Marantz PM6007 ή Cambridge Audio CXA61

pablack

New member
2 February 2021
4
Καλημέρα σας ,

Ήθελα τη βοήθεια σας μιας και δεν είμαι πολύ σχετικός , στην απόφαση να αναβαθμίσω το παλιό μου δικάναλο ενισχυτή και ηχεία .
Μετα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε 2 επιλογές ηχείων , οι οποίες είναι :
  1. Klipsch RP-600M
  2. Triangle Borea BR03
Η βοήθεια που θα ήθελα είναι στην επιλογή ενισχυτή με την προϋπόθεση ότι θα μπορεί να παίξει καλά με τα παραπάνω ηχεία ( κλίνω προς τα Klipsch).
Κατέληξα σε 2 επιλογές :
  1. Marantz PM6007
  2. Cambridge Audio CXA61
Καταλαβαίνω ότι στο οικονομικό υπάρχει διαφορά , ότι ο Cambridge έχει πληθώρα από επιλογές πηγών σε σχέση με τον Marantz
, ο Marantz έχει τι δυνατότητα ρυθμιστικών Bass , treble , κτλ .
Θα με βοηθούσε η άποψη σας καθώς και εάν έχετε κάποια ενναλακτική επιλογή .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,991
Αγιοι Αναργυροι
καλώς όρισες!

σε σχέση με τους 2 που ανέφερες, αυτός είναι ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ:
https://www.ihoekfrasi.gr/Audio/Hi-Fi-Components/advance-acoustics-xi105-black.html

για ηχεία άσε τα klipsch (εκτός αν έχεις ακούσει και σου αρέσουν) και κοίτα και άλλα.
θα πάρεις προτάσεις από μέλη εδώ, λίγη υπομονή.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου , για να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη ,και να παμε λιγο αναποδα ξεκινωντας τα ηχεια τα συγκεκριμενα τα εχεις ακουσει και τα 2? σε τι χωρο θα παιζουν και το κυριοτερο μετρα αποστασης ακροασης ? σε οτι αφορα τα ηχεια σε αυτο το κοστος εχει παρα πολλες επολογες οπως dali,focal, q aqoustics εκτος και αν τα εχεις ακουσει ολα και εχεις καταληξει στα triangle και στα klipsch και αυτα ειναι αξιολογα και καλα ηχεια ,ωστοσο να ξερεις οτι klispch ειναι ειδικη αγορα και τι εννοω μπορει να ειναι ευκολοδηγητα ,ευαισθητα ηχεια λογω κορνας ωστοσο τα ηχεια αυτα ταιριαζουν αψογα με λαμπατους ενισχυτες σε τραντζιστορατους εαν διαβαζεις σε παλαιοτερα ποστ θα δεις οτι ταιριαζει με primare,holfi , οπου εκει μιλαμε για μεγαλυτερη κατηγορια τιμης,ποιοτητας ,αποδοσης για να μην παρεξηγηθω τα συγκεκριμενα ηχεια ταιριαζουν πιο ευκολα με λαμπατους ! σε τραζιστορατους θελει πιο πολυ ψαξιμο!!! σε οτι αφορα τους ενισχυτες ο ενας ο marantz εχει 45 watt και ο αλλος 60 τα triangle επειδη ειναι εθαισθητα και 8 ωμα παιζουν και με τους 2 ωστοσο θα πρεπει να πας να ακουσεις και τους 2 συνδιασμους απο κοντα για να δεις πως παιζουν !! το θεμα ειναι ενισχυτης και ηχεια να συμληρωνει το ενα το αλλο !!!! :2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
45W είναι πολύ understatement για τον marantz. Το προηγούμενο μοντέλο το οποίο έχει τις ίδιες τροφοδοσίες και τρανζίστορ μετρημένο έβγαζε 2 x 59 W and 2 x 84 W στα 8 και τα 4Ω αντίστοιχα.

https://audio.com.pl/testy/stereo/odtwarzacz-cd-wzmacniacz/2672-cd6006-pm6006

Στον PM6007 έχουν αλλάξει το DAC δίνοντας την επιλογή να έχεις δύο φίλτρα, και έχει ορισμένες ακόμα μικροαλλαγές.
 

