Αγορά νέου συστήματος για το σαλόνι On a budget

gerogePs

New member
31 August 2013
50
Kαλησπέρα σε όλους,
Επιστρέφω μετά από καιρό καθώς προσπαθώ να αναβαθμίσω το σύστημα μου, ή μαλλον να το ανατρέψω. Ενδιαφέρομαι να χτίσω ένα σύστημα 95% για χρήση με πικάπ.

Αυτή τη στιγμή έχω δύο πικάπ CEC st510 και Technics SL-BD20 καμια 15αριά δικούς μου δίσκους, και καμιά 80άρα ακόμη όταν πείσω τον πατέρα μου να μου τα δώσει. Τα ακούσματά μου είναι : Hip-hop, Clasic Rock , Blues αλλά γενικά ότι μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Σκεφτόμαι στο μέλλον να πήγαινα στο at-120x/ κανά Reloop αλλά το βάζω σε δέυτερη μοίρα, καθώς έχω παραγγείλει AT3600L για να αναβαθμίσω τον ήχο μου και πιστέυω ότι τα ηχεία+ ενισχυτής προηγούνται. Με budget +- 500ε ψιλό έχω καταλήξει σε ενισχυτή τον:

Yamaha A-S201 ή A-S301
ωστε να χρησιμοποιώ την προενίσχυσή του, και άν αργότερα πάρω Phono stage να το συνδέσω στα aux. Διαφορετικά υπάρχει και η εναλλακτική να πάρω τώρα ενα οικονομικό phono stage (πχ pp400 με κάποιον ενισχυτή χωρίς phono είσοδο και στο μέλλον να προχωρήσω σε iFi Audio Zen Phono.

Για ηχεία δεν έχω καταλήξει. Έκλεινα προς τα Dali Spector 2 αλλά σκέφτομαι επίσης για Magnat Tempus 33, Q-Acoustics Q3020i ή κάποιο άλλο που μου προτείνετε.

Κάποιοι φίλοι μου πρότειναν να πάω σε ενισχυόμενα με αυτό το budget και κοίταγα τα Αdam t7v και yamaha hs7 αλλά σε αυτά θα χρειαστώ λογικά και ένα τρόπο να αλλάζω την ένταση, και ένα Phono preamp.

Ο χώρος μου είναι περίπου 20τμ όπως φαίνεται στη φώτο, και μάλλον θα μπεί αρχικά πάνω σε έπιπλο. με απόσταση ακοής τα 2-3 μετρα.

Στη πρώτη φώτο φαίνεται το σαλόνι μου, και στη δέυτερη με κίτρινο πού θα μπουν κατά πάσα πιθανότητα με όσα έχω διαβάσει για πώς τοποθετούνται, αν και η θέση 2 είναι μια άλλη που σκέφτομαι οτι θα μαρεσε όσων αφορά το τρόπο ακρόασης.


Εχετε να μου προτείνετε κάτι με βάση αυτά που ζητάω, πού να κινηθώ τί να προσέξω?


Σας ευχαριστώ


aaaaa.PNGα1.PNG
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
προσθέτω τα παρακάτω:

1) Magnat Monitor Supreme 802
2) Magnat Tempus 33
3) Taga Harmony TAV-506F V2

Αν και υποψιάζομαι οτι ισως δεν φτάνουν την ποιοτητα των dali
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
με αυτά που βλέπω στο σχέδιο σου, θα έπαιρνα κάτι φθηνό.

Είναι τελείως λάθος ο χώρος όπως τον έχεις για ακρόαση μουσικής.

Αν είσαι πρόθυμος για αλλαγές και θυσίες, τότε ηχεία σαν τα Genelec 8010A, κοντινή απόσταση ακρόασης, και ένα phono preamp/pre-processor θα σου δώσουν αρκετά καλό ήχο για να μην πω τρομερό, αλλά θα ανέβεις λίγο σε μπάτζετ και στο μέλλον αν η μουσική που ακούς έχει μπασσάκι, θα πάρεις και ένα subwoofer.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,001
Αγιοι Αναργυροι
η ΑΤ3600L έχει πολύ χαμηλή ενδοτικότητα ενώ οι βραχίονες των πικάπ σου είναι πούπουλα.
αύριο θα λες κακά λόγια για την κεφαλή και δεν θα έχεις δίκιο.
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
με αυτά που βλέπω στο σχέδιο σου, θα έπαιρνα κάτι φθηνό.

Είναι τελείως λάθος ο χώρος όπως τον έχεις για ακρόαση μουσικής.

Αν είσαι πρόθυμος για αλλαγές και θυσίες, τότε ηχεία σαν τα Genelec 8010A, κοντινή απόσταση ακρόασης, και ένα phono preamp/pre-processor θα σου δώσουν αρκετά καλό ήχο για να μην πω τρομερό, αλλά θα ανέβεις λίγο σε μπάτζετ και στο μέλλον αν η μουσική που ακούς έχει μπασσάκι, θα πάρεις και ένα subwoofer.

