Σχολιασμός και βοήθεια για λήψη και επεξεργασία φωτογραφίας

Ronnie

New member
19 July 2011
18
Καλησπέρα στην παρέα.Έχω το Huawei P40 και πραγματικά βγάζει πολύ καθαρές φωτογραφίες.Θα ήθελα όμως να ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να επεξεργαστώ τη φώτο που έβγαλα για να είναι καθαρή σαν τα χρώματα που έχει αυτό το βίντεο

https://youtu.be/2RIDhA9c8qw

Απο προγράμματα έχω snapseed,photoshop camera,aurora HDR,photomatix. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Καταρχήν το αποτέλεσμα που βλέπεις στο βίντεο αυτό οφειλεται κατά 90% σε επαγγελματικό στήσιμο. Πρώτα πρώτα ο Φωτισμός, χρήση sliders, κάδρα, ενδυματολογία κλπ.
Χρήση μηχανών με φακούς cine κ raw video αν κ τα δέρματα δε με πείθουν.
Επεξεργασία μάλλον σε πρόγραμμα υπολογιστή.
Κατέβασε το bmd davinci resolve δωρεάν και επεξεργασου χρώματα και μοντάζ.
 

Ronnie

New member
19 July 2011
18
Ευχαριστω πολυ @evanfotis θα πειραματιστώ με το πρόγραμμα. Ισως να μην πετυχω το απόλυτο οπως λες αλλα αρχιζω απο κάπου.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,816
Athens
Μην περιμένεις να δεις αποτελέσματα από κινητό να έχουν την εικόνα έστω και ερασιτεχνικής φωτογραφικής μηχανής/βιντεοκάμερας...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,817
Αθήνα με απόσπαση.
Yπάρχουν αρκετά λάθη.
Πολύ έντονο κοντράστ, καμμένα λευκά, λευκός ουρανός, μικρός χρόνος έκθεσης ( για να γράψει το νερό) χρωματική εκτροπή...
Το πρώτο πλάνο, οι κορμοί στην περίπτωση, είθισται να είναι αρκετά σκούρο γιατί αυτό οδηγεί το μάτι στο κέντρο του ενδιαφέροντος.
Πιθανόν να είναι και θέμα επεξεργασίας, εάν υπάρχει το πρωτότυπο raw αρχείο πιθανόν να σωζονται τα περισσότερα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,816
Athens
Επειδή πολλές φορές και εμείς όταν αρχίσαμε να ασχολούμαστε με την φωτογραφία κάναμε τα ίδια λάθη και ακούγαμε τις ίδιες προτάσεις από τους πιο έμπειρους, λαμβάνετε όλα όσα σας λέμε ως φιλικές συμβουλές και όχι, ούτε κατά διάνοια, ως προσβλητικά. Είναι ξεκάθαρα λάθη (είτε στην λήψη, είτε στην επεξεργασία, είτε και στα 2). Ακούγοντας, ψάχνοντας και προσπαθώντας θα καταλήξετε να τραβάτε και να δημιουργείτε πολύ καλύτερες φωτογραφίες.
 

rednick

Senior Member
28 November 2015
676
Επειδή πολλές φορές και εμείς όταν αρχίσαμε να ασχολούμαστε με την φωτογραφία κάναμε τα ίδια λάθη και ακούγαμε τις ίδιες προτάσεις από τους πιο έμπειρους, λαμβάνετε όλα όσα σας λέμε ως φιλικές συμβουλές και όχι, ούτε κατά διάνοια, ως προσβλητικά. Είναι ξεκάθαρα λάθη (είτε στην λήψη, είτε στην επεξεργασία, είτε και στα 2). Ακούγοντας, ψάχνοντας και προσπαθώντας θα καταλήξετε να τραβάτε και να δημιουργείτε πολύ καλύτερες φωτογραφίες.
Καλημερα .Γνωριζω τις προθεσεις σας και σας διαβαζω προσεκτικα.Το λοιπον δεν εχω μαθει ακομα την z6 εχω κανει περιπου 2000 κλικ ,δεν εμπιστευομαι την εστιαση της σε σχεση με την d750 εχει θεματα, η οθονη της θελει συνεχεια [αναλογως το σκηνικο] ρυθμιση φωτεινοτητας με εχει κοροιδεψει αρκετες φορες, προφανως δεν φταιει η μηχανη οταν δεν εχω καταφερει να αφομοιωσω το εργαλειο που εχω στα χερια μου και να παντρεψω τα [χουγια μου] τον τροπο ληψης μου ,αλλα που θα παει θα την μαθω:D.
Το δευτερο ειναι η επεξεργασια ,το λαιτρουμ εχει κανει προσφατα μια αναβαθμιση ενα απο αυτα τα εργαλεια ειναι η μασκα του κυριου θεματος [υπηρχε] και τωρα προσθεσε και το φοντο το βρισκω χρησιμο και γρηγορο ,το ανακαλυψα προχθες και το μαθαινω αλλα προφανως δεν ειναι για ολα τα θεματα.
 
