Samsung QE65Q70T έντονο bleeding

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Πήρα πριν 5 ημέρες την παραπάνω τηλεόραση αλλά διαπίστωσα έντονο bleeding + 4 καμμενα pixel.

Τα πιξελ δε με τρελαινουν τόσο, ομως το bleeding προσωπικά μου φαίνεται έντονο.

Μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη για το αν ειναι αποδεκτό τοσο bleeding και αν είμαι υπερβολικός ή θα προχωρουσατε και εσεις σε αντικατάσταση?
(H λευκή τελεία πάνω στη μέση είναι από το βίντεο. Δυστυχώς αν βάλω σκέτο μαύρο η οθόνη σβήνει και δεν μπορώ να δω που έχει Bleeding)

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση
Ζαχος
 

Attachments

  • IMG_20210201_003841.jpg
    IMG_20210201_003841.jpg
    72.8 KB · Views: 208
  • IMG_20210201_003930.jpg
    IMG_20210201_003930.jpg
    14.8 KB · Views: 208

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Samsung qled 65q70ta

Είναι αρκετό το bleeding. Εγώ θα την επέστρεφα αλλά μπορεί να στο παίξουν τρελιτσα ότι είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια και τα λοιπά. Τα κάνουν αυτά στη samsung. Να είσαι ακάθεκτος και προετοιμασμενος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Samsung qled 65q70ta

Είναι αρκετό το bleeding. Εγώ θα την επέστρεφα αλλά μπορεί να στο παίξουν τρελιτσα ότι είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια και τα λοιπά. Τα κάνουν αυτά στη samsung. Να είσαι ακάθεκτος και προετοιμασμενος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Γνωρίζεις μήπως αν είναι καλύτερα να στραφώ για DOA στον Κωτσόβολο ή να πάω απευθείας στη Samsung?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Samsung qled 65q70ta

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Γνωρίζεις μήπως αν είναι καλύτερα να στραφώ για DOA στον Κωτσόβολο ή να πάω απευθείας στη Samsung?
Πόσες μέρες την έχεις;

Εννοείται DOA.
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Samsung qled 65q70ta

Αύριο θα είναι η 6η μέρα.
Οπότε νομίζω ότι είμαι μέσα στις μέρες που δίνει.
Ωστόσο δε βλέπω να την έχει άλλο διαθέσιμη ο Κωτσόβολος και φοβάμαι μη μπω σε περιπέτειες ακόμα και αν δεχτούν αντικατάσταση...
Έμπλεξα μου φαίνεται...
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Samsung qled 65q70ta

Αύριο θα είναι η 6η μέρα.
Οπότε νομίζω ότι είμαι μέσα στις μέρες που δίνει.
Ωστόσο δε βλέπω να την έχει άλλο διαθέσιμη ο Κωτσόβολος και φοβάμαι μη μπω σε περιπέτειες ακόμα και αν δεχτούν αντικατάσταση...
Έμπλεξα μου φαίνεται...
Μίλα με Κωτσόβολο αύριο..
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Samsung qled 65q70ta

Οκ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...
Άρα δεν είμαι τρελός, αλλά υφίσταται το πρόβλημα...
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Samsung qled 65q70ta

Καλημέρα και καλό μήνα!

Εχω την ίδια και δεν το πάνελ δεν έχει καμία σχεση με το bleeding που σου ετυχε. Σε συνδιασμό με τα pixel Θα έλεγα επιστροφή όπως είναι και νέα
 

panos1024

New member
21 September 2008
39
Re: Samsung qled 65q70ta

Στον κωτσόβολο και μην πεις για bleeding, πες για τα pixel και θα στην αλλάξουν...
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Samsung qled 65q70ta

Πηγα Κωτσοβολο καταγράφηκε εντος ημερων DOA, πηγα και samsung.
Ηρθαν επι τοπου απο Samsung, βγαλανε φωτογραφίες και αυριο μεθαυριο θα ξερουμε αν την δεχτούν για αντικατάσταση.

Ο τεχνικός μου είπε παντως οτι του φάνηκε αρκετό εως πολυ το bleeding.

Αντε να δουμε τι θα πουνε και οι απο πανω.

