Συμβατοτητα με παλαιο πολυκαναλο!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα εχω την εξης απορια εστω οτι υπαρχει ενας πολυκαναλος 15 ετων και ενα dvd ιδιας ηλικιας και βαζουμε στο dvd να δουμε ενα δισκακι ταινιας με πιο προσφτα φορματ,πχ ο ενισχυτης ειναι dolby digital οπως επεισης και το dvd και το δισκακι ειναι γραμμενο σε dts neo 6.1 η ατμος ,σε αυτη την περιπτωση ο ενισχυτης και το dvd πως το διαχειριζεται? και δευτερον αξιζει η αγορα ενος bluray οταν ο ενισχυτης ειναι παλιος και δεν υποστηριζει τις νεες αποδικοποιησεις ??? ευχαριστω !!!:2thumb22sup:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν ο ενισχυτής υποστηρίζει μόνο Dolby Digital σε οποιαδήποτε ταινία που έχει ήχο άλλο από Dolby Digital / Dolby TrueHD δεν θα πάρεις πολυκάναλο ήχο.
Τα Dolby TrueHD & DTS-HD Master Audio στα δισκάκια περιλαμβάνουν ενσωματωμένο και Dolby Digital ( τα Dolby TrueHD discs ) και DTS απλό ( τα DTS-HD discs ) οπότε θα έχεις surround ήχο σωστό ( απλά όχι την lossless HD μορφή που έχει καλύτερη ποιότητα ήχου ).

Αν το DVD/BluRay player σου έχει δυνατότητες decoding και την αντίστοιχη αναλογική 5.1/7.1 έξοδο με RCA και ο ενισχυτής σου έχει την αντίστοιχη 5.1/7.1 input με RCA τότε θα μπορείς να απολαύσεις και πρότυπα surround που υποστηρίζει ως decoder το player σου αλλά όχι ο ενισχυτής σου.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
ευχαριστω για την αμεση απαντηση ελπιζω να μην κουραζω ,ο ενισχυτης που εχω ειναι ο yamaha rxv-861 μετα απο τοσα χρονια που το εχω αφου καταφερα να στησω το 5,1 συστημα που εχω εβαλα μια ταινεια 5,1 (doldy digital) να δω τελικα πως ειναι ο καθαροαιμος ηχος 5,1 ξεκινωντας βγηκε η το ταμπελακι την οθονη dolby digital στην συνεχεια δεν ηξερα πιο dsp να επιλεξω αυτο που επαιζε ωραια ηταν το στερεο και συγκεκριμενα το επτακαναλο ,δοκιμασα και το sur decode και εκει επαιζε δυνατα μονο το κεντρικο και το σαμπ τα υπολοιπα ηχεια ακουγονταν πολυ σιγα ,μιο dsp ειναι το σωστο για να ακουω ??
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν βάζεις DSP.
Αφήνεις το Dolby Digital ( αν το έχεις αλλάξει, πατώντας το Movie ή το αντίστοιχο κουμπί, δεν θυμάμαι τι από τα 2 έχει ο RXV-861, μέχρι να βγεί η ένδειξη Straight, που σημαίνει ότι κάνει απευθείας decoding το φορμά που στέλνει ο player/δισκάκι ).

Οι εντάσεις είναι λογικό να είναι διαφορετικές... θες ρύθμιση στον ενισχυτή, και εννοείται πως στις ταινίες σπάνια οι ήχοι των πίσω ηχείων πιάνουν την ίδια ένταση με των μπροστινών.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Πραγματικα δεν εχω λογια το ξερω οτι εχω μεινει πισω 20 χρονια !!! το κουμπακι το straight υπαρχει οποτε το σωστο ειναι να παταω αυτο και οχι να επιλεγω dsp!! ωστοσο μπορω να παρω ενα φθηνο blueray μια και ο ενισχυτης εχει hdmi ?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν σε εμποδίζει κάτι.
Απλά αν η TV σου είναι 4K και ο ενισχυτής Full HD ( 1080p ) θα μπορείς να στείλεις μόνο 1080p σήμα στην TV.
Για να έχεις 4K στην TV και ήχο στον ενισχυτή, θα πρέπει να πάρεις ένα blu-ray με δύο εξόδους HDMI ή ένα splitter HDMI -> 2 HDMI, είτε να χρησιμοποιήσεις HDMI πρός την TV από το Blu-ray και οπτική από το blu-ray στον ενισχυτή.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Η τηλεοραση που εχω ειναι μια παλια 42" scarlet full hd και χρσησιμοποιω το scaler της τηλεορασης βεβαια ο ενισχυτης εχει και αυτος scaler me pass through αλλα παιζω με της τηλεορασης!
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Νομίζω ότι μια καλή λύση για την περίπτωσή σου, εφόσον δεν έχεις ήδη, είναι ένα HTPC με blu-ray drive και 5.1 αναλογικές εξόδους ήχου (καθώς είδα ότι ο ενισχυτής σου έχει τέτοιες εισόδους).

Έτσι, θα έχεις 1 πηγή που παίζει τα παντά (δισκάκια blu-ray/DVD/CD, αρχεία mkv/mp4 και φυσικά streaming), θα αποκωδικοποιεί όλα τα πολυκάναλα format ήχου και θα τα σερβίρει έτοιμα στον ενισχυτή σου.

Θα το συνδέσεις (για την εικόνα) με HDMI κατευθείαν στη TV σου (1080p) και όταν μελλοντικά αναβαθμιστείς σε 4K TV, θα μπορείς να κρατήσεις όλο το υπόλοιπο setup σου (ενισχυτής/ηχεία & HTPC) AS-IS.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Πολυ καλο αυτο που μου προτεινεις φιλε μου ωστοσο εαν η πηγη πχ αποδικοποιει atmos o ενισχυτης μου δεν υποστηριζει πατωντας εγω μετα το straight του ενισχυτη τι θα παιζει?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Από το manual του ενισχυτή σου:

Sound field programs and the night listening mode cannot be
selected when the component connected to the MULTI CH
INPUT jacks is selected as the input source.

Κοινώς μετατρέπεται σε ένα απλό 5.1 πράγμα που μπορείς μόνο να αλλάξεις τις εντάσεις των καναλιών.


Υπάρχει καλύτερη λύση πάντως ηχητικά σε σχέση με αυτό που ακούς τώρα. Με ένα απλό Blu-ray γίνεται και ψηφιακή είσοδο ήχου στον ενισχυτή σου και για 7.1 κανάλια.... :cool:
Και συμβατή με μελλοντική εικόνα 4Κ σε TV (έχουν δύο εξόδους HDMI με τη δεύτερη να είναι μόνο για ήχο).

Υποστηρίζεται 8κάναλο PCM από τις HDMI θύρες 1.2a που έχει ο ενισχυτής σου...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν θα έχεις atmos. Απλά θα μπορέσεις να πεις στο blu-ray να κάνει μετατροπή σε πολυκάναλο PCM τον ήχο όλων των format.

Σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσεις να έχεις bass management στον ενισχυτή και ίσως και κάποια DSP (λογικά όχι όλα).