Αγορά 4K budget projector ίσως Viewsonic PX747-4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Kαλημερα παιδια
Προσανατολιζομαι για αγορα του viewsonik.Στο θεμα προβολεα ειμαι ασχετος πραγματικα.Αυτη τη στιγμη βλεπω σε μια oled 65 B9 του 2019 στα 3,3 μετρα περιπου.Ξερω,ναι ειναι μακρυα για 65 αλλα ετσι εκμεταλευομαι το χωρο του σαλονιου μου.
Θα σας το περιγραψω οπως το σκεφτομαι μεσα στην ασχετοσυνη μου !Εχω εναν τοιχο που ειναι κρεμασμενη η oled ο οποιος χωραει πανι για προβολη 2.60μχ1.50μ.Το πανι σκοπευω να ειναι ηλεκτρικο και να καρφωθει στο ταβανι λιγα εκατοστα μπροστα απο την τβ ωστε να την καλυπτει(μαζι και το επιπλο home cinema που εχει ενισχυτες και μπλα μπλα επανω),και να φτανει μεχρι τα ηχεια τα οποια ειναι αρκετα ψηλα(klipsh RF 820) καλυπτοντας τα ταυτοχρονα.Εχοντας μετρησει εχω καπου στις 105 ιντσες καθαρη διαγωνιο
Υπαρχουν 3 εκδοχες προβολης ετσι οπως το βλεπω εγω μεσα στην ασχετοσυνη μου.ή μπροστα μου στα 2,7μ περιπου χωρις βαση ,απλα πανω σε καποιο τραπεζακι το οποιο θα μετακινειται(δεν εχω σκοπο για μονιμη θεση του προβολεα,μονο ταινιες θα ειναι οποτε θα ειναι και προχειρη η βαση εντελως) ή πισω ακριβως απο θεση προβολης στα 4μ(καναπε) σε τραπεζι(το υψος προβολης με κατι θα βρω να το ρυθμιζω πανω στο τραπεζι !) ή στα 5μ κοντα στο υψος του ταβανιου σε μια βαση με σποτακια.Καλωδια και τετοια δε με προβληματιζουν(εργενης γαρ),τη γκομενα δεν την ακουω καν αν δεν της αρεσει,οποτε κανενα προβλημα ας φαινονται,μετα τις προβολες μαζευονται
Για πανι σκεφτομαι αυτο,δεν ξερω αν ταιριαζει για τον viewsonik,στα 120euros
https://aboutpc.gr/p/ilektrokiniti-othoni-provolis-brateck-esaa108/
Λοιπον...
Παμε στα ερωτηματα τωρα
Αξιζει απο oled στο συγκεκριμενο μηχανημα??Θα δω καλη εικονα,τουλαχιστον εφαμιλλη αν οχι καλυτερη ?Απο αποψη ιντσων?Καλη η διαφορα απο τις ηδη 65?Το φως ελαχιστοποιειται στο σαλονι σχεδον 90% για να μη πω παραπανω
Σε ποια θεση πιστευεται οτι ειναι το βελτιστο?Επειδη εχω βρει ενα εργαλειο στο projectorcentral (https://www.projectorcentral.com/ViewSonic-PX747-4K-projection-calculator-pro.htm#calc ) αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι και πως γιατι...ασχετος !το εργαλειο βγαζει βελτιστη αποσταση προβολης απο 3.42μ εως 4.09μ για 105 ιντσες
Καποια αλλη προταση σε αυτο το μπατζετ ισως?Παραπανω δε μπορω να ανεβω στη παρουσα φαση,αλλα θελω ιντσες παραπανω !Εχω βρει και εναν optoma UHD 40 απο συνφορουμιτη εδω σε φοβερη τιμη,αλλα θελω το ΒΤ2020 για να ειμαι ειλικρινης
Βαζω και μια φωτο του τοιχου με τβ,επιπλο και ηχεια(την βαζει αναποδα απο τα συννημενα δε ξερω γιατι...)για διευκολυνση,αργοτερα το απογευμα θα βαλω εικονα του συνολικου χωρου
Ευχαριστω !
IMG_20210120_161950.jpg
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Αν πάρεις προβολέα να τον βάλεις σε ένα σταθερό μέρος μόνιμα. Το βάλε βγάλε είναι απίστευτο ξεβόλεμα όσο και αν σου ακούγεται βολικό. Εφόσον δεν εχεις γκρίνια ειδικά....δεν θα εχεις και θέμα....η εγκατάσταση θα είναι έτοιμη σε 2 ώρες μην σε φοβίζει.