Θα ενημερωσω μολις εχω νεοτερα.
Σε καθε περίπτωση ευχαριστω τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να γραψουν και με ταρακούνησαν ωστε να το κυνηγήσω!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,882
Re: Samsung qled 65q70ta

Πηγα Κωτσοβολο καταγράφηκε εντος ημερων DOA, πηγα και samsung.
Ηρθαν επι τοπου απο Samsung, βγαλανε φωτογραφίες και αυριο μεθαυριο θα ξερουμε αν την δεχτούν για αντικατάσταση.

Ο τεχνικός μου είπε παντως οτι του φάνηκε αρκετό εως πολυ το bleeding.

Αντε να δουμε τι θα πουνε και οι απο πανω.

Θα ενημερωσω μολις εχω νεοτερα.
Σε καθε περίπτωση ευχαριστω τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να γραψουν και με ταρακούνησαν ωστε να το κυνηγήσω!
Δε θα έχεις πρόβλημα από τη στιγμή που ήρθε τεχνικός και την είδε.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Samsung qled 65q70ta

Αντικατάσταση και μόνο να δεχτείς.
Και άλλα παράπονα έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Μήπως υπήρχε θέμα για αυτό και έπαιξαν προσφορές τελευταία.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Απάντηση: Samsung qled 65q70ta

λογικά θα στην αλλάξουν. είναι πολύ! όπως λενε και τα παιδιά αντικατάσταση μόνο
πχ στη δικιά μου είναι ετσι και χάνει κιόλας γιατί το τηλ είναι λίγο παλιό.
20210201_171314.jpg

Το μόνο αρνητικό κατα τα άλλα που παρατήρησα σήμερα για πρωτη φορά είναι ηχο τσακ σαν συστολής διαστολής και μου φανηκε παράξενο...
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Samsung qled 65q70ta

λογικά θα στην αλλάξουν. είναι πολύ! όπως λενε και τα παιδιά αντικατάσταση μόνο
πχ στη δικιά μου είναι ετσι και χάνει κιόλας γιατί το τηλ είναι λίγο παλιό.
View attachment 176846

Το μόνο αρνητικό κατα τα άλλα που παρατήρησα σήμερα για πρωτη φορά είναι ηχο τσακ σαν συστολής διαστολής και μου φανηκε παράξενο...

Φιλε μου εσυ δε μας δείχνεις ομως τα μαυρα στα οποια φαινεται το backlight bleeding.
Χρειάζεται απολυτο σκοταδι και μαυρη εικονα για να φανει...
Θα με ενδιέφερε παρα πολυ να την δω ετσι οπως σου λεω για να ξερω τι πρεπει να περιμενω και απο τη δική μου
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Samsung qled 65q70ta

έχεις δίκιο. απλά στα πιο πολλά τεστ που εδειχναν μαυρο έσβηνε η οθονη και δεν φαινόταν κατι. οι χειρότερες φωτο είναι αυτές, αλλα η καμερα νομίζω οτι το κάνει να φαίνεται πιο εντονα. Το brightness ειναι στο 40 με μεγιστο το 50(ξέχασα να το αλλάξω σε τερμα)
20210201_221010.jpg
20210201_220956.jpg
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Samsung qled 65q70ta

έχεις δίκιο. απλά στα πιο πολλά τεστ που εδειχναν μαυρο έσβηνε η οθονη και δεν φαινόταν κατι. οι χειρότερες φωτο είναι αυτές, αλλα η καμερα νομίζω οτι το κάνει να φαίνεται πιο εντονα. Το brightness ειναι στο 40 με μεγιστο το 50(ξέχασα να το αλλάξω σε τερμα)
View attachment 176858
View attachment 176859

Η tv σου ειναι άψογη για edge led. Μακάρι να μου την αλλάξουν και να έρθει κάποια αντίστοιχη
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Απάντηση: Samsung qled 65q70ta

Το μόνο αρνητικό κατα τα άλλα που παρατήρησα σήμερα για πρωτη φορά είναι ηχο τσακ σαν συστολής διαστολής και μου φανηκε παράξενο...

