Συνδεση τηλεορασης με ηχοσυστημα

dinospao

New member
25 July 2010
24
Γεια σας παιδια.
Εχω ενα ηχοσυστημα sony str dg700. Πηρα μια τηλεοραση Samsung και θελω ο ηχος να βγαινει απο τα ηχεια του ηχοσυστηματος. Θελω ομως να το συνδεσω με hdmi. Η τηλεοραση πισω εχει hdmi arc και το ηχοσυστημα 3 εξοδους hdmi. Συνδεσα το hdmi με την εξοδο monitor out αλλα δεν γινεται κατι. Στο μενου της τηλεορασης εχει εκτος απο τα ηχεια, την επιλογη για οπτικη και hdmi που οταν το πατησω παλι δεν γινεται κατι. Μπορειτε να με βοηθησετε; ευχαριστω
 

dinospao

New member
25 July 2010
24
Ευχαριστω για την απαντηση. Απλα δεν καταλαβα και πολλα. Με λιγα λογια, κατευθειαν με το καλωδιο μονο δεν μπορω να εχω ηχο. Πρεπει να αγορασω ενα hdmi extractor; αν μπορειτε να μου τα εξηγησετε λιγο πιο απλα
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εξακρίβωσε πρώτα αν η τηλεόραση σου έχει έξοδο HDMI (όχι είσοδο, εισόδους έχει έτσι κι' αλλιώς). Ή αν δεν μπορείς δώσε μας το ακριβές μοντέλο, για να ψάξουμε.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,866
Αθήνα
Μήπως υπάρχει κάποιο menu για το HDMI στον SONY που να ορίζει σαν είσοδο του ήχου το HDMI;

στη σελ 167 του e-manual της TV λέει:

Ο ήχος της τηλεόρασης δεν αναπαράγεται μέσω του δέκτηAV.

Ελέγξτε την τροφοδοσία και τις ρυθμίσεις του δέκτη A/V.β€’ Όταν συνδέετε το οπτικό καλώδιο ανάμεσα στην τηλεόραση και τον δέκτη A/V,βεβαιωθείτε ότι η έξοδος ήχου έχει ρυθμιστεί σε Οπτική στην τηλεόραση.β€’ Σε περίπτωση σύνδεσης HDMI-eARC, βεβαιωθείτε ότι είναι συνδεδεμένο στηνειδική θύρα HDMI eARC της τηλεόρασης. Ωστόσο, η λειτουργία eARC μπορεί ναχρησιμοποιηθεί μόνο όταν ο δέκτης A/V υποστηρίζει τη δυνατότητα eARC.
 

dinospao

New member
25 July 2010
24
Δηλαδη με hdmi δεν θα δουλεψει. Αν τα συνδεσω με οπτικη ινα θα δουλεψει κανονικα;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ναι, θα δουλέψει με οπτική.

Οπως προκύπτει από τα χαρακτηριστικά των συσκευών σου TV και AV Receiver.
Η τηλεόραση σου ΔΕΝ έχει έξοδο HDMI.
Έχει όμως ψηφιακή οπτική έξοδο.
Ο AV ενισχυτής της Sony έχει όμως ψηφιακές οπτικές εισόδους (4).
Συνεπώς θα χρειαστείς μόνο ένα καλώδιο οπτικής ίνας για τη σύνδεση.
Σαν αυτό.

20151118095344_hama_optical_audio_cable_tos_male_tos_male_3m_123215.jpeg
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,866
Αθήνα
Απάντηση: Re: Συνδεση τηλεορασης με ηχοσυστημα

Δηλαδη με hdmi δεν θα δουλεψει. Αν τα συνδεσω με οπτικη ινα θα δουλεψει κανονικα;

Από τα 3 HDMI της TV, το ARC (που το λέει eARC) πρέπει λέει να είναι συμβατό με το HDMI του AV.
Δες στα menu του SONY, μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση.
Επειδή είναι παλιό μοντέλο, ίσως δεν έχει ARC.
Όπως λέει και ο Sonus Naturalis, με οπτική ίνα θα δουλέψει, αλλά δεν θα έχεις volume control από το RC της TV.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,658
Αθήνα
Το ARC/eARC της TV ΔΕΝ είναι για να συνδεθεί σε οποιαδήποτε είσοδο HDMI. Μόνο σε συγκεκριμένη HDMI κάποιας συσκευής που έχει την ένδειξη ARC/eARC (η θύρα). Ο STR-DG700 δεν διαθέτει κάτι τέτοιο επομένως δεν πρόκειται να πάρει ήχο ακόμα κι αν το συνδέσει σε κάποια από τις HDMI εισόδους του.
Όπως δεν θα γινόταν ούτε με οποιονδήποτε ενισχυτή AV πέραν της θύρας HDMI ARC/eARC.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Εγω παντός την τηλεωραση μου βεβαια ειναι παλιά.
Την εχω συνδεσει με καλώδιο 3 jack στην είσοδο των ακουστικών και μετα φεύγει ένα left και right και πηγαίνει σε καποια είσοδο στον ενισχυτή μου
Βεβαια παιζει αναλογικά.
Ετσι εχω κανει και στο tv box που εχω αν και αυτό έχει έξοδο με οπτική αλλα επειδή ο ενισχυτης μου είναι ολοκληρομενος αναλογικός δεν έχει ψηφιακή είσοδο η εξοδο; μπερδευτικα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η λύση αυτή για την τηλεόραση (από την έξοδο ακουστικών) είναι η χαλμηλότερη που μπορεί να βρεθεί από πλευράς ποιότητας. Αλλά τι να γίνει, άμα δεν υπάρχει άλλος τρόπος;
Από το ολότελα... :nounder:

Από το TV Box πάντως η ποιότητα θα είναι καλύτερη (Line Out).