Η εικόνα δεν θα έχει καμιά σχέση με oled αλλά το μέγεθος θα σε εντυπωσιάσει πραγματικά.

Το πανί θα κάνει ζάρες σίγουρα σε κάποια φάση γιατι για τέτοιο μέγεθος χωρίς ζάρες θες ή να είναι tab tensioned ή αλλιώς να είναι σταθερό που στην περίπτωσή σου από ότι κατάλαβα δεν γίνεται.

Από 4Κ προβολείς δεν γνωρίζω καθώς δεν έχω αγοράσει ακόμη οπότε δεν εκφέρω γνώμη για τον συγκεκριμένο για να μην σε παρω στο λαιμο μου. Περίμενε να σου απαντήσουν και άλλα μέλη.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Αν πάρεις προβολέα να τον βάλεις σε ενα σταθερό μέρος μόνιμα. Το βάλε βγάλε είναι απίστευτο ξεβολεμα όσο και αν σου ακούγεται βολικό. Εφόσον δεν εχεις γκρίνια ειδικά....δεν θα εχεις και θέμα....η εγκατάσταση θα είναι έτοιμη σε 2 ώρες μην σε φοβίζει.

Η εικόνα δεν θα έχει καμιά σχέση με oled αλλά το μέγεθος θα σε εντυπωσιάσει πραγματικά.
οποτε?ταβανι καλυτερα?γιατι το ταβανι ειναι στα 5.05μ... το εργαλειο λεει για 3.42μ εως 4.09μ,νοικιαζω το σπιτι,θα τρυπησω για πανι(εκτος αν μπαινει αλλιως),μη τρυπησω και για βαση
update
καταλαβα...θελει πολυ σκεψη
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Το να τρυπήσεις για το πανί είναι ολοκρηρο γκρέμισμα σε σχέση με το να τρυπήσεις για προβολέα...αν δεις τις βίδες θα καταλάβεις τι εννοώ. Φαντάζομαι δηλαδή οτι θα μερεμετίσεις έτσι κι αλλιώς όταν φύγεις οπότε μην το πολύ σκέφτεσαι και κανε το σωστά μια και καλή.

Αν όμως θέλεις να το αποφύγεις, σεβαστό. Τότε ακούμπησε τον προσεκτικά σε ένα τραπεζάκι κάτω (εφόσον το επιτρέπουν οι διαστάσεις) και μάθε να ζεις με αυτόν μέσα στην μέση. Το βάλε βγάλε μόνο δεν είναι λύση.....αν θες δοκίμασε το για κανένα μήνα και μετά θα καταλάβεις...το χω κάνει.Προσοχή αν εχεις κατοικίδια γιατί θα στον κουνούν και θα πρέπει να τον ξανά ρυθμίζεις.

5 μέτρα ταβάνι θα είναι λίγο προβληματικά. Θα χρειαστείς μάλλον από εκείνες τις βάσεις που έχουν μακρύ κοντάρι.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

5 μέτρα ταβάνι θα είναι λίγο προβληματικά. Θα χρειαστείς μάλλον από εκείνες τις βάσεις που έχουν μακρύ κοντάρι.
5 μετρα εννοω αποσταση προβολης,οχι υψος ταβανιου
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Συγνώμη απροσεξία μου. Ωραία, τότε ιδανικά ταβάνι και με απόσταση φακού από πανί στα 3,75 όπως λέει ο calculator.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Μην κάνεις κίνηση γιατί δεν τα έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου, είσαι σε εντελώς λάθος βάση, και από επιλογές και σε λογική στησίματος καθώς και στις απαιτήσεις σου ( εφάμιλη ποιότητα με OLED... θες τουλάχιστον JVC προβολέα + lumagen image processor... δηλαδή περί τα 13.000 + ένα 1500αρι στην καλύτερη για αντίστοιχου επιπέδου οθόνη προβολής ).