  • Like
Reactions: toupia

Nexus

Senior Member
29 August 2007
501
Αθήνα
Καλύτερα να εμπιστεύεσαι το ιστόγραμμα παρά το τι βλέπεις στην οθόνη της μηχανής. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη σε manual mode, ή σε κάποιο από τα αυτόματα mode? Φαίνεται βέβαια να είναι και αρκετά overprocessed, αλλά δεν μπορεί να κρίνει κανείς χωρίς την αρχική φώτο.
 
  • Like
Reactions: billpeppas

rednick

Senior Member
28 November 2015
676
Καλύτερα να εμπιστεύεσαι το ιστόγραμμα παρά το τι βλέπεις στην οθόνη της μηχανής. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη σε manual mode, ή σε κάποιο από τα αυτόματα mode? Φαίνεται βέβαια να είναι και αρκετά overprocessed, αλλά δεν μπορεί να κρίνει κανείς χωρίς την αρχική φώτο.
Mανιουαλ με κλειδωμενο το ISO στα 6400 με βολευει στην φωτ/φια δρομου ,εδω επρεπε να ειχα βγει απο το αυτοματο και να ειμαι 100.
 

rednick

Senior Member
28 November 2015
676
rednick να αρχισω απο το πιο πιθανο

Τι οθονη εχεις ?
Δεν εχω οθονη καταλληλη για επεξεργασια ,τις φορτωνω σε ενα λαπτοπ lenovo ideapad l340 .
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,112
Εκεί ψηλά.....
Η σωστη οθονη κακα τα ψεματα αν δεν ξερει κανεις να διαβαζει σηματα παλμογραφου που λεγαμε εμεις πρεπει να βλεπει ΣΩΣΤΑ.

Μια οθονη καλη που να καλιμπραρεται και κυριως η σωστη της ρυθμιση με την καρτα γραφικων και το προγραμμα που δουλευεις ειναι το Α και το Ω

Διαφορετικα τσαμπα παιδευεσαι. Οταν σεταριστεις σωστα παιζει και να ξαναφτιαξεις ολες σου τις καλες παλιες φωτογραφιες απο την αρχη......
 
  • Sad
Reactions: toupia

Nexus

Senior Member
29 August 2007
501
Αθήνα
Mανιουαλ με κλειδωμενο το ISO στα 6400 με βολευει στην φωτ/φια δρομου ,εδω επρεπε να ειχα βγει απο το αυτοματο και να ειμαι 100.

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που προτιμάς να χρησιμοποιείς manual mode? Γενικά εγώ για street και snapshots προτιμώ autoiso με περιορισμό στα 12800 (οριακά με παίρνει με την A7iii), και είμαι σε προτεραιότητα είτε διαφράγματος είτε ταχύτητας (ανάλογα με το είδος της λήψης), με ενεργοποιημένο κάτω όριο στο shutter speed στα 1/60 ώστε να έχω σχεδόν πάντα μία σχετικά καθαρή φώτο. (Εδώ εξαρτάται και τι σταθεροποίηση έχεις και πόσο κίνηση υπάρχει στο κάδρο σου και πόσο εμπιστεύεσαι τα χέρια σου). Έτσι έχω να ανησυχήσω μόνο για το καδράρισμα και για την επιλογή βάθους πεδίου/ταχύτητας.

Για τοπία είμαι επί το πλείστον σε προτεραιότητα διαφράγματος με manual ISO όσο πιο χαμηλό με παίρνει ανάλογα την φώτο, εκτός αν η λήψη απαιτεί κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις όπου μπορείς να παίξεις ή με το exposure compensation, η να πάρεις πολλαπλές λήψεις, η bulb mode.

Γενικά πάντως, ιδίως αν τραβάς σε full manual mode, Θα πρέπει να να προσέχεις να έχεις τις σωστές ρυθμίσεις πριν από κάθε λήψη. Εγώ βέβαια θα πρότεινα να μην φοβάσαι να εμπιστευτείς την μηχανή στα auto A/S modes και σε φωτομέτρηση τύπου matrix, εκτός αν η λήψη είναι πολύ ιδιαίτερη. Δεν χάνεις κάτι στο 90% των περιπτώσεων. Αν θέλεις να επηρεάσεις το exposure, κρίνοντας από το histogram, ή θέλεις απλά να υποεκθέσεις/υπερεκθέσεις εσκεμμένα, μπορείς απλά να παίξεις με το exposure compensation της μηχανής.

