Αναζήτηση ενισχυτή για home cinema + μουσική

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sarisn

New member
13 December 2010
35
Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν ενισχυτή για ταινίες αλλά και για μουσική. Μου έδωσε ο θείος μου τα Bose Acoustimass 5 (25ετίας περίπου) τα οποία δουλεύουν άψογα ακόμα ( https://www.bose.com/en_us/support/...speaker_home_theater_support/am5_series2.html ). Τώρα τα έχω συνδεδεμένα σε έναν επίσης 25ετίας Kenwood (δεν θυμάμαι το μοντέλο αυτή τη στιγμή, είμαι στο γραφείο) ο οποίος πότε παίζει στερεοφωνικά τους σταθμούς στο ραδιόφωνο και πότε όχι.. Κοιτάω εδώ και μέρες να βρω έναν ενισχυτή αλλά έχω πελαγώσει είναι η αλήθεια από την πληθώρα επιλογών που υπάρχουν στην αγορά. Πιστεύω εδώ στο forum υπάρχουν άτομα με μεγάλη εμπειρία που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν :eek:perator: .

Καταρχήν διαθέτω μέχρι 600 , αν βρω κάτι αξιόλογο και με 500 δεν θα πω όχι βέβαια. Ρωτώντας έναν τεχνικό που φτιάχνει ηχεία 40 χρόνια μου είπε ότι για να παίξουν τα συγκεκριμένα όπως πρέπει, θα πρέπει ο ενισχυτής να βγάζει 150W ανά κανάλι. Εντάξει για μένα και 100-120W να βγάζει νομίζω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Κοιτούσα για Denon, Onkyo και Yamaha. Σε ένα άλλο thread εδώ είδα ότι η Onkyo πάει για φούντο ή είναι μούφα είδηση; Αν ισχύει η φήμη την σβήνουμε από τη λίστα.

Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρει να έχει είναι: Dolby Atmos & DTS:X για τις ταινίες, τουλάχιστον 4 εισόδους HDMI, WiFi, Bluetooth, τουλάχιστον μία οπτική θύρα και όπως είπα και πιο πάνω 100-120W ανά κανάλι κατά προτίμηση. Μελλοντικά θα βάλω και δύο ηχεία surround με σύνδεση bluetooth (διότι δεν έχω όρεξη να ακούω τη γυναίκα να με πρήζει για τα καλώδια λολ!). Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι και γι' αυτά θα το εκτιμούσα. Κόστος σετ ηχείων μέχρι 400 περίπου.

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο που έχω ξεχάσει να αναφέρω, θα το προσθέσω στο υπάρχων μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Αυτά τα ηχεία θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Θα πρέπει να δηλωθούν large γιατί συνδέονται επάνω στο sub από το οποίο γίνεται ο διαχωρισμός των συχνοτήτων, με αποτέλεσμα να είναι κουκουρούκου το όποιο bass management θα χρειαστεί να κάνεις όταν θα φτιάξεις Home Cinema. Άσε που με τα σημερινά δεδομένα είναι σαν να μιλάμε για την εποχή των σπηλαίων από τεχνολογία.

Μόνο για αρχή μέχρι να πάρεις άλλα κάνουν και για στέρεο μόνο.

Από κει και πέρα, οι επιλογές σου για ενισχυτές AV με Dolby Atmos και DTS X, δηλαδή τουλάχιστον επτακάναλο ενισχυτή, είναι ο RX-V6Α με διαθεσιμότητα τον Μάιο και ο AVR-X2700H με μικρή διαθεσιμότητα λίγο μετά τις 15 Φεβρουαρίου.
Επίσης είναι και ο ακριβότερος Marantz SR5015.
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Η αρχική αγορά αυτών των ηχείων (πακέτο με ενισχυτή Onkyo τότε) είχε γίνει με γνώμονα το Home Cinema και δευτερευόντως για μουσική. Τα έχω ακούσει να παίζουν εξαιρετικό ήχο τόσο σε ταινίες όσο και σε μουσική. Να φανταστείς ότι ακόμα και με τον Kenwood που έχω τώρα, ο ήχος, για τα δικά μου δεδομένα πάντα, είναι αρκετά καλός στη μουσική. Οπότε πιστεύω ότι με κάποιον τελευταίας τεχνολογίας θα απογειωθούν και ας είναι 25 ετών. Άσε που δεν υπάρχει ρευστό αυτή τη στιγμή και για αγορά μπροστινών ηχείων.

