HDMI ARC and TV Speakers

karatron

New member
26 May 2011
8
Καλησπέρα σας
Θα ήθελα την βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα
Μπορώ να έχω ήχο έξοδο από το HDMI ARC μιας τηλεόρασης (πχ προς έναν ενισχυτή) και ταυτόχρονα να έχω και τον ήχο στα ηχεία της? ή υπάρχει περιορισμός σε αυτό?

Ευχαριστώ
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Νομίζω δεν γίνεται ταυτόχρονη έξοδος ήχου.
Τουλάχιστον σ' αυτά που έχω, επιλέγεις ή μέσω ARC ή μέσω TV.
Αν σε καινούργια μοντέλα γίνεται, δεν το ξέρω.
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλησπερα.
Νομιζω δεν ειναι εφικτο.
Σιγουρα με χρηση οπτικης απο την TV προς τον ενισχυτη , επιτρεπεται η ´´παραλληλη´´ ακροαση που επιθυμεις!
Για δες το και μας λες.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Σε αρκετές TV γίνεται.
Σίγουρα σε Samsung.
Και αν δεν απατώμαι και σε αρκετές LG.

Γιατί να το κάνεις όμως αυτό ? Αν το σύστημα σου είναι 4.1/5.1/7.1/κλπ, μόνο κακό κάνεις βάζοντας και τα ηχεία της TV να παίζουν.
 

karatron

New member
26 May 2011
8
Καλησπέρα
Τα project είναι ως εξής: Θέλουμε με τον ήχο της τηλεόρασης να οδηγήσουμε τετρακάναλο ενισχυτή ο οποίος οδηγεί με την σειρά του τέσσερεις ζώνες ηχείων οροφής σε διάφορους χώρους. Ταυτόχρονα εκεί που βρίσκεται η τηλεόραση ο ήχος της θα είναι επίσης επιθυμητός. Η υψηλή ποιότητα του ήχου δεν παίζει πρωτεύων ρόλο στο όλο project
Με την ευκαιρία, υπάρχει soundbar που να δίνει κάποιο Auxiliary output? Το ιδανικό είναι να πάω από την τηλεόραση σε ένα soundbar μέσω HDMI ARC η ακόμα και οπτική ίνα και από το soundbar να πάρω pre σήμα για τον εν λόγω ενισχυτή των ηχείων οροφής

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

karatron

New member
26 May 2011
8
Λοιπόν νέα ερωτηματικά!!
Υπάρχουν συσκευές που κάνουν audio grab from HDMI. Εχω βρει δηλαδή συσκευή που παίρνει HDMI in και δίνει HDMI out και analog audio σε δύο RCA!
Το ερώτημα είναι, περνάει κανονικά το HDMI Arc από αυτή την συσκευή? και είναι άραγε αισθητό το delay ?

Ευχαριστώ
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: HDMI ARC and TV Speakers

Λοιπόν νέα ερωτηματικά!!
Το ερώτημα είναι, περνάει κανονικά το HDMI Arc από αυτή την συσκευή?

εξαρτάται τι θες να κάνεις.

Αν όπως φαντάζομαι θες να συνδέσεις σε αυτή τη συσκευή καλώδιο HDMI σε είσοδο TV με ARC πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει.
Για να δώσει ήχο το ARC πρέπει από την άλλη μεριά να υπάρχει έξοδος HDMI που να δέχεται ήχο μέσω ARC
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: HDMI ARC and TV Speakers

εξαρτάται τι θες να κάνεις.

Αν όπως φαντάζομαι θες να συνδέσεις σε αυτή τη συσκευή καλώδιο HDMI σε είσοδο TV με ARC πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει.
Για να δώσει ήχο το ARC πρέπει από την άλλη μεριά να υπάρχει έξοδος HDMI που να δέχεται ήχο μέσω ARC

και αυτοδιορθώνομαι για να μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί με προβλημάτισες και το ξανάψαξα, μπορεί και να δουλέψει ανάλογα με το extractor