pablack

New member
2 February 2021
4
Απάντηση: Re: Marantz PM6007 ή Cambridge Audio CXA61

καταρχάς να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον.
Τα ηχεία δεν τα εχω ακούσει δυστυχώς λόγω της κατάστασης .Οι επιλογές έγιναν καθαρά από αναζήτηση στο διαδυκτιο , αλλά εχω σκοπό όταν ανοίξουν τα καταστήματα , να τα ακούσω πρώτα , πρίν την αγορά ....δεν θα πάω στα τυφλά.
Ο χωρος που θέλω να αξιοποιήσω είναι 40 τμ και η απόσταση ακρόασης είναι 3-4 μέτρα .
Είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση , γιατί η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή , προέρχομαι από ένα vintage set Technics(Su-C100m2 & SE-A1000m2)
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Λογω αποστασης και χωρου θα σου ταιριαζε καλυτερα να πας σε ηχεια δαπεδου !!! εκει οπως καταλαβαινεις ο marantz θα επεφτε λιγος !!!ωστοσο θα πρεπει να μειωσεις την αποσταση 4 μετρα ειναι παρα πολλα!! σκεψου οτι ανα 1 μετρο χανουμε 3 db και χρειαζομαστε διπλασιαμο βατ απο τον ενισχυτη για να τις ιδιες σταθμες που θα ειχαμε στο 1 μετρο!!!:2thumb22sup:
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
741
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Marantz PM6007 ή Cambridge Audio CXA61

...Ο χωρος που θέλω να αξιοποιήσω είναι 40 τμ και η απόσταση ακρόασης είναι 3-4 μέτρα...

Μικρά τα ηχεία για τον χώρο σου, ηχεία δαπέδου πρέπει να τσεκάρεις. Όρισε το budget σου, βρες τα ηχεία και μετά διάλεξε τον ενισχυτή που μπορεί να τα οδηγήσει. Θα συμφωνήσω να αφήσεις τις σκέψεις για Klipsch και θα διαφωνήσω αν μπορείς να κρίνεις τα συγκεκριμένα με μια σύντομη ακρόαση. Εντυπωσιάζουν στην αρχή αλλά μετά κουράζουν, βέβαια μετά είναι αργά όταν τα χεις αγοράσει. Ήμουν παθών.


...προέρχομαι από ένα vintage set Technics(Su-C100m2 & SE-A1000m2)

Αν το έχεις ακόμα και είναι σε λειτουργική κατάσταση κράτησε το, τουλάχιστον για την ώρα. Προσωπικά δε θα το άλλαζα με τους ενισχυτές που ανέφερες. Ζήσε με τα νέα ηχεία και δες αν ο ενισχυτής μπορει να τα οδηγήσει, αν δε μπορεί κοιτάς μετά για ενισχυτή αλλά ζήσε με τα ηχεία. Άλλο να τα χεις κάποιους μήνες στο σπίτι και άλλο να τα ακούσεις μισή ώρα στο κατάστημα.
 

pablack

New member
2 February 2021
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Marantz PM6007 ή Cambridge Audio CXA61

Μικρά τα ηχεία για τον χώρο σου, ηχεία δαπέδου πρέπει να τσεκάρεις. Όρισε το budget σου, βρες τα ηχεία και μετά διάλεξε τον ενισχυτή που μπορεί να τα οδηγήσει. Θα συμφωνήσω να αφήσεις τις σκέψεις για Klipsch και θα διαφωνήσω αν μπορείς να κρίνεις τα συγκεκριμένα με μια σύντομη ακρόαση. Εντυπωσιάζουν στην αρχή αλλά μετά κουράζουν, βέβαια μετά είναι αργά όταν τα χεις αγοράσει. Ήμουν παθών.




Αν το έχεις ακόμα και είναι σε λειτουργική κατάσταση κράτησε το, τουλάχιστον για την ώρα. Προσωπικά δε θα το άλλαζα με τους ενισχυτές που ανέφερες. Ζήσε με τα νέα ηχεία και δες αν ο ενισχυτής μπορει να τα οδηγήσει, αν δε μπορεί κοιτάς μετά για ενισχυτή αλλά ζήσε με τα ηχεία. Άλλο να τα χεις κάποιους μήνες στο σπίτι και άλλο να τα ακούσεις μισή ώρα στο κατάστημα.