Αυτό που λες "θα πρέπει να δηλωθούν large" τι εννοείς;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Η αρχική αγορά αυτών των ηχείων (πακέτο με ενισχυτή Onkyo τότε) είχε γίνει με γνώμονα το Home Cinema και δευτερευόντως για μουσική. Τα έχω ακούσει να παίζουν εξαιρετικό ήχο τόσο σε ταινίες όσο και σε μουσική. Να φανταστείς ότι ακόμα και με τον Kenwood που έχω τώρα, ο ήχος, για τα δικά μου δεδομένα πάντα, είναι αρκετά καλός στη μουσική. Οπότε πιστεύω ότι με κάποιον τελευταίας τεχνολογίας θα απογειωθούν και ας είναι 25 ετών. Άσε που δεν υπάρχει ρευστό αυτή τη στιγμή και για αγορά μπροστινών ηχείων.

Αυτό που λες "θα πρέπει να δηλωθούν large" τι εννοείς;

OK, αν ακούσεις κάτι πιο σύγχρονο θα αλλάξεις γνώμη αμέσως.

Με το large εννοώ ότι θα πρέπει να πεις στον ενισχυτή να στέλνει σήμα full range στο δεξί και αριστερό ηχείο γιατί έτσι είναι φτιαγμένα να λειτουργούν. Συνδέεις το sub στις εξόδους L-R και το διαχωρισμό τον κάνει το sub προς τα ηχεία που είναι συνδεμένα επάνω του.

Το πρόβλημα είναι ότι έτσι δεν γίνεται σωστό bass management όταν θα βάλεις κανονικό sub και τα υπόλοιπα ηχεία.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν θες να αλλάξεις τον ήχο σου ξεκινάς από αλλαγή ηχείων και όχι av receiver.
Αν σου κάνουν αυτά σαν ήχο και σου αρέσει όπως λες, μάλλον δεν έχεις πολλές απαιτήσεις στον ήχο.

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις στον εαυτό σου τι θες να κάνεις, τις προτεραιότητες που έχεις ( πιο πολύ μουσική ακρόαση 2κάναλη ? περισσότερο για surround ήχο στις ταινίες ? ) και να ξεκαθαρίσεις και τις γνώσεις σου στο τι είναι τι ( αναφέρεις π.χ. Atmos, θες minimum 7 ηχεία για να έχεις Atmos ).

Ο χώρος σου πως είναι ? διαστάσεις ? σχήμα ? μπορείς να βάλεις κάποιες φωτογραφίες ? είσαι πρόθυμος να κάνεις αλλαγές στην διαρύθμιση αν είναι λάθος ? ( πιο συχνό λάθος δε από τον κολλημένο καναπέ στον πίσω τοίχο δεν συναντάω )

Πόσα θες τελικά να διαθέσεις ? Είσαι διατεθιμένος π.χ. να το πας σε βάθος χρόνου ? κομμάτι κομμάτι σιγά σιγά οι αγορές με σκοπό να χτιστεί στο τέλος κάτι ?

Ασύρματα ηχεία που λες... κατ' αρχάς αυτή την ιδέα καλύτερα να την διαγράψεις από το μυαλό σου ( για τα χίλια μύρια προβλήματά τους ), όπως επίσης... δεν γλιτώνεις καλώδια, γιατί πάλι θες πρίζα ρεύματος για κάθε "ασύρματο" ηχείο.

