ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΗΧΕΙΑ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giokos

New member
Καλησπέρα στην παρέα.

Παρακολουθώ καιρό την ενότητα, αλλά μιας και πολλές οι πληροφορίες και διαφορετικές οι ανάγκες και ο χώρος του καθενός, είπα να αναφέρω κι εγώ τις δικές μου , μιάς και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

Αρχικά με ενδιαφέρει) να λύσω το πρόβλημα μουσικής με τα βασικά ηχεία και ενισχυτή και μετά home cinema (5.1) εφόσον ανέβει ψηλά το κόστος , μια και ο μόνος τρόπος που έχω για την ώρα είναι μέσω των ηχείων της 55´´´tv Samsung ...

Η απόσταση θέασης μου είναι στα 4,60 μέτρα και το ύψος της οροφής(δεν ξέρω αν ενδιαφέρει ) είναι μέσον όρο στα 4 μέτρα(3,5-4,5 κεκλιμένη).

Παραθέτω λίνκ απο μία παλιά κάτοψη του χώρου που έτυχε να έχω , με μόνη διαφορά οτι ο καναπές είναι συμμετρικός ως προς την τηλεόραση.

Επίσης πέρα από την επιλογή ενισχυτή και ηχείων μία απορία μου είναι για τις θέσεις των τελευταίων ιδιαίτερα των πίσω ,μιά και στις θέσεις 3,4,5 υπάρχει υποδομή (καλωδίωση )προκειμένου να υπάρχει καλύτερη αξιοποίηση του συστήματος


Τέλος ν αναφέρω οτι οι καναπέδες ακουμπάνε πλάτη στον τοίχο που απ ότι διάβασα σε άλλο θέμα αυτό είναι απαγορευτικό για ήχο 5.1 ..Ισχύει? Και αν ναι μήπως να αρκεστό μόνο με τα βασικά π.χ 3.1?

Ευχαριστώ


 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Όταν λες υποδομές καλωδίων εννοείς ότι είναι στην οροφή ή στον τοίχο; Και σε τι ύψος αν είναι στον τοίχο;
 

giokos

New member
Όταν λες υποδομές καλωδίων εννοείς ότι είναι στην οροφή ή στον τοίχο; Και σε τι ύψος αν είναι στον τοίχο;
Στις θέσεις 4 ,5 πριζάκια σε απόστασή 40 πόντους από το πάτωμά. Στην θέση 3 καταλήγουν ολα. 40 πόντους από το πάτωμά κι αυτα χωρίς πρίζα ομως

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Τι εννοείς στη θέση 3 καταλήγουν όλα;

Χρειάζεται ξεχωριστό κανάλι καλωδίου για κάθε ηχείο από τον ενισχυτή προς τα ηχεία. Αν τα καλώδια δεν είναι έτσι στις πρίζες, φοβάμαι ότι η εγκατάσταση αυτή δεν κάνει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Τώρα σε ό,τι αφορά τις θέσεις, το ιδανικό για 5.1 είναι αυτό εδώ:

8-The-standard-ITU-51-loudspeaker-arrangement.png



Μικρές παραχωρήσεις θα γίνουν φυσικά αφού δεν γίνεται να βγουν όλες οι αποστάσεις σωστά, ωστόσο θα χρειαστεί να μετακινηθεί ο καναπές προς τα εμπρός και αναλόγως δεξιότερα για να είναι στην ευθεία με την τηλεόραση.
 

giokos

New member
Απο την τηλεόραση φευγουν δύο ζευγάρια καλωδίων προς την θέση 3 οπότε πιστεύω οτι είμαστε οκ μιά και τα ηχεία τα κύρια εκατέρωθεν της τηλεόρασης θα πηγαίνουν απευθείας στον ενισχυτή . Ο περιορισμός μου μάλλον είναι οτι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν και οι τρείς πίσω θέσεις παράλληλα αλλά θα πρέπει να έπιλεχθούν δύο η οι 3, 4 η οι 3, 5.
Βάσει του παραπάνω προτύπου και όπως το ξαναπαρατηρώ ι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η διάταξη με τις θέσεις 3 & 5 .
Ο καναπές στην πραγματικότητα είναι δεξιότερα σε ευθεία με την τηλεόραση όσο για την μετακίνηση εμπρός αυτό θα είναι κάποια απο τις παραχωρήσεις ! :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Αναγκαία παραχώρηση καθώς απαιτείται τόσο για τα surround όσο και για το να μην έχεις θέματα με το μπάσο από την επιφάνεια πίσω από τον καναπέ. ;)

Έχεις αρκετή απόσταση από τα εμπρός μέχρι τη θέση ακρόασης, άρα όσο μεγαλύτερα components επιλέξεις τόσο καλύτερα.

