Σαράντα Χρόνια Δολοφόνοι

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,731
πετρουπολη
IRON MAIDEN - KILLERS (1981,EMI)

KillersCover.jpg

Με το ντεμπούτο τους να σκάει ως κεραυνός εν αιθρία, να σημειώνει τεράστια επιτυχία και να καθιερώνει τους Maiden σαν την "αιχμή του δόρατος" στο New Wave Of British Heavy Metal,και μια πετυχημένη περιοδεία σε γεμάτα κλαμπ να ακολουθεί την κυκλοφορία του άλμπουμ, ο αρχηγός παρόλα αυτά είχε τα νεύρα του.
Ο Steve Harris δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την παραγωγή του άλμπουμ, μέχρι και τώρα η EMI δεν ξέρει γιατί επιλέχθηκε ο Will Malone γι'αυτή τη δουλειά, και είχε στραβώσει και με τον 2ο κιθαρίστα του τον Dennis Stratton.Δεν είναι ότι τον θεωρούσε κακό ή μέτριο,κάθε άλλο.
Απλά δεν ήταν για τους Maiden,καθώς ο Dennis είχε πιο "mainstream" rock γούστα (του άρεσαν οι Queen) και ήθελε να τα περάσει στη μουσική τους.
Ο Αρχηγός από την άλλη είχε σαφές όραμα για το τι μουσική ήθελε να παίξει η μπάντα, από τότε που την έφτιαξε πίσω στο 1975, και εκπτώσεις σε κάτι τέτοια δεν έκανε ποτέ. Χώρια που διακαής του πόθος ήταν ένας άλλος κιθαρίστας τον οποίο ήθελε σαν τρελός αλλά δεν του καθόταν-τον κολλητό φίλο του Dave Murray,τον Andrian Smith o οποίος είχε μια μπάντα τους Urchin και ήθελε να το παλέψει με αυτούς.
Τα πράγματα δεν του πήγαιναν καλά όμως και το 1980 όταν ο Steve Harris αποφάσισε ότι δεν πάει άλλο με τον Stratton δίνοντάς του πόδι και κάνοντας ακόμα πιο επίμονο pressing στον Smith, o τελευταίος αποφάσισε να ενδώσει και να σμίξει και με τον φίλο του-και αιτία να πιάσει την κιθάρα στα 15 του- τον Dave Murray.

lineup1981.jpg


A-Δ Dave Murray,Clive Burr,Paul Di Anno,Steve Harris,Andrian Smith

----------------------------------------------------------------------------------------------------------






