Βοηθεια για συνθεση atmos.

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Καλησπερα σε ολους,
Ειμαι καινουριος στο φορουμ κ θα ηθελα τη βοηθεια σας για να μεταβω απο setup dolby atmos ηχομπαρας σε κανονικο dolby atmos setup.
O χωρος μου ειναι αρκετα περιορισμενος οπως βλεπετε στις φωτο οσον αφορα την αποσταση ακροασης (2.80 ειναι η αποσταση απο το πασο της κουζινας στον απεναντι τοιχο, οποτε η αποσταση ακροασης, υπολογιζεται χοντρικα στα 1.70 μετρα,με δεδομενο οτι τα front-center speakers θα απεχουν 20 ποντους απ τον τοιχο που βρισκεται η τv aυτη τη στιγμη.

Μιας κ ο χωρος ειναι μικρος, σκεφτομαι οτι η υλοποιηση του atmos μπορει να γινει με atmos -enabled modules τοποθετημενα πανω στα αντιστοιχα front.
Ta surrounds speakers θα τοποθετηθουν πανω στο πασο, οπως ειναι στημμενα κ τα surround που συνοδευουν την ηχομπαρα.
Οποτε συνοψιζοντας, το τελικο συστημα θα ειναι 5.1.2.


Επιλογες
Center-> https://www.skroutz.gr/s/16256385/Klipsch-RP-504C.html
Front (Left / Right) -> https://www.skroutz.gr/s/16256785/Klipsch-RP-600M.html?from=catspan
Surround (Left/Right) -> https://www.skroutz.gr/s/16256486/Klipsch-RP-400M.html?from=catspan

Atmos modules ->
https://www.skroutz.gr/s/16257020/Klipsch-RP-500SA-Dolby-Atmos.html?from=catspan
ή
https://www.skroutz.gr/s/13766258/Klipsch-RP-140SA.html?from=catspan

Receiver:
https://www.skroutz.gr/s/24990948/Denon-AVR-X2700H-Black.html
ή
https://www.skroutz.gr/s/24316948/Denon-AVC-X3700H-Black.html

Υπαρχει προβληματισμος οσον αφορα τον ενισχυτη. Ο 3700h φαινεται να ειναι πιο ολοκληρωμενη επιλογη καθως δινει τη δυνατοτητα εξωτερικης ενισχυσης μεσω του pre-out για οποιοδηποτε channel.(Μελλοντικα)
Επισης φαινεται να εχει κ μεγαλυτερη δυναμη ανα channel απο τον οικονομικοτερο 2700h (δεν ξερω κατα ποσο θα το δω αυτο στην πραξη απο πλευρας αποδοσης)

Subwoofer:
https://www.md-sound.de/Klipsch-R-12SW-12-Zoll-Aktiv-Subwoofer-400-Watt-UVP-war-50000


Αυτες ειναι οι επιλογες που σκεφτομαι, κ θα ηθελα τι γνωμη σας.Οποιοδηποτε σχολιο δεκτο. Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Υγ. Να σημειωσω οτι το σχημα του χωρου ειναι παραλληλογραμο κ απο κει που εχει τραβηχτει η φωτο , απο πισω υπαρχει χωρος τραπεζαριας.
 

Attachments

  • 145191789_2773848132855025_5577452084370554992_n.jpg
    145191789_2773848132855025_5577452084370554992_n.jpg
    71 KB · Views: 254

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Το θέμα δεν είναι ποιος ενισχυτής είναι καλύτερος αλλά και ποιος είναι διαθέσιμος... .

Ο 3700 είναι καλύτερος γενικότερα από τον 2700 και όχι μόνο επειδή έχει δύο κανάλια περισσότερα.

Τα surround ηχεία είναι σε λάθος θέσεις έτσι όπως το υπολογίζεις να το φτιάξεις. Με ένα μεγαλύτερο ακόμα μικρό ραφιού να υπολογίζεις ότι στις ίδιες θέσεις θα είναι.... ακόμα πιο λάθος γιατί θα είναι ψηλότερα ακόμα overall.


Ρίξε και μια ματιά σε αυτά εδώ που είναι απόλυτα νέα σειρά και έχει ό,τι μπορείς να χρειαστείς. Δύο μεγέθη σε κεντρικό, τρία μεγέθη σε bookshelf, τρία μεγέθη σε δαπέδου και φυσικά Height ηχείο για upfiring module ή σε τοίχο.

https://www.mission.co.uk/lx-mk2/
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Όπως είπε ο Λεωνίδας (Pleo) τα surround είναι σε εντελώς λάθος θέση.
Η απόσταση θέασής σου μου βγαίνει στο μάτι γύρω στα 2.2μ, πράγμα που κάνει υπερβολή την επιλογή των RP-600M για front... ακόμα και τα 400αρια για surround είναι υπερβολή, μιας και τα ηχεία όπως είσαι χωροταξικά θα είναι σχεδόν... σαν ακουστικά πάνω στα αυτιά σου λόγω ελάχιστης απόστασης.
Ο πάγκος στην πλάτη του καναπέ παίζει να ντυθεί με art decor ηχοαπορροφητικό υλικό ? γιατί έτσι είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις για τον ήχο σου.

