Ψάχνοντας κι εγώ για panasonic..

nikos_707

New member
18 July 2012
68
Ψάχνοντας κι εγώ για panasonic..
Έχω δεί από κοντά την TX-50HX600E σε έκθεση καταστήματος,
είχε πολύ smooth εικόνα σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη στην κατηγορία,
δεν μου άρεσε όμως ένα πράγμα. Το panel στις άκρες φαίνεται εμφανώς να διπλώνει
προς τα μέσα, με αποτέλεσμα να σκιάζει χαρακτηριστικά η εικόνα περιμετρικά στις άκρες γύρω γύρω.
Αυτό είναι πολύ εμφανές και στις φωτεινές αλλά και στις σκοτεινές εικόνες.

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν κάποιος έχει πάρει μεταγενέστερη σειρά π.χ. TX830
αν το πρόβλημα αυτό με την περιμετρική σκίαση παραμένει.

Ευχαριστώ.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Και εμένα μου άρεσε η εικόνα στην HX600 που είδα σε 65 ίντσες αλλά στην κίνηση των αντικειμένων κάτι με χάλαγε, πιθανόν να μην είχε το μαγαζί τις σωστές ρυθμίσεις.
 

nikos_707

New member
18 July 2012
68
Re: Απάντηση: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Και εμένα μου άρεσε η εικόνα στην HX600 που είδα σε 65 ίντσες αλλά στην κίνηση των αντικειμένων κάτι με χάλαγε, πιθανόν να μην είχε το μαγαζί τις σωστές ρυθμίσεις.

Την 50" την είδα σε 3 διαφορετικά μαγαζιά Κοτσόβολο και είχε την ίδια ποιότητα, δηλαδή τα frames per second ήταν πολύ πολύ καλά!
Το πιό χειροπιαστό, σε κάποια φάση έτρεχαν κάτω κάτω σειρά με γράμματα και κυλούσαν σαν τρεχούμενο νερό, ενώ την ίδια
στιγμή σε μία άλλη μάρκα λίγο φθηνότερη δίπλα, τα γράμματα σκάλωναν για λίγο κάθε τόσο.

Το μόνο που με χάλαγε ήταν αυτή η περιμετρική σκίαση λόγω της τοποθέτησης του panel.

Την 830 που θέλω πολύ να την δώ από κοντά, δεν την έχω βρεί να υπάρχει κάπου σε έκθεση.
 

winlink

AVClub Addicted Member
4 July 2006
1,322
Ελληνικό, Αττική
Re: Panasonic TX GX810E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σύμφωνα με το site του Κώτσου, υπάρχει διαθέσιμη για παραλαβή στα καταστήματα του Ελ. Βενιζέλος και στης Ευκαρπίας. Μπες στον κόπο να καλέσεις και να ρωτήσεις αν την έχουν στημένη. Βέβαια, αν δεν είσαι πρωτεύουσα ή συμπρωτεύουσα, άστο καλύτερα.
 

nikos_707

New member
18 July 2012
68
Τελικά αγόρασα την ΤΧ-50HX600E. Είχα και κουπόνι έκπτωσης από πρίν και την πήρα 360ε.
Για τα χρήματα που έδωσα πολύ καλή και έχει ένα κάρο υποδοχές 4hdmi ακόμη και vga.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Τελικά αγόρασα την ΤΧ-50HX600E. Είχα και κουπόνι έκπτωσης από πρίν και την πήρα 360ε.
Για τα χρήματα που έδωσα πολύ καλή και έχει ένα κάρο υποδοχές 4hdmi ακόμη και vga.

Με γεια,καλοθέατη.Αν θέλετε ανοίξτε ένα νήμα κατόχων στην κατηγορία LCD TV.
Όπου θύρα VGA=Vestel