02killers01.jpg
02killers01.jpg
02killers01.jpg

02killers01.jpg
02killers01.jpg
 
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,731
πετρουπολη
Επιτέλους λοιπόν ο Steve Harris είχε τον κιθαρίστα που ήθελε. Και μαζί με τον Dave Murray είχε το κιθαριστικό δίδυμο που ήθελε. Από το 1975 και την αρχή της δημιουργίας τους, οραματιζόταν τους Iron Maiden με δύο κιθάρες, σαν μια πιο άγρια και σκληρότερη εκδοχή των Wishbone Ash, τεχνική και μελωδική αλλά συνάμα μπολιασμένη από την rock n' roll αμεσότητα και επιθετικότητα που έφερε το punk. Το ένστικτό του θα αποδειχθεί πέρα για πέρα σωστό, τόσο για την επιμονή του στις 2 κιθάρες όσο και στα πρόσωπα. Οι Smith και Murray θα αποτελέσουν ένα από τα εμβληματικότερα δίδυμα που θα δει αυτό το είδος μουσικής, χώρια που στο πρόσωπο του Smith ο Αρχηγός θα βρεί και έναν σπουδαίο συνθέτη να τον στηρίζει,να τον συμπληρώνει και ενίοτε να τον ξεκολλάει όταν θα έχει writer’s block (βλ. Somewhere In Time).
Αλλά αυτά στο μέλλον καθώς για το δίσκο που θα διαδεχθεί το ντεμπούτο τους οι περισσότερες συνθέσεις ήταν ήδη σχεδόν έτοιμες από τον Harris εδώ και καιρό,αφού ο chief έγραφε ασταμάτητα από την στιγμή που ξεκίνησε τους Maiden 5 χρόνια πριν τη δισκογραφική πρεμιέρα τους με το Iron Maiden (1980).To πρόβλημα του αρχηγού δεν ήταν οι συνθέσεις που ήταν σχεδόν έτοιμες, αλλά το ποιος θα αναλάβει να δώσει τον κατάλληλο ήχο και χαρακτήρα σε αυτές. Έγραψα πιο πάνω ότι ο Harris σιχαινόταν την παραγωγή του Iron Maiden καθώς θεωρούσε ότι ο ήχος του άλμπουμ δεν ήταν αυτό που είχε στο κεφάλι του και πίστευε ότι σε αυτό έφταιγε ο παραγωγός που του “φόρτωσε” η ΕΜΙ που δεν είχε ιδέα από αυτό το είδος μουσικής. Βέβαια ο Will Malone είχε σχέση με αυτή του μουσική αλλά….ξώφαλτση. Είχε συνεργαστεί με τους Black Sabbath όχι σαν παραγωγός, αλλά τους βοήθησε στις ενορχηστρώσεις σε κάποια κομμάτια στο Sabbath Bloody Sabbath και στο Sabotage που είχαν χρησιμοποιήσει έγχορδα. Από εκεί και πέρα καμία σχέση με το είδος χώρια που οι φήμες έλεγαν ότι κατά τη διάρκεια των ηχογραφήσεων του Iron Maiden,o Malone καθόταν στην καρέκλα του καπνίζοντας πούρα και διαβάζοντας εφημερίδες χωρίς να πολυενδιαφέρεται για το τί γίνεται στο στούντιο.
Άρα λοιπόν ο Αρχηγός έπρεπε να βρεί έναν παραγωγό που να ξέρει καλά το είδος της μουσικής των Iron Maiden μπας και συνενοηθεί.
Tην ίδια εποχή ο Martin Birch ήταν ο μεγαλύτερος παραγωγός στο Hard Rock.Ξεκινώντας στα τέλη των 60’ς ως μηχανικός ήχου των Fleetwood Mack του Peter Green,συνεργάστηκε με τους Wishbone Ash (οι αγαπημένοι του Steve Harris-αυτός βρίσκεται πίσω από την κονσόλα στο θρυλικό Argus) και στη συνέχεια με τους Deep Purple σαν μηχανικός ήχου στην αρχή και στη συνέχεια σαν παραγωγός. Με τη διάλυση των Purple στη συνέχεια δούλεψε και με όλους τους “απογόνους” τους.Mε τους Rainbow στα τρία πρώτα άλμπουμ με τον Dio, τους Whitesnake του David Coverdale σε όλους τους δίσκους μέχρι το 1987,με τον John Lord στα προσωπικά του άλμπουμ και με τους Black Sabbath την εποχή του Dio.
Eπίσης βρισκόταν πίσω από την κονσόλα στα Cultosaurous Erectus και Fire Of Unknown Origin των Blue Oyster Cult.
Όλα τα παραπάνω έκαναν τον Birch τον πιο περιζήτητο παραγωγό σε αυτή τη μουσική.
Εκείνη την εποχή λοιπόν που ο Harris έψαχνε απεγνωσμένα να βρει παραγωγό, ο Martin βρισκόταν στην Νέα Υόρκη παρέα με τον Ritchie Blackmore o οποίος κάποια στιγμή του είπε ότι έχει ενθουσιαστεί με μια νέα μπάντα με το όνομα Iron Maiden,και πιστεύει ότι είναι ο ιδανικός (ο Martin) άνθρωπος για να τους αναλάβει. Απόρησε μάλιστα γιατί δεν τους έκανε ήδη την παραγωγή στο πρώτο άλμπουμ τους καθώς θεωρούσε ότι ο δίσκος αυτός υστερούσε σε αυτό το κομμάτι!!!