Επίσης... subwoofer Klipsch ΠΟΤΕ ( πιο συχνά προβλήματα στους ενισχυτές συναντάς μόνο σε sub της πλάκας ).

2700H θα σε καλύψει υπερ-άνετα για τον παρόν χώρο.
R-41M για front και surround, R-34C για center.
SVS PB-1000 ή SB-1000 για subwoofer.

Φαντάζομαι η ιδέα του να αλλάξεις την διάταξη του σαλονιού σου (θέση TV, καναπέ, κλπ) δεν παίζει ε ?
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Ευχαριστω πολυ για την απαντησεις. Το ελαβα υποψη αυτο που λετε για τα surrounds αλλα στο εγχειριδιο της dolby αναφερει πως δεν ειναι λαθως να ειναι σε διαφορετικο υψος αν δεν υπαρχει εναλλακτικη.

"If possible, the height of the rear speakers should be the same as the height of the front
speakers. If the room design makes this impractical or impossible, the rear speakers may be
positioned higher than the front speakers. However, we suggest that the height of the rear
speakers not be more than 1.25 times the height of the front speakers. "
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Το θέμα είναι πως πρέπει να στοχεύουν τα αυτιά σου.
Επίσης οι γωνίες που τα έχεις είναι λάθος.
Όπως επίσης, λόγω ότι τα περισσότερα ηχεία στον κάθετο άξονα έχουν μικρή διασπορά, και κακή συμπεριφορά (αλλάζει πολύ ο ήχος τους) καλό είναι το tweeter ( το μικρό μεγαφωνάκι ) να βρίσκεται +/- 10-15cm με το ύψος του αυτιού σου.
Επίσης έτσι όπως τα έχεις τώρα δεν προλαβαίνει να βγει ο ήχος, τσούπ, πάρε πρώτη ανάκλαση στον πάγκο που τα έχεις ακουμπήσει, ακόμα χειρότερος ο ήχος σαν αποτέλεσμα.
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Όπως είπε ο Λεωνίδας (Pleo) τα surround είναι σε εντελώς λάθος θέση.
Η απόσταση θέασής σου μου βγαίνει στο μάτι γύρω στα 2.2μ, πράγμα που κάνει υπερβολή την επιλογή των RP-600M για front... ακόμα και τα 400αρια για surround είναι υπερβολή, μιας και τα ηχεία όπως είσαι χωροταξικά θα είναι σχεδόν... σαν ακουστικά πάνω στα αυτιά σου λόγω ελάχιστης απόστασης.
Ο πάγκος στην πλάτη του καναπέ παίζει να ντυθεί με art decor ηχοαπορροφητικό υλικό ? γιατί έτσι είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις για τον ήχο σου.

Επίσης... subwoofer Klipsch ΠΟΤΕ ( πιο συχνά προβλήματα στους ενισχυτές συναντάς μόνο σε sub της πλάκας ).

2700H θα σε καλύψει υπερ-άνετα για τον παρόν χώρο.
R-41M για front και surround, R-34C για center.
SVS PB-1000 ή SB-1000 για subwoofer.

Φαντάζομαι η ιδέα του να αλλάξεις την διάταξη του σαλονιού σου (θέση TV, καναπέ, κλπ) δεν παίζει ε ?

Αν εχεις στο μυαλο σου να τοποθετηθει η tv στην μπαλκονοπορτα για να εχω μεγαλυτερη αποσταση ακροασης το εχω σκεφτει , αλλα δεν ειναι καθολου πρακτικο να μην υπαρχει προσβαση σε μπαλκονι απ το σαλονι. :(
Η σειρα reference που προτεινεις δεν ειναι κατωτερη σε αποδοση απ την rp? Aν χρησιμοποιησω τα rp 400m για φροντ kai 404c για center?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Rear speakers are not surround speakers.

Σε κάποιες ηχομπάρες της Samsung όμως οι ακτινοβολητές προς τα πάνω είναι τοποθετημένοι στα ηχεία που προβλέπεται να είναι στις θέσεις surround back. Πρόκειται για εκείνες που είναι 7.1.4/9.1.4 και που όπως προβλέπεται από Dolby μεριά, στην περίπτωση αυτή τα πίσω ηχεία upfiring μπαίνουν επάνω στα surround back.