Δυστυχώς έχει βγάλει διάφορα θέματα και επικοινώνησα για επισκευή . Επισκευάζεται, αλλά το κόστος κυμαίνεται από 200-300 και γι’ αυτό μπαίνω στη διαδικασία αλλαγής . Για ηχεία πάντως ο χώρος μιας και είναι σαλονο-κουζινα και είναι έτσι διαμορφωμένος , αναγκάζομαι να πάω σε bookshelf ,δεν έχω τη δυνατότητα για δαπέδου. Ψάχνω να βρω τη βέλτιστη λύση , βάση budget το οποίο είναι γύρω στα 1500 , για ηχεία και ενισχυτή .Πρέπει να πάω να ακούσω , να καταλήξω πρώτα σε ηχεία και να τα δέσω με το σωστό ενισχυτή .Αυτά βέβαια όταν πλέον ανοίξουν ξανά τα καταστήματα. Ευκαιρία λοιπόν για μπόλικη αναζήτηση , έτσι ώστε να πάω και να δω ποιο στοχεύμενα .
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς όλο αυτό που ζούμε είναι τελείως αντιφατικό.
Τι εννοώ?
Ενώ υπάρχουν οι συνθήκες με την παραμονή στο σπίτι για να γίνουν ακροάσεις και να αξιοποιηθούν τα συστήματα ή να αποκτήσει κάποιος κάτι από την αρχή,
ωστόσο η ψυχολογία είναι κακή και το χειρότερο δεν μπορεί να πάει κάποιος να ακούσει, είτε σε καταστήματα είτε ακόμη καλύτερα στο χώρο του τον εξοπλισμό που θέλει.
Εάν κάποιος δεν είναι σε κάποιο βαθμό κατασταλαγμένος στο τι θέλει και ζητάει μέσω της εμπειρίας, ειναι πολύ πιθανό να οδηγηθεί σε λάθος επιλογή.
Σε κάθε περίπτωση, ας γίνει τουλάχιστον έρευνα αγοράς σε θεωρητικό επίπεδο, ας ληφθούν υπόψη οι συμβουλές από τα μέλη εδώ και έπειτα προχωράς σε όποια επιλογή.
Κάνε όμως το σημαντικότερο, προσπάθησε να ζωγραφίσεις ή να αποτυπώσεις σε χαρτί το χώρο μπας και σου γίνει καμία πρόταση για σωστή τοποθέτηση του οποίου συστήματος στο χώρο σου.
Αυτά και καλή επιτυχία στην επιλογή σου
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Marantz PM6007 ή Cambridge Audio CXA61

Δυστυχώς έχει βγάλει διάφορα θέματα και επικοινώνησα για επισκευή . Επισκευάζεται, αλλά το κόστος κυμαίνεται από 200-300 και γι’ αυτό μπαίνω στη διαδικασία αλλαγής . Για ηχεία πάντως ο χώρος μιας και είναι σαλονο-κουζινα και είναι έτσι διαμορφωμένος , αναγκάζομαι να πάω σε bookshelf ,δεν έχω τη δυνατότητα για δαπέδου. Ψάχνω να βρω τη βέλτιστη λύση , βάση budget το οποίο είναι γύρω στα 1500 , για ηχεία και ενισχυτή .Πρέπει να πάω να ακούσω , να καταλήξω πρώτα σε ηχεία και να τα δέσω με το σωστό ενισχυτή .Αυτά βέβαια όταν πλέον ανοίξουν ξανά τα καταστήματα. Ευκαιρία λοιπόν για μπόλικη αναζήτηση , έτσι ώστε να πάω και να δω ποιο στοχεύμενα .