Οταν λες αλλαγές εννοείς να μεταφέρω το Γ του καναπέ?
Ιδανικά για αυτό σκεφτόμουν τη θέση 2 ώστε να βάλω μια πολυθρόνα απέναντι απο τα 2 ηχεια αλλά νομιζω είναι λάθος σαν τοποθέτηση. Κάνω λάθος?
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
η ΑΤ3600L έχει πολύ χαμηλή ενδοτικότητα ενώ οι βραχίονες των πικάπ σου είναι πούπουλα.
αύριο θα λες κακά λόγια για την κεφαλή και δεν θα έχεις δίκιο.


Αρα θέλω βραχίονες με περισσότερο βάρος?
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
Σήμερα δοκίμασα τα LD Systems PPA 2 συνδεδεμένα με τα Edifier 1800tII στο CEC st510 με την at3600l που ήρθε (με έτρωγε να τη δοκιμάσω) και δεν μπορώ να πώ οτι μου άρεσε ο ήχος.

Ενώ αρκετές φορές ο ήχος ήταν όπως έπρεπε να ήταν, έβγαζε πολύ θόρυβο αρκετές φορές. Είχα συνδέσει στη γείωση του phono stage το πικάπ, και δοκίμαζα να το συνδέσω και στη γείωση του σπιτιου (γείωση από τη κολώνα της ΔΕΗ ) αλλά δεν μειωνόταν ο θόρυβος. Να φταίνε άραγε τα φθηνά ηχεία? Ο φθηνος phono amp?
Καμιά ιδέα?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαληπερα λογου χωρου και μπατζετ καλυτερα να πας σε ενεργα !!! αλλα προσπαθησε το ιδιο ποσο 500 ευρω να το δωσεις και στα ενεργα ,αξιζει το κοπο διοτι θα παρεις καλυτερη ποιοτητα!! μην πεσεις σε κοστος κατι αλλο πολυ σημαντικο αλλο τα ενεργα και αλλο τα αυτοενισχυνομενα,στην πρωτη περιτωση το καθε ηχειο εχει δικο του ενισχυτη για τις μοναδες του και στην δευτερη περιπτωση υπαρχει ενας ενισχυτης σε ενα ηχειο που τροφοδοτει το αλλο! καταλαβαινεις οτι η διαφορα ειναι μεγαλη !:2thumb22sup:
 

petpas

Senior Member
19 December 2010
365
katerini
Ξεκίνα με ηχεία και ενισχυτή και μετά βλέπεις για το πικάπ.

Στο μπάτζετ σου θα πήγαινα σε yamaha a-s501 κοστίζει 367 και ηχεία dali spektor2 208 .

Υπερβαίνει λίγο το μπάτζετ σου αλλά αξίζει ο 501 αλλιώς πας για το 301.



Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
Kαληπερα λογου χωρου και μπατζετ καλυτερα να πας σε ενεργα !!! αλλα προσπαθησε το ιδιο ποσο 500 ευρω να το δωσεις και στα ενεργα ,αξιζει το κοπο διοτι θα παρεις καλυτερη ποιοτητα!! μην πεσεις σε κοστος κατι αλλο πολυ σημαντικο αλλο τα ενεργα και αλλο τα αυτοενισχυνομενα,στην πρωτη περιτωση το καθε ηχειο εχει δικο του ενισχυτη για τις μοναδες του και στην δευτερη περιπτωση υπαρχει ενας ενισχυτης σε ενα ηχειο που τροφοδοτει το αλλο! καταλαβαινεις οτι η διαφορα ειναι μεγαλη !:2thumb22sup:
Καλή εξήγηση για τις διαφορές. Εχεις να μου προτείνεις κάποια σε αυτο το μπάτζετ?

Ξεκίνα με ηχεία και ενισχυτή και μετά βλέπεις για το πικάπ.

Στο μπάτζετ σου θα πήγαινα σε yamaha a-s501 κοστίζει 367 και ηχεία dali spektor2 208 .

Υπερβαίνει λίγο το μπάτζετ σου αλλά αξίζει ο 501 αλλιώς πας για το 301.



Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενώ τα spektor2 Μου άρεσαν , οσο περνάει ο καιρός διαβάζω για απουσια χαμηλων λόγω του 5αριου woofer. Ναι πάντα μπορούμε να προσθέσουμε woofer εξτρα αλλά δεν ξέρω.


Μεχρι τώρα είχα καταλήξει σε 2 Adam T7V / Kali Audio LP-6 αν πάω σε ενεργά

και σε παθητικά δύο Elac Debut B6.2 με έναν ενισχυτη τύπου Onkyo TX-8220 / Denon PMA-520AE ότι βρώ πιο φθηνά
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Αν πας σε Elac Debut να πάρεις το reference.
Είναι πολύ καλύτερο.

Τώρα στον χώρο.
Φαίνεται καλός αλλά με λάθος χωροταξία για ακρόαση μουσικής.
Αν τα ηχεία μπούνε εκεί που έχεις τα κίτρινα σημάδια και βάλεις τον καναπέ απέναντι είσαι αρχηγός.
Και μάλιστα έτσι ο χώρος σηκώνει άνετα ηχείο δαπέδου.
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
Αν πας σε Elac Debut να πάρεις το reference.
Είναι πολύ καλύτερο.