Και σε παλιότερα μοντέλα της Samsung έχει αναφερθεί αυτός ο ήχος. Μοιάζει με αυτόν; https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file...ung2.mp4.d393cca5fc307d0c8871e353a94396c7.mp4

Οφείλεται στη συναρμογή των πλαστικών και του πλαισίου. Με το χρόνο θα αποκτήσει μια ανοχή και θα ελαττωθεί.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Re: Απάντηση: Samsung qled 65q70ta

Και σε παλιότερα μοντέλα της Samsung έχει αναφερθεί αυτός ο ήχος. Μοιάζει με αυτόν; https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file...ung2.mp4.d393cca5fc307d0c8871e353a94396c7.mp4

Οφείλεται στη συναρμογή των πλαστικών και του πλαισίου. Με το χρόνο θα αποκτήσει μια ανοχή και θα ελαττωθεί.

το τσικ είναι το ίδιο σε ήχο, αλλά καμία σχέση με αυτο το πράμα(συχνότητα, ένταση). κάνει για κανα 5λεπτο κάποιες φορές (1 στις 4) από ένα τσικ κάθε 10-20 δευτερόλεπτα. Ακούγεται μόνο όταν είναι στο Mute η tv.Αν υπάρχει ήχος δεν το ακουω καν

Κανα νέο από τον TS;
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Απάντηση: Samsung qled 65q70ta

το τσικ είναι το ίδιο σε ήχο, αλλά καμία σχέση με αυτο το πράμα(συχνότητα, ένταση). κάνει για κανα 5λεπτο κάποιες φορές (1 στις 4) από ένα τσικ κάθε 10-20 δευτερόλεπτα. Ακούγεται μόνο όταν είναι στο Mute η tv.Αν υπάρχει ήχος δεν το ακουω καν

Κανα νέο από τον TS;

Λοιπόν δεν έχω απαντήση τόσες μέρες διότι δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Όμως είμαστε σε καλό δρόμο!

Να αναφέρω πήγα από Κωτσόβολο και από service της Samsung.
Την ίδια μέρα ήρθε ο τεχνικός της SAmsung σπίτι μου, την είδε σε απόλυτο σκοτάδι, έβγλε φωτογραφίες και προώθησε το αίτημά μου στα κεντρικά. (Ανεπήσιμα μου είπε ότι θα αντικατασταθεί έτσι όπως το έιδε αυτός.)
Την επόμενη ημέρα και ανεξάρτητα από την Samsung, επικοινώνησε μαζί μου ένας τεχνικός του Κωτσόβολου ο οποίος ζήτησε φωτογραφίες κτλ μέσω email.
Μια μέρα αργότερα και αφού του τις είχα στείλει με πήραν από Κωτσόβολο τηλ και μου είπαν ότι το προώθησαν επίσημα σα βλάβη και θα αντικατασταθεί.
Μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλ από Κωτσόβολο και θα κλείσουμε ημερομηνία ώστε να μου φέρουν τη νέα τηλεόραση στο χώρο μου και να πάρουν την παλιά.

Από Samsung 3 μέρες μετά, δεν έχω ακόμα απάντηση, αλλά μου είχαν πει από την αρχή ότι χρειάζονται έως και 5 εργασιμες για να απαντήσουν.

Δεν ξέρω αν φταίει η υπηρεσία total support του Κωτσόβολου, αλλά γενικά (εφόσον πράγματι αντικατασταθεί όπως μου είπαν) έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος από την αντιμετώπιση.
Ούτε μα ούτε μου... Ούτε δικαιολογίες, ούτε καθυστερήσεις.

Μόλις παραλάβω ενημερώνω ξανά!
Ευχαριστώ!
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Re: Samsung qled 65q70ta

Για οσους ενδιαφερονται θα ηθελα να ενημερωσω οτι χτες παρελαβα τη νεα tv.
Καμμενα πιξελ δεν εχει, αλλα δυστυχως το backlight bleed ειναι χειρότερο...
Τι να πω. Παργματικα το σκεφτομαι να την στειλω παλι για αντικατασταση, αλλα ειναι λιγο ταλαιπωρια η ολη διαδικασια...
Ειπαμε edge led, αλλα οχι και ετσι...
Αν το ηξερα θα εδινα λιγα χρηματα παραπανω και θα πηγαινα σε αλλο μοντελο...