Εξοικονόμηση χρημάτων σε καρτοκινητά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 September 2012
21
Απηύδησα με το υποχρεωτικό μηνιαίο πακέτο της κοσμοτέ, διαφορετικά τρώει την κάρτα σε 2 μέρες, που σε αναγκάζει να βάζεις κάρτα κάθε μήνα και σκέφτηκα πως μπορώ να το αποτρέψω. Βρηκα την λύση του σκάιπ. Είναι και πιο φτηνό ειναι και χωρίς χρονικό όριο να ξοδέψεις. Εχει πακέτο με 3,5 ευρώ τον μήνα για 100 λεπτά ή αν μιλάς πιο λιγο πληρώνεις όσο μιλάς. Εξακολουθεί να χρειάζεται η κάρτα κάθε 3 μήνες για να μπορούν να σε παίρνουν και να έχεις ίντερνετ αλλα με 12 +3,5 +3,5 = 19 ευρώ βγάζεις 3 μήνες. 36-19= 17 ευρώ οικονομία το τρίμηνο, 68 τον χρόνο. Συνήθως όποιος εχει καρτοκινητό θέλει οικονομία (διαφορετικά θα είχε σύνδεση) οπότε νομίζω θα τον ενδιαφέρει και αυτό.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θα το δοκιμάσω Κωνσταντίνε και εμένα με ενοχλεί ο "εκβιασμός" του μιλά παραπάνω αλλιώς κανε top up χωρίς λόγο.

Πριν λίγο καιρό πληρώναμε 5ε , μετα 7,5 , μετά 10 τώρα 13. Νιώθω οτι θέλουν να μας σπρώξουν όλους προς σύνδεση μεριά.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εγώ πάντως μετά από 20 χρόνια συμβόλαια, το γύρισα πέρυσι σε καρτοκινητά και βρήκα την υγεία μου. Πολύ πιο φτηνό και με καταπληκτικές παροχές σε data.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μια απ τα ίδια Χάρη....αυτά για τα οποία γρηνιαζουμε ειναι σχετικά πρόσφατες πατέντες....παλιά ούτε ταυτότητα δεν ζητούσαν...πήγαινες στο περίπτερο και αγόραζες ενα καινούργιο νούμερο του εβαζες και μερικά ευρώ και ξενοιάζεις για αρκετό καιρό. Σήμερα ακόμα συμφέρει αλλά οριακά. Δίνω αλλά δυο 3 χρόνια μέχρι να αρχίσει να συμφέρει παλι η φθηνότερη σύνδεση. Επίσης στην κάρτα πολλές φορές έχω πληρώσει πεταμένα λεφτά επειδή ξέχασα να ανανεώσω στην ώρα μου. Άλλες φορές έχω βάλει το χ πακέτο για ένα μόνο μήνα και αυτοί το δένουν κόμπο και με χρεώνουν και τον επόμενο. Εχω καταλήξει να βάζω ξυπνητήρια στο κινητό για να γλιτώσω οριακά 50ε ανά έτος. Τέλος πάντων...ακόμα συμφέρει...αλλα για ποσο;
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Noμιζω ειναι διμηνιαιο το πακετακι για καρτοκινητη (Cosmote).
Bαζω 12μισυ ευρω (για 2 μηνες) και συνηθως ... τοσα χρησιμοποιω.
Το καλοκαιρι ξεχαστηκα και δεν εκανα ανανεωση (πριν την ληξη).
Εχασα 1 ευρω !

Η μοναδικη φορα που μου "υπεξαιρεσε" χρηματα ο ΟΤΕς :proud:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θέλει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός.....μέσα στα 30 μηνύματα που σου στέλνουν το μήνα, ένα λέει ότι θα χάσεις το υπόλοιπό σου αν δεν ανανεώσεις....πολλές φορές από συνήθεια το αγνοείς και αυτό μαζί με τα άλλα διαφημιστικά.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Απλά αν βάλεις την μηνιαια ανανεωση αυτοματα (εφοσον εχεις βάλει και τα χρηματα πιο πριν στο υπόλοιπο), σου μεταφέρει τα υπολοιπα ομιλίας και data στον άλλο μήνα.

Συνηθως έτσι μαζεύω 2-3GB καβάτζα για το καλοκαιρι.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Απλά αν βάλεις την μηνιαια ανανεωση αυτοματα (εφοσον εχεις βάλει και τα χρηματα πιο πριν στο υπόλοιπο), σου μεταφέρει τα υπολοιπα ομιλίας και data στον άλλο μήνα.

Συνηθως έτσι μαζεύω 2-3GB καβάτζα για το καλοκαιρι.

Σε ευχαριστω Κ.μ. εβαλα το app και προσπαθω να το βρω.....μιλας για το COSMOKAPTA COMBO AUTO με 10 ε το μηνα?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Σε ευχαριστω Κ.μ. εβαλα το app και προσπαθω να το βρω.....μιλας για το COSMOKAPTA COMBO AUTO με 10 ε το μηνα?

ναι , αλλα σκέψου ότι πρέπει να βάζεις 12 για να μένουν 10 για την ενεργοποίηση.

επίσης κάθε φορα που βάζεις τα 12 απο την εφαρμογή, σου δίνει και 600ΜΒ για 15 μέρες (και σώζεις αυτά του πακέτου που μεταφερονται).

αν σε κάποια ανανέωση δεν βρει , δεν την κάνει και μηδενίζει το conter.