Τώρα στον χώρο.
Φαίνεται καλός αλλά με λάθος χωροταξία για ακρόαση μουσικής.
Αν τα ηχεία μπούνε εκεί που έχεις τα κίτρινα σημάδια και βάλεις τον καναπέ απέναντι είσαι αρχηγός.
Και μάλιστα έτσι ο χώρος σηκώνει άνετα ηχείο δαπέδου.

Χθες έκανα αυτή την ανακατάταξη -προσθαθω να εχω την καρέκλα μου απέναντι από τα ηχεία. Τωρα είμαι στα 2μιση μετρα απόστασης ακριβώς.

Τα ηχεία δεν πρέπει να μπαίνουν σε ένα ορθογώνιο παραλληλογραμμο στην μικρή του πλευρά ; κάνω λάθος?
ΥΓ μάλλον θα χρειαστεί κάδρα/ κάτι για τους τοίχους
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλή εξήγηση για τις διαφορές. Εχεις να μου προτείνεις κάποια σε αυτο το μπάτζετ?



Ενώ τα spektor2 Μου άρεσαν , οσο περνάει ο καιρός διαβάζω για απουσια χαμηλων λόγω του 5αριου woofer. Ναι πάντα μπορούμε να προσθέσουμε woofer εξτρα αλλά δεν ξέρω.


Μεχρι τώρα είχα καταλήξει σε 2 Adam T7V / Kali Audio LP-6 αν πάω σε ενεργά

και σε παθητικά δύο Elac Debut B6.2 με έναν ενισχυτη τύπου Onkyo TX-8220 / Denon PMA-520AE ότι βρώ πιο φθηνά

κοιτας σε krk,jbl,focal!!! αλλα θα πρεπει να πας να τα ακουσεις απο κοντα !!! προσωπικα και με διαφορα εχω ξεχωρισει focal ειδικα τις νεες σειρες shape!!!:2thumb22sup:
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
Ξέχασα όπως πάντα να βάλω τις φωτογραφίες147643197_268939357982003_8317752855520255714_n.jpg147826620_473885343630599_3383084874768199480_n.jpg


Δυστυχως τα φόκαλ ειναι εκτός μπάτζεντ
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Τα LP-6 τα έχω κι είμαι ευχαριστημένος, αλλά ο χώρος σου ειναι μεγάλος και τα LP-8 είναι πιο σωστά. Δυστυχώς το σαμπ της Kali είναι ακριβό, αλλά μαζεύω λεφτά...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Εννοείται πως τα ηχεία πρέπει να μπουν στην μπλε πλευρά.
Η απόσταση ακρόασης πρέπει να είναι ίση (σχεδόν) με την απόσταση των ηχείων.
Με λίγες αλλαγές (αν δεν υπάρχει παντόφλα) θα τα καταφέρεις.
 

gerogePs

New member
31 August 2013
50
Εννοείται πως τα ηχεία πρέπει να μπουν στην μπλε πλευρά.
Η απόσταση ακρόασης πρέπει να είναι ίση (σχεδόν) με την απόσταση των ηχείων.
Με λίγες αλλαγές (αν δεν υπάρχει παντόφλα) θα τα καταφέρεις.

Παντόφλα δεν παιζει οταν εισαι εργένης :p Οπότε δώσε μου οδηγίες :BDBDG54:

Τα LP-6 τα έχω κι είμαι ευχαριστημένος, αλλά ο χώρος σου ειναι μεγάλος και τα LP-8 είναι πιο σωστά. Δυστυχώς το σαμπ της Kali είναι ακριβό, αλλά μαζεύω λεφτά...

680 για ενα σαμπ? :O
δεν είχα δει καθόλου τιμές. Σε τί χώρο τα έχεις φίλε μου?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Αρχικά βάλε στη μέση του τοίχου το έπιπλο.
Τα ηχεία θα μπουν μπροστά από το έπιπλο περίπου ένα μέτρο τον πίσω τοίχο.
Θα δούμε όταν πάρεις ηχεία.
Ο καναπές δεξιά ενοχλεί.
Εγώ θα τον έβαζα απέναντι από τα ηχεία.
Βασικά θέλεις όσο το δυνατόν πιο ελεύθερο χώρο ανάμεσα στα ηχεία και την θέση ακρόασης.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Χοντρικά αφού βλέπω πλάτος 3.05 αφήνεις ένα μέτρο ανάμεσα στα ηχεία και τον τοίχο και σου μένουν δύο μέτρα απόσταση μεταξύ τους.
Βάζεις την θέση σου σε απόσταση 2μ αν θέλεις να είσαι by the book ή άντε στο 2.30 και είσαι έτοιμος.
Τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.
Ο χώρος είναι καλός.
Σηκώνει σίγουρα ηχείο βάσης.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Εγώ θα έβαζα τους καναπέδες στην θέση ακρόασης να χωρίζουν τον χώρο εκεί και να συμβάλλουν και στην απώλεια του ήχου στο βάθος.