mb-master-picture-(news-body).jpg


Martin Birch
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,731
πετρουπολη
Έτσι λοιπόν έδεσε το γλυκό και ο Harris χεσμένος πλέον από τη χαρά του που είχε για παραγωγό έναν άνθρωπο που μόνο στα πιο υγρά του όνειρα μπορούσε να φανταστεί, έπεσε με τα μούτρα στη δουλειά προκειμένου να τελειοποιήσει τις συνθέσεις που είχε έτοιμες. Ο Βirch από την άλλη, βρήκε στους Iron Maiden ένα νέο γκρουπ που - εκτός του ότι τον έβλεπε σαν Θεό ακολουθώντας σαν ευαγγέλιο τις εντολές του- είχε ακόρεστη (sic) όρεξη να μάθει και να δουλέψει, χώρια που στο πρόσωπο του Harris βρήκε έναν άνθρωπο που ήξερε απόλυτα τί ήθελε να κάνει, μαθαίνοντας και ο ίδιος στην πορεία καινούρια πράγματα μέσα από αυτή τη διαδικασία, τα οποία και θα φανούν στην αμέσως επόμενη δουλειά του, το Mob Rules των Black Sabbath (άλλη – μεγάλη - κουβέντα αυτή την οποία ελπίζω να κάνουμε σύντομα).
Ο Birch μπορεί να είχε τεράστια εμπειρία με το hard rock αλλά οι Iron Maiden ήταν νέο φρούτο γι’αυτόν. Tα πανκ στοιχεία που κουβαλούσαν σε συνδυασμό με τις hard rock φόρμες των 70’ς απαιτούσαν ένα πολύ βαρύτερο και σκληρότερο ήχο χωρίς όμως να ακούγεται πρόχειρος και….diy όπως το punk. Από την άλλη δεν ήθελε να αφαιρέσει και τελείως το πανκ από την εξίσωση καθώς ήταν χαρακτηριστικό του ήχου των Maiden εκείνη την εποχή.
Έτσι “γέμισε” τις κιθάρες δίνοντας τους τη λάμψη και τον όγκο που τους έλειπε χωρίς να αφαιρέσει τίποτα από τη σκληράδα, ”καθάρισε” το μπάσο του chief δίνοντάς του την οντότητα και το χώρο που χρειαζόταν να αναπνεύσει καθώς αποτελούσε κρίσιμο κομμάτι των συνθέσεων και όχι απλά τμήμα του rhythm section (ο καλπασμός στο Killers είναι χαρακτηριστικός και θα αποτελέσει σήμα κατατεθέν από τότε μέχρι και σήμερα) και τα τύμπανα του Clive Burr θα πάψουν να ακούγονται σαν ντιουικοι τενεκέδες, έχοντας πραγματικό μέγεθος και όγκο. Θα δώσει ατμόσφαιρα και ambience στα μελωδικά και ακουστικά περάσματα των κομματιών, παίζοντας έτσι με τις αντιθέσεις με τα σκληρότερα τμήματα γι αυτό και θα κρατήσει την πανκ χροιά και το γρέζι της φωνής του Paul DiAnno.
Η παραγωγή του Killers είναι ένα αριστούργημα αντιθέσεων και ταυτόχρονα συνθέσεων και αποτυπώνει τέλεια την άποψη του heavy metal της εποχής.

martinbirch.jpg


Martin Birch - Steve Harris
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,731
πετρουπολη
lineup1981-6.jpg