π.χ. που λες να καλύπτει τα ηχεία σου... ξεκινάς εδώ με το πρώτο κύριο λάθος, θες οθόνη acoustically transparent αν είναι να καλύπτει τα ηχεία. Άλλα ποσά, και για καλή ποιότητα εικόνας και ήχου με αυτό πας σε τετραψήφιο νούμερο πανεύκολα.
άλλο παράδειγμα το να βάζεις και βγάζεις τον προβολέα ( που πέραν του ότι θα βαρεθείς και αν θες να έχεις και σωστή δίχως keystone εικόνα κάθε φορά θα παιδεύεσαι να τον κεντράρεις όσο πιο τέλεια γίνεται ), επίσης δεν υπολογίζεις πως για να μπαίνει δίχως ταβάνιασμα από πίσω σου, θες προβολέα με αρκετό vertical lens shift... ξεκινάς από τα ~1500 .
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Μην κάνεις κίνηση γιατί δεν τα έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου, είσαι σε εντελώς λάθος βάση, και από επιλογές και σε λογική στησίματος καθώς και στις απαιτήσεις σου ( εφάμιλη ποιότητα με OLED... θες τουλάχιστον JVC προβολέα + lumagen image processor... δηλαδή περί τα 13.000 + ένα 1500αρι στην καλύτερη για αντίστοιχου επιπέδου οθόνη προβολής ).

π.χ. που λες να καλύπτει τα ηχεία σου... ξεκινάς εδώ με το πρώτο κύριο λάθος, θες οθόνη acoustically transparent αν είναι να καλύπτει τα ηχεία. Άλλα ποσά, και για καλή ποιότητα εικόνας και ήχου με αυτό πας σε τετραψήφιο νούμερο πανεύκολα.
άλλο παράδειγμα το να βάζεις και βγάζεις τον προβολέα ( που πέραν του ότι θα βαρεθείς και αν θες να έχεις και σωστή δίχως keystone εικόνα κάθε φορά θα παιδεύεσαι να τον κεντράρεις όσο πιο τέλεια γίνεται ), επίσης δεν υπολογίζεις πως για να μπαίνει δίχως ταβάνιασμα από πίσω σου, θες προβολέα με αρκετό vertical lens shift... ξεκινάς από τα ~1500 .

Δεν θέλω να καλύπτει ηχεία,τβ θα καλύπτει,τον ήχο δλδ ενισχυτή και ηχεία τον έχω ήδη
Αλλά όπως είπα , άσχετος!
Απλά κοιτω τη μετάβαση σιγά σιγά και τις επιλογές που μπορώ να εχω
Και όντως vertical lens shft έχει μόνο 10εκ

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Τα ηχεία σου αν δεν κάνω λάθος φτάνουν περί τα 1.2μ ύψος... αν εκεί ξεκινάει η οθόνη.... και για άραγμα στην θέση θέασης δεν έχεις... κρεβάτι κανονικό, πας κατευθείαν συστημένος για αυχενικό. Είναι πολύ ψηλά για σημείο εκκίνησης της οθόνης.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: ΑΓΟΡΑ 4K BUDGET PROJECTOR ΙΣΩΣ VIEWSONIK PX747-4K

Τα ηχεία σου αν δεν κάνω λάθος φτάνουν περί τα 1.2μ ύψος... αν εκεί ξεκινάει η οθόνη.... και για άραγμα στην θέση θέασης δεν έχεις... κρεβάτι κανονικό, πας κατευθείαν συστημένος για αυχενικό. Είναι πολύ ψηλά για σημείο εκκίνησης της οθόνης.
Και όμως....η τβ είναι ήδη πιο ψηλά από τα ηχεία 10εκ περίπου
Το ύψος του καναπέ είναι 70εκ,το κεφάλι είναι πάνω από τα 110

Επίσης τα ηχεία είναι 106εκ

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Τελικά την έκανα τη κίνηση
Πήρα τον 747 από Γερμανία με 1000 ώρες στη λάμπα στα 550 και μόλις έβαλα το πανί στην οροφή ,από θέση ακρόασης στα 3,35 και η προβολή από τα 3,60 πίσω μου,με το ΖΟΟΜ απείραχτο το εργαλείο απο projector central μου λέει 100 ιντσες, όσο είναι και το ηλεκτρικό πανί που κρεμασα.
Το πανί δεν είναι κάτι το φοβερό,λίγο αργότερα πάμε για καλύτερο
Δευτερα πρωί περιμένω τον προβολέα