Υπαρχει και η αλλη λυση φιλε μου !! ο χωρο σου χρειαζεται ηχεια δαπεδου για το απλο λογω οτι τα ηχεια βασης δεν θα μπορουν να καλυψουν με τιποτα τις χαμηλες συχνοτητες στο χωρο σου , οποτε κανεις την ενδιαμεση λυση αγοραζεις ηχεια βασης των 300 ευρω! ενισχυτη που να βγαζει εξοδο σαμπ ! και ενα σαμπ για μουσικη !!! η τοποθετηση του σαμπ θεωρω οτι ειναι ευκολη, το μονο μειονεκτημα που θα υπαρχει ειναι οτι τα ηχεια θα παιζουν πληρους φασματος παραλληλα με το σαμπ !!! δεν θα μπορεις να τα κροσαρεις αλλα τουλαχιστον θα εχεις σαμπ!! με συνολικο κοστος 1500 ευρω μπορεις να βρεις καλα ηχεια,ενισχυτη και σαμπ!! πχ dali spector,yamaha s 501 ,sub sunfire μια ιδεα σου δινω!!!:2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Μπορεί να κροσάρει sub και ηχεία με τις κατάλληλες επιλογές σε ενισχυτή και sub.

Ένα SVS της σειράς 1000 έχει στην έξοδό του high pass φίλτρο στα 80Hz.
Ένας Advance Paris Χ-i75 ή X-i105 έχει pre-out και main-in με γέφυρες.

Η σύνδεση γίνεται με το sub να παρεμβάλλεται στις συγκεκριμένες εισο-εξόδους και βουαλά, έχεις και low pass φίλτρο για το sub (το ρυθμιστικό στο sub) και high pass φίλτρο για τα τελικά στάδια του ενισχυτή που θα παίρνουν σήμα από 80Hz και πάνω για να οδηγήσουν τα ηχεία.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Μπορεί να κροσάρει sub και ηχεία με τις κατάλληλες επιλογές σε ενισχυτή και sub.

Ένα SVS της σειράς 1000 έχει στην έξοδό του high pass φίλτρο στα 80Hz.
Ένας Advance Paris Χ-i75 ή X-i105 έχει pre-out και main-in με γέφυρες.

Η σύνδεση γίνεται με το sub να παρεμβάλλεται στις συγκεκριμένες εισο-εξόδους και βουαλά, έχεις και low pass φίλτρο για το sub (το ρυθμιστικό στο sub) και high pass φίλτρο για τα τελικά στάδια του ενισχυτή που θα παίρνουν σήμα από 80Hz και πάνω για να οδηγήσουν τα ηχεία.

αυτο ειναι το καλυτερο και τα εχει ολα!! τα ηχεια θα παιζουν ξεκουραστα το σαμπ θα οργωνει με το χαμηλο του !!! απλως εχω την εντυπωση οτι οικονομικα θα ανεβει λιγο !!:2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Με Advance X-i75 και SVS PB-1000 και ένα ζευγάρι ηχείων βάσης είναι spot on και στην τιμή. Ακριβώς θα έλεγα.
 

pablack

New member
2 February 2021
4
Απάντηση: Re: Marantz PM6007 ή Cambridge Audio CXA61

Παιδιά ευχαριστώ πόλυ που ασχοληθήκατε και για τις προτάσεις σας . Μπήκα στο τρυπάκι μέχρι να ανοίξουν τα καταστήματα και ψάχνω τις προτάσεις σας .Σίγουρα αλλαξα γνώμη για τα ηχεία που ανέφερα στην αρχή και θα ήθελα να δοκιμάσω να ακούσω και άλλους κατασκευαστές , πχ Dali .Οσον αφορά το παλιό σετάκι Technics(Su-C100m2 & SE-A1000m2) επειδή έχει βγάλει κάποια θέματα στο Selector , οπού πηδάει τις πήγες και πολλές φορές πατώντας το Standby/on αλλάζει πάλι πήγες , το balance με το γνωστό γρατζούνισμα και επίσης η μπαταρία VBO που έχει ,αφαιρέθηκε γιατί ήταν off .Ο SE-A1000M2 , έχει πρόβλημα με την έξοδο από αριστερά , καθώς επίσης δεν παίζει και το αριστερό Vu-Meter , πιθανόν γιατί δεν έχει έξοδο από εκεί . Επίσης η πλακέτα όπου έχει τον φωτισμό backlight , δεν ανάβει στα αριστερά κ , ανάβει μόνο η πλευρά στα δεξιά . Από ότι διάβασα , με όλα αυτά και ότι είναι γενικά παλιός , αν και δεν έχει παίξει αρκετά , θέλει όχι μόνο επισκευή αλλά αναβάθμιση. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι αγοράζοντας καινούριο , είναι η πιο σοφή επιλογή. Με τις υποδείξεις σας , σκέφτομαι τον Advance X-I75 ή και τον μεγαλύτερο καθώς και τον Cambridge 81. Για το Sub που αναφέρατε , σίγουρα θα βοηθήσει και θα καλύψει το κομμάτι που θα χάσω αγοράζοντας bookshelf , αλλά θα το δω σε δεύτερη φάση , αφού βρω ηχεία που να με καλύπτουν ακουστικά και γενικά να δω πόσο μπορούν να γρμίσουν το χωρο που θα ακούω ( είπαμε 40 τμ και η απόσταση μπορεί να φτάσει τα 2,5-3 μέτρα)
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Μπορεί να κροσάρει sub και ηχεία με τις κατάλληλες επιλογές σε ενισχυτή και sub.

