Japanese Direct Drive Turntables

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Έψαξα αρκετά αλλά δε βρήκα κάποιο θέμα και σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιδέα να υπάρχει ένα (sticky ακόμα καλύτερα) που να συγκεντρώνει πληροφορίες από τα μέλη ώστε κάποιος να μπορεί να ανατρέξει αν χρειάζεται κάτι. Τη δεκαετία του '70 που βγήκαν σε παραγωγή τα περισσότερα από τα συγκεκριμένα πικάπ ήμουν παιδί, αργότερα όταν έφτιαξα το πρώτο μου σύστημα βολεύτηκα με ένα πικάπ και έτσι δε μπορώ να πω ότι έχω εμπειρία. Έχω παίξει σε μαγαζί με ΜΚ ΙΙ αλλά υπό διαφορετικές συνθήκες από ότι έχουμε σπίτι και η αλήθεια είναι ότι έχω ένα (NOS) MK II σπίτι μερικά χρόνια αλλά δε το χω λειτουργήσει ακόμα.

Έχω περάσει πολλές ώρες τη τελευταία πενταετία ψάχνοντας μοντέλα. Συνήθως θα δω κάποιο στο ebay και μετά αρχίζω το ψάξιμο για να διαβάσω γνώμες & εμπειρίες από χρήστες. Και αν για τα τοπ μοντέλα υπάρχει ομοφωνία για τα υπόλοιπα πολλές φορές δε καταλήγω πουθενά, καλό λοιπόν θα ήταν να έχουμε ένα θέμα ώστε όποιοι έχουν ερωτήσεις να μπορούν να βρίσκουν απαντήσεις. Υπάρχουν μέλη που είχαν και έχουν αρκετά από τα συγκεκριμένα πικάπ.

Ένα ερώτημα που συνήθως έχω είναι τι κάνει ένα direct drive αξιόπιστο. Στο μυαλό μου ένα direct drive έχει σταθερότητα στροφών by default από το μοτέρ του οπότε αφήνω στην άκρη βραχίονες, ελαφριά & βαριά πλατώ και γενικότερα εξωτερική κατασκευή, αυτά τα βλέπω και μπορώ να καταλάβω διαφορές. Τι κάνει όμως π.χ. το Kenwood KD-990 ακριβότερο από το PL-560? Έχει τόσο καλύτερο μοτέρ και αν είναι καλύτερο σε τι είναι?

Επίσης υπάρχει πάντα και το θέμα μακροζωίας, π.χ. πυκνωτές αλλάζουμε αλλά διάβασα ότι αν κάποιο chip χαλάσει δεν υπάρχει παραγωγή πια. Υπάρχουν άλλοι που υποστηρίζουν ότι δύσκολα θα χαλάσει ένα chip αλλά χωρίς τεχνικές γνώσεις δε μπορώ να υποστηρίξω καμία άποψη.

Γενικά σκέφτομαι το θέμα ανοιχτό...από βίντεο - φωτογραφίες των πικάπ μας μέχρι μόντες, γνώμες για βραχίονες/κεφαλές με direct drives και φυσικά τεχνικά άρθρα από χρήστες που έχουν επέμβει στα πικάπ τους είτε για service είτε για μόντες. Ας μείνουμε όμως στα συγκεκριμένα πικάπ γιατί αλλιώς θα χαθούμε.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα Direct drive, ή πικ-άπ άμεσης οδήγησης κατά την ελληνική ορολογία, είχαν θεωρηθεί εξαρχής υποδεέστερα στους Audiophile κύκλους σε σχέση με τα οδήγησης με ιμάντα (belt drive). Αιτία -κατά την τότε ισχύουσα άποψη- η ευπάθεια τους λόγω αρχής σε κραδασμούς και άλλες διαταραχές της κινησης. Ενώ το μεγάλο πλεονέκτημα τους η άμεση εκκίνηση.

Γι' αυτό θεωρήθηκαν κατάλληλα για DJ's και ντισκοτέκ. Ενώ οι κύκλοι της υψηλής πιστότητας τα περιφρονησαν. Για τους ίδιους λόγους είχαν υποτιμηθεί και τά πικάπ οδήγησης με τροχαλία. Δεν είχα ποτέ μου πικάπ άμεσης οδήγησης και δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική γνώμη. Παρατηρώ όμως ότι καθώς περνούν τα χρόνια επανεκτιμούνται και καταλαμβάνουν περισσότερο χώρο στις καρδιές και στα σαλόνια των φίλων του βινυλίου.

