Πρόβλημα με διαφραγματα tweeter 19mm

tedsorvino

New member
27 November 2018
11
Γεια χαρά σε όλους.
Έχω δύο αυτοενισχυόμενα fostex pm 0.5 και μετά από πολλά χρόνια είπα ν'αλλάξω τα διαφράγματα στα tweeters. Έχω μια μικρή γνώση από επισκευές μιας κι εχω φτιάξει κάποιες καμπίνες κιθάρας και έχω αλλάξει foam σε άλλα ηχεία, οπότε είπα να το κάνω μόνος.
Δυστυχώς η Fostex δεν δίνει σκέτα διαφράγματα και τα tweeters τους είναι πολύ ακριβά για την αξία του ηχείου. Οπότε παρήγγειλα κάποια φτηνά διαφράγματα μεταξιού από Κίνα.
Χρειάστηκε να κάνω κόψιμο και κόλληση γιατί τα παλιά ήταν πάνω σε πλαστική βάση. Όχι δύσκολη δουλειά, αλλά για ν'αποφύγω κακοτοπιές δεν έχω χρησιμοποιήσει super glue στα πλαστικά στεφάνια της βάσης, αλλά ελαστική κόλλα σαν αυτήν που βάζουμε στο foam. Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα? Οι κολλήσεις μου στους ακροδέκτες της βάσης είναι καλές, με χαμηλή θερμοκρασί για να μην κάψω τα λεπτά συρματάκια από τα διαφράγματα. Και η εφαρμογή πάνω στα tweeters είναι πολύ σταθερή.
Αλλά δυστυχώς ο ήχος πλέον έχει χάσει πολύ σοβαρά τα πρίμα και πλέον χρειάζεται να δίνω 25 % στο eq στις ψηλές για να έχω την ίδια απόδοση treble σε σχέση με τα παλιά διαφράγματα.
Να σημειώσω πως τα διαφράγματα έγραφαν 4ohm. Παίζει ρόλο το impedance στην απόκριση συχνοτήτων? Δεν ξέρω αν τα tweeter μου είναι 8 ή 4.
Επίσης παρατηρώ ότι υπάρχει αρκετό κενό μεταξύ κορυφης tweeter και κορυφής διαφράγματος παρά την καλή εφαρμογή τους. Κι επίσης παρά το ότι και τα παλιά και τα νέα διαφράμματα είναι από μετάξι, τα νέα είναι πολύ πιο σκούρα και σκληρότερα. Παίζουν αυτά τα στοιχεία κάποιο ρόλο?
Ποιοτηκά επίσης δεν μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο απ'αυτά τα φτηνά στην αγορά μιας και όλα τα διαθέσιμα στη διάσταση 19mm (19,43mm) είναι no name.
Υπάρχει κάποια λύση για αντικατάσταση ή μετατροπή για να ξαναέχω τα πρίμα που χρειάζομαι, χωρίς ν'αναγκαστώ ν'αγοράσω νέα tweeters?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

tedsorvino

New member
27 November 2018
11
Ερώτηση για αγορά tweeter

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Το πρώτο είναι σε ποιές εταιρείες μπορώ να κοιτάξω για αγορά tweeter στην Ελλάδα? Εξωτερικό βρίσκω. Κάποια με φτηνά μεταφορικά, κάποια με τσιμπιμένα.
Βασικά νομίζω ότι ψάχνω για 4ohm, 90mm (3.5'' ιντσες), 40-50w RMS. Λέω νομίζω γιατί δυστυχώς οι προδιαγραφές του original (FOSTEX PM 0.5) είναι ελλιπείς ως προς τα tweeters. Μέτρησα τα παλιά και μου έδειξαν 3.5ohms, άρα λογικά θα είναι 4. Επίσης η διάμετρος του πιάτου είναι 90mm και το ηχείο έχει 70w peak και 45w RMS. Κάνω κάποιο λάθος στους υπολογισμούς μου?
Σκέφτηκα να μην πάρω τα original μιας και δεν είχαν και την καλύτερη απόδοση στις ψιλές και μιας και έχουν ψιλοκαταστραφεί λέω να κοιτάξω για κάτι καλύτερο (μέχρι 50ευρώ ανα τεμάχιο). Έχει νόημα ή δεν κάνουν διαφορά? Αν υπάρχουν προτάσεις ή ιδέες ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,272
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Ερώτηση για αγορά tweeter

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Το πρώτο είναι σε ποιές εταιρείες μπορώ να κοιτάξω για αγορά tweeter στην Ελλάδα? Εξωτερικό βρίσκω. Κάποια με φτηνά μεταφορικά, κάποια με τσιμπιμένα.
Βασικά νομίζω ότι ψάχνω για 4ohm, 90mm (3.5'' ιντσες), 40-50w RMS. Λέω νομίζω γιατί δυστυχώς οι προδιαγραφές του original (FOSTEX PM 0.5) είναι ελλιπείς ως προς τα tweeters. Μέτρησα τα παλιά και μου έδειξαν 3.5ohms, άρα λογικά θα είναι 4. Επίσης η διάμετρος του πιάτου είναι 90mm και το ηχείο έχει 70w peak και 45w RMS. Κάνω κάποιο λάθος στους υπολογισμούς μου?
Σκέφτηκα να μην πάρω τα original μιας και δεν είχαν και την καλύτερη απόδοση στις ψιλές και μιας και έχουν ψιλοκαταστραφεί λέω να κοιτάξω για κάτι καλύτερο (μέχρι 50ευρώ ανα τεμάχιο). Έχει νόημα ή δεν κάνουν διαφορά? Αν υπάρχουν προτάσεις ή ιδέες ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Τα διαφράγματα αν αντικατασταθούν με no name είναι θέμα τύχης η απόδοση..
Διαφορές στα ΩΜ και στην ευαισθησία αλλάζουν πολλά στην απόδοση.
Επίσης απόκριση συχνότητας και υλικό θόλου επιρρεάζουν το ηχητικό αποτέλεσμα.
Αν αντικατασταθούν με άλλα tweeter, περρισότερες πιθανότητες έχουμε με επώνυμα που
είναι κοντά στα χαρακτηριστικά των πρωτότυπων ,κυρίως ΩΜ και ευαισθησία..
Οι χροιές και ο σχεδιασμός του κατασκευαστή πανε περίπατο..
Αν δεν κάνεις τιποτα στουντιακή δουλειά που απαιτείται ακρίβεια, δοκιμασε επώνυμα
4ωμα ισως ενα οικονομικό vifa, εχει στο skroutz εισαγωγείς..αλλα και απο εξω..
Αποφυγε την αγορά ακριβού tweeter, δεδομένου του κόστους του ηχείου και του φτηνου tweeter που φοραει..
Για περισσοτερα στειλε pm