Εννοείται ότι οι επόμενες δουλειές των Iron Maiden και του Martin Birch (o οποίος από αυτό το δίσκο και μετά θα αναλάβει εργολαβία τους Maiden μέχρι την πρόωρη συνταξιοδότησή του μετά το Fear of the Dark το 1992) θα είναι ακόμα καλύτερες,αλλά το Killers είναι το σημείο καμπής μεταξύ του NWOHM και του νέου ήχου που θα διαμορφώσουν οι Maiden στη συνέχεια.
Το Killers θα κυκλοφορήσει στις 2 Φεβρουαρίου του 1981 (έκλεισε 40 χρόνια!) με ακόμα μεγαλύτερη αποδοχή όντας το 2ο σκαλοπάτι στην συνεχόμενη άνοδο του γκρουπ (και που δεν θα σταματήσει παρά 11 χρόνια και εννιά άλμπουμ μετά). Mε ένα από τα πιο ψαρωτικά εξώφυλλα που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, δουλειά του μεγάλου Derek Riggs (ο οποίος αποτελεί σχεδόν μέλος της μπάντας), ο Εddie του Κillers,ακόμα και τώρα σε κάνει να γυρίσεις το κεφάλι σου και να τον χαζέψεις.Με γκολ από το εξώφυλλο λοιπόν η επιτυχία ήταν δεδομένη, παρ’όλα αυτά το Kiilers άκουσε και γκρίνια καθώς συνθετικά θεωρήθηκε κατώτερο του Iron Maiden.Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό οφείλεται περισσότερο στον πάταγο που έκανε το ντεμπούτο με αποτέλεσμα το Killers να χάνει μόνο εξ αιτίας της απουσίας της έκπληξης που συνόδευε το πρώτο. Πάντα μετά από ένα επιτυχημένο ντεμπούτο, το 2ο άλμπουμ είναι δύσκολο καθώς πρέπει πάνω από όλα να αναμετρηθεί με το γκελ που δημιούργησε στον κόσμο το προηγούμενο. Κι όμως το Killers δεν υστερούσε σε συνθέσεις και εν πάση περιπτώσει αποτελεί μια φυσική συνέχεια του πρώτου καθώς τα τραγούδια ήταν της ίδιας «σοδειάς» με του Iron Maiden,απλά έτυχαν καλύτερης παραγωγής (εννοείται), αλλά και επεξεργασίας των τραγουδιών αφού ο Harris είχε αποκτήσει περισσότερη εμπειρία σαν συνθέτης, αλλά και το γκρουπ ως σύνολο ήταν περισσότερο δεμένο αλλά και ταυτόχρονα πιο απελευθερωμένο από το δικαιολογημένο ψάρωμα του πρώτου δίσκου.
Συν την προσθήκη του Adrian Smith που αποδεικνύει από την πρώτη στιγμή γιατί ο Harris είχε φάει τα λυσσακά του να τον φέρει στους Maiden,αφού οι κιθάρες του Killers σπέρνουν στην κυριολεξία καθώς ο Ανδρέας έκανε και τον Μαγουλάκια καλύτερο. Επίσης ο Harris νιώθοντας τη σιγουριά που του παρείχε ο Birch στην παραγωγή θα αρχίσει πλέον να μπολιάζει σταθερά με progressive πειραματισμούς (αυτούς που δειλά ξεκίνησε στο ντεμπούτο) τις συνθέσεις του, γνωρίζοντας πως να τους αποδώσει.
Οι Maiden με το Killers θα ξεπεράσουν εύκολα το σκόπελο του 2ου άλμπουμ, κάνοντας σαφές σε όλους ότι δεν είναι one hit wonders αλλά ήρθαν όχι απλά να μείνουν αλλά να πάρουν το Μetal εκείνης της εποχής από το χέρι και να το οδηγήσουν σε νέους δρόμους.


Παρ’όλα αυτά ο Αρχηγός δεν ήταν απόλυτα ευχαριστημένος...


1822562379108080_1.jpg


To εναλλακτικό εξώφυλλο του Live EP Maiden Japan που κυκλοφόρησε το Mάιο του 1981 με τον Eddie να κρατά το...κομμένο κεφάλι του Paul Di Anno,o οποίος θα αποτελέσει παρελθόν από τους Iron Maiden λίγο καιρό μετά.
Θα τον αγαπάμε πάντα....

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Υ.Γ.1 Αφιερώνεται στο Δημήτρη τον Θου (μαιντανός από τα γενοφάσκια του) και στον Νίκο τον Πετειναράκη που μου είχε ζητήσει κάποτε ένα αφιέρωμα.
Υ.Γ.2 Ειδική μνεία στον τεράστιο Martin Birch,ο οποίος αποτέλεσε τον George Martin των Iron Maiden και συνάμα ένας από τους μεγαλύτερους παραγωγούς που καθόρισαν τον ήχο του hard rock και του heavy metal στα 70’ς και στα 80’ς.Έφυγε την κωλοχρονιά που μας πέρασε σε ηλικία 71 χρονών. Καλό του ταξίδι.


Πηγές : Περιοδικό Metal Hammer & Heavy Metal τεύχη 434 και 380,The History of Iron Maiden: The Early Years Documentary
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,852
Αθήνα-Κέντρο
Θαυμάσια.επεξηγηματική και διαχρονική η επέτειος που γιορτάζεις Πάνο για ένα συγκρότημα που αγάπησα μεν αργά,πρόλαβα δε την αξί α τους.

Στο είχα πεί οτι κάθε maiden και κέρασμα.

Τώρα να φανταστώ οτι θα ξηλωθώ κανονικά.

να υποθέσω οτι το κατεβατό με το εξώφυλλο είναι για ψάρωμα και έμφαση ή σου ξέφυγε?

Εγώ πάντως δεν πειράζω τίποτα,τα διαμάντια άμα τα ακουμπάς πολύ θολώνουν.

