Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Sorry, αλλά μάλλον μπερδεύτηκα... και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω τον ενισχυτή Denon AVR-2313 κι έχω συνδέσει επάνω του με HDMI (άρα HDMI in) τις πηγές :
NOVA sat decoder
Blue Ray
media player

και βγάζουν σήμα σε Monitor 1 (HDMI out), το οποίο οδηγώ στην SONY KDL-55W829B, σε μια είσοδο HDMI (με ARC).

Επίσης, για να βγάζω τον ήχο της τηλεόρασης στον ενισχυτή, έω χρησιμοποιήσει ένα οπτικό καλώδιο.

Το ερώτημα είναι, μπορώ να συνδέσω την τηλεόραση (HDMI out) και να δώσω εικόνα και ήχο στον ενισχυτή σε κάποια είσοδο του ενισχυτή (HDMI in), έτσι ώστε για παράδειγμα να παίξω την εικόνα σε κάποιον προβολέα μέσω του ενισχυτή (Monitor 2 - HDMI out 2)? Αν για παράδειγμα βλέπω Netflix στην τηλεόραση πως θα περάσω την εικόνα μέσω του ενισχυτή στον προβολέα?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Όχι, το 99% των καταναλωτικών τηλεοράσεων ΔΕΝ έχουν έξοδο εικόνας.
Μόνο είσοδο.

Για να δώσεις στον προβολέα εικόνα από κανάλια θα πρέπει να συνδέσεις στον ενισχυτή σου κάποιο DVB-T δέκτη ή TV box.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
85
Με το HDMI περνάει και εικόνα και ήχος. Άρα με την ARC σύνδεση της τηλεόρασης και του ενισχυτή έχεις και ηχο χωρίς να χρειάζεται το οπτικό καλώδιο.
Νομίζω ότι συνδέοντας την τηλεόραση με hdmi σε μία είσοδο του ενισχυτή και την έξοδο του ενισχυτή στο προβολέα θα έχεις αυτό που θέλεις.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
μάλλον ισχύει αυτό που γράφει ο Βασίλης. Το θέμα είναι οκ, τα κανάλια τα παίρνω με τον δέκτη της NOVA. Το Netflix πώς μπορεί να παίξει?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Re: Απάντηση: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

Με το HDMI περνάει και εικόνα και ήχος. Άρα με την ARC σύνδεση της τηλεόρασης και του ενισχυτή έχεις και ηχο χωρίς να χρειάζεται το οπτικό καλώδιο.
Νομίζω ότι συνδέοντας την τηλεόραση με hdmi σε μία είσοδο του ενισχυτή και την έξοδο του ενισχυτή στο προβολέα θα έχεις αυτό που θέλεις.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ΣΤΕΛΝΕΙ εικόνα η τηλεόραση σε έξοδο HDMI.

υ.γ. Για Netflix εφόσον ο ενισχυτής σου δεν υποστηρίζει ARC, θες οπτική ίνα από την TV στον ενισχυτή, ελπίζοντας πως η TV σου υποστηρίζει έξοδο Dolby Digital + μέσω οπτικής ίνας.
Αν όχι, τότε παίρνεις ένα Xiaomi Mi Box S (48euro) και το συνδέεις στον ενισχυτή, και από εκεί δίνεις ότι θέλει η ψυχή σου ( Netflix, Amazon, Youtube, Kodi, Stremio, Cosmote TV, NovaGo, κλπ ) στον ενισχυτή και μετέπειτα σε προβολέα/TV.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Τότε δεν χρειάζεσαι κάτι.
Ανοίγεις netflix στην TV από την δική της εφαρμογή, και στον δέκτη πατάς ως πηγή το TV και έχεις ήχο μέσω της HDMI σύνδεσης ( εννοείται πως πρέπει να έχεις συνδέσει την TV και τον ενισχυτή μεταξύ τους στις θύρες που λένε ARC )
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Τα πρωτόκολλα του HDMI είναι με επικοινωνία μεταξύ των συσκευών.

ΔΕΝ είναι έξοδοι εικόνας και ήχου με την παλιά έννοια του όρου. ΔΕΝ μπορείς να πεις στην TV που έχει ARC να στείλει ήχο από την HDMI ARC σε μια είσοδο του ενισχυτή γιατί πολύ απλά η είσοδος ΔΕΝ υποστηρίζει ARC.

ΟΥΤΕ μπορείς να συνδέσεις μια ηχομπάρα στην έξοδο HDMI out ενός ενισχυτή AV για να στείλεις ήχο στην ηχομπάρα και από κει εικόνα στην TV.

Με το HDMI ξεχνάτε τις πατέντες και ξεχνάτε το μαγείρεμα. Για να στείλει μια συσκευή εικόνα και ήχο στην άλλη πλευρά, θα το κάνει εφ' όσον υπάρχει το EDID της συσκευής που της λέει τι είναι συνδεμένο. Στο EDID δεν προβλέπεται daisy chain HDMI συσκευών.
 

