Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

johntsia

New member
8 October 2011
37
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα 2 συστήματα η χρήση του θα είναι για ταινίες και gaming γενικά θα ήθελα γενικά ένα ολοκληρωμένο soundbar σε όλους τους τομής ποιότητα καθαρών διαλογών και γεμάτου ήχου κτλ..
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

Σαφέστατα ανώτερη η JBL.

Είχα το jbl bar 3.1 στους διάλογους δεν τα πάγαινε καλά χάνονταν από το μπάσο και γενικά δεν το είχε σε αυτό το σημείο ελπίζω να μην έχω τα ίδια και με το 9,1 ευχαριστώ.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,813
Athens
Να κάνω την μαντεψιά ότι το είχες μέσα σε ράφι επίπλου ή η πρόσοψη της ηχομπάρας ήταν πιο μέσα από το πάτημα στο ράφι ? ( δεν ήταν δηλαδή flush mount )
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Δεν ήταν μέσα στο έπιπλο ήταν Ακριβώς μπροστά από την τηλεόραση ελεύθερο
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Δεν ήταν μέσα στο έπιπλο ήταν Ακριβώς μπροστά από την τηλεόραση ελεύθερο και με την προηγούμενη τηλεόραση κρεμασμένο στον τοίχο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,813
Athens
η πρόσοψη του ηχείου λέω να μην ήταν εντός του ραφιού, δηλαδή η άκρη του ηχείου να είναι στο ίδιο επίπεδο με την άκρη του ραφιού.

κατά τα λοιπά... σε τι απόσταση από την TV είσαι ? πως είναι ο χώρος σου ? διαστάσεις ? ( Π, Β, Υ ). Από τι πηγή παίζεις ? σε τι εντάσεις ακούς ?
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

η πρόσοψη του ηχείου λέω να μην ήταν εντός του ραφιού, δηλαδή η άκρη του ηχείου να είναι στο ίδιο επίπεδο με την άκρη του ραφιού.

κατά τα λοιπά... σε τι απόσταση από την TV είσαι ? πως είναι ο χώρος σου ? διαστάσεις ? ( Π, Β, Υ ). Από τι πηγή παίζεις ? σε τι εντάσεις ακούς ?

Όχι δεν ήταν εκτός ραφιου η απόσταση είναι γύρο στα 3.5 με 3.8 μέτρα ο χώρος μου είναι 4x3 και παίζω από hdmi ένταση ανάλογα τώρα με το συγκεκριμένο ηχείο που είχα 12 με 13 ένταση το max ήταν 30 σε ταινίες το ανέβαζαν στα 15.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,658
Αθήνα
Αν διαλέξεις την LG το σίγουρο είναι ότι θα πας από μια ηχομπάρα που έχει ένα από τα καλύτερα sub (για ηχομπάρα) σε μια άλλη που έχει ένα από τα χειρότερα.

Πράγματι στην LG υπάρχει ρύθμιση για το κεντρικό ηχείο, όχι όμως για τους διαλόγους. Δηλαδή απλά έχεις τη δυνατότητα να αυξομοιώσεις την ένταση του κεντρικού. Δεν περνάνε οι συχνότητες των διαλόγων από κάποιο DSP ώστε να είναι πιο καθαροί (όπως γίνεται στις Polk και στις Denon)

Ενδέχεται να έχει λίγο πιο απλωμένο εμπρός soundstage η LG, αλλά γενικώς αν ρωτήσεις 9 στους 10 την Bar 9.1 θα σου πουν. Κι ένας εγώ 10/10. :eek:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,813
Athens
Βασικά με την απόσταση που περιγράφεις και αφού έχεις παράπονο από τον ήχο... άρα έχεις απαιτήσεις, θα ήταν πιο σωστό να κοιτάξεις για κανονικά ηχεία και όχι για ηχομπάρα πάντως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,658
Αθήνα
3.5 με 3.8 μέτρα πάντως δύσκολα θα πέφτει η ανάκλαση στο σωστό σημείο με οποιαδήποτε ηχομπάρα με upfiring οδηγούς. Και δεν μπορείς να αλλάξεις κλίση γιατί έτσι θα στοχεύουν οι front firing οδηγοί αλλού γι' αλλού.
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

3.5 με 3.8 μέτρα πάντως δύσκολα θα πέφτει η ανάκλαση στο σωστό σημείο με οποιαδήποτε ηχομπάρα με upfiring οδηγούς. Και δεν μπορείς να αλλάξεις κλίση γιατί έτσι θα στοχεύουν οι front firing οδηγοί αλλού γι' αλλού.
Το
3.5 με 3.8 είναι η απόσταση από την τν οχι ύψος από το ντιβάνι το ύψος δωματίου είναι 2.50
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

Βασικά με την απόσταση που περιγράφεις και αφού έχεις παράπονο από τον ήχο... άρα έχεις απαιτήσεις, θα ήταν πιο σωστό να κοιτάξεις για κανονικά ηχεία και όχι για ηχομπάρα πάντως.

Όταν λες ηχεία αν μπορείς κάνε μια πρόταση αν σου είναι εύκολο απλά δεν θέλω να μπλέξω με ενισχυτές και καλωδιώσεις
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,658
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

Το
3.5 με 3.8 είναι η απόσταση από την τν οχι ύψος από το ντιβάνι το ύψος δωματίου είναι 2.50

Για την απόσταση από την TV έγραψα κι εγώ. Τα upfiring drivers θα ρίχνουν την ηχοδέσμη λίγο πιο μπροστά στο ταβάνι και αυτή θα καταλήγει λίγο πιο μπροστά ακόμη και όχι στη θέση ακρόασης.
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

Για την απόσταση από την TV έγραψα κι εγώ. Τα upfiring drivers θα ρίχνουν την ηχοδέσμη λίγο πιο μπροστά στο ταβάνι και αυτή θα καταλήγει λίγο πιο μπροστά ακόμη και όχι στη θέση ακρόασης.

Και τι με μπορώ να κάνω γενικά τι να αγοράσω τι με προτείνεις?
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

Χρειάζεσαι και έναν ενισχυτή σαν ας πούμε τον Denon AVR-X2700H

Ναι τώρα που το έψαξα καλύτερα το πρόσεξα και εγώ όλο το πακέτο θα κοστίσει πάνω από 2.000 ευρώ θα ήθελα πιο εύκολες λύσεις γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοια συστήματα έχω δει και το Sonos 5.1.2 Surround Set Black arc αλλα δεν ξέρω αν αξίζει κοστίζει και αυτό αρκετά 2.000
 

johntsia

New member
8 October 2011
37
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar LG SN11R ή JBL Bar 9.1

Χρειάζεσαι και έναν ενισχυτή σαν ας πούμε τον Denon AVR-X2700H

Συγκεκριμένος ενισχυτής υποστηρίζει 4K 120fps έχει hdmi 2.1 Δηλαδή θα έχω full υποστήριξη για PlayStation 5
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,813
Athens
Υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια.
Υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα.

Μπορείς να πας σε κάτι προσιτό, π.χ. ένα σετ ηχείων Dali + ένα sub π.χ. της Mission ή Presonus ή Polk ή Dali και έναν ενισχυτή 7.1 ή 5.1 πάνω κάτω στο επίπεδο του 2700H ή Yamaha RX-V4A