Αντε και με τους Sabbath με το καλό :)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Αγόρι μου, δώσε μέταλλο! Στην εποχή μου η μεταλάδες το έλεγαν κάπως διαφορετικά, αλλά εδώ δεν επιτρέπεται να το πω.
Εάν δεν γράψουν γι´αυτά οι καθ´ ύλην αρμόδιοι, ποιοι θα το κάνουν;
Πάνο τα σέβη μου για την παρουσιασάρα σου, :grinning-smiley-043, και τελώ εν αναμονή της επόμενης!
Να δούμε πότε θα τα π(ι)ούμε :ernaehrung004: (εκ του σύνεγγυς) ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
Δώσε πόνο μπρο !

με βάζει ο Α και ακούω κάτι μπλακ μέταλ.. θα το γυρίσω στα γεράματα σε μεταλάς ...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,731
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Σαράντα Χρόνια Δολοφόνοι

Δώσε πόνο μπρο !

με βάζει ο Α και ακούω κάτι μπλακ μέταλ.. θα το γυρίσω στα γεράματα σε μεταλάς ...

Σε σχέση με τα μπετά που ακούει ο Αλφα εγώ είμαι ταπεινός σοβατζής.....Μου λείπει το ρεμάλι πολύ...
Τα φιλιά μου μπρο,ποτε δεν είναι αργα να ξες....
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Re: Σαράντα Χρόνια Δολοφόνοι

Σε σχέση με τα μπετά που ακούει ο Αλφα εγώ είμαι ταπεινός σοβατζής.....Μου λείπει το ρεμάλι πολύ...
Τα φιλιά μου μπρο,ποτε δεν είναι αργα να ξες....


''Μη βροντοχτυπάς τις χάντρες
η δουλειά κάνει τους άντρες
το γιαπί το πιλοφόρι το μυστρί...

...Μη βροντοχτυπάς τα ζάρια
όσοι είναι παλληκάρια
τη ζωή τους την περνούν στις σκαλωσιές''


Αυτό για τα μπετά. :)

Δευτερον..Ωραιοι οι Iron Maiden..Θα ηταν καλυτερα γι´αυτους και τη μουσικη γενικοτερα αν εμεναν στον εναν δισκο (Killers) και δεν κυκλοφορουσαν μια πλειαδα απο πανομοιοτυπα πραγματα...Ας οψεται η ματαιοδοξια ομως και το η αναζητηση ενος καλυτερου μεροκαματου.
Με τα χρονια πείσθηκα πως ο καλυτερος δισκος που εχουν κυκλοφορησει ηταν το Accident Of Birth και αυτο σε μια στιγμη εσχατου οπορτουνισμου του...παικτη που τους καθιερωσε στο στερεωμα.

Τριτον...Την ιδια χρονια κυκλοφορησε το Peter Pan Hits The Suburbs των The Astronauts,το οποιο περασε στα ψιλα,επειδη ισως μιλουσε για ουσιαστικα πραγματα,αλλα οπως ξερεις καλυτερα απο εμενα,ο πολυς ο κοσμος χρησιμοποιει την μουσικη για διασκεδαση και τιποτα παραπανω..(Πολλα τα κρατουμενα)

Τεταρτον...Χθες βραδυ πριν δω την παρουσιαση ειχα βαλει να ακουσω το Number Of The Beast μπας και αλλαξω γνωμη,επειδη την τελευταια φορα που τους ακουσα (Powerslave) νομιζα οτι ανοιξαν οι ασκοι των δυτικων προαστιων και μπηκαν απο την πισω πορτα του σπιτιου μου ολοι οι κλαρινογαμπροι του Μπουρναζιου. .Λολ.

Πεμπτον...Ακολουθω σε καποιο social τον Σακη Φραγκο (για ακατανοητους λογους) ο οποιος παρουσιαζει συνεχως παραγωγα των Iron Maiden ..Εχω μπει στον πειρασμο και εχω ακουσει καποια απο αυτα..Το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι για να γινει καποιος cult φιγουρα,θα πρεπει να ακολουθησει την περσονα που ακουει στο ονομα ''Μπακαλογατος'' και να φοιτησει για εφτα χρονια στην ιδια ταξη. (Της κακομοιρας)..

Αυτα τα ολιγα απο μενα..Μεγαλος σεβασμος στο ονομα που εχουν φτιαξει ολα αυτα τα χρονια,αλλα με τα Brand names δεν τα παω καλα..
Κοκακολες και τα συναφη δεν μου ηταν ποτε απαραιτητα.

Φιλια. :ernaehrung004:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Και για να μην κάνουμε μισές δουλειές,ας βάλουμε μια φώτο του βινυλίου...Τους έχουμε χρυσο-πληρωσει και έχουμε άποψη. :)
ΥΓ..Κάποιος συντονιστής ας μικρύνει την εικόνα γιατί είναι από την ...παραγωγή στην κατανάλωση.

