Τι γνώμη έχετε για τις Samsung QE43Q60T & Hisense 43A7100F ή TCL 43EP715;

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Τι γνώμη έχετε για αυτή τη τηλεόραση; Πρόκειται για υπνοδωμάτιο, περίπου 3 μέτρα απόσταση από τα μάτια. Δεν μπορώ να καταλάβω που παίζεται το παιγνίδι στις τιμές..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung Q60T 43"

Η 43" Q60T στοιχίζει περίπου 500 ευρώ. Με τόσα χρήματα βρίσκεις 55"-60", για τρία μέτρα απόσταση, εκτός αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ή προορίζεται η τηλεόραση για... ραδιόφωνο.
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Q60T 43"

Η 43" Q60T στοιχίζει περίπου 500 ευρώ. Με τόσα χρήματα βρίσκεις 55"-60", για τρία μέτρα απόσταση, εκτός αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ή προορίζεται η τηλεόραση για... ραδιόφωνο.

Εκτός.. τι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
HISENSE 43A7100F ή TCL TV 43EP715 ANDROID 4K

Μέχρι 43 για να χωράει στο σημείο, έχει κανείς καμία πληροφορία για τα παραπάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: HISENSE 43A7100F ή TCL TV 43EP715 ANDROID 4K

Μέχρι 43 για να χωράει στο σημείο, έχει κανείς καμία πληροφορία για τα παραπάνω;

Καλησπέρα Heben,


πείτε και δύο λόγια για τα παρακάτω:

Απόσταση κύριας θέασης : περίπου 3 μέτρα απόσταση από τα μάτια,για υπνοδωμάτιο,Μέχρι 43 για να χωράει στο σημείο.

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

Απαιτήσεις άλλες:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:




--------------------

Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Απάντηση: Re: HISENSE 43A7100F ή TCL TV 43EP715 ANDROID 4K

Καλησπέρα Heben,


πείτε και δύο λόγια για τα παρακάτω:

Απόσταση κύριας θέασης : περίπου 3 μέτρα απόσταση από τα μάτια,για υπνοδωμάτιο,Μέχρι 43 για να χωράει στο σημείο.

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

Απαιτήσεις άλλες:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:




--------------------

Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...

Η τηλεόραση θα μπει στον τοίχο ψηλά απέναντι απο το κρεβάτι με βάση με μοίρες περίπου 40 όπου η θέαση θα είναι ακριβώς ευθεία, οι απαιτήσεις είναι Netflix YouTube digea και θα παίζει μόνο βράδυ πριν τον ύπνο. Εάν υπάρχει κάποιο καλό και μπορεί να αναπαράγει τις χιλιάδες ταινίες μου απο το pc δεν θα με πείραζε. Ποιότητα full hd νομίζω είναι αρκετή σε αυτή τη διάσταση απόσταση. Πρόκειται για βοηθητική τηλεόραση και έλεγα έως 300. Τώρα έχω μια Samsung 22 γυραιοτερη απο τους περισσότερους εδώ μέσα :).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Απάντηση: Re: HISENSE 43A7100F ή TCL TV 43EP715 ANDROID 4K

Καλησπέρα Heben,


πείτε και δύο λόγια για τα παρακάτω:

Απόσταση κύριας θέασης : περίπου 3 μέτρα απόσταση από τα μάτια,για υπνοδωμάτιο,Μέχρι 43 για να χωράει στο σημείο.

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

Απαιτήσεις άλλες:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:




--------------------

Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...

Καλησπέρα xavito


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Re: Απάντηση: Re: HISENSE 43A7100F ή TCL TV 43EP715 ANDROID 4K

Η τηλεόραση θα μπει στον τοίχο ψηλά απέναντι απο το κρεβάτι με βάση με μοίρες περίπου 40 όπου η θέαση θα είναι ακριβώς ευθεία, οι απαιτήσεις είναι Netflix YouTube digea και θα παίζει μόνο βράδυ πριν τον ύπνο. Εάν υπάρχει κάποιο καλό και μπορεί να αναπαράγει τις χιλιάδες ταινίες μου απο το pc δεν θα με πείραζε. Ποιότητα full hd νομίζω είναι αρκετή σε αυτή τη διάσταση απόσταση. Πρόκειται για βοηθητική τηλεόραση και έλεγα έως 300. Τώρα έχω μια Samsung 22 γυραιοτερη απο τους περισσότερους εδώ μέσα :).

Αφού η θέση θέασης είναι στην ευθεία κάποια τηλεόραση με VA panel όπως η 43Q60T.Νομίζω και οι άλλες δύο είναι με VA.
Το fullhd δεν δηλώνει ποιότητα παρά μόνο πόσο κοντά μπορείς να κάτσεις χωρίς να βλέπεις pixel.
Η 43" FullHD το κοντινότερο είναι 1,7 μέτρα και σε 4Κ το μισό, 0,85 μέτρα,άρα δεν σε απασχολεί.
Σαν ποιότητα εικόνας θα πήγαινα σε Samsung,LG,Sony,Panasonic(εκτός made in Vestel).
Αλλά στα 3 μέτρα δεν ξέρω πόση διαφορά θα βλέπεις.
Ίσως καταλάβεις σε μια τηλεόραση (43Q60T) που θα σου παίζει HDR σήμα στο Netflix λόγω αναπαραγωγής περισσότερων χρωμάτων λόγω Wide Color Gamut και υψηλότερης φωτεινότητας.
Σε διάρκεια χρήσης/αναβάθμισης/ευελιξίας εφαρμογών θα επέλεγα τηλεόραση με android tv OS.
 

Heben

New member
8 December 2010
57
Αθήνα
Απάντηση: Τι γνώμη έχετε για τις Samsung QE43Q60T & Hisense 43A7100F ή TCL 43EP715;

Σε ευχαριστώ φίλε, με βοήθησαν οι πληροφορίες σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk