Powerline για Smart tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Ζητούμενο: ενσύρματη σύνδεση smart tv

Δεν υπάρχει τρόπος να φτάσει καλώδιο ethernet στο σημείο της τηλεόρασης, οπότε οι επιλογές είναι
α) κάποια συσκευή που θα παίρνει ασύρματο σήμα από το router και θα δίνει ενσύρματο στην τηλεόραση
β) powerline
Επειδή, απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχει συσκευή για το σενάριο α, μάλλον αναγκαστικά πηγαίνω στην λύση powerline.
Εκεί που βρίσκεται τo router υπάρχει μόνο μία πρίζα ρεύματος στην οποία υπάρχει πολύπριζο ασφαλείας το οποίο δίνει ρεύμα στο pc, τα ηχεία του και στο router.
Εκεί που βρίσκεται η τηλεόραση υπάρχει επίσης μία πρίζα στην οποία υπάρχει πολύπριζο ασφαλείας το οποίο δίνει ρεύμα στην τηλεόραση, τα Playstation, ένα media player, και ένα Blue Ray player.
Απ'όσο ξέρω, τα powerline δεν πρέπει να συνδέονται πάνω σε πολύπριζα.
Υπάρχουν όμως powerline τα οποία έχουν πρίζα πάνω τους.
Η ερώτησή μου είναι αν θα μπορούσα να βάλω τα πολύπριζα (του pc και της τηλεόρασης) πάνω στα αντίστοιχα powerline.
Δηλαδή powerline στον τοίχο και πολύπριζο πάνω στο powerline.
Θα ήταν αποτελεσματική μια τέτοια λύση ή θα είναι κι αυτή προβληματική;
Κάποια άλλη λύση ίσως;

large_20180926162232_tp_link_tl_pa4010pkit_v4.jpeg


Ενδεικτικά, έχω δει το παρακάτω TP-LINK, το οποίο είναι οικονομικό και έχει καλές κριτικές.
Έχω διαβάσει καλά λόγια για τα Devolo αλλά δεν θέλω να ρισκάρω την εκταμίευση μεγαλύτερου ποσού (τουλάχιστον διπλάσιου) με τον κίνδυνο να μην δουλέψουν όπως πρέπει.

https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP-LINK-TL-PA4010PKIT-v4.html?from=best_sellers_tag
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Νομιζω υπάρχουν αρκετά ρουτερ που μπορούν να λειτουργήσουν ως ασύρματα repeaters, διχως δηλαδή να έχουν ethernet σύνδεση από τη θύρα wan, και φυσικά μεταδίδουν και ενσύρματα περαιτέρω.

Για το β), τετοιες συσκευές έχω στο σπίτι, και μάλιστα σε μια τέτοια είναι το hp microserver που διαμοιράζει αρχεία (εννοω οχι μονο συνδεεται, αλλα και η τροφοδοσία του ειναι απο τη σουκο του powerline).
Λειτουργει ικανοποιητικώς, ταχυτητες στην πραξη οχι και φοβερες, γυρω στα 50-60 mbps, σε 4Κ αρχεια των 22-23 γιγα αρχιζει να ζοριζεται, καπου εκει πρεπει να ειναι το όριό του. Εαν ομως το βαλω σε αλλη φαση (το σπιτι εχει 3φασικο με διαμοιρασμενες φασεις, βεβαια το περισσοτερο σπιτι πλην των ενεργοβορων ειναι σε μια φαση) πεφτει δραματικά, κατω απο 20mbps.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Βαλε τα magic της devolo. Εχουν πολλες επιλογες, δεν θα εχεις κανενα προβλημα
Ειναι τα μονο με εγγυημενη λειτουργια και σε τριφασικο
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
α) Εχω ασυρματη συνδεση απο το router προς την tv με αυτο. https://www.skroutz.gr/s/13271526/TP-LINK-TL-WA860RE-v5-Single-Band-2-4GHz.html Κανει και επεκταση του wifi δικτυου δινοντας το ιδιο SSID , βγαζει lan για συνδεση ενσυρματη και εχει και pass through πριζα. Πανω σε αυτο εχω το πολυπριζο για TV, DVD αποκωδικοποιητη και μια ψηφιακη κορνιζα.

β) Για powerline παρε αυτο https://www.skroutz.gr/s/17311886/TP-LINK-TL-PA4022PKIT-v3.html καθως βγαζει δυο lan που μπορει να χρειαστουν. Αλλιως αυτο που εβαλες με το ενα αν δεν σου χρειαζεται θα κανει την δουλεια και ειναι και οικονομικοτερο. . Εχω το kit με το ενα ασυρματο που δεν εχει pass through γιατι ηθελα επεκταση του δικτυου σε δευτερο οροφο . Το laptop και το ipad τα συνδεω με lan χωρις προβλημα. Το powerline στο router με το passthrought εχει επανω πολυπριζο και δινει ρευμα στο router στο σταθερο τηλεφωνο και σε ενα φορτιστη για κινητο χωρις προβλημα. Μπορεις αργοτερα να προοσθεσεις κα αλλη συσκευη power line πχ ασυρματη.

Σε devolo θα πηγαινα μονο αν ειχα θεμα με το τριφασικο ρευμα. Εχω τριφασικο , αλλα το tp link δουλευει σωστα .
 

jimmyl

Established Member
28 October 2010
138
Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα , Devolo και θα εισαι μια χαρα , τα εχω και εγω και ειμαι ευχαριστημενος
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Ζητούμενο: ενσύρματη σύνδεση smart tv

........................................................................ Ενδεικτικά, έχω δει το παρακάτω TP-LINK, το οποίο είναι οικονομικό και έχει καλές κριτικές.
Έχω διαβάσει καλά λόγια για τα Devolo αλλά δεν θέλω να ρισκάρω την εκταμίευση μεγαλύτερου ποσού (τουλάχιστον διπλάσιου) με τον κίνδυνο να μην δουλέψουν όπως πρέπει.

https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP-LINK-TL-PA4010PKIT-v4.html?from=best_sellers_tag
99,9% θα σου δουλέψει. Μιλάμε για τριφασικό ρεύμα. Κάποια χρονιά, πριν 2 χρόνια περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς, υπήρχε μία προσφορά με 3 κομμάτια που είχαν πρίζα επάνω τους. Τα πήρα λοιπόν και έβαλα ένα στο υπόγειο όπου έχω το ρούτερ, ένα στο ισόγειο που δίνει σ' ένα Switche Tplink και πάνω σ' αυτό έχω συνδέσει, Smart tv, Pc και AV και το τελευταίο στον όροφο που δίνει σε ένα Switche turbo-X, όπου αυτό μοιράζει σε ένα Pc και σε ένα Acces Point. Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια αξιοπιστία. Έχουν γίνει δεκάδες διακοπές ρεύματος. Με το που ερχόταν, μετά από λίγο όλα δούλευαν κανονικά χωρίς να κάνω κάτι. Να φανταστείς, στα 2 τουλάχιστον χρόνια, το μόνο που χρειάστηκε επανεκκίνηση ήταν το Acces Point.
Ζύγισε τα και καλή επιτυχία, όπως και να κινηθείς.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,089
Καλησπέρα Χρησιμοποιώ τα tp - link 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα.Το "μυστικό" είναι να τα βάλεις στην πρίζα πριν το πολυπριζο.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα το σκεφτώ ακόμη αν και κλίνω προς το powerline. Δεν θα χρειαστεί να έχω μια συσκευή (access point) στο έπιπλο της τηλεόρασης, δεν θα ασχοληθώ με σετάρισμα, θα είναι (ελπίζω) plug and play.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Απάντηση: Powerline για Smart tv

Plug n play ειναι. Σεταρισμα μονο αν εχει wifi.

Με μπερδεύεις τώρα. Πού κολλάει το wifi; Το πρώτο powerline υποτίθεται ότι παίρνει ενσύρματα από το router και το δεύτερο δίνει, επίσης ενσύρματα, όπου έχει να δώσει.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Powerline για Smart tv

Με μπερδεύεις τώρα. Το πρώτο powerline υποτίθεται ότι παίρνει ενσύρματα από το router και το δεύτερο δίνει, επίσης ενσύρματα, όπου έχει να δώσει.
Υπαρχουν και power line οπως το δικο μου που εχουν και wifi εκτος απο LAN . Αυτα θελουν σεταρισμα για το SSID με κωδικους κλπ. Ως απλο poweline δεν θελει σεταρισμα. Το βαζεις στην πριζα και στο δευτερο απλα πατας ενα κουμπακι και τελέιωσες.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Αυτη ειναι μια συσκευη που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις αν την βρεις.... Στο ebay υπαρχει παντως. Εγω το ειχα παρει απο eshop πριν απο 4-5 χρονια 35 ευρω, για το Pioneer N-50 και δουλευει αψογα.
https://www.netgear.com/support/product/WNCE2001.aspx

Τωρα κι εγω την TV την εχω συνδεσει μεσω αυτων των Powerline που εχεις βρει κι εσυ και δεν εχω κανενα προβλημα. Κι εγω πολυμπριζο εχω βαλει στην πριζα του.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπερα.
Ειδα οτι αναφερεις οτι δεν υπαρχει συσκευη για το σεναριο α.
Ο φιλος Songless_bird ομως στην πρωτη επιλογη που σου δινει, εχει αυτο ακριβως που αναφερεις στο σεναριο α.
Το αναφερω κυριως γιατι δεν ξερω αν το καταλαβες. Το κοστος ειναι αρκετα χαμηλοτερο με αυτην την επιλογη και το μονο θεμα που ισως εχεις ειναι αν το σημειο που θες να το βαλεις και που θα ειναι κοντα στην tv εχει καλο σημα wifi. Αν εχει καλο σημα τοτε απλα συνδεεις το extender στο υπαρχον wifi και μετα απο το extender συνδεεις με καλωδιο δικτυου την tv.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Καλησπερα.
Ειδα οτι αναφερεις οτι δεν υπαρχει συσκευη για το σεναριο α.
Ο φιλος Songless_bird ομως στην πρωτη επιλογη που σου δινει, εχει αυτο ακριβως που αναφερεις στο σεναριο α.
Το αναφερω κυριως γιατι δεν ξερω αν το καταλαβες. Το κοστος ειναι αρκετα χαμηλοτερο με αυτην την επιλογη και το μονο θεμα που ισως εχεις ειναι αν το σημειο που θες να το βαλεις και που θα ειναι κοντα στην tv εχει καλο σημα wifi. Αν εχει καλο σημα τοτε απλα συνδεεις το extender στο υπαρχον wifi και μετα απο το extender συνδεεις με καλωδιο δικτυου την tv.

Το είχα καταλάβει αλλά σ'ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Το θέμα στο σενάριο αυτό είναι ότι πάλι θα εξαρτώμαι από το wifi ενώ με το powerline (αν λειτουργήσει όπως πρέπει) θα είμαι τρόπω τινά με ethernet.
Παρήγγειλα το TP-LINK TL-PA4010PKIT, αύριο θα το παραλάβω και ελπίζω να δουλέψει σωστά.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Το είχα καταλάβει αλλά σ'ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Το θέμα στο σενάριο αυτό είναι ότι πάλι θα εξαρτώμαι από το wifi ενώ με το powerline (αν λειτουργήσει όπως πρέπει) θα είμαι τρόπω τινά με ethernet.
Παρήγγειλα το TP-LINK TL-PA4010PKIT, αύριο θα το παραλάβω και ελπίζω να δουλέψει σωστά.

Κοιτα, εχω παρει το αντιστοιχο 1000αρι και με το που το εβαλα απλα δουλεψε. Λογικα δε θα εχεις προβλημα μολις το βαλεις και θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.