Καλείς ειδικό και σου κάνει εγκατάσταση της προκοπής, και ανάλογα το τι θες να κάνεις, μπορεί να γίνει από απλά κανάλια εώς και σκάψιμο... Αν ο χώρος ευνοεί μπορεί και να γίνουν... αόρατα τα κανάλια... όπως π.χ. στην παρακάτω φωτό:

JQPMUO3.jpg
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
Με βάση όλα αυτά που γράφεις billpeppas θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο χαχα! Σαφώς και δεν έχω απαιτήσεις που χρειάζονται χιλιάδες ευρώ για να υλοποιηθούν. Κύρια χρήση θα είναι η μουσική και μετά οι ταινίες αλλά χωρίς να χρειάζεται να δώσω πάρα πολλά λεφτά. Αυτό που θέλω βασικά είναι να κρατήσω τα Bose γιατί για το δικό μου γούστο και ανάγκες παίζουν ακόμα πολύ καλά. Δεν θέλω να ανεβάζω την ένταση και να τρέμει όλο το σπίτι! Είναι και νοικιάρικο χαχα! Οπότε ξεκινάμε με στάνταρ ότι τα Bose θα είναι τα μπροστινά ηχεία μαζί με το sub τους.

Για Dolby Atmos χρειάζονται ειδικά ηχεία που να υποστηρίζουν το σύστημα αυτό ή γίνεται και με τα Bose μου + όποιες προσθήκες γίνουν (κεντρικό, 3 rear); Για τα bluetooth πίσω που ανέφερα ΟΚ αν λες ότι έχουν πολλά προβλήματα το συζητάμε και για ενσύρματα. Θα βρω την άκρη για τα καλώδια να μην ενοχλούν στο σκούπισμα λολ! Έχεις να προτείνεις κάτι σε λογικές τιμές;

Ο καναπές βρίσκεται στη μέση του σαλονιού και όχι πίσω πίσω! Αυτό το ξέρω χεχε.
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
Λοιπόν το ξανασκέφτηκα το όλο θέμα και μάλλον πρέπει να "προσγειωθώ". Ξεχάστε ότι ζητούσα μέχρι τώρα.. Συγνώμη για την όποια ταλαιπωρία.. Αφήστε το Dolby Atmos εκτός. Οπότε μένουν το WiFi και το bluetooth ουσιαστικά που τα θέλω οπωσδήποτε για να streamάρω μουσική από κινητό ή tablet. Με τον Yamaha RX-V485 θα είμαι καλυμμένος πιστεύετε; Από θέμα χαρακτηριστικών με καλύπτει απόλυτα. Είναι, ωστόσο, αξιόπιστος, για αρχάρια χρήση; Ζεσταίνεται πχ. ή έχει κάποιο άλλο κουσούρι από την εμπειρία σας; Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο αντίστοιχο και πιο αξιόπιστο;

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι για τα παραπάνω. Απλά τα έβαλα κάτω και δεν έβγαιναν τα κουκιά. Δεν μπορώ να διαθέσω πολλά λεφτά και το Dolby Atmos θέλει αρκετά για να γίνει σωστά η δουλειά.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά ούτε η μέση είναι καλή ( ειδικά το κέντρο κέντρο είναι και το κέντρο των... dips :D )

Αν μπορείς να μικρύνεις την απόσταση μεταξύ ηχείων/TV & θέσης ακρόασης, μπορείς και με οικονομικές λύσεις να πάρεις εκατοντάδες φορές καλύτερο ήχο από τα bose που έχεις ( δεν θέλω να στο χαλάσω και αυτό... αλλά είναι ολίγον τι μάπα )
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
Δες το επόμενο post που έγραψα πριν από το δικό σου. Αναθεώρησα ως προς το Dolby Atmos!

Θενξ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Εφόσον το πας σε 5.1, τότε για να μιλάμε με πραγματικές συνθήκες, ο RX-V4A είναι αυτό που θες και είναι και διαθέσιμος. 50 ευρώ διαφορά έχει από τον 485 αλλά πρόκειται για το νέο μοντέλο. Επί της ουσίας ο 485 έχει καταργηθεί.
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
ΟΚ μάλλον αυτόν θα πάρω τότε!

Μια τελευταία ερώτηση. Συνδέω πχ. στον ενισχυτή με HDMI τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ. Θα μπορώ με κάποιο τρόπο όταν δεν θέλω να ακούσω από τον ενισχυτή, να ακούω μόνο από την τηλεόραση; Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή δεν είναι η χρήση του HMDI out; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή δεν γίνεται;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
ΟΚ μάλλον αυτόν θα πάρω τότε!

