Πώς θα "μετατρέψω" τηλεόραση σε Smart;

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Παίδες τα φώτα σας!
Στο υπνοδωμάτιο υπάρχει τηλεόραση που δεν είναι Smart.
Υπάρχει συνδεδεμένος έναs WD TV Media Player, με έναν εξωτερικό σκληρό, για ταινίες και σειρές.

Δεδομένων όμως ότι:
α) όσο περνάει ο καιρός, είναι όλο και πιο συχνό το φαινόμενο να μην μπορεί o player να παίξει αρχεία (ακόμη και απλά Mp4)
β) έχουμε καλομάθει (η σύζυγος κυρίως) με την Smart TV του καθιστικού όπου σειρές και ταινίες είτε παίζουν απροβλημάτιστα (τοπικά) με τον MX Player ή τον VLC, είτε stream-άρονται, συν τα video από youtube κλπ,

ψάχνω τρόπο για να "μετατρέψω" την τηλεόραση του υπνοδωματίου σε smart.

Αναπαραγωγή ταινιών και σειρών από εξωτερικό σκληρό δίσκο, streaming με ασύρματη σύνδεση, youtube κλπ είναι τα βασικά ζητούμενα και δεν ξέρω τι άλλες δυνατότητες θα μπορούσαν να υπάρξουν.

Κάτι τέτοιο (όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο) είναι αυτό που ψάχνω;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Μια χαρά είναι αυτό. Θα σου φανεί και πολύ πιο γρήγορο σε σχέση με το WD.

Κι εγώ από το WD sto Μi Box S πήγα.
 

takis_kaisari

Established Member
5 November 2006
131
Σε Toshiba 7ετιας στο υπνοδωμάτιο και με τον ίδιο media player με εσένα προηγουμένως αγοράσαμε το xiaomi box s και πλέον απολαμβάνουμε Netflix, Cosmote Ott, YouTube κλπ απροβλημάτιστα.... αξίζει...

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Το έχω και εγώ - είναι καλό.
Αυτό που νομιζω ότι λειπει όμως είναι ένας internet explorer -

Η μήπως διαθέτει και δεν το έχω πάρει χαμπάρι . ? Ποιό άλλο έχει + τον explorer.
 

thagkol

New member
8 April 2010
85
Σχετική ερώτηση:
Τηλεόραση Turbo X παλιά του πεθερού που θέλω να του βάλω netflix και ίσως και ertflix (και ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο).
Να πάω σε Mi TV stick η σε Fire TV stick lite που έχει ακριβώς την ίδια τιμή;
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από τέτοια.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σχετική ερώτηση:
Τηλεόραση Turbo X παλιά του πεθερού που θέλω να του βάλω netflix και ίσως και ertflix (και ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο).
Να πάω σε Mi TV stick η σε Fire TV stick lite που έχει ακριβώς την ίδια τιμή;
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από τέτοια.
ετσι αρχισα και εγω... ηθελα να κανω σμαρτ μια παλια τβ. πρωτα πηρα ενα φτηνο tv box. μετα ενα καλυτερο tv box. μετα καινουργια (smart) tv. μετα home cinema.
μετα καλυτερο home cinema...:bigcry:
 

thagkol

New member
8 April 2010
85
ετσι αρχισα και εγω... ηθελα να κανω σμαρτ μια παλια τβ. πρωτα πηρα ενα φτηνο tv box. μετα ενα καλυτερο tv box. μετα καινουργια (smart) tv. μετα home cinema.
μετα καλυτερο home cinema...:bigcry:
Για τον πεθερό μου είπαμε είναι και δεν υπάρχει budget για κάτι καλύτερο. Να του βάλω netflix να μη βαριέται. Εγώ έχω και smart tv και home cinema και απόλα :D
Οπότε αν μπορεί ας μου πει κάποιος τη γνώμη του να το παραγγείλω.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Νομίζω δυο είναι οι επιλογές .
1)Android media player .
Το Xiaomi Mi Box S το έχω ,γενικά είναι καλό ,με μόνο κάποια προβλήματα με το τηλεχειριστήριο.

2)Compute stick
Ή κάποια συσκευή με windows.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: Πώς θα "μετατρέψω" τηλεόραση σε Smart;

Το Xiaomi Mi Box S το έχω ,γενικά είναι καλό ,με μόνο κάποια προβλήματα με το τηλεχειριστήριο.

Τι είδους προβλήματα;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Δεν συνδεόταν με τη συσκευή .
Μου έβγαζε μερικές φορές μήνυμα να πατήσω κάποιο κουμπί , για να γίνει η σύνδεση.
Το είχαν και άλλοι αυτό το πρόβλημα, αλλά όχι όλοι.