Είμαι κι' εγώ περίεργος και θα ήθελα να ακούσω τις νεώτερες απόψεις.
Συμφωνώ το νήμα να γίνει sticky.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Εζησα με τρία DD:
SANSUI SR-525
LUXMAN PD-282
LUXMAN PD-121

Μια χαρά ήταν όλα, ειδικά το 121 με μεγάλη ποιότητα κατασκευής. Έκανα βλακεία που το έδωσα το 2004.
Όλα ακίνητη ένδειξη στροβοσκοπίου, κανένας ακουστός θόρυβος από το μοτέρ.
Μικρή σημασία ο χρόνος σταθεροποίησης της ταχύτητας, καθόσον δεν ήμουν DJ.
Όντως υπήρχε μεγαλύτερη ευαισθησία στους κραδασμούς από όσα BD είχα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
η πρότερη εμπειρία μου σε DD είναι ένα CEC Chuo Denki ST520
η ντροπή των DD, η ντροπή των "made in Japan"
λειτουργεί ακόμα (γιατί για το κέφι μου και μόνο) το επισκεύαζα όταν κάτι δεν πήγαινε καλά και έκανα κάποιες άσκοπες δοκιμές στον (κυριολεκτικά άχρηστο) βραχίονά του.
μετά για ένα διάστημα πέρασε ένα project rpm 6.1 με alphason opal βραχίονα και μετά ήρθε το M5G

από βελτιώσεις έφαγε πράμα μπόλικο (ακόμα τρώει) και όλες πιάνουν τόπο.
το ίδιο και τα απλά ΜΚ2 των φίλων που μου τα φέρανε για αυτό τον σκοπό.

θα ήθελα κάποιος φίλος με καλό smart phone να κατεβάσει εφαρμογή για έλεγχο περιστροφής του πλατώ στο ΜΚ2 και να μας πει τι είδε.
εγώ δεν έχω καλό κινητό για να το κάνω. (από περιέργεια και μόνο)
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Off topic ,αν επιτρέπεται .

Πάντως το δικό μου ,μη γιαπωνέζικο ,Monitor Audio ET500 + SME έπαιξε απροβλημάτιστα επί δεκαετίες ..
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Η παρακάτω μέτρηση έγινε από κινητό .
crYIYP2.jpg

P7nVf6s.jpg

i9hK9ja.jpg

Irf6PAt.png

HkWHKyX.jpg
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
γειά σου ρε Μάκη με τα ωραία σου!!
και μετά μου λένε οι ιθύνοντες των νέων μοντέλων ότι αλλάξαμε αυτό, εκείνο, ετούτο, για να βελτιώσουμε ...την ακρίβεια των στροφών!
τι να βελτιώσετε βρε άνθρωποι;;;;:flipout:
δείτε εδώ μηχάνημα!!
από πότε το έχεις Μάκη;;;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Τι κάνει όμως π.χ. το Kenwood KD-990 ακριβότερο από το PL-560? Έχει τόσο καλύτερο μοτέρ και αν είναι καλύτερο σε τι είναι?

Το 990 οπως και τα 800,9010,7010 ,κατω απο το "διακοσμητικο" πλινθο, εχουν ενα εξαιρετικο χυτο σασι που τα κανει να ξεχωριζουν απο πολλα της εποχης του.Προφανως θα ειχε κοστος να κατασκευαστει, εχουν ενα πολυ καλο βραχιονα επισης και στιβαρο μοτερ σε κλειστο μεταλικο κουτι.
Ειχα την ευκαιρια να ξηλωσω και να περιποιηθω ενα και το ειδα απο κοντα.Πολλοι τα "γδυνουν" και τα χρησιμοποιουν ετσι.
Το Pioneer που καποτε ειχα και μετανιωσα που εδωσα, ηταν το PLC-590 με βραχιονα audio technica AT-1010:furious3:
 

Attachments

  • kd990.jpg
    kd990.jpg
    55.2 KB · Views: 188
  • KD990-2.jpg
    KD990-2.jpg
    78.4 KB · Views: 188

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
γειά σου ρε Μάκη με τα ωραία σου!!
και μετά μου λένε οι ιθύνοντες των νέων μοντέλων ότι αλλάξαμε αυτό, εκείνο, ετούτο, για να βελτιώσουμε ...την ακρίβεια των στροφών!
τι να βελτιώσετε βρε άνθρωποι;;;;:flipout:
δείτε εδώ μηχάνημα!!
από πότε το έχεις Μάκη;;;

Το πρώτο MK2 που είχα αγοράστηκε την δεκαετία του 1980 κοντά στις 180.000 δραχμές ,πολλά λεφτά για την εποχή εκείνη .
Το 1990 το πούλησα ,όπως πούλησα σχεδόν ολόκληρη την δισκοθήκη μου μετά την έλευση του CD (άπειρος τότε μετά τον βομβαρδισμό των review)
Αγοράστηκα ξανά το 2008 λίγο πριν σταματήσει η παραγωγή του κοντά στα 580 ευρώ αν θυμάμαι καλά ...Είναι γνωστό ότι κράτησε την ίδια τιμή όλα αυτά τα χρόνια .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Το πρώτο MK2 που είχα αγοράστηκε την δεκαετία του 1980 κοντά στις 180.000 δραχμές ,πολλά λεφτά για την εποχή εκείνη .
Το 1990 το πούλησα ,όπως πούλησα σχεδόν ολόκληρη την δισκοθήκη μου μετά την έλευση του CD (άπειρος τότε μετά τον βομβαρδισμό των review)
Αγοράστηκα ξανά το 2008 λίγο πριν σταματήσει η παραγωγή του κοντά στα 580 ευρώ αν θυμάμαι καλά ...Είναι γνωστό ότι κράτησε την ίδια τιμή όλα αυτά τα χρόνια .

