Τι θα αγόραζε κάποιος με budget 1.500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Απο μια έρευνα που εκανα, πραγματικα άκρη δεν έβγαλα... Με δεδομένο το budget:

Αξιζει να παρει καποιος τωρα 4K, που απ οτι διαβάζω ειναι ψευτο4Κ, υπάρχουν φωτοστέφανα, εχουν χειρότερο contrast κλπ. που ομως ειναι must στο άμεσο μέλλον;

ή

Μηπως αξιζει να παρει καποιος 1080p, που ειναι ώριμη τεχνολογία, βρίσκεις αξιόλογη και τίμια εικόνα, αλλα ειναι η απερχόμενη τάση;

Η αληθεια ειναι πως με ψήνει πιο πολυ η πρωτη option. Ισως ενας Benq w2700, Optoma UHD51, ακόμα κι ενας VIEWSONIC PX727-4K.

Γνώμες;
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
ή τα χώνεις και παίρνεις ορίτζιναλ 4Κ (που δεν γίνεται με 1500 ευρώ) ή παίρνεις έναν καλό 1080 που να είναι βέβαια 4Κ compliant.

Πριν 3 χρόνια προτίμησα την Νο2 λύση (Epson 9300)
 
17 June 2006
3,031
Εάν το υλικό που θα βλέπετε είναι και 4Κ τότε καλό είναι να πάρετε έναν 4Κ προβολέα. Είναι και το ψυχολογικό στην μέση.

Οι πρώτης γενιάς DLP είχαν περισσότερο φωτοστέφανο γύρω από την προβαλλομένη εικόνα πέρα ενώ αυτό μειώθηκε με αυτούς δεύτερης γενιάς.

Προσοχή θα πρέπει να δοθεί ώστε όλη η αλυσίδα συσκευών να είναι 4κ και να περνά HDR. Διαφορετικά δεν θα κλειδώνει σωστά ο προβολέας και η εικόνα δεν θα βλέπετε.

Σε κάθε άλλη περίπτωση ένας καλός 2Κ θα σας ικανοποίηση απόλυτα.

Το όλο σκεπτικό είναι βασισμένο πάνω στις δικές σας προτάσεις.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Αν επαιρνα τηλεόραση, θα επαιρνα LG-86UN85003-Smart-4K-UHD γιατι το μέγεθος κανει ΤΗΝ διαφορα. Οποτε θα προτιμουσα βοηθεια για προβολέα.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Μανώλη θα ήθελα να είμαι καλυμμένος για κάποια χρόνια. Δεν είμαι απο αυτούς που αλλάζω setup συχνά.

Θα μπορουσες να είσαι πιο συγκεκριμένος, προτείνοντας καποια μοντέλα;
 
17 June 2006
3,031
Μανώλη θα ήθελα να είμαι καλυμμένος για κάποια χρόνια. Δεν είμαι απο αυτούς που αλλάζω setup συχνά.

Θα μπορουσες να είσαι πιο συγκεκριμένος, προτείνοντας καποια μοντέλα;

Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Εκτός του οικονομικού έχουμε το θεμα της απόστασης του προβολέα από την υποτιθέμενη σε διαστασεις οθόνη.

Θα εκτελεί και χρέη τηλεόρασης; Θα παίζει πολλές ώρες; Η ερωτηση αυτή εχει να κ.ανει και με το θέμα κόστους προβολής ανά ώρα αλλά και θερμοκρασία προβολέα.

Dlp ή Lcd;
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Μανώλη θα ήθελα να είμαι καλυμμένος για κάποια χρόνια.

Όλοι μας το θέλουμε αυτό αλλά δεν......ξέχνα το. Πρέπει να γίνεται τζίρος στις εταιρείες.
Φρέσκο παράδειγμα hdmi 2.1

Φαντάζομαι έχεις καινούργιο AV ενισχυτή ε; Αλλιώς ετοιμάσου και για ενισχυτή (όπως εκανα κι εγώ)
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Πανί 100”
Απόσταση γυρω στα 6-7 μέτρα
Ο προηγούμενος ηταν ενας αρχαίος DLP, ομως δεν εχω προβλημα και με LCD. Δεν βλεπω rainbow.
Ναι θα εκτελεί και χρέη tv (Nova, Netflix και κανενα ποδόσφαιρο). Λογικα το βραδακι κανενα /ωρα. να μαζεύεται η οικογενεια τριγύρω.

Οι πηγές ειναι συνδεδεμένες με Denon ο οποίος στελνει μέσω HDMI και σήμα 4Κ.
 
17 June 2006
3,031
Όλοι μας το θέλουμε αυτό αλλά δεν......ξέχνα το. Πρέπει να γίνεται τζίρος στις εταιρείες.
Φρέσκο παράδειγμα hdmi 2.1

Φαντάζομαι έχεις καινούργιο AV ενισχυτή ε; Αλλιώς ετοιμάσου και για ενισχυτή (όπως εκανα κι εγώ)

Αυτό ακριβώς ανέφερε στο 4ο μήνυμα. Ειναι μεγάλες οι αλλαγες που θα χρειαστούν. Εκτός και εαν υπάρχει player με 2 διακριτές εξόδους hdmi Μια για τον προβολέα και μια για τον ενισχυτη (ήχος).
 
17 June 2006
3,031
Ναι ο ενισχυτής εχει 2 εξόδους HDMI. Η μια παει tv και η αλλη pj.

Σεραφείμ δεν αναφερομαι στον ενισχυτή. Είδες τι έγραψες " δυο εξόδους"
Ααυτό που πρεπει να εχει ο player είναι δυο διακριτες εξοδους hdmi και οχι κλώνοι.

Βλέπε oppo 203 205, sony 800 1100.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Για να πιάσουν τόπο καλύτερα τα χρήματα , σκέψου και την περίπτωση μεταχειρισμένου για να πάρεις κάνα μηχάνημα διπλάσιας αξίας. Όπως ίσως θα ξέρεις πολλά από τα μέλη ειδικά εδώ είναι ψείρες με τα μηχανήματα τους και μπορεί να βρεις καμία καλή ευκαιρία.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Τασο εννοείται πως κοιτάω για καλα μεταχειρισμένα προβόλια, αλλα νομιζω πως δεν παιζει κατι, απ οσο μπορω να διακρίνω.

Ο Denon ειναι ο AVR2313.

Μανώλη αυτο που γράφεις σημαινει πως πρεπει να βρω εναν media player (πχ zidoo z9s) με δυο εξόδους HDMI, για να βγαλω απ ευθείας σήμα προς τις πηγές κι όχι μέσω ενισχυτη;
 
17 June 2006
3,031
Τασο εννοείται πως κοιτάω για καλα μεταχειρισμένα προβόλια, αλλα νομιζω πως δεν παιζει κατι, απ οσο μπορω να διακρίνω.

Ο Denon ειναι ο AVR2313.

Μανώλη αυτο που γράφεις σημαινει πως πρεπει να βρω εναν media player (πχ zidoo z9s) με δυο εξόδους HDMI, για να βγαλω απ ευθείας σήμα προς τις πηγές κι όχι μέσω ενισχυτη;

Ναι....