Υπάρχει κάποιο budget; Ας πούμε ένα ή δύο εκατομμύρια ευρώ; Ή είναι της τάξεως των μερικών χιλιάδων ευρώ; Σε κάθε περίπτωση θα πάρεις εκείνο που μπορείς αρκεί να μην είναι υπερβολικά μικρό ή ανεπαρκές.
 

giokos

New member
Με το παραχώρηση εννοούσα ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει πρακτικά δηλαδή να μετακινηθεί ο καναπές μπροστά μίας και θα ειναι άσχημο και μη λειτουργικό.
Υπάρχει βεβαία και μία πολυθρόνα η οποία ειναι μετακίνησιμη και η οποία θα χρησιμοποιηθεί εν καιρώ.

Με δεδομένα το παραπάνω αν δεν εχω κατά την γνώμη σου σωστό surround ήχο τότε μήπως να μην ασχοληθώ για τα surround για την ώρα;

Ποια θα ήταν η πρόταση για κάτι οικονομικό αλλα οχι ανεπαρκές;
Λόγω και της μη γνώσης στο αντικείμενο θα βρίσκαμε κάτι κοντά στα 1700 +-Ευρώ;


Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
To concept του βασικού 5.1 με τον ελάχιστο αριθμό surround ηχείων (2) προϋποθέτει τα surround ηχεία να είναι τοποθετημένα σε τέτοια γωνία έτσι ώστε ο ήχος να σε περιβάλλει. Γι' αυτό και οι προδιαγραφές λένε για 100 έως 120 μοίρες.
Χρειάζεται να είναι ελαφρώς πίσω από τον οριζόντιο άξονα των 90 μοιρών έτσι ώστε να δημιουργείται ηχητικό πεδίο που σε περιβάλλει.

Η βάση του 5.1 είναι ίδια όσο και να επεκτείνεις το σύστημα. Στις 90 μοίρες (δηλαδή στον ίδιο οριζόντιο άξονα είναι για συστήματα με επιπλέον ηχεία Surround Back, 4 surround ηχεία συνολικά) πράγμα που σημαίνει ακόμα περισσότερο χώρο πίσω από τον καναπέ και ακόμα πιο μακριά ο πίσω τοίχος.

Τα 1700+ ευρώ θα σου δώσουν ένα καλούτσικο sub, έναν ενισχυτή 80-100 Watt και ό,τι περισσέψει σε ηχεία. Δύσκολα but doable. Θα χρειαστεί να ξεπεράσεις το budget κάπως.
 

giokos

New member
Το φαντάστηκα. Ετσι κι αλλιώς θα παω τμηματικά οπότε για την ώρα μπορεί ν ανέβει το budjet παραπάνω καη χωρίς τα surround και αναλόγως χτίζω στο μέλλον.
Το ερώτημά μου τώρα ειναι
θα εχω κάποια διαφορά από το σύστημά 2.0 σε σχέση με 3.1 ως αναφορά την μουσική;
Με ποια σειρά να το ξεκινήσουμε;


Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dionisis

AVClub Enthusiast
23 February 2007
740
Θεσσαλονίκη
Υποθέτω ότι το ορθογώνιο δίπλα στο ηχείο 2 είναι τζάκι.

Εκτίμησε την παρακάτω άποψη μου με κάθε επιφύλαξη μιας και υπάρχουν πολλοί πολύ καταλληλότεροι για να συμβουλεύσουν.

Πιστεύω ότι θα είχες καλύτερες επιλογές και αποτελέσματα αν άλλαζες τον άξονα. Δηλαδή η θέση της TV εκεί που είναι ο διθέσιος του σχεδίου και ο μεγάλος καναπές εκεί που είναι η πολυθρόνα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Το φαντάστηκα. Ετσι κι αλλιώς θα παω τμηματικά οπότε για την ώρα μπορεί ν ανέβει το budjet παραπάνω καη χωρίς τα surround και αναλόγως χτίζω στο μέλλον.
Το ερώτημά μου τώρα ειναι
θα εχω κάποια διαφορά από το σύστημά 2.0 σε σχέση με 3.1 ως αναφορά την μουσική;
Με ποια σειρά να το ξεκινήσουμε;


Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2.1 για αρχή. Και η απόσταση ακρόασης είναι κάμποση άρα το κύριο μέρος του budget εκεί θα πάει.
 

giokos

New member
Re: Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΗΧΕΙΑ

Υποθέτω ότι το ορθογώνιο δίπλα στο ηχείο 2 είναι τζάκι.