IMG_20210210_085738.jpg
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τους άκουσα πολύ αργά για πρώτη φορά το 1996, σε εκείνη την φάση οι φαν τους ήταν οι γραφικοί της πλατείας Ναυαρίνου. Άκουσα μερικά από τα άλμπουμ τους και ενώ δεν ήταν άσχημα είχαν έναν αέρα αθλητικού event στα live που δεν μου άρεσε. Το 1999 φίλος μεταλας μου είπε για το συγκεκριμένο άλμπουμ το οποίο δεν έμοιαζε με τα αλλά και μου άρεσε πολύ, ακόμα το ακούω. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση!.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαράντα Χρόνια Δολοφόνοι

Μου'λειψες...-bye-

Την κουβέντα για τους Maiden και τα δυτικά προάστια θα την κάνουμε από κοντα...

Και μένα μου έλειψες ρε..Ματς Μουτς. :)
Να βρεθείς πρώτα με τον Θήτα όμως,που είναι και πιο κοντά σου (πλέον) να σου πει πόσο του αρέσει το άλμπουμ και πόσο καλύτερος είναι ο Ντιάνο του Ντίκινσον γιατι μας έχει ζαλίσει τον έρωτα. :)
Ησύχασε ρε του λέω ότι μπορεί κάνει ο καθένας , εκεί αυτός.
Τώρα για τα δυτικά προάστια τι να πούμε; Εργατομάνα που νομίζει ότι παίζει σε κάποιο Τραπ βιντεοκλίπ,ξέρεις από αυτά τα καινούργια που μετράνε φανταστικά πετροδόλλαρα.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Παρεπιπτόντως,την ίδια χρονιά κυκλοφόρησαν και τα παρακάτω..Η προσωπική μου κατάταξη είναι Λεμις-Κρονος-Νυχτεριδας και Ντιανος.... Αν μου ζητήσεις να τα βάλω σε μια σειρά προτίμησης.

51GIIuaKMRL.jpgR-500147-1545639271-9534.jpeg.jpg71UUAxdKCHL._SX355_.jpg
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,731
πετρουπολη
και ένας σκασμός ΝWOBHM....

Τα δικά μου αγαπημένα είναι (με σειρά) :

- Οι Sabbath με τον Κοντό Νο2

- Ο ζωντανος Λέμμης

- Οι Δολοφόνοι

- Ο Κρόνος

- Το Ημερολόγιο Ενός Τρελού

- Οι Riot

- Oi Cirith Ungol

- Το Αμόνι

- Σαξονάρα

- Mπλε Όστρακα (ξέχασα και δεν έβαλα εξώφυλο)

Και δυο επιλαχόντες : Οι Raven και οι Rods...

Tην ίδια χρονια έβγαλαν και οι Priest το Point Of Entry και οι AC/DC το For Those About To Rock αλλα δεν είναι από αυτά που κόβω φλέβα....
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαράντα Χρόνια Δολοφόνοι

Του αφιέρωσα την παρουσίαση...Ελπίζω να τσιμπίσει μπας και τα πούμε...

Σιγά μην τσιμπήσει.
Αλλά για να επανέλθουμε στα του δίσκου,καλά έκανες και το ανέβασες πριν ψηφίσουν τα καλοπαιδα τον νόμο για την φίμωση των καλλιτεχνών και όλων όσων αναπαράγουν μέρος της τέχνης τους.

"My innocent victims
Are slaughtered with wrath and despise
The mocking religion
Of hatred that burns in the night
I have no one
I'm bound to destroy all this greed
A voice inside me
Compelling to satisfy me..."

-Killers-

Όπως καταλαβαίνεις σε λίγο καιρό,οι Iron Maiden και το μεγαλύτερο ποσοστό της σύγχρονης τέχνης θα πιάσει τα γιοφύρια .
Εμείς θα είμαστε αναγκασμένοι να ακούμε όπερα και Έλβις με το στανιο ,το πολιτικοποιημένο hip-hop το punk ,το hardcore κ.α. θα περάσουν στην ιστορία και το ροκ θα τραγουδάει για κάμπιες που ανεβαίνουν χαρωπά στα καταπράσινα μαρούλια. :)
Να αναφωνησω ένα ζήτω μην θεωρηθεί ότι πάω κόντρα στη ροή του ποταμού.