Bandi650

New member
2 August 2020
85
Απάντηση: Re: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

Τότε δεν χρειάζεσαι κάτι.
Ανοίγεις netflix στην TV από την δική της εφαρμογή, και στον δέκτη πατάς ως πηγή το TV και έχεις ήχο μέσω της HDMI σύνδεσης ( εννοείται πως πρέπει να έχεις συνδέσει την TV και τον ενισχυτή μεταξύ τους στις θύρες που λένε ARC )
Έγραψε ότι η τηλεόραση έχει hdmi out.
Η ερώτηση ήταν πως θα δει νετφλιξ στο προβολέα μέσω της τηλεόρασης.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

Βασίλη δεν σε έπιασα...

λοιπόν, συνδέω tv (HDMI ARC) με ενισχυτή (Monitor 1-HDMI out)
ανοίγω tv και βλέπω Netflix

Πώς μπορώ να πάτω την εικόνα μέσω ενισχυτή σε προβολέα (άρα Monitor 2) ?
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

Έγραψε ότι η τηλεόραση έχει hdmi out.
Η ερώτηση ήταν πως θα δει νετφλιξ στο προβολέα μέσω της τηλεόρασης.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δεν ξέρω εαν έχει η τηλεόραση HDMI out. Το έχω βάλει σε παρένθεση για να δηλώσω οτι αυτό θα πρέπει να γίνει για να στείλει εικόνα και ήχο. Η τηλεόραση έχει 4 HDMI και σίγουρα τουλάχιστον ένα από αυτά είναι με ARC.
Η ερώτηση είναι ακριβώς αυτή. Πως θα δω NETFLIX στον προβολέα, ενώ παίζει στην τηλεόραση?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Re: Απάντηση: Re: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

Βασίλη δεν σε έπιασα...

λοιπόν, συνδέω tv (HDMI ARC) με ενισχυτή (Monitor 1-HDMI out)
ανοίγω tv και βλέπω Netflix

Πώς μπορώ να πάτω την εικόνα μέσω ενισχυτή σε προβολέα (άρα Monitor 2) ?

Μόνος τρόπος να πάρεις κάποιο Android TV Box όπως το Xiaomi που ανέφερα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

δεν ξέρω εαν έχει η τηλεόραση HDMI out. Το έχω βάλει σε παρένθεση για να δηλώσω οτι αυτό θα πρέπει να γίνει για να στείλει εικόνα και ήχο. Η τηλεόραση έχει 4 HDMI και σίγουρα τουλάχιστον ένα από αυτά είναι με ARC.
Η ερώτηση είναι ακριβώς αυτή. Πως θα δω NETFLIX στον προβολέα, ενώ παίζει στην τηλεόραση?

ARC=Audio Return Channel
eARC= Enhanced Audio Return Channel.

Δεν έχουν σχέση αυτά με εικόνα. Ούτε και μπορείς να συνδέσεις HDMI ARC/eARC από TV σε μια είσοδο ενισχυτή άλλη χωρίς ARC και να περιμένεις να πάρεις ήχο στον ενισχυτή.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

οκ, κατάλαβα πως μπορείς να
1. δώσεις εικόνα και ήχο στην τηλεόραση μέσω ενισχυτή
2. πάρεις ΜΟΝΟ ήχο (μέσω οπτικής) από την τηλεόραση στον ενισχυτή

Σωστά?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υποστηρίζει η τηλεόραση HDMI out?

οκ, κατάλαβα πως μπορείς να
1. δώσεις εικόνα και ήχο στην τηλεόραση μέσω ενισχυτή
2. πάρεις ΜΟΝΟ ήχο (μέσω οπτικής) από την τηλεόραση στον ενισχυτή

Σωστά?

Και ήχο από την TV προς τον ενισχυτή μέσω HDMI εφ' όσον και τα δύο είναι συνδεμένα σε θύρες HDMI που έχουν την ένδειξη ARC/eARC (αν την έχουν δηλαδή, αλλιώς μόνο με οπτική).
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Επειδή πνίγεται κόσμος βλέπω σε μια κουταλιά νερό.

Από ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΙΚΟΝΑ σε ΆΛΛΟ ΜΕΣΟ.

Για να δείς τηλεόραση ( κανάλια επίγεια ή δορυφορικά ) ή netflix ή youtube ή οτιδήποτε σε ΕΝΑΝ ΠΡΟΒΟΛΕΑ, πρέπει να πάρεις κάποιο Δέκτη DVB-T ή Android TV Box.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Λόγο κόστους, λόγω μη επιθυμητής από τον μέσο καταναλωτή λειτουργίας, και εθιμοτυπικά, η τηλεόραση είναι μέσο προβολής, όχι μέσω αναπαραγωγής για έξοδο εικόνας σε άλλη συσκευή.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Για να μην μπλέξουν με δικαιώματα στα κανάλια; Εδώ κρυπτογραφούν τςι εγγραφές στον σκληρό δίσκο και πλέον δεν προσφέρουν δυνατότητα editing για να κόβεις τις διαφημίσεις.