Διαχωρισμός ήχου απο hdmi σε optical

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Βοήθεια, πως μπορώ να πάρω το ήχο του ps5 απο το hdmi και να το στείλω στον παλιό ενισχυτή μου που έχει optical εισόδους; Μέχρι στιγμής παίρνω τον ήχο μέσω της optical εξόδου που έχει η tv μου αλλά δεν έρχεται πολυκαναλος με τίποτα! Αγόρασα ένα hdmi splitter to optical αλλά δεν ακούγεται καλά. Οκ απο AliExpress το πήρα πολύ φθηνά..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Ρωτάω γιατί και η βλακεία που πήρα με 3 απο Ali είναι ίδια, τουλάχιστον εξωτερικά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Λύγισα με τις τιμές, πραγματικά απορώ αν υπάρχει άλλος τρόπος να εξάγεις τον πολύκανάλο ήχο του PlayStation 5 σε ενισχυτή..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
22 June 2006
34,746
NEO HRAKLEIO
απο οσο γνωριζω, δεν υπαρχει κατι που να υποστηριζει τις νεες κονσολες , με 40/48 Gbps kai υποστηριξη ολων των νεων καλουδιων (HDR+120 fps klp)

εψαχνα κι εγω κατι τετοιο για το νεο xbox αλλα δεν βρηκα κατι (HDMI audio extractors λεγονται).
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Εγώ πήρα αυτό αλλά δεν κατάφερα να ακούσω σωστά..
5566d95cf02d717f482961c4c60c9ca9.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Τα κουτάκια δεν κάνουν αποκωδικοποίηση. Πρέπει η πηγή να δίνει στερεοφωνικό PCM στη σωστή ανάλυση...
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Γραμμικό pcm είναι ρυθμισμένο το play αλλά και σε όλες τις άλλες ρυθμίσεις πάλι δεν δίνει σωστό αποτέλεσμα η πολυκαναλο ήχο. Έχω έναν Yamaha Rex-v630


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Γραμμικό pcm είναι ρυθμισμένο το play αλλά και σε όλες τις άλλες ρυθμίσεις πάλι δεν δίνει σωστό αποτέλεσμα η πολυκαναλο ήχο. Έχω έναν Yamaha Rex-v630


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rx-v 630


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Πολυκαναλο δεν μπορεί να δώσει η οπτική σε PCM. Θα χρειαστεί ένα toslink ανά δυο κανάλια. Οποτε πρέπει να κάνει η πηγή mix down.
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Συγγνώμη, είσαι σίγουρος; Νομίζω στο media player mederer που έχω το έχω συνδέσει με οπτική και μου παίζει σουπερ με ρύθμιση raw


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
η οπτική δεν περνάει TrueHD/Atmos & DTS-HD/DTS:X.
Οπότε αν το PS5 στέλνει κάποιο από αυτά τα φορμά σαν έξοδο στα games ( υποθέτω για τα games το θες? ) δεν θα πάρεις ήχο με οποιαδήποτε μετατροπή σε optical ( σαν bitstream )
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Ρωτάω γιατί και η βλακεία που πήρα με 3 απο Ali είναι ίδια, τουλάχιστον εξωτερικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό λέει για 5.1 ήχο.
Αλλά αναφέρει μέχρι PS4.

HDMI 1.4b, 3840x2160 at 30Hz
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Απάντηση: Re: Διαχωρισμός ήχου απο hdmi σε optical

η οπτική δεν περνάει TrueHD/Atmos & DTS-HD/DTS:X.
Οπότε αν το PS5 στέλνει κάποιο από αυτά τα φορμά σαν έξοδο στα games ( υποθέτω για τα games το θες? ) δεν θα πάρεις ήχο με οποιαδήποτε μετατροπή σε optical ( σαν bitstream )

Απο ότι μου λες μάλλον χρειάζομαι νέο ενισχυτή που υποστηρίζει αυτά τα φόρμα.. μυστήριο πάντως μου φαίνεται, σαν να χρειάζομαι κάποια ρύθμιση λεω


Sent from my iPhone using Tapatalk