Ένα SVS της σειράς 1000 έχει στην έξοδό του high pass φίλτρο στα 80Hz.
Ένας Advance Paris Χ-i75 ή X-i105 έχει pre-out και main-in με γέφυρες.

Η σύνδεση γίνεται με το sub να παρεμβάλλεται στις συγκεκριμένες εισο-εξόδους και βουαλά, έχεις και low pass φίλτρο για το sub (το ρυθμιστικό στο sub) και high pass φίλτρο για τα τελικά στάδια του ενισχυτή που θα παίρνουν σήμα από 80Hz και πάνω για να οδηγήσουν τα ηχεία.

φιλε μου pleo θελω να σου κανω μια ερωτηση,εστω οτι εχουμε τον συγκεκριμενο ενισχυτη και συνδεσουμε ενα οποιοδηποτε ενεργο σαμπ στις εσο -εξοδους μπορουμε να πειραματιστουμε με το κροσοβερ του σαμπ δηλ να δοκιμασουμε απο τα 80 xz που αναφερεις πχ 70,75,60 αναλογα με αυτα που αναγραφεται πισω στο σαμπ ! η ειναι κλειδωμενο στα 80 και τελος !! σε ρωταω γιατι σκεφτομαι και εγω στο δικαναλο ηχο που εχω να καρτησω τα ηχεια μου bowerws wilkins dm 302 αλλαξω το σαμπ που εχω τωρα με κατι καλυτερο και να παρω ενα συγρονο ολοκληρωμενο ενισχυτη αλλα θελω τα ηχεια να παιζουν κροσαρισμενα να μην ειναι πληρους φασματος ουτε να μπω στην διαδικασια να κανω hook up συνδεση!!!:2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
φιλε μου pleo θελω να σου κανω μια ερωτηση,εστω οτι εχουμε τον συγκεκριμενο ενισχυτη και συνδεσουμε ενα οποιοδηποτε ενεργο σαμπ στις εσο -εξοδους μπορουμε να πειραματιστουμε με το κροσοβερ του σαμπ δηλ να δοκιμασουμε απο τα 80 xz που αναφερεις πχ 70,75,60 αναλογα με αυτα που αναγραφεται πισω στο σαμπ ! η ειναι κλειδωμενο στα 80 και τελος !! σε ρωταω γιατι σκεφτομαι και εγω στο δικαναλο ηχο που εχω να καρτησω τα ηχεια μου bowerws wilkins dm 302 αλλαξω το σαμπ που εχω τωρα με κατι καλυτερο και να παρω ενα συγρονο ολοκληρωμενο ενισχυτη αλλα θελω τα ηχεια να παιζουν κροσαρισμενα να μην ειναι πληρους φασματος ουτε να μπω στην διαδικασια να κανω hook up συνδεση!!!:2thumb22sup:

Η απάντησή μου αφορούσε τη σειρά 1000 της SVS αποκλειστικά. Η συγκεκριμένη σειρά έχει στην έξοδο line fix φίλτρο στα 80Hz και έτσι επιτρέπει τη σύνδεση που περιέγραψα σε ενισχυτή με συγκεκριμένες γέφυρες, όπως επίσης περιέγραψα.

Το ποιο sub κάνει τι και πως, θέλει ειδικό ψάξιμο γιατί υπάρχουν διαφορές. Άλλα δεν έχουν καθόλου φίλτρο, άλλα έχουν σταθερό και άλλα (σπάνια) το έχουν να είναι και ρυθμιζόμενο.