Πάμε παρακάτω. Για να μπουν surround σε 5.1.2 ή 5.1.4 χωρίς να αλλάξεις τον προσανατολισμό, θα πρέπει να δημιουργήσεις λίγο χώρο πίσω και στο πλάι του καναπέ. Δηλαδή να τον φέρεις λίγο πιο μπροστά, ίσως και λίγο πιο δεξιά.
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Αν τον παω πιο δεξια, δεν θα υπαρχει εισοδος για την κουζινα. Επισης οταν λες μπροστα , ποσο μπροστα εννοουμε? η αποσταση θεασης θα ειναι απειροελαχιστη μετα. Μαλλον η ιδεα του home cinema διακριτων parts αρχιζει να φευγει σιγα σιγα...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Τόσο όσο να είναι τα surround στις 100 μοίρες (100 με 120 λένε οι προδιαγραφές). Δηλαδή όχι στο πλάι που θα ήταν οι 90 μοίρες, αλλά λίγο πιο πίσω. Από τη μία πλευρά (SR) γίνεται σχεδόν χωρίς μετακίνηση του καναπέ γιατί υπάρχει χώρος. Από την άλλη όμως (SL) ;

Η απόσταση θέασης με δεδομένο ότι έχεις αυτό το μέγεθος TV μάλλον βελτίωση θα είναι.

Εδώ κοιτάμε να είμαστε όσο γίνεται και επιτρέπει ο χώρος σωστοί. Τέλειο δεν είναι τίποτε, απλώς κοιτάμε να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο σωστό για να έχουμε όσο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα.
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Στο ιδεατο σεναριο που καταφερω να φερω τα L/R surrounds στις σωστες θεσεις,αξιζει το combo 4 x rp400m + rp404c εναντι των 4x R-41M + R-34C?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Για τον έμπορο ναι.
Για την τσέπη σου και το τι θα ακούσεις όπως έχει ο χώρος σου, όχι.
Ειδικά αν δεν σε νοιάζει η μουσική αλλά μόνο οι ταινίες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Θα χρειαστείς καλύτερο sub τουλάχιστον.

Επίσης, οι ενσωματωμένοι ακτινοβολητές στα ηχεία τα καθιστούν εξαιρετικά δύσκολα στην τοποθέτηση. Χρειάζεσαι ξεχωριστούς ακτινοβολητές (upfiring) προκειμένου να μπορείς να στοχεύσεις καλύτερα την ανάκλαση στο ταβάνι σε σχέση με την απόσταση και τη γωνία.
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Θα χρειαστείς καλύτερο sub τουλάχιστον.

Επίσης, οι ενσωματωμένοι ακτινοβολητές στα ηχεία τα καθιστούν εξαιρετικά δύσκολα στην τοποθέτηση. Χρειάζεσαι ξεχωριστούς ακτινοβολητές (upfiring) προκειμένου να μπορείς να στοχεύσεις καλύτερα την ανάκλαση στο ταβάνι σε σχέση με την απόσταση και τη γωνία.

Λεω να του δωσω μια ευκαιρια κ αν το sub δεν με ικανοποιει , να το αντικαταστησω μελλοντικα.Κ χωρις το sub η τιμη του (875 ευρω για 5 δορυφορους + 2 upfiring atmos modules) σε σχεση με την αποδοση του (με βαση reviews που εχω δει) ειναι παρα πολη καλη κατα τη γνωμη μου (για το χωρο μου παντα).Σε σχεση με τους ακτινοβολητες, το θετικο που εχει ειναι οτι μπορεις να ρυθμισεις την κλιση +/- 5 μοιρες ωστε να δεις ποτε εχεις την καλυτερη αποδοση.Βεβαια το τιμημα με το να μπεις στη διαδικασια να φτιαξεις την κλιση του atmos, ειναι οτι ισως χαλας τον προσανατολισμο του Front Left/Right...Θελει δοκιμη..
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Το διλλημα που με ταλανιζει επισης ειναι ναι αν αξιζει να επενδυσω λιγα παρα πανω χρηματα για τον denon 3700 (π ειναι future proof (+4 channels processing) κ σου δινει κ δυνατοτητα pre out) ή να παω στον οικονομικοτερο 2700 κ στο μελλον παω σε κατι αλλο αν θελω να κανω αναβαθμιση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Εάν θέλεις αναβάθμιση από την ηχομπάρα, πρέπει να κοιτάξεις κανονικά ηχεία ραφιού τουλάχιστον και ένα καλό sub. Βέβαια θα βγει λίγο παραπάνω, ειδικά με ένα καλό sub (ένα δεκάιντσο τουλάχιστον).

