.Δηλαδη ενας φουκαρας που ζει σε ενα κωλοχωρι και δεν βλεπει απο τα επιγεια ΤΙΠΟΤΑ δεν πρεπει να βλεπει τηλεοραση η θα πρεπει να βαλει COSMOTE η NOVA ? Αυτο προτεινει το κρατος ? Δεν βλεπω πουθενα κατι το παρανομο, απαιτω λοιπον και εγω σαν Ελληνας πολιτης να βλεπω τα ιδια καναλια με καποιο τροπο που βλεπει και αυτος που ζει σε μια πολη τιποτα παραπανω αλλα και τιποτα λιγοτερο.Στο θεμα μας τωρα .
Περναω την version (progressiv-18-09-2015 zip soft DIGEA, ERT, 4E, Art , Monitor games, ODIE , ANT1 Europe, SWISS (SRG), Mezzo, + ANT1 Pacific!!! ) απο το sat-soft.net περναω τις συχνοτητες βρισκω το δορυφορο κανω αναζητηση και ξεμπλεγω η οχι ?Οποια απαντηση καλοδεχουμενη .
Συγνωμην για το ξεσπασμα δεν εχει να κανει με τον ( billpeppas ) αλλα μιλαω γενικα .Ευχαριστω.

 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καθετί παράτυπο ( δεν έχει σημασία ότι με ένα απλό google search θα το βρείς χύμα στο κύμα κάπου ) μπορεί να κοστίσει αρκετά λεφτά σε μήνυση που θα φάει το site μας, το οποίο θα καλεσθούν να πληρώσουν οι άνθρωποι που τους ανήκει το AVclub.gr
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
O.K. Ας το αφησουμε αφου τα πραγματα ειναι τοσο αυστηρα ισως βρω ακρη απο μονος μου .Παντως σε ευχαριστω για την προσπαθεια τουλαχιστον ειμαι σιγουρος οτι ο δεκτης μου PROGRESSIV HD C κανει για τα ΕΡΤ και τα DIGEA .
 

george53

Established Member
13 March 2015
191
Τελικα ψαξε-ψαξε βρηκα ακρη καπου αλλου που ηταν λιγοτερο αυστηροι.Στις 3 μοιρες κατεβασα ολα τα καναλια και το ΜΕGA.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Και με αυτά που σου έδωσα έβγαζες την λύση άνετα, εντάξει, ίσως δεν είσαι τόσο εξοικειωμένος όσο νόμιζα, τέλος καλό όλα καλά πάντως, και αυτό μετράει.