Μια τελευταία ερώτηση. Συνδέω πχ. στον ενισχυτή με HDMI τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ. Θα μπορώ με κάποιο τρόπο όταν δεν θέλω να ακούσω από τον ενισχυτή, να ακούω μόνο από την τηλεόραση; Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή δεν είναι η χρήση του HMDI out; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή δεν γίνεται;

Μπορείς με κλειστό ενισχυτή να περνάει τον ήχο στην TV μέσω της HDMI.
Ενεργοποιείς την επιλογή Pass Through στο video options του ενισχυτή, και έτσι με κλειστό τον ενισχυτή έχεις εικόνα και ήχο στην TV.
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
Εφόσον αποφάσισα να πάρω τον Yamaha RX-V4A, μπορείτε να μου προτείνετε surround ηχεία (δεν έχω καθόλου τώρα) και (για μελλοντικά) front + κεντρικό + subwoofer; Όχι πολύ ακριβά ηχεία παρακαλώ! Φυσιολογικά πράγματα!
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
Καλημέρα!

Στη μπροστινή θύρα USB που έχει μπορώ να συνδέσω εξωτερικό σκληρό δίσκο με ταινίες και να τις δω κανονικά στην TV; Μιλάω για .mkv αρχεία.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
...Αν ο χώρος ευνοεί μπορεί και να γίνουν... αόρατα τα κανάλια... όπως π.χ. στην παρακάτω φωτό:

JQPMUO3.jpg

Οχι και αόρατα βρε αυτα τα κανάλια :p

Αν ο ηλεκτρολόγος ηθελε να κανει καλύτερη δουλεια (με πλαστικο κανάλι), θα μπορουσε να ειχε κανει ενα κατέβασμα μονο (κατα προτιμηση αυτο στη γωνια της πορτας) και μετά να ακολουθούσε την κάσα της και να ταξιδευε πανω απο σοβατεπι και λοιπες κάσες.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Οχι και αόρατα βρε αυτα τα κανάλια :p

Αν ο ηλεκτρολόγος ηθελε να κανει καλύτερη δουλεια (με πλαστικο κανάλι), θα μπορουσε να ειχε κανει ενα κατέβασμα μονο (κατα προτιμηση αυτο στη γωνια της πορτας) και μετά να ακολουθούσε την κάσα της και να ταξιδευε πανω απο σοβατεπι και λοιπες κάσες.

Είπαμε, σχεδόν αόρατα :D
Αν βαφτούν στο χρώμα του τοίχου πάντως στο παράδειγμα αυτό μια χαρά εξαφανίζονται.
Ιδανικά το επάνω μέρος τους θα έμπαινε μέσα στην χαράδρα του σοβατεπί, αλλά το μαστόρι ήταν μπεκρής και στένευε και άνοιγε κάθε λίγο και λιγάκι και δεν χωρούσε μέσα δυστυχώς κανένα κανάλι.

Και της πόρτας γινόταν καλύτερα αν δεν... ήταν οι μεντεσέδες αυτού του τύπου και μεγέθους που εμπόδισαν και εκεί το να μπεί πιο χωνευτά... :D

Το ότι η σύζυγος καιρό μετά λέει πως είναι οκ και δεν την ενοχλούν εμένα μου αρκεί.

Άλλωστε τα κανάλια είναι σαν τα... καμμένα pixels ή το vertical banding στις OLED... αν δεν ξέρεις πως υπάρχουν, δεν σε ενοχλεί... αν στα δείξει κάποιος μια φορά... you're doomed :D
 

sarisn

New member
13 December 2010
35
You can play back music files stored on a USB flash drive on the unit.

https://manual.yamaha.com/av/20/rxv4a/en-US/315193355.html

Μάλιστα, ευχαριστώ για την αναζήτηση. Οπότε παίζει μόνο μουσική. Εντάξει δεν θα σκάσω κιόλας χεχε! Θα βλέπω τις ταινίες από το laptop μέχρι να πάρω κάποιο Android box.