Τα συγκεκριμένα που κοιτάς, σε περίπτωση που θα ήθελες μελλοντικά να πας σε 5.1.4 (στον 3700 δηλαδή) πως θα το κάνεις; Με αγορά ενός ακόμα ζευγαριού με upfiring; Με τι επιπλέον κόστος και τι θα κάνεις εκείνο το ζευγάρι δορυφόρων χωρίς upfiring που θα περισσέψει;

Ένα σετ με τέσσερα κανονικά Hi-Fi ηχεία ραφιού και κεντρικό και δύο ξεχωριστά upfiring ηχεία θα σου πάει περίπου στα 1000 ευρώ. Θα έχεις όμως τη δυνατότητα να προσθαφαιρείς ό,τι θέλεις, τα upfiring με όσο κλίση θέλεις χωρίς να επηρεάζεται η γωνία των υπόλοιπων ηχείων, και την επιλογή να τα τοποθετήσεις σε τοίχο ψηλά για καλύτερο αποτέλεσμα και θα παίζουν καλύτερα αφού είναι πιο πλήρη ηχεία.
Βέβαια θα πρέπει να προσθέσεις και ένα sub, το οποίο όμως και πάλι θα είναι της επιλογής σου και καλύτερο από το οκταράκι των Focal.

Αυτά εφόσον θέλεις πραγματική αναβάθμιση από την ηχομπάρα που έχεις τώρα και όχι απλά κάτι λίγο καλύτερο και με περιορισμούς.
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου. Ο ενδιασμος μου ειναι αν στο χωρο μου θα ακουσω τεραστιες διαφορες σε σχεση με τα focal αν αγοαρασω κανονικα ηχεια Hifi. Παρολα αυτα θα σου ηταν ευκολο να μου προτεινεις ενα πακετο με F/L/ + C +/LS/RS/ + (Atmos)L/(Atmos)R στην τιμη που λες?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Να συμπληρώσω επίσης ότι τα upfiring modules στα Focal που κοιτούσες, εκτός της δυσκολίας τοποθέτησης, δεν είναι ηχείο δύο δρόμων. Τα ξεχωριστά upfiring modules είναι κανονικά ηχεία δύο δρόμων, που σημαίνει ότι έχουν και μεγάφωνο για τις υψηλές συχνότητες.
Τα upfiring modules ενός δρόμου χρησιμοποιούνται συνήθως σε λύσεις lifestyle όπως είναι οι ηχομπάρες ή τα σετάκια δορυφορικών ηχείων και sub.

Εκείνα δηλαδή που κοιτούσες στην αρχή του νήματος είναι κανονικές λύσεις ηχείων upfiring.

Τώρα σε ό,τι αφορά τη δική μου πρόταση, την έβαλα στην αρχή με την ολοκαίνουργια σειρά της LX MKII Mission, σειρά την οποία παράγγειλα και εγώ για το προσωπικό μου σύστημα.

Η πρότασή μου λοιπόν είναι τα Δύο ζευγάρια LX-2 MKII, κεντρικό το LX-C1 MKII και upfiring ηχεία/height speakers τα LX-3D MKII.
https://www.mission.co.uk/lx-2-mk2/
https://www.mission.co.uk/lx-c1-mk2/
https://www.mission.co.uk/lx-3d-mk2/

Εναλλακτικά για τα surround μπορείς να δεις τα λίγο μικρότερα LX-1 MKII
https://www.mission.co.uk/lx-1-mk2/

Οι τιμές θα βγούν περίπου εκεί που σου είπα.

Έτσι πρέπει να κινηθείς, μαζί με ένα sub και έναν ενισχυτή AV για να πάρεις το μάξιμουμ της απόδοσης σε αναβάθμιση από την lifestyle λύση που έχεις τώρα.
Στην πράξη εκεί είναι το point of diminishing returns, που σημαίνει ότι για να πάρεις κάτι καλύτερο θα πρέπει να δώσεις αρκετά περισσότερα (δηλαδή να κοιτάς μετά πιο ακριβές σειρές ηχείων).
 

nigio

Established Member
22 December 2008
271
Καλημέρα! Δυστυχώς η μόνη εμπειρία που έχω είναι από την ηχομπαρα, κ τότε που την πήρα δεν είχα μπάτζετ για κάτι παραπάνω. Τώρα είναι κ η πανδημία στη μέση οπότε δεν έχω κ τη δυνατότητα να ακούσω κάτι. Με έβαλες σε σκέψεις , η αλήθεια...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
O τρόπος με τα ξεχωριστά upfiring modules σου δίνει εκτός από το καλύτερο ηχείο λόγω σχεδίασης δύο δρόμων, και τη δυνατότητα να εκμεταλλευτείς την τοποθέτηση για καλύτερο 3D αποτέλεσμα στο χώρο σου. Είτε μιλάμε για upfiring τοποθέτηση είτε μιλάμε για (ακόμα καλύτερα) Front Height τοποθέτηση, σύμφωνα με τις δυνατότητες του χώρου σου.