Βλέπουμε
 

κωστας 1958

New member
28 February 2016
27
Αθηνα-Χαλανδρι
Τελικά την έκανα τη κίνηση
Πήρα τον 747 από Γερμανία με 1000 ώρες στη λάμπα στα 550 και μόλις έβαλα το πανί στην οροφή ,από θέση ακρόασης στα 3,35 και η προβολή από τα 3,60 πίσω μου,με το ΖΟΟΜ απείραχτο το εργαλείο απο projector central μου λέει 100 ιντσες, όσο είναι και το ηλεκτρικό πανί που κρεμασα.
Το πανί δεν είναι κάτι το φοβερό,λίγο αργότερα πάμε για καλύτερο
Δευτερα πρωί περιμένω τον προβολέα

Βλέπουμε
Καλησπερα ισως βιαστηκες σε παραπλησιο φορουμ (avsite) πουλαει μελος τον ιδιο με δυο ωρες στην λαμπα 500 ευρω!!
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλησπερα ισως βιαστηκες σε παραπλησιο φορουμ (avsite) πουλαει μελος τον ιδιο με δυο ωρες στην λαμπα 500 ευρω!!
Καλημερα
δυστυχως εχω παραγγειλει εδω και 15 μερες,αν το ειχα δει δε θα το σκεφτομουν καθολου
 
  • Like
Reactions: κωστας 1958

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλημερα
Λοιπον...εχω βγαλει 104 ιντσες,το μεγεθος εντυπωσιαζει πραγματικα,ειναι τρομερη η αναβαθμιση απο τις 65,αλλα...
Στα σκοτεινα πλανα(με ambient φωτισμο) υποφερει λιγο η εικονα(τα μαυρα ειναι βαθια γκρι,δε τα λες deep black) και τα χρωματα ειναι κατω σε σχεση με την τβ(1η φορα επαφη με προβολεα στο σαλονι),αλλα παραμενει πανω απο του μετριου,εχει λεπτομερεια και ευκρινεια καλη,σε πλανα φωτεινα και με αρκετα χρωματα ειναι πολη καλη η εικονα,γεμιζει το ματι με δεδομενα!σε προβολη νυχτα που εκανα παραμενει λιγο φωτεινος ο προβολεας αλλα η εικονα του ειναι πολυ καλη
Ουτε artifacts παρατηρησα ουτε τιποτα
Σε 4k αναλυση με υψηλο bit rate πανω απο 40mb/sec ειναι ενα 7/10 η εικονα
 
  • Like
Reactions: κωστας 1958
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Αν περιμένεις μαύρα επιπέδου OLED από προβολέα, πρώτον θα πρέπει να δώσεις πολλά χιλιάρικα για τον top JVC και δεύτερον θα πρέπει να έχεις dedicated χώρο με ΑΠΟΛΥΤΟ σκοτάδι. Οταν λέω απόλυτο εννοώ να κλείνεις τα φώτα και να μην βλέπεις να περπατήσεις (σαν την τουαλέτα ένα πράγμα ) 😄

Πρόσεξε: και πάλι δεν θα είναι σαν OLED.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις κάτι κερδίζεις (μέγεθος) κάτι χάνεις (μαύρα) . Μια χαρά είσαι, μην το ψάχνεις.
 

κωστας 1958

New member
28 February 2016
27
Αθηνα-Χαλανδρι
Καλημέρα,απο που του δίνεις εικόνα; netflix,ote,nova,απλα καναλια; απο κάποια αλλη πηγή, που παιρνεις καλύτερη εικόνα; γενικά ευχαριστημένος απο την αγορά του συγκεκριμένου προβολέα; ευχαριστώ.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλημέρα,απο που του δίνεις εικόνα; netflix,ote,nova,απλα καναλια; απο κάποια αλλη πηγή, που παιρνεις καλύτερη εικόνα; γενικά ευχαριστημένος απο την αγορά του συγκεκριμένου προβολέα; ευχαριστώ.
Καλημέρα
Από ένα zidoo x9s και μέσω ενός denon 3400H
Tv δεν έχω συνδέσει,δε σκοπεύω,τον πήρα μεταχειρισμένο στα 600 από Γερμανία,με.1100 ώρες στη λάμπα
Και λίγο οτε που είδα και εκεί πόλη καλή εικόνα
Απλά τα μαύρα του είναι το θέμα
Γενικά όμως ευχαριστημένος θα έλεγα,οι 100 και ιντσες του εντυπωσιάζουν
 
  • Like
Reactions: κωστας 1958