Επομένως δεν υπάρχει γενική απάντηση σε αυτό. Όχι με οποιοδήποτε sub δηλαδή αλλά με sub που έχει τη δυνατότητα αυτή.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Η απάντησή μου αφορούσε τη σειρά 1000 της SVS αποκλειστικά. Η συγκεκριμένη σειρά έχει στην έξοδο line fix φίλτρο στα 80Hz και έτσι επιτρέπει τη σύνδεση που περιέγραψα σε ενισχυτή με συγκεκριμένες γέφυρες, όπως επίσης περιέγραψα.

Το ποιο sub κάνει τι και πως, θέλει ειδικό ψάξιμο γιατί υπάρχουν διαφορές. Άλλα δεν έχουν καθόλου φίλτρο, άλλα έχουν σταθερό και άλλα (σπάνια) το έχουν να είναι και ρυθμιζόμενο.

Επομένως δεν υπάρχει γενική απάντηση σε αυτό. Όχι με οποιοδήποτε sub δηλαδή αλλά με sub που έχει τη δυνατότητα αυτή.

καταλαβα απο οτι βλεπω η συνδεσιμοτητα και το κροσαρισμα μεταξυ σαμπ και ολοκληρωμενου θελει πολυ ψαξιμο! αξιζει τον κοπο να παρω ενα παλιο 10 ετιας μεγαλης σειρας πολυκαναλο και να παρω ενα καλο σαμπ και να παιζω σε 2,1και να εκμεταλευτω και στο dac που εχει με το cd player που εχω η ειναι καπως??υπαρχουν μεγαλες σειρες πολυκαναλων σε μτχ σε πολυ οικονομικες τιμες! με το πολυκαναλο δεν θα εχει θεμα με το κροσαρισμα για αυτο εχω φαει σκαλωμα!!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν είναι να πάρεις πολυκάναλο επειδή πραγματικά τον χρειάζεσαι παρ' τον.
Αλλά όχι για το κροσαρισμα του Sub. Το κροσαρισμα στο δικάναλο που είναι για μουσική, σωστό είναι να γίνεται στο αναλογικό πεδίο. Όχι στο ψηφιακό του Home Cinema.
Για να το πετύχεις, επίλεξε από την αρχή το κατάλληλο Sub.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα φιλε μου τι εννοεις αναλογικο πεδιο? και τι πρεπει να προσεξω για να βρω το καταλληλο sub !! τωρα οπως ειμαι με το υπαρχον συστημα τα ηχεια μου παιζουν αναγκαστικα πληρους φασματος και το σαμπ ακολουθει ,το προβλημα ειναι οτι τα ηχεια λογου μικρου γουφερ αμα θελω να ακουσω πιο δυνατα δεν ακολουθουν ευκολα το sub πανω! εκανα δοκιμη με πολυκαναλο και ειδα οτι κροσαρισμενα στα 80 xz επαιζαν πιο δυνατα τα γουφερ δεν ζοριζονταν και το sub επαιζε και αυτο στον ιδιο χωρο πιο δυνατα! αλλα δεν μου παει να αλλαξω το δικαναλο για να παρω πολυκαναλο και να το εχω ακουω αποκλειστικα δικαναλη μουσικη!!! :ernaehrung004:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Πάντως έχεις πολυκάναλο που έχει bass management, δεν έχεις; Ποιος ο λόγος να κοιτάς για κάτι... ίδιο σε μεταχειρισμένο;

Ενδεχομένως η λύση που θες για δικάναλο να είναι κάτι τέτοιο:

https://www.minidsp.com/component/content/article?id=282


Αλλιώς θέλει ψάξιμο με τα sub και με ποιον ενισχυτή θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς τις εισοεξόδους που θα έχουν στα φίλτρα τους. Ακόμα πιο ιδανικά, εγώ θα ήθελα να επιλέγεται και το φίλτρο εξόδου σε συχνότητα αλλά και η κλίση του φίλτρου και ο τύπος του φίλτρου.

Αλλά ΟΚ, επίσης και η γιαγιά μου θα ήθελε ρόδες για να λέει ότι είναι πατίνι... :rolleyes::p