Αγορά τηλεόρασης-monitor-smart tv

xalaros10

Established Member
22 December 2006
105
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά τηλεόρασης-monitor-smart tv.
Τι προτείνετε σαν καλύτερο panel περίπου στα 200 και ίντσες περίπου στις 28;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θα μπορούσες να ανεβάσεις το μπάτζετ στα πχ 250ε και τις ίντσες στις 32" ?

Το λέω γιατί όσοι κοιτούν για 28" την θέλουν για pc monitor και όχι τηλεόραση. οπότε η αγορά έχει κινηθεί προς τα εκεί. Οι επιλογές που εχεις σε κάτω από 32 ...και ειδικά αν θες να είναι τουλάχιστον 1080p και smart είναι πραγματικά ελάχιστες και ακόμα και αν υπάρχουν σίγουρα δεν είναι vfm.

Αν τα κριτήρια σου είναι απολυτά όμως...κανε λιγάκι υπομονή ακόμη μήπως κάποιο από τα μέλη ξέρει τι να σου προτείνει.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά τηλεόρασης-monitor-smart tv.
Τι προτείνετε σαν καλύτερο panel περίπου στα 200 και ίντσες περίπου στις 28;

Σαν γενικό κανόνα θα έλεγα ότι έχει δέκτη τηλεόρασης με διαγώνιο κάτω απο 40" έχει πάνελ τύπου "σαβούρα" :p

Οι κυριότεροι λόγοι για αυτό είναι ότι η κύρια ανάλυση πλέον είναι η 4Κ με την τεχνολογία να οδεύει στα 8Κ ενώ στις μικρές διαγωνίους που αναφέρεσαι, η τυπική ανάλυση είναι στα 720p με 1080p.

Με απόσταση θέασης πάνω απο 1.5μ η πληροφορία που περιέχει η fullhd ανάλυση δεν είναι πλέον ορατή απο τον θεατή! Οπότε η έννοια του "καλού πάνελ" εξανεμίζεται.. Αφού λοιπόν δεν το βλέπεις γιατί να το βάλει η εταιρία? (κόστος)

Επιπλέον, υπάρχει ο "φόρος δεισιδαιμονίας" Οι μη σχετικοί δεν αντιλαμβάνονται την χρήση της συσκευής, φοβούνται να αγοράσουν μια "μεγάλη" οθόνη για αισθητικούς και συχνά ψυχολογικούς λόγους ( για να μην τυφλωθούν ή βγεί απο μέσα η Sadako :dead:)
Ετσι οι μικρές διαγώνιοι κοστίζουν αναλογικά πολύ περισσότερο απο τις μεγάλες ενώ απέχουν δραματικά σε ποιότητα γιατί οι αγοραστές τους δεν έχουν απαιτήσεις.

Μετά είναι και η χρήση. Μια τυπική τηλεόραση προορίζεται να αναπαράξει μεγάλη γκάμα υλικού (πρωινάδικα, ντοκυμαντέρ, παιδικά, αθλητικά, σειρές, ταινίες κλπ) και ειναι προφανές ότι μια OLED των 1000 τα κάνει όλα εξαιρετικά.. αλλά μια τηλεόραση με το 1/4 αυτού του budget σπάνια τα παέι καλά, ιδιαίτερα στα δύσκολα - που είναι η προβολή ταινίας σε σκοτεινό χώρο.

Με μια γρήγορη ματιά στο γνωστό site, η μόνη που μοιάζει να προσφέρει ποιοτική αναπαραγωγή σε αυτές τις συνθήκες είναι αυτή (δεν την έχω δει απο κοντά, εχω δει το αντίστοιχο μοντέλο του 2018)
https://www.skroutz.gr/s/24164270/Hisense-40A5600F-Smart-Full-HD-40.html
Για άλλου τύπου χρήση, πιθανότατα μια 40-43 πιο κοντά στο budget σου θα επαρκεί.
 

xalaros10

Established Member
22 December 2006
105
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μπορώ να ανεβάσω το μπάτζετ στα 250 .... αλλά όπως έγραψα θέλω για χρήση pc monitor/τηλεόραση, άρα 40'' δεν βολεύουν με την καμία και να είναι smart με την καλύτερη δυνατή ανάλυση.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης-monitor-smart TV

Γιατί να είναι "smart", με συνδεδεμένο υπολογιστή; Πάντως, το πολύ να βρεις κάποια 32" full HD, που να αξίζει.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μπορώ να ανεβάσω το μπάτζετ στα 250 .... αλλά όπως έγραψα θέλω για χρήση pc monitor/τηλεόραση, άρα 40'' δεν βολεύουν με την καμία και να είναι smart με την καλύτερη δυνατή ανάλυση.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μπορείς να βρείς καλή εικόνα σε smart-tv ή έστω tv στις 28-32''

Μπορείς να βρείς καλή εικόνα σε monitor στις 27-32'' Θα πρέπει όμως να βλέπεις τηλεοπτικό μέσω internet ή άλλου δεκτη.