Θεωρώ πιο σημαντικό το να τραβάει κανείς σε Raw και να μάθει να χρησιμοποιεί καλά ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, από το να χρησιμοποιεί πάντα full manual mode, εκτός αν ξέρει πολύ καλά τι κάνει η ή λήψη το απαιτεί.

ΥΓ. Τα παραπάνω είναι απλά κάποιες γενικές σκέψεις ενός απλού χομπίστα και δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις. Μπορεί ήδη να γνωρίζεις όλα όσα ανέφερα και να έχεις επιλέξει τον τρόπο που χρησιμοποιείς την μηχανή σου ύστερα από μακροχρόνια χρήση και κρίνοντας από τα αποτελέσματα που παίρνεις.
 
  • Like
Reactions: toupia

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,816
Athens
Το να μην "καίει" τις φωτογραφίες με υπερβολική χρήση clarity & contrast το επιτυγχάνεις εύκολα, δεν θέλει calibrated monitor.
Χρωματικά, και όσον αφορά την έκθεση, ναι, το calibration είναι απαραίτητο, αν θες να βγάζεις σωστές φωτογραφίες (που και οι άλλοι που τις βλέπουν πρέπει επίσης να είναι calibrated φυσικά) και βοηθάει πολύ και στην εκτύπωση ώστε να παίρνεις σχεδόν ακριβώς ότι βλέπεις στην οθόνη και στο print.
 
  • Like
Reactions: rednick and toupia

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,112
Εκεί ψηλά.....
Πω ρε φίλε, την κάτσαμε...


Ενδεικτικα να πω οτι στελνω φωτογραφιες (παπουτσιων still) σε πελατισσα που πρωτη φορα το κανει αυτο.

Αρχιζει και μου λεει ειναι σκοτεινες (στο λαπτοπ της :ROFLMAO: ) μπουρου μπουρου.....κλπ

Ερχεται σπιτι και τις βλεπει στο δικο μου μονιτορ και δειχνοντας της το ιδιο σε αλλες 4 οθονες και καταλαβαινει πρωτη φορα τι γινεται τελικα.....

Δες την καλη πλευρα. Θα εχεις πολυ υλικο να παιξεις :p
 
  • Wow
Reactions: toupia

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,218
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Mανιουαλ με κλειδωμενο το ISO στα 6400 με βολευει στην φωτ/φια δρομου ,εδω επρεπε να ειχα βγει απο το αυτοματο και να ειμαι 100.
εδω ειναι το πρωτο φαουλ ειδικα για φωτο ημέρας σε τοπιο (βεβαια στη συγκεκριμένη φωτο ειμαι σιγουρος οτι δεν φταει μονο αυτο)

στην πραξη την ημερα ακομη και FF να εχεις ο κανονας ειναι αν κανεις χρηση υψηλου ISO η χρωματικη πληροφορία θα ειναι μικρότερη και το δυναμικό ευρος την μηχανης συρικνωνεται. Ειναι απαραιτητο το υψηλο ISO ημέρα μονο σε πολυ ειδικες καταστασεις π.χ. οταν θελεις υπερυψηλες ταχυτητες κλειστρου για BIF π.χ. 1/1000-1/2000 και διαθετεις σκοτεινο τηκλεφακο

Αν η συγκεκριμένη φωτό λοιπον ηταν σε 6400 και ειχες ξεχασει να κλεισεις το διαφραγμα αρκετα η μηχανη υπρεκθεσε και πηγαινοντας αυτο να το μαζεψεις στην επεξεργασια εδωσε και τεχνουργηματα ειδικα αν φορτωσες contrast, dehaze, clarity . Αν πάλι εκλεισες το διαφραγμα υπερβολικα για να ερθει στα ισα του η εκθεση πιθανον εφτασες στο ορια το difraction του φακου και εχασες οξυτητα / μικρολεπτομερεια που μετα δεν την επαναφερεις ευκολα με clarity , sharpness κλπ.

Iσως ειναι χρησιμο αν θελεις και εσυ βεβαια να μας ανεβασεις καπου το RAW και να πουμε περισσοτερα

αν οι διαχειριστες το κρινουν απαραιτητο η συζητηση μαζι με τυχον δειγματα ισως μεταφερθει και σε πιο καταλληλο νημα στις τεχνικες φωτογραφησης / επεξεργασιας ωστε να μην διακοψουν εδω την ροη της Gallery
 

rednick

Senior Member
28 November 2015
676
24mm iso 2200 f4 1/320 ισοροπια λευκου 6250 μου εδωσε η z6 με ρυθμιση στο Α2 .