Εκτίμησε την παρακάτω άποψη μου με κάθε επιφύλαξη μιας και υπάρχουν πολλοί πολύ καταλληλότεροι για να συμβουλεύσουν.

Πιστεύω ότι θα είχες καλύτερες επιλογές και αποτελέσματα αν άλλαζες τον άξονα. Δηλαδή η θέση της TV εκεί που είναι ο διθέσιος του σχεδίου και ο μεγάλος καναπές εκεί που είναι η πολυθρόνα.
Ναι ειναι Τζάκι.Πριν την ανακαίνιση ήταν εκεί πού λες διαγώνια ομως στην κολόνα διότι ειναι παράθυρα γύρω γύρω και γι αυτό μαζεύονταν ολα τα καλώδια στην θέση 3. Τώρα ομως δεν μπορεί να γίνει κάτι. Και επίσης όπως ειναι τώρα δυστυχώς δεν εχω οπτική επαφή με tv και άρα με τα ηχεία τα κύρια όταν βρίσκομαι πχ στην κουζίνα ,μία και εκεί κινούμαι συνήθως.

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giokos

New member
Κατ αρχήν να ευχαριστήσω για τις προτάσεις σας.
Ναι συμφωνώ κι εγώ να ξεκινήσω από 2.1.
Για avr μου είχαν προτείνει παλιότερα και διαβάζω κι εδώ μέσα καλά λόγια για τον denon 2700 τον οποίο θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να συνδέσω πάνω κάποιο pickup αργότερα στο μέλλον.
Ενας περιορισμός πού εχω επίσης ειναι το πλάτος των μπροστινων ηχείων μία και με περιορίζει το έπιπλο.
Δηλαδή για floor standing το μέγιστό πλάτος όπως θα δείτε και στην φωτο ειναι και για τα δυο ηχεία ειναι 40cm!! Αυτά πού βλέπω για την ώρα να κάνουν ειναι πχ τα Oberon 5 πού εχουν 16 πόντους πλάτος στα specs. Υπάρχουν άλλα αντίστοιχου πλάτους η παω σε bookshelf?

https://i.imgur.com/L31JZHQ.jpg

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giokos

New member
Μιά μου ήρθε αναλαμπή , θυμήθηκα οτι είχα τα παρακάτω ηχεία (klipsch)ξεχασμένα στο πατρικό μου , τα οποία εκεί μόνο τον χώρο έπιαναν!

Παίζει να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν κύρια με τις αντίστοιχες βάσεις , οπότε να προχωρήσω μόνο στην αγορά μόνο ενισχυτή κ.λ.π?



https://i.imgur.com/olFNTyF.jpg



https://i.imgur.com/681iaJw.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Κεντρικό δεν θα βρεις από την ίδια σειρά όμως.

Μπορείς να ξεκινήσεις για δοκιμές με έναν ενισχυτή και ένα sub και τα ηχεία αυτά αφού τα έχεις (τσάμπα είναι) αφού τόσο τον ενισχυτή όσο και το sub θα τα χρειαστείς και είναι ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα ηχεία. Βασική προϋπόθεση είναι να είναι σε καλή κατάσταση τα ηχεία όμως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Εχει τόση σημασία αφού ειναι διαλόγων.; Εννοώ το λες από άποψη ομοιομορφίας η και ήχου;

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To "διαλόγων" είναι μια παλιά ετικέτα που χρησιμοποιείται στα κεντρικά ηχεία για να περιγράψει κάτι που ίσχυε πριν 30 χρόνια. Το κεντρικό ηχείο είναι της ίδιας ομάδας ηχείων με τα L-R και αυτό επιβάλλεται να είναι από την ίδια σειρά για να υπάρχει τονική ισορροπία.
Επιπλέον ο κανόνας είναι ότι όσο πιο ίδια είναι τα ηχεία, τόσο μικρότερες και λιγότερες διορθώσεις θα χρειαστεί να κάνεις, κάτι που είναι θεμιτό πάντα.