Αλλαγή μητρικής πλακέτας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 September 2012
21
Καλησπέρα, εχω ένα παλιό κινητό με μεγάλη οθόνη με αναλογία 16:9 που μου αρέσει πολύ και δεν βγαίνουν πια τέτοιες οθόνες. Αναρωτιέμαι αν γίνεται να αλλάξω τα σωθικά του (μητρική επεξεργαστή μνήμη) και να κρατήσω την οθόνη. Ξέρει κανένας;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν εννοείς να βάλεις άλλη μητρική νεότερη, με άλλο επεξεργαστή, GPU, κλπ... τότε δυστυχώς όχι.
Θα πρέπει να ταιριάξουν πολλά πράγματα για να γίνει κάτι τέτοιο, καθώς και να κάνεις και αρκετές παρεμβάσεις ο ίδιος σε βύσματα, software (firmware) και hardware.
Αν θες νεότερο κινητό, πιο γρήγορο, με 16:9 οθόνη, μπορείς να βρείς σε καλή τιμή κάτι σαν το HTC U11 από κανά ebay.
Ακόμα και σήμερα παραμένει ένα ταχύτατο τηλ αν αυτό ζητάς.
 
22 September 2012
21
Σε ευχαριστώ πολύ. Αλλα θέλω πολύ να κρατήσω τις 6,44 ιντσες μου. Ειναι η μεγιστη οθόνη που χωράει στην τσέπη, πιάνεται με το ένα χέρι, βλέπω εύκολα ταινίες κτλ. Δεν θέλω να πάω σε 5,5.
Νομίζω οτι κάπως θα γίνεται. Θα ρωτήσω και αλλού πριν εγκαταλήψω την προσπάθεια και μαλλον παω σε πιο μεγάλη αναλογία δυστυχώς.
 
22 September 2012
21
Αυτό ειναι πιο παλιό και απο το δικό μου :D Εχει παραπλήσια απόδοση με το mi max 2 μου οπότε δεν εχει νόημα να το αγοράσω και να μειώσω και την οθόνη μου. Ευχαριστώ πάντως.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Αλλαγή μητρικής πλακέτας

Καλά κάνεις αλλά ε,όπως και να το κάνεις,άλλο Samsung και άλλο Xiaomi,τουλάχιστον μεταξύ Α9 και Mi Max 2.
 
22 September 2012
21
Ο καθένας δένεται με τα τηλεφωνα που είχε (και τις μαρκες γενικότερα ολων των αντικειμένων) αν εκανε καλά την δουλειά του.
Το πιο ειναι καλύτερο θα το κρινουν ανεξάρτητοι κριτές-δοκιμαστές οπως στην προκειμένη το kimovil (δεν εχω καποιο άλλο υπόψην), ομως και αυτό δεν ειναι απόλυτο αναλόγως τι ζητάει ο καθένας. π.χ το samsung εχει καλύτερη κάμερα ενώ το xiaomi καλύτερη μπαταρία. Στις αποδόσεις απο antutu και geekbench ειναι παρόμοια. Αξιόπιστα ειναι και τα δύο.
Εμένα, όπως ειπα απο το πρωτο μήνυμα, με ενδιαφέρει πολύ η οθόνη του mi max 2 και θέλω να την κρατήσω αν γίνεται με κάποιο τρόπο και να αλλάξω τα άλλα εξαρτήματα. Δεν θέλω να τσακώνομαι τώρα για το πιο κινητό είναι καλύτερο. Ευχαριστώ.