ναι όντως ήταν πολλά λεφτά την εποχή εκείνη.
τότε αγοράζαμε πάμφθηνα τα ζαρζαβατικά (εγχώρια όλα νομίζω) αλλά τα εισαγώμενα ηλεκτρονικά ήταν απλησίαστα.
50.000δρχ είχε στοιχίσει το CEC το '87-'88 (πρώτος μισθός το '87 που απολύθηκα από τον στρατό, ..34.000)
για ΜΚ2 πήγα.... :bigcry:
 
  • Like
Reactions: christos56

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Japanese Direct Drive Turntables

Το 990 οπως και τα 800,9010,7010 ,κατω απο το "διακοσμητικο" πλινθο, εχουν ενα εξαιρετικο χυτο σασι που τα κανει να ξεχωριζουν απο πολλα της εποχης του.Προφανως θα ειχε κοστος να κατασκευαστει, εχουν ενα πολυ καλο βραχιονα επισης και στιβαρο μοτερ σε κλειστο μεταλικο κουτι.
Ειχα την ευκαιρια να ξηλωσω και να περιποιηθω ενα και το ειδα απο κοντα.Πολλοι τα "γδυνουν" και τα χρησιμοποιουν ετσι.
Το Pioneer που καποτε ειχα και μετανιωσα που εδωσα, ηταν το PLC-590 με βραχιονα audio technica AT-1010:furious3:

έχω ένα headshell από αυτά τα μοντέλα. είναι από μαγνήσιο και ο προηγούμενος κάτοχος με πολύ κόπο το γυάλισε πολύ όμορφα στην πάνω μεριά του.
η μάζα του (10γρ +κάτι ψιλά) ταίριαξε καλά με την ΑΤ95ΕΧ , την οποία είχα πριν σε hs αλουμινίου.
με το headshell της kenwood έπαιξε ακόμα καλύτερα δείχνοντας ότι τα υλικά παίζουν μεγάλο ρόλο.

ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±_Viber_2021-02-07_20-26-09.jpg


διευκρίνισε αν η vta στον βραχίονα του kenwood είναι ρυθμιζόμενη γιατί δεν μπορώ να το διακρίνω από τις φωτογραφίες
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
κάλυψες την πατούρα;
αν ναι, το κενό μέχρι τον άξονα τον "γέμισες" με κάτι να μην κάνει κάποτε "κοιλιά" το ματ;
αν όχι, έλα να σου δώσω butyl rubber 1mm πάχος να πατήσει καλύτερα το ματ... (έχω και 0.5 ή 0.6mm αλλά πρέπει να δω αν είναι ψηλότερο από την πατούρα)..
ξέρεις φαντάζομαι ότι δεν είναι καλό να έρχονται σε άμεση επαφή 2 μέταλλα αν δεν είναι κολλημένα με κάποιον τρόπο.

χαλκός;;, ορείχαλκος;;; τι είναι βρε;; λέγε!!!
πάχος, βάρος... μολόγα!!!! :furious3:
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Είμαι σε φάση δοκιμών από τις 7 το απόγευμα .
Χαλκός είναι θα μπορούσε άνετα να είναι ένα ανεξάρτητο πλατό άλλωστε το βάρος του είναι μεγάλο +πλατό του mk2+Stabiliser.
Δεν καταλαβαίνει τίποτα το θεριό άλλωστε φαίνονται από τις μετρήσεις .
Για τα υλικά που αναφέρεις μέταλλο με μέταλλο έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι μιλάμε για δυο διαφορετικά υλικά θα είχε νόημα φίλε αυτό που αναφέρεις αν θα μιλάγαμε για δυο ίδια υλικά .
Σαν αρχή αυτό που ακούω ...Δεν έχει τελειωμό αυτή η ιστορία .
Περισσότερα όμως θα ειπωθούν όταν θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα ,είμαι σε φάση δοκιμών και τώρα πάω για ύπνο γιατί προβλέπω ότι θα φάω παντόφλα :flipout:
Καλό βράδυ !!!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Japanese Direct Drive Turntables

Το πρώτο MK2 που είχα αγοράστηκε την δεκαετία του 1980 κοντά στις 180.000 δραχμές ,πολλά λεφτά για την εποχή εκείνη .
...

Σίγουρα τόσα;
Γιατί το 1978 που μου πήραν το LUXMAN PD-121, είχε 30.000-35.000 δρχ και το 1200 ήταν λίγο φτηνότερο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Re: Japanese Direct Drive Turntables

Σίγουρα τόσα;
Γιατί το 1978 που μου πήραν το LUXMAN PD-121, είχε 30.000-35.000 δρχ και το 1200 ήταν λίγο φτηνότερο.
100% σίγουρος συγκεκριμένα κάπου το 1988 ,έχω ακόμη τις πληγές από τα γραμμάτια που είχα βάλει .
Με 30.000 δραχμές το 1988 έπαιρνες πλαστικό πικαπ του Lidl.